Heidelberg Gezilecek Yerler | En Turistik 13 Yer

Almanya‘nın son yıllarda en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biri olan Heidelberg, 18. yüzyıldan beri Almanya’nın diğer şehirlerine nazaran daha az bozulmuş, hatta hiç bozulmamış denecek düzeyde ayakta kalan öğrenci şehridir. Burası, Almanya’daki en canlı ve en hareketli üniversite şehri olarak ün yapmış bir şehir.
Yüzyıllarca Heidelberg İmparatorluk Prens Seçmenlerine ev sahipliği yapmış Rönesans Kalesi’nin kalıntıları şehrin en ünlü yerlerinden olsa da, Heidelberg gezilecek yerler sadece bu kalıntılardan ve kaleden ibaret değildir.

Bu şehirde gezip görülecek tarihi ve turistik yerler olduğu kadar, yapılacak da birçok aktiviteyi bu şehirde bulabilirsiniz. Mesele gece hayatı. Berlin veya Münih gibi bir gece hayatına sahip olmasa da, bu şehir öğrencilerle dolu bir şehir, partilerin en iyisini bu şehirde bulabilirsiniz.


Booking.com

Heidelberg Gezilecek Yerler Listesi

Son yıllarda turistlerin favori şehirlerinden biri olan Heidelberg’de görülecek birçok tarihi ve turistik yapıyı bulabilirsiniz. Fakat, bu şehrin turistik yerlerine geçmeden önce de, şehirde nerede konaklayacağınıza da az çok karar verin deriz.

Heidelberg’de Nerede Kalmalı ?

Altstadt (Eski Şehir Bölgesi) ; Heidelberg’deki en iyi otelleri bulabileceğiniz bölge şüphesiz şehrin kalbinin attığı yer olan Eski Şehir Bölgesi’dir. Bu bölge, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunur ve buradan şehirdeki herhangi bir yere en kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer kısa bir Heidelberg ziyareti planlıyorsanız, konaklayabileceğiniz en ideal bölge burasıdır. Altstadt Otelleri’ne Göz At

1.Altstadt – Eski Şehir 

Altstadt - Eski Şehir Heidelberg Gezisi
Altstadt – Eski Şehir

Schloss Heidelberg kalıntılarının gölgesinde bulunan Eski Şehir Bölgesi, şehrin kalbinin attığı yerdir.

Burası, turistlerin en fazla zaman geçirdiği yerlerden biri. Birbirinden güzel tarihi binaları, meydanları, kafeleri ve farklı tattaki restoranları ile popüler olan bu bölge, Heidelberg gezisine başlamak için en güzel noktalardan biri.

Kornmarkt ve Marktplatz’daki bar teraslı kalabalık meydanlar, parke taşı döşeli caddeler ve çok daha fazlasını bu bölgede görebilirsiniz.

Şehrin en ünlü caziber merkezlerine ev sahipliği yapan bu bölgeyi, gezilecek yerler listenizin ilk sırasına alabilirsiniz.

2.Heidelberg Kalesi

Heidelberg Kalesi
Heidelberg Kalesi’nden günümüze kalanlar

Eski Kent’in hemen yukarısında teraslı yamaçta kırmızı Neckar kumtaşı inşa edilmiş 16. yüzyıldan kalma bu kale, şehrin sembolik yapılarından.

Alman Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu kale, 17. yüzyılda Pfalz’ı yıkan Fransızlar tarafından yıkılmış ve ardından Almanya’daki en büyük ve en güzel harabe olarak kalmıştır.

Bu kulenin avlusu, ev sahipliği yaptığı festivalleri, konserleri ve havai fişek gösterileri ile ünlü. Ayrıca, Heidelberg Kalesi Festivali’de oldukça ünlüdür. Birçok Alman Hamburg, Köln veya Stuttgart gibi şehirlerden buraya akın ediyormuş. Haziran-Ağustos ayları arasında Heidelberg’i ziyaret edecek olursanız, bu festivale göz atabilirsiniz.

3.Eski Köprü 

Eski Köprü Heidelberg de Görülecek Yerler
Eski Köprü

Karl Theodor Köprüsü olarak da bilinen eşsiz manzara fotoğrafları yakalayabileceğiniz bu köprü, Heidelberg’de görülecek en güzel yerlerden bir tanesi. Tarihinden çok etrafındaki eşsiz manzarasıyla dikkat çeken bu köprü de, şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden.

Bu köprüyü çevreleyen romantizmin kanıtı olarak, köprü hakkında birçok şiir yazılmış ve resimler çizilmiş.

Neckar’ı kapsayan ve tarihi Heidelberg’in iki tarafına katılan, güzel heykelleriyle ünlü bu köprü, 1788 yılında inşa edilmiş.

Karl Theodor Köprüsü
Karl Theodor Köprüsü – Eski Köprü

Köprünün yanındaki ikiz kuleli Brückentor manzarası için bile bu köprüyü ziyaret edebilirsiniz. Köprüden ve çevresinden şehrin en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabiliyorsunuz.

Köprü, biri Charles Theodore’ye, diğeri de Roma tanrıçası Minerva’ya saygı duyan iki heykel setiyle süslenmiştir. Burada bulunan heykeller, orjinalinin kopyasıdır. Orjinal olanlar, Kurpfälzisches Müzesi’nde sergileniyor.

4.Filozofların Yolu

Filozofların Yolu
Filozofların Yolu

Heidelberg’de görülecek bir diğer yer ise, şehirdeki en romantik yerlerden biri olarak bilinen Filozofların Yolu’dur. Burası, Neckar’ın kuzey tarafında Azizler Dağının kenarı boyunca uzanıyor.

Bu yolu görmek veya romantik bir yürüyüş için değil de, çevredeki eşsiz manzara için buraya gidebilirsiniz. Burası da, şehrin birçok yerinde olduğu gibi en güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor.

5.Schwetzingen Kalesi

Şehri merkezine ortalama 10 km uzaklıkta bulunan bu kale, Heidelbeg çevresinde gezilecek yerler arasında olsa da, çok da uzak olmadığından göz atabileceğini güzel ve tarihi bir kale.

Kale, Pfalz Seçmenlerinin yazlık evi olarak inşa edilmiş ve günümüzde, güzel bahçeleri için olduğu gibi muhteşem yaz konserleri programı ile de ünlüdür.

180 dönümden fazla alanı kaplayan bahçe ise, Fransız ve İngiliz tarzlarının bir karışımı olarak yapılmış. Ayrıca 1752 yılında inşa edilmiş Rokoko tarzında bir tiyatroya ve bir de camiye ev sahipliği yapmaktadır.

Burayı turlar ile çok cüzi bir ücrete ziyaret edebiliyorsunuz. Yolculuk ortalama 20 dakika sürüyor ve saray hakkında birçok bilgiyi de ingilizce olarak alabiliyorsunuz.

6.Heiligenberg

Heiligenberg
Heiligenberg

Şehirde görülmeye değer bir güzel yer de, 400 metre yüksekliğinde olan bu tepedir.

Burayı, Eski Köprünün hemen üstünde başlayan ve üzüm bağları ve ormana tırmanan, Filozofların Yolunu geçerek ve zaman zaman kentin ve Neckar Vadisi manzarasına açılan dolambaçlı bir yol olan Schlangenweg’den de keşfedebilirsiniz.

Tepenin yukarısında, 11. yüzyılda inşa edilmiş ve 15. yüzyılda terkedilmiş olan St. Michael Manastırı’nın kalıntılarını da görebiliyorsunuz.

Heiligenberg Aussichtsturm adındaki eski bir gözlem kulesine de göz atmayı unutmayın.

7.Church of the Holy Spirit (Kutsal Ruh Kilisesi)

Church of the Holy Spirit (Kutsal Ruh Kilisesi)
Church of the Holy Spirit (Kutsal Ruh Kilisesi)

Heidelberg’in ana kilisesi olan Kutsal Ruh Kilisesi, ilk olarak 13. yüzyılda inşa edilmiş olmasına rağmen 15. yüzyılda Geç Gotik tasarımı ile yeniden şekillenmiştir.

Yüzyıllarca Pfalz’ın Prens Seçmenlerinin mezarı olmuş, fakat günümüzde sadece Almanya’nın kralı Rubert’in mezarı kalmıştır. Diğer 50’den fazla mezar ise, Fransa’nın saldırısında yıkılmış.

Ayrıca 38 metre yüksekliğindeki kuleye çıkarak da şehirdeki manzarayı seyredebilirsiniz. Kulenin pazar günleri kapalı olduğunu da unutmayın.

8.Studentenkarzer

Studentenkarzer Heidelberg Gezilecek Yerler
Studentenkarzer

Augustinergasse’de Eski Üniversitenin arkasındaki Barok bir binada, öğrencilerin geçici olarak küçük suçlar nedeniyle kapatıldığı küçük bir hapishane olan Studentenkarzer, 1770 yılından Birinci Dünya Savaşı’na kadar kullanılmış.

Bu hapishanenin pek bir çekici yanı olmasa da, öğrenciler tarafından duvarlara çizilmiş resimleri ve grafitileri görmek için Studentenkarzer’e gidebilirsiniz.

9.Şövalye Evi – Haus zum Ritter

Şövalye Evi - Haus zum Ritter
Şövalye Evi – Haus zum Ritter

Heidelberg de görülecek en güzel yerlerden biri olan bu Şövalye Evi, Eski Kent Bölgesi’nde bulunuyor.

Bu bina, 1592’de, Habsburg Kontrollü Valenciennes’ten kaçan protestanlar olan kumaş tüccarı Franziska ve Carolus Belier için inşa edilmiş.

Heidelberg’in Dokuz Yıl Savaşı’nda 1693’te ateşinden kurtulan tek ev burası ve günümüzde bir otel olarak faaliyet gösteriyor.

10.Heidelberg Thingstatte

Heidelberg Thingstatte

Şehrin zirvesinde Nazi dönemine ait bir kalıntı olan Thingstatte, Thingspiele için 1935 yılında inşa edilmiş olan bir amfitiyatrodur.

Günümüzde sadece kalıntıları olmasına rağmen, büyüklüğü için bile göz atılabilecek yerlerden. Bu amfitiyatro 8 bin kişilik kapasiteliymiş ve 15 bin kişi de ayakta gösterileri izleyebiliyormuş.

11.Königstuhl

Königstuhl
Königstuhl’a Bu Füniküler ile gidebiliyorsunuz

Ren Vadisi’ne kadar muhteşem manzaralara sahip 567 metre yükseklikteki Königstuhl, şehir merkezine sadece 7 km uzaklıkta bulunuyor.

Odenwald Dağları’nın bir parçası olan zirveye erişim için,  Heidelberg Kalesi’ne giden aynı füniküler demiryolu olan Heidelberg Dağ Demiryolunu kullanmanız gerekiyor. Zirveye eriştiğinizde de şehrin en güzel manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

12.Kurpfalzisches Müzesi

Kurpfalzisches Müzesi
Kurpfalzisches Müzesi – Loneylplanet

Heidelberg’in en güzel müzesi olan Kurpfalzisches, 1870’li yılların sonlarına doğru kurulmuş. Müze, 1908 yılında 500 bin yaşında olduğu iddia edilen ”Heidelberg Man”ın alt çenesinin dökümünü içeren bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin Applied Arts koleksiyonunda, porselen alanın yanı sıra madalyonlar, madeni paralar ve cam eşyalar ile ilgili pek çok güzel örnek bulunmaktadır. Eski mezar taşları ve erken Barok heykelleri de dahil olmak üzere, 12. ila 20. yüzyıllardan kalma heykeller de turistlerin en çok ilgisini çeken eserler arasında.

13.Neckarwiese

Neckarwiese
Neckarwiese

Heidelberg’in merkezindeki en büyük yeşil alan olan Neckarwiese, büyük çimler arasında kızılağaç, ıhlamur ağaçları, kavak ve söğüt bahçeleri ve kestaneler tarafından izlenen caddelere ev sahipliği yapıyor.

Güneşli yaz günlerinde park, pikniklerin ve barbekülerin tadını çıkaran insanlarla doludur. Ayrıca, öğrencilerin büyük bir bölümü de bu parkı bir buluşma noktası olarak kullanmaktadır.

Heidelberg’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Heidelberg Gezilecek Yerler
Heidelberg Gezilecek Yerler Blog

Heidelberg’de konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor. Bu yüzden de konaklayacak tesisi seçmek oldukça kolay.

Bu şehirde sadece 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, Altstadt adı verilen Eski Kent Bölgesi’nin dışına çıkmayın deriz. Zaten aradığınız hemen hemen her şeyi burada rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Ayrıca Heidelberg’in gezilecek yerleri arasında popüler olan noktalar da bölge sınırları içerisinde yer almaktadır.

Bölge, şehirdeki en merkezi yerlerden biri. Ayrıca en turistik yer bu yüzden ilk olarak bu bölgedeki otellere göz atabilirsiniz.

Heidelberg Gezilecek Yerler
Heidelberg Nerede Kalınır

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 

  • Hotel Zum Ritter St. Georg – 4 Yıldız ; Yukarıda gezilecek yerler arasında bahsettiğimiz Şovalye Evi işte burasıdır. Bu Şovalye Evi şehrin en popüler otellerinden biri olan Zum Ritter St Georg adlı tesise dönüştürülmüş. Hem tarihi ve popüler bir bina içerisinde konaklamak hem de şehrin tam kalbinde konaklamak istiyorsanız bu otele göz atabilirsiniz. Oteli incele 
  • Hotel am Rathaus – 3 Yıldız ; Biraz daha bütçeli bir otelde konaklamayı planlıyorsanız da, yine şehrin kalbi olarak bilinen Eski Kent Bölgesi’nde bu 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunan bu otel, Heidelberg şehir merkezi otelleri arasında en popüler olanlardan. Oteli incele

Şehrin konumuna haritadan göz atarak konaklama bölgeleri hakkında çok daha detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Heidelberg Gezilecek Yerler Videosu

Heidelberg gezilecek yerler listesi yukarıdaki 13 yer ile sınırlı değil. Bu listeye daha birçok yeri eklemek mümkün. Fakat bu şehir için 1 günden fazla zaman ayırmanızı da tavsiye etmeyiz. Çünkü bu listenin dışında gezip görülecek ve yapılacak çok şey kalmıyor. Daha fazla zamanınız varsa, Heidelberg’e yakın şehirlere göz atın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...