Hostel Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Hostel Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey
Hostel Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Hosteller, otellere nazaran çok daha ucuz olduğu gibi, daha da eğlenceli olmakta. Gerek ortak alanlarda yapılan aktiviteler, gerek Pub Crawl turları, gerekse hostel barları ile, gittiğiniz şehirlerden çok hostellerinizde geçirdiğiniz süre içerisinde eğlenebiliyorsunuz. Fakat, hostel seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor, özellikle ilk defa hostelde kalıyorsanız biraz daha fazla dikkatli olmakta da yarar var.

Hostel Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

1.Hostel Konumu

Hostel seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri hostelin konumudur. Yani, merkez içerisinde yer alan bir hostel mi ? yoksa şehir merkezine biraz daha uzak bir hostelde mi ? konaklamak istiyorsunuz. Eğer hosteliniz şehir merkezi içerisinde yer alıyorsa, fiyatı biraz daha yüksek olacaktır. Fakat, şehir merkezine uzak olan hosteller çok daha uygun olur. Bununla birlikte ulaşım için harcayacağınız efor ve bilet ücreti de önemli. Çünkü yol parası için 5$ vermek yerine, 10$ verip şehir merkezinde yer alan bir hostelde kalabilirsiniz. Bu yüzden, şehir merkezi dışında bir hostelde konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezine ulaşım için nasıl bir yol izleyeceğinizi de öğrenmeniz gerek.

2.Ziyaretçi Görüşleri ve Puanları

Hostel seçimi yaparken mutlaka göz atmanız gereken şey ise, hostel rezervasyonu yapacağınız sitelerden hostel hakkında verilen puana ve görüşlere göz atmak olacaktır. Hostel çok modern olabilir, çok temiz olabilir, konumu çok güzel olabilir ancak, olumsuz yorumlara göz atarak, hostellerin eksikliklerini çok daha rahat görebiliyorsunuz. Bunun için birçok yerde kullanmanız gereken hostel arama sitesi olarak Booking.com adlı site önerilmekte. Bu tamamen yanlış. Booking.com adlı site hostel aramak için en son düşünülmesi gereken sitedir.

Booking.com yerine, hostelbookers.com veya hostelworld gibi siteleri kullanın derim. Çünkü, booking.com adlı sitelerden gelen puanlama ve yorumlar yanıltıcı olabilir. Şöyle ki, ben hostellerde çalışırken, booking.com’a pek itibar etmezdik. O yüzden de, oradan gelen yorumlara da pek dikkat etmezdik. Sebep ise, zaten misafirlerin %99 gibi büyük bir bölümü hostelworld, agoda ve hostelbookers.com adlı sitelerden rezervasyon yapardı. Booking.com aracılığıyla gelen kişilerin çoğu da, zaten ne yorum yapardı, ne de puan verirdi. Yorum yapanların çoğuda bizim samimi gördüğümüz müşterilerdi. Yani, bizim ricamız ile güzel puanlar verenlerden oluşuyordu.

Bunun yanında, hostellerde daha önce birkaç defa kalmış kişiler kesinlikle booking.com adlı site kullanmaz. Yani, en azından ben öyle düşünüyorum. Booking.com adlı site ile rezervasyon yapanların büyük çoğunluğu, ya ilk defa hostellerde kalıyor yada hosteller hakkında pek bir şey bilmiyorlardır. Bu yüzden, hostel seçerken, hostelworld, hostelbookers gibi sitelerden faydalanın. Booking.com adlı siteyi daha çok otel rezervasyonlarınızda kullanmanızı tavsiye ederim.

3.Tuvalet/Banyo Ortak Mı ? Yoksa Odalar İçinde mi Bulunuyor?

Çoğu hostel müşterileri için bu pek de önemli değil. Benim için de pek önemli değil. Fakat, bu durum benim hostellerde çalıştığım zamanlarda sorun olabiliyordu. Adamın biri çift kişilik özel oda rezervasyonu yapıyor. Özel olduğundan dolayı tuvalet ve banyonun da oda içerisinde olacağını sanıyor. Fakat, rezervasyon yaptığı siteden gerekli araştırmayı yapmadığından dolayı, oda içerisinde tuvalet/banyo arıyordu. Fakat, tuvalet ve banyolar çoğu hostellerde ”Suit” adı verilen odalarda olur. Yani, özel çift kişilik veya tek kişilik odaların büyük çoğunluğu ortak banyo/tuvalet kullanır. Bu yüzden, rezervasyonunuzu yaparken, tuvalet ve banyonun oda içerisinde olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Bunun yanında, dorm odalarında kalıyorsanız, tuvalet/banyo her zaman ortaktır. Fakat, kimi hostellerde bu ortak banyo ve tuvaletler oda içerisinde olurken, kimilerinden oda dışarısındadır. Eğer dorm odalarında kalmayı planlıyorsanız, tuvalet ve banyonun dorm odası içerisinde olmayan odaları tercih etmenizi tavsiye ederim. Hem yatarken koku problemi bile yaşabiliyorsunuz.

4.Oda Seçimi

Hostel seçerken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de, oda seçimi olacaktır. Hostellerde oda çeşitleri, tek kişilik, çift kişilik, ikiz odalar, dorm odaları ve suit odalar şeklindedir. Bunlar arasında tahmin edebileceğiniz gibi en ucuzu dorm odaları, en pahalısı da suit odalardır. Suit odalar daha çok otellerden yavaş yavaş hostellere geçmeye çalışanların tercih ettiği odalardır. Genelde klima, özel tuvalet/banyo oda içerisinde mutlaka olur. Fakat, Asya’da bazı suit odalar size çok basit gelebilir. Mesela, Bali’de konakladığım hostelde suit odada kalıyordum. Odada, fan (Tavana asılı olan pervane şeklinde olan fanlar) vardı. Bunun yanında banyo özeldi, tuvalet ortaktı. Tabi, hiç şikayetim olmadı. Çünkü, ödediğim ücret oldukça düşüktü ve fazlasını da bekleyemezdim.

Demem o ki, oda seçimi yaparken ödediğiniz ücrete ne alabileceğinizi az çok tahmin etmeye çalışın. Beklentinizi çok yüksek tutmayın. Eğer, çok pis horluyorsanız dorm odaları yerine özel odaları tercih edin. Kimse, bu konuya pek dikkat etmese de siz onlar gibi olmayın.

Eğer, çift olarak seyahat ediyorsanız, lütfen kendinize özel oda tutun. Dorm odaları, çiftler için pek uygun değil. Aslında uygun ama sevgi pötürcüğü olan çiftler geldiği zaman, odada başkalarının olduğunu unutabiliyor. Bu yüzden, çift olarak dormlarda kalmayı planlıyorsanız, ya uslu olun yada kendinize özel oda tutun derim. Sırf bu yüzden, bize şikayete gelenler bile olduğunu söyleyebilirim.

Göz at ; HOSTEL NEDİR ?

5.Kilitli Dolap Var mı ?

Hosteller bildiğiniz üzere, binbir çeşit insanın bir araya geldiği yerlerdir. Her ne kadar hosteller güvenli diyebilsem de, kötü talihsizliklerle karşılaşmak da mümkün. Eğer dorm odalarında kalacaksanız, mutlaka ama mutlaka hostele ait kilitli bir dolabın olup olmadığını kontrol edin. Yoksa başka bir hostele bakın. Yada çantanızı yanınızdan ayırmayın. Çok nadir de olsa, birkaç hırsızlık olayları ile karşılaşabiliyorsunuz. 8 ay boyunca Kuala Lumpur’da çalıştığım hostelde bu tür bir olaya bir kere bile denk gelmemiş olsam da, Avrupa’da birçok hırsızlık olayını duydum diyebilirim.

6.Bar Var mı ?

Bar ne işime yaracak ki demeyin ! Eğer, eğlenceye düşkün biriyseniz, hostel barları akıl almaz şekilde eğlenceli olur ve hayatınızda hiçbir barda ve gece kulübünde eğlenmediğiniz kadar hostel barlarında eğlenebilirsiniz. Bunun yanında, barlara pek ilginiz yoksa ve geceleri sadece uyumayı tercih eden biriyseniz, barı olan hostellerden uzak durun derim. Barlar genelde çatı katında veya yatak odalarının uzak kesimlerinde bulunur. Çevresi de ses geçirmez sistem ile çevrilidir. Fakat, bardan gelen gürültüden çok, sarhoş misafirlerin gürültüsünden rahatsız olabilirsiniz. Özellikle, dorm odalarında kalıyorsanız, geceleri rahat uyuyamıyabileceğinizi unutmayın.

7.Çantalar İçin Emanet Odası Var Mı ?

Neden önemli ki ? Aslında, uçak biletleriniz gündüz saatlerinde ise pek de önemli değil. Mesela, hostelden ayrılacağınız gün pazartesi ve check out yapmak zorunda olduğunuz saat de 11:00. Fakat, uçak saatiniz akşam 22:00’da ise, aynı gün check out yaparak çantalarınızı hostelin emanet dolabına ücretsiz veya ücretli olarak bırakabilir uçuş saatinize kadar şehri gezebilirsiniz. Uçak saatinizden 1-2 saat öncede hostele gelerek çantanızı hostelin emanet dolabından alabilirsiniz.

Böyle yapmadığınız takdirde, ya 1 gün fazla ücret ödeyerek odada kalırsınız yada çantalarınız ile birlikte uçak saatini beklemek veya çantalarınızı bırakabileceğiniz bir emanet yeri aramak zorunda kalırsınız. Hemen hemen bütün hostellerde emanet yeri vardır. Yoksa da, rica ederek mutfaklarında veya müsait bir yere çantalarınızı bırakıp bırakamayacağınızı sorabilirsiniz. Fakat, en garanti yolu hostel seçerken o hostelin emanet odası olup olmadığını öğrenmek olacaktır.

8.Kahvaltı Var Mı ?

Hostel kahvaltılarının %99 gibi büyük bir kısmı tost ekmeği, tereyağ, reçel ve çaydan oluşur. Biraz daha lüks hostellerde bunların yanına portakal veya elma dilimleri almak da mümkün. Bence hostel kahvaltıları doymak değil, iyi bir geçiştirme şeklidir. Yani, bu kahvaltılar ile öğle yemeğine kadar idare edebilir veya güzel bir kahvaltı edebileceğiniz mekan bulana kadar bu kahvaltı sizi idare edebilir. Fakat, sigara kullanan biriyseniz, aç karnına sigara içmeden hazır sizi bekleyen kahvaltınızın olması oldukça güzel bir şey. Tabi, her hostelin kahvaltısı olamayacağını da unutmayın.

Kahvaltı olayı daha çok pahalı Avrupa ülkelerinde işinize yarayabilecek bir şeydir. Mesela 1-2 ay gibi bir süre Avrupa’da seyahat etmeyi planlıyorsanız, her gün kahvaltı için en kötü 5£ harcadığınızı düşünürsek, toplamda 300£ gibi güzel bir para yapar. Bu ücrete de Eyfel kulesine karşı 5 yıldızlı bir otelde konaklayabilirsiniz. Bu yüzden, bütçeli bir seyahat planı içerisindeyseniz mutlaka bu ücretsiz kahvaltısı olan hostelleri tercih edin derim.

9.İnternet Var mı ?

İnternetsiz hostel olmaz. Hayatımda wifi olmayan hostel ne duydum ne de gördüm. Ancak, siz yine de hostele ait wifi olup olmadığını hostel seçerken mutlaka kontrol edin. Wifi kullanırken de, interneti yavaşlatabilecek sitelere girmeyin, indirme yapmamaya çalışın. Buna mecbur değilsiniz. Ancak, girdiğiniz sitelerin adreslerini hostel resepsiyonların görebileceğini unutmayın.

Mesela bizim hostelde müşterilerin hangi adrese girdiğini gösteren bir sistem vardı. Bu sistem sayesinde interneti yavaşlatan sitelere girmiş müşterileri ban atarak o siteden çıkmasını sağlıyor ve bize internete giremiyorum dediklerinde de, hostelimizin interneti kötü sitelerde dolaşmaya izin vermiyor diyorduk. Bu yüzden, böyle utanabileceğiniz bir durumla karşılaşmamak için wifi’leri akıllı kullanın derim.

10.Odada Yeteri Kadar Priz Var Mı ? Varsa Yataklara Yakın Mı?

Özellikle dorm odalarında kalmayı planlıyorsanız, o oda içerisinde kaç tane priz olduğunu mutlaka kontrol edin. Bizim 10 kişilik dorm odamızda 2 tane priz vardı ve sürekli bu konuda sorun çıkıyordu. Kimisi pek önem vermez, ancak ben seyahat ederken yattığım yatağın hemen dibinde kendime ait bir priz olsun isterim. Sizde böyle düşünenlerdenseniz mutlaka hostelinize sorun veya hostel rezervasyonu yaparken, açıklama kısmında böyle bir şeyden bahsedilip bahsedilmediğine bakın derim.

Hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenler bunlardan ibaret değildir. Eski bir hostel resepsiyonu olarak size 100 tane dikkat etmeniz gereken husus sayabilirim. Fakat, bunlar arasında en önemlisi olan bu 10 husus, sanırım hostel tercihi yaparken yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here