Helsinki Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Finlandiya‘nın başkenti ve en güzel şehri olan Helsinki, 16.yüzyılda kurulmuş tarihi bir şehir. Bugün görülen şehrin büyük bir çoğunluğu ise, 1800’lü yıllarda şekillenmiş. Bu denli tarihi bir şehir de, doğal olarak birbirinden güzel tarihi yapılar baş gösteriyor.
Helsinki gezilecek yerler, sadece tarihi yapılardan ibaret değil. Helsinki’nin bundan çok daha fazla olduğunu şehre adımınızı atar atmaz anlayabiliyorsunuz.

Helsinki hakkında etrafınızda ”Soğuk şehir, yapacak hiçbir şey yok ki” diye söylenenler aldırmayın. Aslında, birçok turist gibi biz de bu şehrin soğuk ve sıkıcı olduğunu düşünüyorduk, ta ki şehre adımımızı atana kadar.

Helsinki için ‘‘Avrupa’ın en iyi korunan sırrı” diyebiliriz. Son yıllarda turistler arasında ilk destinasyon olan Kopenhag‘da bir zamanlar Helsinki gibiydi. Yani, soğuk ve sıkıcı bir şehir olarak bilinirdi. Fakat son yıllarda Avrupa’da en fazla turist trafiğine sahip olan şehirlerden.

Helsinki’de gezilecek yerler olduğu kadar yapılacak şeyler de bulunmakta. Bu yüzden, şehirdeki turistik yerleri bitirdikten sonra, zamanınız kalırsa da, yapılacak aktivitelere göz atın.

Helsinki’de henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Helsinki’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal bölgeleri ve bu bölgelere özel Helsinki otel tavsiyeleri listemize göz atabilirsiniz.

Helsinki Gezilecek Yerler Listesi

Helsinki’de görülecek birçok kilise, katedral ve dini yapı bulunuyor. Fakat, aşağıdaki listede şehrin en önemli ve en popüler turistik noktalarını görebilirsiniz. Bu listeden de Helsinki seyahat sürenize göre de güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

1.Suomenlinna

Sauomenlinna Helsinki'de Görülecek Yerler
Sauomenlinna

Kauppatori’den feribota binin ve birkaç dakika içinde İskandinavya’nın en muhteşem insan yapımı yerlerinden birinde olacaksınız, Suomenlinna’da. Burası 7 adaya yayılmış kocaman bir deniz kalesidir.

1800’lerin ortalarında İsveçliler tarafından doğu bölgelerini savunmak için kurulmuş, ancak Helsinki, 19. yüzyılın başında Ruslar tarafından istila edilmiş. Suomenlinna’da o zamandan beri neredeyse hiçbir şeyin değişikliğin olmadığı da söylenmektedir.

Yıldız şeklindeki duvarların ve silah konumlarının ortasında, hala 1000 kişiye ev sahipliği yapan küçük bir barok yerleşim yeridir.

Burası, şehirde gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir başlangıç noktası olabilir.

2.Helsinki Katedrali

Helsinki Katedrali
Helsinki Katedrali

Helsinki’yi ziyaret etme sebebiniz ne olursa olsun, beyaz badanalı bu neoklasik katedral, göz atmanız gereken yerlerden biridir. Diğer katedrallerden çok farkı var mı ? açıkçası bu bakış açınıza göre değişir. Eğer daha önce modern görünümlü tarihi bir katedral görmediyseniz, ev var diyebiliriz. Fakat, tarihi ve dini yapı meraklı olmasanız dahi, katedralin bulunduğu yere merdivenlerden çıkıp birkaç fotoğraf çekin. Yada merdivenlerde oturup insanları seyredin.

Bu katedralin merdivenleri, yerli halkın ve turistlerin dinlenmek için veya buluşma noktası için kullandıkları bir yer olarak bilinmektedir.

19. yüzyılın ortalarında Finlandiya Büyük Dükü olan Rus Çar Nicholas’ın onuruna inşa edildiğinde Aziz Nikolaos Katedrali de deniyormuş. Katedral daha sonra, 1917’deki Fin bağımsızlığından sonra basitçe Helsinki Katedrali olarak anılmaya başlanmış.

3.Esplanadi

Esplanadi Parkı Helsinki
Esplanadi Parkı

Esplanadi, kentin tam ortasında, turistlerin ve Helsinki sakinlerinin rahatlamak ve eğlenmek için tercih ettikleri yer olan yeşil alanın bir parmağıdır.

Yerel halkın ”Espa” olarak da bildiği bu yer, şehirdeki en fazla turisti bir arada görebileceğiniz yerlerden.

Cafe Kappeli’nin önündeki mekan, heyecan verici şov programları ve canlı müzik performansları sunan bir açık hava mekanı olan Espa Stage’dir. Burası, yaz aylarında dolup taşmakta. Fakat, bize denk gelen pek bir şey olmamıştı. Eğer, haziran-eylül ayları arasında Helsinki’ye gidiyorsanız, buraya akşamleyin bir göz atın deriz.

Ayrıca 1 ay süren ”Jazz Festivali” temmuz ayında, Marimekko Defilesi ise haziran ayında yapılmaktadır.

4.Temppeliaukio Kilisesi

Temppeliaukio Kilisesi
Temppeliaukio Kilisesi

Görülmesi gereken yerler arasında bir diğer dini yapı olan Temppeliaukio Kilisesi, tarih severler için şehirdeki en güzel yerlerden.

Bu kilise, daha önce görmediğiniz bir kilise olacaktır. Çünkü, diğer kiliselerden farklı ve enteresan bir mimari yapısı var.

Temppeliaukio, Suomalainen Brothers tarafından kazanılan savaş sonrası tasarım yarışmasının sonucu olarak 1969 yılında açılmış.

Bina kısmen yeraltında ve iç duvarları oluşturan ana kayadan oyulmuştur.

Merkezi kubbe çevresinde, gün boyunca güneş ışığının ana odaya aktığı dairesel bir tepe penceresi vardır.

Bu olağanüstü kilisenin içindeki her dekorasyon ve mobilya parçası mimarlar tarafından tasarlanmıştır. Şehirde görülmeye değer güzel yerlerden, bir göz atın.

5.Seurasaari Adası

Seurasaari Adası Helsinki'de Gezilmesi Gereken Yerler
Seurasaari Adası

Şehir merkezinin birkaç km kuzeyinde, ülkenin dört bir yanından tipik Fin binalarını bir araya getiren bir açık hava müzesi olan Seurasaari Adası, şehirdeki en turistik noktalardan biridir.

Burası bütün yaz boyunca açıktır ve son 400 yılda kırsal Finlandiya’daki yaşam ve iş hakkında size birçok bilgiyi verecek bir yerdir.

Eski atölyeler, çiftlikler, malikane ve evler, bir orman yolu ile birbirine bağlanmakta ve güzel bir görüntü sunmaktadır. Yani, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerdir.

6.Uspenski Katedrali

Uspenski Katedrali
Uspenski Katedrali

Rusya’nın yüzlerce yıldır Finlandiya’ya katılımını gösteren yerler arıyorsanız, Pormestarinrinne’deki bu ortodoks katedral ile başlayabilirsiniz.

Helsinki’nin lüks bölgelerinden biri olan Katajanokka’da  bulunan bu katedral, batı Avrupa’nın en büyük ortodoks kilisesi olarak biliniyor.

Dışarıdan Kırmızı tuğlalı kulelerini ve altın kubbelerini gördüğünüzde kilisenin kökeni anlaşılmıyor olsa da, içeriye adımınızı atara atmaz, çok rahat bir şekilde kilisenin kökenini görebiliyorsunuz.

Bakire Meryem’i ve bir dizi azizin resmini gösteren güzel resimlerle dolu Iconostasis’e göz atmayı unutmayın.

7.Eski Pazar Salonu

Eski Pazar Salonu
Eski Pazar Salonu

Bütün gün, pazartesiden cumartesiye, Eteläranta’da 1889 yılından beri hizmet veren bu pazar salonu, listenize ekleyebileceğiniz yerlerden olabilir.

Herhangi bir alışveriş yapmayacak olsanız bile, kayda değer, çarpıcı bir Bizans revival binasının mimarisine göz atabilirsiniz.

Burada satılan şeyler genelde yerlileri ilgilendiriyor olsa da, taze meyve veya keklerden de alabilirsiniz.

8.Linnanmäki – Eğlence Parkı

Linnanmäki - Eğlence Parkı
Linnanmäki – Rollercoaster ile meşhur

70 yıla yakın bir süredir açık olan bu eğlence parkı, şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden biriymiş.

Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi, beyaz mafsallı roller coaster’lara binmeye, şanslarını deneyebilecekleri oyunlara ya da çocuklarını her türlü çocuk dostu şov ve cazibe merkezine getirmeye geliyor. Özellikle çocuklarınız ile Helsinki’yi ziyaret ediyorsanız, mutlaka bir göz atın.

9.Helsinki’de yapılacak en güzel şey ; Deniz Kıyısı’nda Yürü

Helsinki Gezilecek Yerler
Helsinki Deniz Kenarı

Helsinki’de yapılacak şeyler arasında oldukça popüler olan şeylerden biri de deniz kıyısında güzel fotoğraf kareleri yakalamaktır.

Yaz aylarında Helsinki’yi ziyaret ediyorsanız, Helsinki’deki en iyi kumlu koy olan Hietaniemi Plajı’ndan başlayarak uzun bir yol boyunca deniz kıyısında yürüyebilirsiniz. Buradan, şehrine en güzel fotoğraf karelerini yakalamakta mümkün.

10.Helsinki Tasarım Müzesi

Helsinki Tasarım Müzesi
Helsinki Tasarım Müzesi

Helsinki Müzeleri arasında en dikkat çeken yerlerden biri olan Tasarım Müzesi, 150 yıldır Fin mimarisi ve tasarımını belgeleyen bir müzedir.

Müzenin içerisindeki eserler kadar, binanın tasarımı da oldukça güzel. İçeriye girmeseniz bile binaya göz atmak için buraya 2-3 dakikalığına uğrayın.

11.Finlandiya Ulusal Müzesi

Finlandiya Ulusal Müzesi
Finlandiya Ulusal Müzesi

9 odası olan bu müze de, gümüş, takılar, madeni paralar, madalyalar ve zırhlara göz atabilirsiniz.

Bundan başka, ortaçağda Fin kültürünün ve toplumunun, İsveç Krallığı ve ardından Rusya İmparatorluğu’nun bir parçası olmadan önce nasıl geliştiğini görebilirsiniz.

Neolitik bir taş ve Demir Çağı mezarlığı gibi Ülkenin ilk uygarlıklarını kapsayan ilginç sergiler de bu müzede bulunuyor.

12.Helsinki Gezilecek Yerler Listesi’nin olmazsa olmazlarından olan, Ahşap Ev Bölgesi

Ahşap Ev Bölgesi
Ahşap Ev Bölgesi

Kent, 20. yüzyılın başlarında büyüdükçe, her yere inşa edilmiş ahşap evlerin büyük bir çoğunluğu yıkılmış veya yanmış olsa da, günümüzde birkaç tanesini görebiliyorsunuz. Buradaki güzel boyanmış ahşap evler, şimdi Helsinki’nin bohem ve yaratıcı türlerinin evidir.

Puu Vallila gibi alanlarda kahve dükkanları ve popüler barlar bulunurken, Puu-Käpylä yeşil alanıyla sevilir. Bu banliyö bir Bahçe Şehri olarak tasarlanmış. Bu yüzden de etrafta birçok çiftlik görmek de mümkün.

13.Löyly’de Fin Saunası deneyimi yaşayın

Löyly Sauna, Bar, Restoran
Löyly Sauna, Bar, Restoran – www.loylyhelsinki.fi/en/

Finlandiya’ya kadar gidip de, o 5 yıldızlı otellerde olduğu için fiyatların %90 arttığı saunaların cennetine gidip de bir sauna deneyimi yaşamadan olmaz.

Helsinki’de bir sauna bulmak için zorlanmayacaksınız – Bahse girerim hostelinizin, otelinizin, dairenizin veya konakladığınız tesisin mutlaka Fin Saunası vardır. Hostellerdeki pek kullanışlı olmasa da 🙂 otellerdekiler çok daha kullanışlı olsa gerek.

Ancak ultra havalı bir sauna deneyimi istiyorsanız, Löyly bunun için en iyi adres. Löyly denizin kenarında bulunmakta, yani yaz aylarında burayı ziyaret ediyorsanız, sıkıldığınızda deniz atlayabilirsiniz.

Burası, lüks bir restoran, bar, sauna ve çok daha fazlasıdır. İçecekler biraz pahalı olsa da, içerideki atmosfer gerçekten çok iyi. Bütçeniz varsa birkaç kadeh bir şey içmek veya lüks sauna iyi gelecektir.

Fin saunası için adamlar tur bile düzenliyor. Biraz pahalı ama, şehirdeki en lüks saunalarda rahatlamak istiyorsanız, güzel bir deneyim olacaktır.

14.Sessizlik Şapeli – Kamppi Şapeli

Sessizlik Şapeli - Kamppi Şapeli
Sessizlik Şapeli – Kamppi Şapeli

Kamppi Sessizlik Şapeli, Helsinki’nin hareketli şehir merkezinin ortasında sessizliğin bir tapınağıdır.

Küçük ve sakin bir kilise olan bu küçük kilise, Nordic ağacından yapılmış kalın ahşap duvarlarla çevrili.

Sessizlik Şapeli Helsinki
Kamppi Şapeli’nin içi oldukça sade. Oturacak yerlerden başka hiçbir şey yok.

Yapı, gerçek İskandinav tarzında mimari yeniliğin yüksekliğini temsil eden güzel bir dairesel şekilde inşa edilmiştir. Helsinki’ye giden her turistin instagramında görebileceğiniz bu kiliseyi kaçırmayın.

15.Helsinki Botanik Bahçeleri

Helsinki Botanik Bahçeleri
Helsinki Botanik Bahçeleri

Dünya genelinde yıllarca süren renkli bitkilerin patlamasını açığa çıkaran Kaisaniemi Botanik Bahçesi, şehrin tam ortasında canlı bir vahadır.

Tüm Finlandiya’daki botanikçi Peter Kalm’in 1678 yılında Turku’daki açılışını yaptığı ve en sonunda 1829 yılında büyük bir yangın sonucu Helsinki Üniversitesi’nin bakımına devredilen Finlandiya’daki en eski bilim bahçesi olduğu için görülmeye değer.

Bahçe toplamda 800 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.


Booking.com

Helsinki’de Nerede Kalınır ?

Helsinki’de konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bu seçenekleri en aza indirmek için de hangi bölgede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar verebilirsiniz.

Bu şehirdeki konaklama için en ideal 4 bölge bulunmaktadır. Bunlar ; Şehir merkezi bölgesi, Kallio Bölgesi, Kamppi Bölgesi ve Kaartinkaupunki Bölgesi’dir.

Bu 4 bölge de turistlerin Helsinki’de konaklama için en çok tercih ettiği bölgelerden. Bu bölgelerden kısaca bahsetmek gerekirse ;

Eğer Helsinki turistik yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bir konumda olmak istiyorsanız, biraz paraya kıyıp Şehir merkezi bölgesinde konaklayabilirsiniz.

Yok Finlandiya zaten pahalı, Helsinki çok daha pahalı, bana ucuz bir yer lazım diyorsanız da, Kallio Bölgesi’ne göz atabilirsiniz. Kallio Bölgesi, ayrıca Fin gençlerinin en fazla takıldığı yerlerden biri olarak bilinmektedir. Gece hayatı için değil de, genç kesimle iç içe olmak için bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Göz At : Kopenhag gezilecek yerler

Stockholm gezilecek yerler

Helsinki gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bu şehir oldukça pahalı olduğundan mümkün olan en kısa zamanda şehirden ayrılmaktada yarar var. Yukarıdaki 15 yeri bitirdikten sonra zamanınız kalırsa, Helsinki gece hayatı deneyimi için Kamppi Bölgesi’ne göz atın derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...