Hollanda Gezilecek Yerler | Hollanda’da Görülecek Yerler

Hollanda, Avrupa’nın en turistik Ülkelerinden biri. En popüler şehri olan Amsterdam ile, her yıl milyonlarca turisti misafir ediyor olsa da, Hollanda gezilecek ve görülecek yerler, Amsterdam ile sınırlı değil. Rotterdam ve Eindhoven, Amsterdam kadar olmasa da, oldukça turistik şehirler. Bu şehirleri günübirlik ziyaret edebileceğiniz gibi, uçak seyahatinizi bu şehirlerden aktarmalı olarak yapabilirseniz, kısa bir süreliğine de olsa bu şehirleri keşfedebilirsiniz.

Avrupa Ülkelerinden Amsterdam’a direkt olarak uçak bulmak yoğun sezonlarda biraz zor olduğu gibi, bazen çok da pahalı olabilmekte. Bu yüzden, Eindhoven, aktarmalı uçak biletleri için iyi bir seçenek olabilir. Eindhoven’dan Amsterdam, tren ile yaklaşık 1 saat 25 dakika ve Rotterdam’dan Amsterdam ise, 1 saat 15 dakika sürmektedir. Çok rahat bir şekilde gidip gelebileceğiniz bu şehirleri yeterli zamanınız varsa, bir göz atmanızda fayda var.

Hollanda Gezilecek En Güzel Şehirler

Ülkede gezip görülecek birbirinden güzel şehirleri, kasabaları ve turistik noktaları bulabilirsiniz. Ayrıca Hollanda, seyahat etmesi en kolay Avrupa ülkelerinden biri olduğundan, dilediğiniz şehre veya gezilecek noktalara çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

1.Rotterdam

Bu şehir, gezilecek yerler bakımından çok zengin bir şehir olmasa da günübirlik Rotterdam gezinizde gezebileceğiniz birkaç popüler turistik yerler de yok değildir. Bunlar ;

  • Laurenskerk : Büyük Aziz Lawrence Kilisesi olarak bilinen Laurenskerk, II. Dünya Savaşı sırasında yıkılan binalar arasında, bugüne kadar sağlam kalmış tek yapı olarak biliniyor. Bir bataklık zemin üzerine inşa edilmiş olan kilise, 15.yüzyıldan kalma bir kilise. Ana girişte bulunan Bronz kapılar ve kilisenin hemen karşısında bulunan Erasmus Heykeli, Rotterdam’ın en ünlü oğlu olarak bilinen, İtalyan sanatçı Giacomo Manzu tarafından yapılmış tarihi yapılardır. Gerek mimari yapısı ile gerek tarihi ile, Rotterdam’da görülmesi gereken yerler arasında büyük öneme sahip.
Hollanda Gezilecek Yerler
Laurenskerk Rotterdam
  • The Euromast : Rotterdam’ın en bilindik yerlerinden biri olan Euromast, Maas tüneli kuzey girişinde bulunmakta. 1960 yılında dikilmiş bu 185 metrelik kulede iki restoran bulunuyor. Bu kuleye çıkabilir, Rotterdam’ın Panaromik manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca restoran girişlerinde bulunan menülere göz atarak, bütçenize uygunsa güzel bir öğle veya akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Biraz pahalı olsa da sanırım çiftler için unutulmaz deneyimlerden biri olacaktır.
Hollanda Gezilecek Yerler
Euromast Kulesi Rotterdam
  • Erasmus Köprüsü : Rotterdam, tıpkı Amsterdam gibi tekne turu ile meşhur bir şehir. Fiyatlar Amsterdam tekne turlarına göre biraz pahalı olsa da birçok turistin en popüler aktivitelerinden biri. Tekne turuna katılmasanız da, köprü yakınlarında uzun bir yürüyüş yapabilir manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu köprünün yakınlarında birçok tekne turu yapan firmaları bulmak mümkün.
Hollanda Gezilecek Yerler
Erasmus Köprüsü

Göz At : Rotterdam gezilecek yerler

2.Amsterdam

Amsterdam, Hollanda’nın en popüler ve en yoğun turist trafiğine sahip şehridir. Hollanda gezilecek turistik yerler dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri. Amsterdam’da turist olarak gezilecek ve görülecek birçok önemli yapılar bulunmakta. Bunlar arasında mutlaka görülmesi gerekenler ise ;

  • Rijkmuseum (Rijks Müzesi) : Amsterdam’ın Museumplein bölgesinde bulunan Rijk müzesi, şehrin en popüler müzelerinden biri diyebilirim. Hollanda tarihini gösteren 8.000’den fazla sanat eserini sergileyen bu müze, Ortaçağdan kalan heykelleri, resimleri ve tarihi eserleri ile, Hollanda tarihini en iyi anlayabileceğiniz yerlerden biri. Bunun yanında, müzenin hemen önünde bulunan I AMSTERDAM yazısı, Rijk Müzesi’nden daha çok popüler denebilir.
Hollanda Gezilecek Yerler
Rijkmuseum-Rijks Müzesi
  • Amsterdam Kanalları  : Amsterdam’da turist olarak en iyi yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise, kanal turlarıdır. Bu kanal turları 30 kişilik teknelerle ve özel teknelerle yapılıyor. Her bütçeye uygun kanal turları bulmak gayet mümkün. Ancak, 30 kişilik tekneler biraz sıkıcıdır. Teknelerin sağı-solu kapalı olduğundan dolayı, tekne camlarından dışarıyı görmek biraz zor oluyor. Ayrıca, oturduğunuz yer uzun boylu kişilere göre değil. Ayrıca bu büyük teknelerde rota bellidir. Eğer özel tekneler kiralarsanız (2-3 kişilik) dilediğiniz yerlere gidebilirsiniz. Ortalama 1 saat süren kanal tur fiyatları (30 Kişilik tekneler ile) 20£’dan başlamakta. Özel tekneler ise, 150£ (40 dakika). Eğer, 3-4 kişiyseniz özel tekneler çok daha mantıklı olacaktır.
Hollanda Gezilecek Yerler
Amsterdam Kanalları
  • Red Light District Amsterdam gece hayatı için popüler yerlerden biri olan Red Light Bölgesi, daha çok canlı şovların yapıldığı ve kadın ticaretinin en yoğun olduğu bölge. Bu bölgede dilediğiniz tarzda barlar ve gece kulüpleri bulamayabilirsiniz. Eğlenebileceğiniz klasik bar ve gece kulüpleri arıyorsanız, Red Light’ın dışına çıkmanız gerekmektedir. Jordaan bölgesi, benim gece hayatı için en çok beğendiğim yerlerden biriydi. Hem samimi ortamı hem de yaş ortalamasının oldukça düşük olması sebebiyle, gece hayatı için tercih edilebilecek yerlerdendir. Ayrıca, Amsterdam plajları da gece hayatı için düşünülebilecek yerlerdir.
Hollanda Gezilecek Yerler
Red Light District
  • Vondelpark : Amsterdam’ın en popüler parkı olan Vondelpark, piknik yapılabilecek ve günün yorgunluğunu atabileceğiniz en ideal yerlerden biri. Rijks Müzesi’nden ve Leidseplein’den yürüyerek rahatlıkla gidebileceğiniz bu park, daha çok turistlerin uğrak yerlerinden biri olarak biliniyor. Temiz havasıyla, doğallığıyla, yeşilliği ile, atmosferi ile, Amsterdam’da gezilecek yerler arasında.
Hollanda Gezilecek Yerler
Vondelpark
  • Haarlem : Amsterdam’dan 10-15 dakikalık tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu küçük bölge, Amsterdam’da Airbnb yolu ev kiralamak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri diyebilirim. Bu bölgede bulunan evlerin kiraları, Amsterdam’da bulunan ev kiraların neredeyse yarı fiyatı. Bu yüzden, ailecek bir Amsterdam gezisi planlıyorsanız, Airbn yolu ile, Haarlem’de konaklama da düşünülebilir.
Hollanda Gezilecek Yerler
Haarlem Meydanı

3.Eindhoven

Hollanda’da görülecek yerler bakımından büyük bir öneme sahip olmasa da birkaç saatliğine ziyaret edebileceğiniz bir şehirdir. Amsterdam’dan ortalama 1 saat 20 dakikalık tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu şehir, sanırım 2-3 saatte gezebileceğiniz şehirlerden biri. En önemli yerleri ise Van Abbemuseum ve Aziz Catharine Kilisesidir.

Hollanda Gezilecek Yerler
Eindhoven

Amsterdam kadar olmasa da, Eindhoven da oldukça canlı şehirlerden. Gerek gece hayatı ile gerek tarihi ve turistik yerleri ile de, 3-4 saatliğine ziyaret edebileceğiniz güzel şehirlerden.

Hollanda Gezilecek Yerler
Aziz Catharine Kilisesi

Hollanda’da gezilecek turistik yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Ben sadece bu 3 şehri görmüş olduğumdan dolayı, tavsiye edebileceğim yerler, bu listeden oluşuyor. Ancak, Hollanda şehirleri birbirine oldukça yakın ve ulaşımın kolay olması sebebiyle, rahatlıkla gidebileceğiniz yerlerdir. Bu yüzden, bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız, her şehre 3-4 saatliğine bakmak, sizi hem çok yormayacak hem de çok pahalıya mal olmayacaktır.

Göz At : Amsterdam’da nerede kalınır ?

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...