Havana Gezilecek Yerler ve Yapılacak En Güzel Şeyler

Hem Küba’nın hem de Karayiplerin en büyük şehri olan Havana, o nostaljik arabaların fazlasıyla olduğu, 70’lik teyzelerin purolarını sokakta tüttürdüğü, sinematik şehirlerden biri. Birbirinden güzel sokakları, tarihi yapıları ve yapılacak onlarca aktiviteleri ile bu şehirde sıkılmadan 2-3 gün geçirebilirsiniz.
Havana gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi adlı bu yazıda, şehirdeki en nostaljik şeylerden en değişik aktivitelere, gezilecek yerler bakımından süper popüler olan yerlerden farklı tarihi yapılara aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz.

Havana’da Gezilecek Yerlere ve Yapılacak Şeylere geçmeden önce bu şehirde konaklama için güzel bir bölge seçtiğinize de emin olun. Eğer Havana’da henüz nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, Havana’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilir bölge bölge konaklama tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Havana’daki en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Havana Gezilecek Yerler ve Yapılacak En Güzel Şeyler

Havana’da zamanınız büyük bir bölümü Eski Havana ve Centro olarak bilinen merkez bölgesinde geçireceksiniz. Zaten şehirde gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlerin büyük bir bölümü buralarda toplanıyor.

1.Havana Turlarına Katılın

Havana Gezilecek Yerler
Havana Turları

Havana’da ilk gününüzü turlar ile geçirmenizi tavsiye ederiz. Nerelere gideceğinizi, nerelerde daha çok zaman geçireceğinizi bu turlar sayesinde öğrenebilir, ona göre güzel bir plan yapabilirsiniz.

Yürüyüş Turları ; Bu şehirde yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri yürüyüş turlarıdır. Bunun için de ”CubaTur” adlı yürüyüş turunu deneyebilirsiniz. Eğer ingilizceniz çok iyi değilse de dert etmeyin. Sadece nerelere gitmeniz gerektiğini az çok öğrenin yeter. Kendi başınıza bulamayacağınız yerlere bu yürüyüş turları ile gidebilirsiniz.

Yürüyüş turları genel olarak Eski Şehir Bölgesi’nde geçiyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu bölgede birçok tarihi ve turistik yapıyı bu turlar sayesinde görebiliyorsunuz.

Bu alanda motorlu taşıtlara izin verilmediğinden dolayı da, dilediğiniz gibi yolun ortasından, sağından veya solundan gidebiliyorsunuz.

Bu turlar ile genel olarak üstünkörü önemli noktalara göz atabilirsiniz. Daha sonra, hangilerini daha çok beğendiyseniz, bir kez daha gelerek daha uzun zaman geçirebilirsiniz.

Klasik Araba Turları ; Havana’ya kadar gidip de bu klasik arabalar ile bir şehri turlamazsanız size gülerler. Şehirdeki en eğlenceli ve en anlam dolu şeylerden biri de bu klasik arabalarla tura çıkmaktır.

Havana’yı görmenin en güzel ve en hızlı yollarından biri olan bu araba turlarıyla, şehirdeki önemli noktaları çok kısa sürede görebiliyorsunuz. Bu 2 saatlik klasik Amerikan Otomobil Turunuzu dilerseniz önceden dilerseniz de Havana’dayken çok kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

2.Eski Havana’yı Dolaşın

Eski havana
Eski Havana * Yıkılmaya yüz tutmuş binaları ve renkli evleriyle popüler

Havana’nın Eski Şehir Bölgesi, meydanlarla dolu bir bölge. Bu bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır ve her bir meydan için de en azından 2-3 saatinizi ayırmanız da yarar var.

Otomobillere izin verilmediğinden, sömürgeci mimariye ve İspanyol tarihine göz atmak için sokakları rahat ve sessiz bir şekilde dolaşabiliyorsunuz. Her gördüğünüz ara sokağa girin. Yolun ortasında pijamalarıyla top oynayan çocukları, balkonlardan teyzelerin garip bakışlarını bu bölgede fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Eski Havana’yı kaybolarak gez. Kimseye adres sorma, yorulduğunda da otur bir kafeye yerel halk ile dinlen.

Eski Havana, şehirdeki en fazla konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölgelerden biri olduğu gibi, en iyi, en kaliteli ve en uygun tesislere de ev sahipliği yapar. Hala Havana’da nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, otelinizi bu bölgeden seçin deriz. Hem her şey yakın olacağınızdan dolayı, ideal bir seçenek olacaktır. Bu bölgedeki otellere de buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

3.Mojito Mojito Restorana Uğrayın

Mojitos Restoranı havana
Mojitos

Bir efsaneye göre Mojito’nun burada bulunduğu söylenmekte. Ne kadar doğru bilmiyoruz fakat Mojito’lar ciddi anlamda güzel.

Burası bir restoran/bar karışımı bir mekan, yani Küba yemeklerini veya farklı tatta yemekleri burada bulabiliyor, mojito veya başka şeyler de içebiliyorsunuz. Öyle özellikle görülüp tercih edilebilecek bir yer olmasa da, aklınız da bulunsun. Denk gelecek olacak olursanız mutlaka uğrayın. Fiyatlar güzel.

4.Havana’nın en sevilen barı Los Van Van Restoran/Bar’da bir şeyler için

Los Los Bar
Havana’da Gezilecek Yerler – Los Van Van

Akşamları canlı müziklerin de olduğu bu bar, ilginç bir bar. Şöyle ki içeri girdiğinizde sanki 80-90’lı yıllardan kalma hiç değişmemiş bir bardaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Tabi biz pek bilmesek de o hissi filmlerden edindiğimiz kadarıyla öyle hissettik.

Duvarlarda tükenmez kalemler ile yazılmış anılar, bara farklı bir hava kattığı gibi, plaklar ve duvarlardaki resimler de barın ambiansını değiştiriyor. İçecekler burada genel olarak uygun. Yani öyle pahalı bir yer değil. Zaten mekanda öyle şık bir yer değil. Her şeyin en eskisini görebileceğiniz bu barda en güzel Mojito’nun yapıldığı söylense de, siz yerli biralardan bir tane için deriz. Bizim efes yanında limonata kalır.

5.Plaza Vieja’yı Görün (Eski Meydan)

Eski Meydan Havana
Plaza Vieja

Havana gezilecek yerler listesinin en güzel noktalarından biri olan Eski Meydan, 16. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle, tarih severlerin zevkle gezeceği bir meydan.

Genelde hareketli olan bu meydan sömürge binalarıyla çevrili. Şehrin en güzel fotoğraf çekilebilecek yerlerinden biri olan bu meydan çevresinde de oturup bir şeyler içebileceğiniz mekanları da bulabilirsiniz.

6.El Morro Kalesi’ni ziyaret edin

El Morro Kalesi Havana
El Morro Kalesi şehirde görülmeye değer yerlerden

Havana Körfezi’nin girişindeki kayalık bir tepenin üzerinde bulunan bu kale, etkileyici bir geçmişi olan, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden.

Kale 1590 yılında Havana’yı askeri saldırılara korumak amacıyla inşa edilmiş.

Kale, Perde duvarları, kanatlı barakalar, sarnıçlar, şapel, subay mahalleleri, bir şarap mahzeni, ahırlar ve zindanlardan oluşan 3 burçtan oluşmakta.

Günümüzde bir müze olarak kullanılan bu kaleye, şehir merkezinden kısa bir taksi yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti de gayet uygun.

7.“El Malecon” Boyunca Gezin

El Melacon Havana Gezilecek Yerler
El Malecon

Deniz kıyısındaki bu yol, Havana gezilecek yerler listenizi süsleyecek en güzel yerlerden. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu yer, şehrin en ünlü yerlerinden.

İskele olarak tercüme edilen ”El Malecon” şehrin kuzey sahil şeridinde yer alan restore edilmiş bir sahil yürüyüş yoludur.

Özellikle gün batımı manzaralarını seyretmek için sahildeki banklarda yerinizi ayırın. Acıktığınız da veya bir şeyler içmek istediğinizde sahil boyunca birbirinden güzel mekanlardan birini tercih edebilirsiniz.

8.En iyi plajlarda güneşlenin, denize girin, parti yapın

Havana Plajları
Havana Plajları

Küba’nın Ekvatora yakınlığı, Havana’da her zaman plaj mevsimi olduğu anlamına gelir. Siz de böyle bir yerde, Havana gezilecek yerler listenize en azından bir plaj eklemezseniz olmaz.

Bir plajdan beklentiniz yüksekse ve plajda parti de olsun diyorsanız, Havana’daki en büyük ve en ünlü plaj olan ”Santa Maria del Mar”a mutlaka göz atın. Tabi bu plajın süper kalabalık olabileceğini de unutmayın.

Daha sessiz ve turistlerin az olduğu bir plaj arıyorsanız da, ”Playa Boca Ciega”yı deneyin olmadı daha iyisi ”Playa Jibacoa”yu deneyin.

9.Havana Kapitol Binası’nı ziyaret edin

Havana Kapitol Binası
Havana Kapitol Binası

1929’de inşa edilmiş bu bina, Washington DC’deki Beyaz Saray’a benzetilmekte. 8 yıllık bir restorasyonun ardından tekrar kapılarını ziyaretçiye açmış olan bu binayı da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Günümüzde Küba’nın Ulusal Meclis Binası olarak hizmet vermekte. Tabi bu binayı salı-pazar günleri arasında 15 kişilik gruplar halinde gezebiliyor olsanız da, sırf dış mimarisini görmek için bile buraya gidebilirsiniz.

10.Camera Oscura’dan manzaranın keyfini çıkarın

Camera Oscura Havana
Camera Oscura

Plaza Vieja (Eski Meydan) olarak bilinen meydanda, Havana’daki en yüksek bina olan Gómez Vila binasından 360 derecelik bir açıyla şehrin eşsiz bir manzarasını seyredebilirsiniz.

Camera Oscura olarak bilinen bu yer, Eski Şehri’n en güzel ve en hareketli meydanında bulunuyor. Yani ulaşması en kolay olan yerlerden. Ayrıca giriş ücreti de gayet ucuz.

11.El Floridita’da Daiquiri Kokteylini iç

Floridita
Havana – El Floridita

Kokteyller ile aranız iyiyse, Hemingway Daiquiri’yi duymuşsunuzdur. Biz duymamıştık. İşte tam bu yüzden de deneyim dedik. Aslında, olay içecekte değil, bu içeceği en güzel yapan mekanda bitiyor.

İlginç bir bar olan El Floridita, herkesin birbirine laf atarak konuşmaya, sohbet etmeye başladığı ilginç bir ortam. Öyle soğuk bir bar havası yok. Yanı başınızda 60-70’lik bir teyze birden çatır çatır ingilizce ile nerelisin diye atlıyor konuya.

Sıcak bir havası olan bu bar, küçük bir bar. Fakat acayip turistik bir bar olmuş. Zaten Havana gezilecek yerler nereler ? veya yapılacak en iyi şeyler neler ? diye yerli halk sorduğunuzda da El Floridita’da kokteyl içtin mi ? diyorlar. Reklam amaçlı mı bilmiyoruz, fakat şehirdeki birçok yerli halkın burayı canı gönülden tavsiye ettiğini söyleyebiliriz.

Daiquiri güzel mi ? valla pek kokteyl kültürümüz yok. İçki olarak sevdik. Fakat bir kokteylden ne beklendiğini pek bilmediğimizden dolayı, güzel mi kötü mü ? bilemedik. Fakat içerdeki turist kuyruğuna bakacak olursak gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Zaten adamlar dünya nam yapmış. Bu namı da kötü bir içkiyle yapamayacaklarından dolayı, içkileri güzel diyebiliriz. 🙂

12.Partagrás’da bir Puro Fabrikası Turu Yapın

Havana Gezilecek Yerler
Havana Gezilecek Yerler

Eee, Küba’ya kadar gidiyorsanız, bir puro nasıl yapılır görmeden de olmaz. Hatta içmeden, yanınıza da birkaç tane hediyelik almadan da olmaz.

Partagrás, Havana’daki en eski ve en büyük puro fabrikalarından biridir ve Cohiba, Romeo ve Juliet gibi markaları çıkardıkları yerdir.

Tütün yapraklarını koklayabilir, işçilerin nasıl çalıştıklarını görebilirsiniz. Hatta bir puro da satın alabilirsiniz.

Size sokak ortalarında yasa dışı puro satmaya çalışanlara da dikkat edin. Yasal olmadığı gibi başınız da derde girebiliyormuş. Biz Saragota Hotel’in içerisinden turumuzu almıştık. Dilerseniz siz de öyle yapabilir veya otel resepsiyonunuza bu turlara nasıl katılabileceğinizi sorabilirsiniz.

13.Casa De La Musica’da Dans Et

Casa de la Musica Havana
Casa de La Musica

Havana’da yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri de, tabi ki dans etmektir. Dansın anavatanlarından biri olan Küba’nın bu güzel şehrinde kurtlarınızı dökmeden de olmaz.

Gerçek, otantik bir Küba gece hayatı deneyimi yaşamak istiyorsanız, Miramar’daki Casa de la Musica’ya gidin. Vedado’nun hemen batısında ve Tropicana’nın yakınında bulunmakta.

Burası tüm genç halkın Salsa ve Reggae için tercih ettiği mekanlardan biri. Bize söylenen pek turist buraya gitmez, herkes bu mekanı bilmez di, fakat gittiğimizde yerli halktan çok turist gördük. Tabi bu durum yerli halk ile iç içe olamayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer hafta için bu mekana gidecek olursanız, daha az turistin daha fazla lokal halkın olduğunu göreceksiniz.

14.Devrim Meydanı’nı Kaçırmayın

Devrim Meydanı Havana
Devrim Meydanı

Havana gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Devrim Meydanı, Küba’nın devrimci kahramanı Che Guevara’nın büyük bir duvar resmine sahip.

Küba’nın en büyük Kamu meydanlarından biri olan Devrim Meydanı, ülkenin en önemli devlet dairelerinin bulunduğu yerdir.

Meydan, şehir merkezinden biraz uzak. Bu yüzden de birçok turist burayı es geçmekte. Fakat Havana’da yeteri kadar zamanınız varsa bu meydana ve meydanki Che Guevara’nın duvar resmine mutlaka göz atın.


Booking.com

15.Sokak ortasında canlı müzik dinleyin

Havana Sokak Sanatçıları
Sokak Sanatçıları

Sokaklarda 60-70 yaşlarında amcaların söylediği müzikleri dinleyin. Gitarı bu yaşta nasıl ustalıkla çalabildiklerine hayran olacaksınız.

Sokak sanatçılarını Havana’da hemen hemen her yerde görebiliyorsunuz. Bu sokak sanatçılarından sonra güzel bir mekanda canlı müzik dinlemek isterseniz de, Cafe Paris adlı mekanı aklınıza yazın.

Birbirinden güzel ve farklı grupların sahne aldığı bu cafeyi akşam 7-8 gibi mutlaka ziyaret edin. Her telden canlı müziklerin yapıldığı bu mekanda, gecenin ilerleyen saatlerinde yerli halkın salsa krizinin tuttuğu anı yakalayın. Hele bir de sarhoşlarsa, bak sen salsa gösterisine.

16.Pedicab ile şehri keşfedin

Havana'da Gezilecek Yerler
Havana’da Gezilecek Yerler

Klasik 1950’li arabalarla gezmeye paranız yok mu ? o zaman sizi Pedicab’lara alalım. Bu bisiklet gibi 3 tekerlekli araca binin arkanıza yaslanın ve şehrin en güzel yerlerinin keyfini çıkarın.

Kısa mesafeler için en ideal araçlar olan Pedicab adlı bu bisikletler taksilerden çok daha ucuz. Tabi 30-45 dakikalık bir yol gidecekseniz taksiye binmek şart.

Şehrin eski sokaklarında 10 dakikalık bu Pedicab turlarına mutlaka katılın. Veya çok mu yorgunsunuz, otelinize Pedicab ile dönün. Bu deneyimi yaşamadan Havana’dan ayrılmayın.

17.Fusterlandia

Fusterlandia
Fusterlandia

Havana gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz sanat dolu yerlerden biri olan Fusterlandia, yerel ressam ve heykeltıraş José Fuster, yaşamını ve sanatını temsil etmek için mahalledeki bu sürekli değişen mozaik, heykel ve resim sergisini yarattığı yer olarak bilinir ve turistler arasında bir hayli popülerdir.

Her yerin boyalı ve resimli olduğu bu bölge, bildiğiniz açık hava müzesi gibi. Her yer sanat kokuyor. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu bölgeyi de es geçmeyin.

18.Miramar Bölgesi’ne göz atın

Miramar Havana
Havana’da Yapılacak şeyler

Havana’nın tarihi şehir merkezinin batısında yer alan Miramar, geleneksel olarak lüks bir alan olarak bilinir.

Bugün, üst düzey otel ve restoranların eklenmesiyle bu ünü koruyor. Geniş, ağaçlarla kaplı caddeleri burada gezebilir ve devrimden önce asıl sahipleri kaçtıktan sonra bazıları elçilikler ve devlet daireleri haline gelen görkemli evlere göz atabilirsiniz.

Genel ihtişam ambiyansı dışında, Miramar’da görülmeye değer bir diğer turistik mekan, şehrin ölçekli bir modeli olan Maqueta de La Habana’dır.

Havana Gezilecek Yerler
Puro içen yaşlı teyzelerin eya amcaların fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın.
Havana Gezilecek Yerler
Ara Sokakları ve şehirdeki yıkılmaya yüz tutmuş binaları da görün
Gezilecek Yerler
Havana’da gördüğünüz eski arabaların hepsinin fotoğrafını çekin
Havana Gezilecek Yerler
Havanın renkli evlerinin olduğu sokakları keşfedin
Havana Gezilecek Yerler
Bir puro-kahve ikilisi yapmadan dönmeyin
Havana
Ara Sokaklar
Havana Gezilecek Yerler
Eski Model Arabalar
Havanayı İzleyin
Havanayı yukarıdan izleyin
Havana meydanı
Havana

Havana Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Havana’da konaklama için birçok seçenek olsa da, Eski Havana ve Centro olarak bilinen şehir merkezinin dışındaki bölgeleri tercih etmenizi pek tavsiye etmeyiz.

Zaten Havana’da konaklama genel olarak ucuz. Yani 3-4 yıldızlı oteller de gönül rahatlığıyla tercih yapabilirsiniz.

Eski Havana’da konaklayacak olursanız, Havana’yı tam kalbinden tanıma şansınız olur. Hem gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelerin büyük bir bölümü Eski Havana çevresinde toplanmaktadır.

Bu yüzden, bu şehirde güzel bir konaklama bölgesi arıyorsanız, ilk olarak Eski Havana Bölgesi’ne ve daha sonra da şehir merkezindeki konaklama birimlerine göz atın. Havana’daki oteller ve diğer konaklama birimleri genel olarak uygun olduğundan dolayı da, 5 yıldızlı otellere bile gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Göz At : New York gezilecek yerler

Havana gezilecek yerler ve yapılacaklar adlı bu listeye ek olarak birkaç yer ve birkaç aktivite daha eklemek pekala mümkün. Fakat 3-4 günlük bir Havana gezisi için yukarıdaki liste güzel ve ideal olacaktır. Tabi daha fazla zamanınız varsa, Havana’nın dışına da mutlaka çıkın. Günübirlik turlar ile veya kendi başınıza Havana’nın komşu semtlerini illerini de görebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...