Dünyanın en büyük merkez havaalanlarından birine sahip olan Hong Kong, Asya’nın en pahalı Ülke-Şehirlerinden biri olarak bilinir. Gerek teknolojik bakımdan, gerekse kültürel bakımdan gelişmiş en güzel ülkelerden. Hong Kong gezilecek yerler, çok fazla olmasa da, 3-4 günde sıkılmadan gezebileceğiniz turistik yerler de bulunmakta.

Hong Kong Gezilecek Yerler
Hong Kong Caddeleri

Hong Kong’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Hong Kong’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Hong Kong’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Hong Kong Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1.Hong Kong Tarihi Müzesi

Hong Kong’un uzun ve karmaşık geçmişini detaylı bir şekilde öğrenebileceğiniz bu müzede, arkeoloji ile ilgili sergiler, sosyal tarih, etnografya ve bölgenin doğal tarihi bulunuyor. Oldukça büyük bir müze olduğu için en azından 2-3 saatinizi bu müze için ayırabilirsiniz. Hong Kong’da görülecek yerler arasında olan bu müze, kaçırılmaması gereken yerlerden biridir, diyebilirim.

2.Victoria Zirvesi

Hong Kong Gezilecek Yerler
Victoria Zirvesi

Şehrin manzarasını en iyi görebileceğiniz yer olan, 1805 metre yükseklikte Victoria Zirvesi‘ne çıkabilmek için, Peak tramvayını kullanabilirsiniz. Hong Kong gezilecek yerler listenizin ilk sırasına almanız gereken bir yerdir, diyebilirim. En iyi manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu yer, hem yerel halk hem de turistler için oldukça popüler. Hong Kong ve Kowloon adasını en iyi buradan seyredebileceğinizi de unutmayın.

3.Feribotlara Binin

Hong Kong Gezilecek Yerler
Hong Kong Feribotları

Hong Kong’tan Kowloon adasına gitmek için en iyi ve en uygun olan yollardan biri, bu feribotları kullanmak olacaktır. 1888’den beri faaliyet gösteren feribotlar ile yapacağınız yolculuk sırasında birçok önemli noktayı da görmüş olacaksınız. Hong Kong’da yapılacaklar listenizin ilk sıralarına bu feribot heyecanını da ekleyebilirsiniz.

4.Sokak Marketlerini dolaşın

Hong Kong Gezilecek Yerler
Sokak Marketleri

Hong Kong’da gezilecek yerler arasında olan şehir marketlerinde, dilediğiniz birçok şeyi, çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bu marketlerde, birçok sahte ürünler de bulunmakta. Giyim, spor, takı, butik ve parfümeri gibi birçok ihtiyacınız olan ürünleri, pazarlık yaparak çok güzel fiyatlara temin edebilirsiniz. Ladies Market, her ne kadar ismi kadınlar içinmiş gibi dursa da, birçok gezginin favori yerlerindendir. Burada 100’den fazla tezgah bulabilirsiniz. Pek çok hırsızlık olayının yapıldığı yer olarak bilindiğinden dolayı, dikkatli olmakta yarar var.

Hong Kong Gezilecek Yerler
Sokak marketleri her ne kadar kalabalık olsa da görülmeye değerdir.

Street Night Market adlı popüler pazarda, daha çok saat ve meşhur Noddle (Erişte tarzı Çin yemeği) bulabileceğiniz, birçok sokak satıcısı ve restoranlar vardır. Ayrıca, antika sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken, Cat Streets pazarına da bir göz atmanızda fayda var.

Hong Kong Gezilecek Yerler
Mong Kok Market

5.Big Buddha

Hong Kong Gezilecek Yerler
Big Buddha Giriş

Lantau Adasında 202 ton ağırlığında ki bu büyük heykel, Hong Kong’un en popüler yerlerinden biridir. Buraya en kolay ve en etkili gelmenin yolu ise, Ngong Ping 360 adlı teleferik’e binmek olacaktır. Buraya gelirken Güney Çin denizini, kuzey Lantau Parkı ve ayrıca Hong Kong havaalanı ve etrafında ki muhteşem manzaraları da görebiliyorsunuz. Hong Kong görülecek yerler listenizde olması gereken bu dini yapı, kaçırılmaması gereken yerlerden.

Hong Kong Gezilecek Yerler
Big Buddha Heykeli

6.Dragon’s Back’te yürüş turlarına katılın

Hong Kong Gezilecek Yerler
Dragons Back

Hong Kong, yerli halk ve turistler için olağanüstü yürüyüş tur seçenekleri sunmakta. Bunlardan en popüler olanı, Dragon’s Back dağıdır ve bu dağ yaklaşık 50 km yol boyunca uzanmakta. Zirvesinden 360 derecelik bir açıdan muhteşem bir manzara seyredebileceğiniz bu dağı Hong Kong’un gezilecek yerleri arasına eklemeyi düşünmelisiniz.

7.Tarihi Tapınakları ziyaret edin

Hong Kong Gezilecek Yerler
Wong Tai Sin Tapınağı

Hong Kong her ne kadar modern bir şehir olsa da, hala çok eski zamanlardan kalma tarihi tapınakları ve eserleri görmek mümkün. Bunlardan en eski ve en popüler olanı, Man Mo Tapınağı’dır. Taoist tanrılarına adanan bu tapınak da birçok falcı bulmak da mümkün. Uygun fiyatlara geleceğinizi bu falcılardan öğrenebilirsiniz. Hong Kong’da gezilmesi gereken yerler arasında büyük öneme sahip tapınaklar, Hong Kong’un en turistik aktivitelerinden biridir, diyebilirim.

Hong Kong Gezilecek Yerler
Man Mo Tapınağı

8.Parkları keşfedin

Hong Kong Gezilecek Yerler
Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong’un en iyi yeşillik alanına sahip Victoria Park’ta, tenis oynayarak veya yüzme havuzlarına girerek günün stresini atabilirsiniz. Şehrin kalabalığından kaçabileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Victoria Park 35.000, dönümlük alanı ile şehrin en büyük parkları arasında.

Hong Kong Gezilecek Yerler
Ocean Park

9.Ngong Ping 360

Hong Kong gezilecek yerler
Ngong Ping 360

Bu teleferik ile Big Buddha’ya gidebileceğiniz gibi, sadece manzara seyretmek için de tercih edebilirsiniz. Havaalanını, Hong Kong köprüsünü ve şehri, dağların üzerinden seyredebilir, muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

10.Junk Boat turlarına katılın 

Yelkenli bu eski tarz tekneler ile eğlenceli bir şekilde tam gün veya yarım gün, liman çevresinde birçok önemli noktayı görerek eğlenebilirsiniz. Hostelleri tercih ettiğinizde, hostel personeli genelde bu etkinliği organize etmektedir. Fakat, kendi başınıza gitmek isterseniz ; Jaspa’s Junks, İsland Junks, Saffron Cruises ve Hong Kong Junks adlı sitelere göz atarak dilediğiniz tur ile tek başına da katılabilirsiniz.

11.Hong Kong Heritage Museum (Miras Müzesi)

Bu müze, şehrin tarihi ve sanat sevgisini sergilemekte. Şehrin kültürünü geleneksel danslarla ve oyunlarla sergileyen bu müzenin yakınlarında bulunan Sha Tin parka da bir göz atabilirsiniz. Müze, Shing Mun nehri yakınlarında yer alıyor. Sergilediği sanat eserleri ile, sanatseverlerin ilgisini çekebilecek yerlerden.

12.Hong Kong Sanat Müzesi

Hong Kong Gezilecek Yerler
Hong Kong Sanat Müzesi

Bu müze Hong Kong sanatçıları tarafından üretilen Çin seramikleri, pişmiş topraktan yapılmış eserleri ve Çin tablolarının yanı sıra, çağdaş sanat adına birçok eseri de sergilemekte. Hong Kong’un turistik yerleri arasında olan bu sanat müzesine oldukça cüzi bir ücret ödeyerek girebilirsiniz.

13.Lan Kwai Fong

Hong Kong gece hayatının merkezi olan bu yerde, binlerce barlar ve gece kulüpleri bulmak mümkün. Biraz stres atmak ve eğlenmek için iyi bir seçenek olacaktır.

14.Disneyland

Ailece ya da kalabalık bir grupla seyahat ediyorsanız, tüm gün boyunca eğlenebileceğiniz Disneyland, sizin için iyi bir seçenek olabilir. Fakat, bütçeli bir seyahat planlıyorsanız ve yalnız seyahat ediyorsanız buna değeceğini pek sanmıyorum. Ayrıca, Ocean Park da Hong Kong gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden olabilir.

15.Hong Kong Saat Kulesi

Hong Kong Gezilecek Yerler
Hong Kong Saat Kulesi

44 metre yüksekliğinde olan bu saat kulesi, çok etkileyici bir yapı olmasa da, akşamları oldukça güzel bir manzaraya ev sahipliği yapıyor diyebilirim.

Hong Kong Gezilecek Yerler
Sky100

Hong Kong Gezi Tavsiyeleri

  • Pazarlık edin : Hong Kong, özellikle alışveriş için en ideal Asya şehirlerinden biri. Gerek marketleri ve pazarları, gerekse alışveriş merkezleri ile, aradığınızı bir şekilde bulabiliyorsunuz. Pazarlardan alışveriş yapıyorsanız, mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın. Fiyatların hiçbir zaman ilk söylendiği değerde olmadığını da unutmayın.
  • MTR veya taksi yerine otobüsleri tercih edin : Hong Kong’da bir yerden bir yere en rahat ve en ucuz şekilde gidebileceğiniz otobüsleri es geçmeyin. MTR kafanızı karıştırabileceği gibi, otobüslere nazaran çok daha az tercih edilen ulaşım aracıdır. Ayrıca, bu şehirde taksilere binmek oldukça lüks bir şey olacağından dolayı, çok zor durumda kalmadığınız takdirde taksileri kullanmayın. Ayrıca, daha farklı bir ulaşım seçeneği olan feribotları da kullanmaya çalışın. Feribotlar ile eşsiz bir manzara eşliğinde gitmek istediğiniz yere ulaşabilir, güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.
  • Octobus Card alın : Eğer ben yürümeyi pek sevmem ya da zamanım yok, her yere çabucak gitmek istiyorum diyorsanız, bu kartı almanız da yarar var. Bu kartların içerisine yükleyeceğiniz paralar ile, çok daha ucuz ve çabuk bir şekilde ulaşım araçlarında kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, kartınızın içinde kalan parayı da, herhangi bir MRT istasyonunda bulunan bilet gişesinden geri alabilirsiniz.
  • Chung King’de konaklamayın : Eğer Hong Kong’da hostellerde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgeyi es geçin derim. Bu bölge daha ucuzdur, doğru. Ancak, bu bölgede bulunan hosteller, işini iyi yapamamakla birlikte, birçok şikayet almakta. Ayrıca, Hong Kong genelindeki hostellerin büyük çoğunluğunda, odalar çok küçüktür. Eğer, küçük odaları sevmeyen biriyseniz, bütçeli otellere bakın derim.
  • Sadece Hong Kong’da takılı kalmayın : Kowloon ve diğer adalar da en az Hong Kong adası kadar güzel ve eğlencelidir. Hatta kimilerine göre daha güzeldir. Bu yüzden, 2 gün veya daha fazla zamanınız varsa, mutlaka adalara gidin. Hatta paranız varsa, günübirlik ada turlarına katılın. Bu turlar ile seyahatinizin çok daha eğlenceli olacağına emin olabilirsiniz.

Hong Kong gezilecek yerler ve yapılacaklar tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Fakat 3-4 günlük Hong Kong gezinizde yukarıda ki listenin yeterli olacağını söyleyebilirim.

[huge_it_maps id=”134″]

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here