Hong Kong Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Hong Kong havaalanından şehir merkezine ulaşım için, birçok havaalanında olduğu gibi farklı seçenekleriniz bulunuyor. Bütçeli olarak şehir merkezine ulaşabileceğiniz gibi, lüks bir şekilde de şehir merkezine ulaşmak mümkün. Havaalanından şehir merkezine giderken, kaç kişi olduğunuz da oldukça önemli.

Hong Kong havaalanı şehir merkezi arası ulaşım için en iyi ve en uygun olan seçenek, CityFlayer adı verilen otobüsler olacaktır. Bunun yanında biraz daha pahalı olan Airport Ekspress (tren) ise, en iyi ve en uygun olan ikinci seçenek olacaktır. Bütçe konusunda havaalanından şehir merkezine ulaşım için ilk olarak bu iki seçeneğe göz atın derim.

Hong Kong’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Hong Kong’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Hong Kong’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Hong Kong Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

1.Hong Kong Airport Ekspress

Bu trenler ile, havaalanında bulunan terminallerden şehir merkezine 20-25 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Her 12 dakikada bir hareket bu trenlerin bilet ücreti ise, Hong Kong şehir merkezi için 100 HK ve Kowloon için ise, 90 HK’dir.

Bu trenler ile merkez istasyona veya kowloon’a gittiğinizde ise, sizi ücretsiz olarak otelinizin yakınına götürecek olan ”Free Shuttle Bus” adı verilen otobüsler bekliyor. Trenden hemen sonra bu otobüsler ile ücretsiz olarak, firmanın belirlediği bölgelere gidebiliyorsunuz. Otelinizin a bölgesindeyse ve otobüs a bölgesine gitmiyorsa, sizin için uygun olan başka bir bölgeye kadar gidebiliyorsunuz.

Birçok otelin kendisine ait özel minibüsü ve aracı da bulunuyor. Otelinizde böyle bir imkan varsa, yine tren ile gittiğiniz Kowloon veya merkez tren istasyonundan bu özel araçlar ile ücretsiz olarak otelinize gidebiliyorsunuz. Bu yüzden, otelinizin ücretsiz araç servisi olup olmadığını kontrol edin.

Hong Kong airport ekspress, havaalanından şehir merkezine ulaşım için en hızlı olan yöntemlerden biri diyebilirim.

2.Çift Katlı Otobüsler

Hong Kong havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ucuz olan yoldur. Bu otobüslerin tek yön bilet ücreti ise, 40 HK’dir. Yani, eğer bütçeli bir Hong Kong gezisi planlıyorsanız, ilk seçeneğiniz bu otobüslerden yana olmalı.

İki tür otobüs bulunuyor. Bunlardan biri CityFlayer AirBus ve diğeri de CityBus adı verilen otobüslerdir.

Peki hangi otobüsü tercih etmeliyim ? diyorsanız, tabi ki CityFlayer Airbus adı verilen otobüsleri tercih etmelisiniz. Çünkü, bu otobüsler ile şehir merkezine ve kowloon’a giderken birçok önemli noktalarda inebiliyorsunuz. Her 20 dakikada bir hareket eden bu otobüsler, bilet ücreti bakımından en uygun olanıdır.

3.Airport Shuttle Bus

Door to door (Kapıdan kapıya) sloganıyla büyük bir ses getiren bu otobüsler ile, otelinizin kapısına kadar gidebiliyorsunuz. Tabi oteliniz, firmanın belirlemiş olduğu 100 otel arasındaysa. Bu otobüsler daha çok fazla valiz ile seyahat edenler için idealdir. Her 30 dakikada hareket eden bu otobüslerin bilet ücreti ise 140 HK’dir. Diğer, standart otobüslere nazaran pahalı olsa da, bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız, gayet mantıklı bir seçim olacaktır.

Bu otobüslerin biletini ise, havaalanı içerisinde Terminal 1 ve Terminal 2’de de alabiliyorsunuz. Eğer, otelinizden havaalanına ulaşmak istiyorsanız da, bu biletleri otel resepsiyonundan almak mümkün.

4.Özel Araçlar

Hong Kong gibi bir yerde, özel araçlar ile kısa da olsa seyahat etmek oldukça pahalı oluyor. Hong Kong havaalanından şehir merkezine özel araçlar ile ulaşım ücretleri 400 HK’den başlıyor. Bu da, oldukça çılgın bir fiyat olduğundan dolayı, sanırım gerek yoktur.

5.Taksi

Hong Kong havaalanından şehir merkezine ulaşım için bir diğer seçenek ise, taksileri kullanmak olacaktır. Fakat, tahmin edebileceğiniz üzere, taksimetre ücretleri oldukça pahalı oluyor. Özellikle, dürüst taksi şoförlerine denk gelmediğiniz zamanlarda.

Hong Kong’ta 3 çeşit taksi bulunuyor. Bunlar ; yeşil, kırmızı ve mavi taksilerdir. Her renk taksi farklı farklı bölgelere gitmekte. Bu yüzden, gitmek istediğiniz bölgeye hangi taksiler ile gidebileceğinizi mutlaka kontrol edin.

Havaalanından şehir merkezine ortalama 300 HK ile bu taksileri kullanarak gidebiliyorsunuz. Yani, 2-3 kişi ekspress tren ile gitmek yerine, taksiler ile otelinize gitmek çok daha mantıklı ve uygun olacaktır.

NOT : Hong Kong havaalanında size ”Taksi İster misin” diyenlerden uzak durun. Bunlar, resmi taksiciler olmadığı gibi, normalde ödemeniz gereken ücretin 2-3 katını ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu yüzden, havaalanında bulunan taksi stantlarından taksilerinizi ayarlayabilirsiniz.

Sonuç olarak ; Eğer tek kişi seyahat ediyorsanız, en ucuz seçenek olan otobüsleri kullanın derim. Eğer, 3 veya daha fazla kişi ile birlikte seyahat ediyorsanız, en mantıklı seçenek taksiler gibi duruyor. Bunun yanında otelinizin kapısına kadar gidebileceğiniz Shuttle Bus adı verilen otobüslere de göz atın. Eğer, oteliniz bu shuttle bus’un gittiği 100 otel arasındaysa, bu seçeneği de göz önünde bulundurun derim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...