Homeros Vadisi’ne Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

İzmir‘in en güzel ilçelerinden biri olan Bornova sınırları içerisinde yer alan Homeros Vadisi, İzmirlilerin uğrak piknik yerlerinden biri olarak biliniyor. Fakat buraya gidip de gerçekten memnun kalan bir İzmirli var mı ? bilinmez. Birçok sitede, o kadar ballandıra ballandıra anlatılan bu vadi içerisinde görecekleriniz, yapacaklarınız ve oturacak yerler oldukça sınırlı. Daha sayamayacağım birçok nedenden dolayı, İzmir’de gitmemenizi tavsiye edebileceğim yerlerden.

Vadi içerisinde en büyük sorun, araçlarınızı park edebileceğiniz yerlerin sınırlı ve masa sayısının oldukça az olması. Ayrıca, vadi yolu biraz dar olduğu için, virajlarda karşıdan gelen araçları göremeyebiliyor ve rahatlıkla geçiş yapamıyorsunuz.

Vadinin bir diğer kötü yanı ise, piknik yapabileceğiniz masaların çoğu güneşte kalıyor. İzmir gibi sıcak bir şehirde masaların çardaklı yapılmaması, büyük eksiklik.

Homeros Vadisi İzmir
Vadinin en güzel yolu sanırım burası

Homeros Vadisi Hakkında Bilgiler

Bu vadi birçok sitelerde abartıldığı kadar etkileyici bir yer değil. Hatta hiç etkileyici değil, demek daha doğru olacaktır. Vadide piknik dışında hiçbir aktivite bulunmadığı gibi, görülebilecek ne tarihi bir yapı, ne de turistik bir yer bulunuyor. Ayrıca, hava karardıktan sonra burası tam bir felaket olabilir. Vadi etrafında 1-2 ışıklandırma yapmışlar ama onlar da büyük ihtimal sadece kendilerini aydınlatıyordur. Eğer illa burada piknik yapacaksanız hava kararmadan geri dönün derim.

Vadi girişini görür görmez, muhteşem bir manzara ile karşılaşıyor ve iyi ki gelmişim diyorsunuz. Fakat, vadinin içerisine doğru gittiğinizde hayal kırıklığına uğruyorsunuz.

Vadide Homeros’un yaşadığı söylenen bir mağara ve etrafında bir gölet bulunuyor. Bunun dışında birkaç ağaç, bir de şelale adı verilen küçük bir yerden su akıyor. Hepsi bu.

Homeros Vadisi İzmir
Vadide bulunan gölet.

Vadi İzmir’e yakışmayan, acilen restorasyon ve yeniden yapılanma çalışmasına ihtiyacı olan bir yer.

Biz vadiye hafta içi gitmiştik. Fakat, araç olmadığından minibüs ile gitmek zorunda kalmıştık. Minibüs şoförü, elimdeki kamerayı görünce ”Vadiye mi gidiyorsunuz ?” diye sordu. Evet, dedikten sonra, ”Allah aşkına kim tavsiye etti sana orayı” dedi. Bunu duyduktan sonra tüm iştahım kaçmıştı. Fakat zevklerin tartışılamayacağını düşünerek, yoluma devam ettim. 25-30 dakika sonra, ”Aha vadi burası” diyen şoförün o ses tonundan ne ile karşılaşabileceğimizi az da olsa tahmin edebiliyorduk.

Homeros Vadisi İzmir
Vadinin en güzel yerlerinden biri sanırım burası

Vadinin merkezine geldiğimde, görebilecek yerler arıyordum ki 3-4 masa da piknik yapan genç arkadaş grupları dikkatimi çekti. Bu dört masanın üçünde erkek grupları bulunuyordu ve masalardan birindeki 4-5 kişilik erkek grupları, sanki asker yolcu edercesine kutlama yapıp biraları gömüyordu. İçtiklerini eleştirmiyorum kimse de eleştiremez zaten. Fakat, içip dağıtmak veya sarhoş olup arka masada bulunan aileyi rahatsız etmek, işte bu eleştirilir. Kısaca, içmeyi bilmeyen genç ergenler ailelerinden gizlice sarhoş olup eğlenmeye gelmiş. Kimisinin yaşı 18, kimisinin taş çatlasa 20. Hani içilir piknik yapılır da. Ailece gelinen bu yerde erkek erkeğe gelip de sarhoş olmak, sanırım pek hoş değil.

Homeros Vadisi İzmir
Vadide bulunan ağaçlar

5-10 dakika yol boyunca gidip geldikten sonra, aile grubunun gittiğini görünce, Homeros İzmir’e ait olamaz diye düşünmeye başladım.

Hani buraya gerçekten giden, ortamı görüp bu vadiyi İzmir gezilecek yerler listesinde bir numara, mutlaka gidilmeli, harika bir yer, diyen insanları anlamıyorum. Güzelim İzmir’de piknik yapacak yer mi kalmadı ?

Bu yüzden bu vadiye değil gezmek için piknik yapmak için de gidilmez. Ayrıca, illa burada piknik yapacağız diyorsanız, hafta sonunu tercih edin. En azından hafta içi olan atmosferden kurtulabilirsiniz

Zaten aracınız yoksa Vadiye ulaşım oldukça zor. Günde 5-6 minibüs seferi ve bir sabah bir akşam olmak üzere de iki otobüs seferi bulunmakta. Eğer, burayı gezmek için ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 10-15 dakika içerisinde gezmeniz veya 2 saat minibüs beklemeniz gerekiyor. Tabi, yalnız seyahat ediyor ve şansınız varsa ziyaretçi ailelerden birine otostop da çekebilirsiniz.

Ayrıca vadinin yokuşlu yollarında 14-15 yaşındaki gençler, babalarının abilerinin motosikletlerini almış ve köyden vadiye drift yapmaya gelmiş. Drift sevenler için güzel bir gösteri olsa da, ne yaptıkları hakkında zerre kadar fikirleri olmayan bu gençler ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Genelde gezilmemesi gereken yerler hakkında pek yazı yazma alışkanlığım yoktur. Fakat, Vadiye gitmeden önce araştırdığım gezi siteleri ve forumlar sayesinde, bir cennet göreceğimi düşünmüştüm. Fakat, büyük bir hayal kırıklığı beni bu yazıyı yazmaya itti.

Vadinin konumu için tıklayın.

Eğer hala vadiye gitmeyi planlıyorsanız ve aracınız yoksa, öncelikle Bornova merkeze gelmeniz gerekiyor. Bornova’ya geldikten sonra, herhangi birine eski pazar yerini sorabilirsiniz. Köy dolmuşlarının son durağı, eski pazar yerinin hemen yanında yer almakta. Kayadibi, Eğridere, Çamiçi yazan minibüs ile, Homeros Vadisi‘ne gidebilirsiniz. Fakat, merkezden son minibüs hareket saati 15:00 ve geri dönüş 17:30. Şoför kafasına göre değiştirebiliyormuş. Bu yüzden, bu saatlere de pek güven olmaz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...