Hundertwasser Evi, Viyana (Bilgiler ve Ulaşım)

Hundertwasser Evi, Avusturyalı sanatçı/mimar Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılan, Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan, oldukça renkli bir yapıdır. İnşaati tamamlandıktan sonra mart 1986 yılında açılmış, turistlerin en çok dikkatini çeken binalardan biridir. Gerek tarihi, gerekse renkli ve farklı dizaynı için Viyana gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye edebileceğim yerlerdendir.

Hundertwasser’in, Barselona’ya mimari eserleri ile adını yazdıran Gaudi’yi örnek aldığı söylenmektedir. Gaudi’nin yaptığı eserler ile Hundertwasser’in eserlerine baktığımda, mimari alanda oldukça benzerlik olduğunu söyleyebilirim. Bu binanın en bilindik özelliği ise, binada yaşayan insanların, pencerelerinin önünü istediği gibi dizayn etme hakkına sahip olmasıdır. 200’den fazla ağaç ve çalılar, binanın çatı katını ve balkonlarını sarmış bir vaziyettedir. Yapının içerisine giremediğinizden dolayı, sadece dışardan bakmakla yetinebileceğiniz turistik yapılardan biri.

Viyana’da nerede konaklayacağınıza hala karar vermediyseniz, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Viyana’da bulunan en ideal otellere ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Hundertwasser Evi, Viyana
Binanın Balkon Görüntüsü

Hundertwasser Evi Hakkında Bilgiler

1983 yılında yapımına başlanan binanın yapımının 2 yıl sürdüğü söylenmektedir. Tabi, bina sıfırdan yapılmadığı için inşaati bu kadar kısa sürede tamamlanmış. Söylenene göre binada, daha önceden kimse bulunmuyormuş. Zaten bina 1983 yılında ”Toplu Konut Çalışması” adı altında yapılmaya başlanmış.

Yapı açıldıktan kısa bir süre sonra, binanın hemen karşısına turistlerin dinlenebileceği bir şeyler yiyip içebileceği bir yer açılmış ve günümüzde bu yeri görmek mümkündür.

Hundertwasser Evi, Viyana
Hundertwasser

Hundertwasser Evi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Bina etrafında maalesef metro durağı bulunmamaktadır. Binaya en yakın metro durağı olarak ise, Landstrabe Wien Mitte adlı durak kullanılmaktadır. Metroda kime sorarsanız sorun en yakın metro durağının burası olduğunu söyleceklerdir. Bu metro durağı eve ulaşım için en ideal duraktır. Sadece 10-15 dakika (1km) yürümeniz gerekmektedir. Yok ben yürümem diyorsanız, 1 nolu tramvay hattını kullanarak binaya ulaşmak mümkündür (Landstrabe Wien Mitte Metro durağı yakınında tramvayları bulabilirsiniz). Binaya 100 metre uzaklıkta olan ”Hetzgasse” durağına bu tramvay ile ulaşabilirsiniz.

Evin hemen giriş kısmında (zemin katta) bulunan ”Kust und Cafe” (Kahve Evi), oturup dinlenebileceğiniz oldukça şirin bir mekandır. Ücretsiz olarak bir film izleyebilir, ya da bir şeyler içerek yorgunluğunuzu burada atabilirsiniz. Ayrıca, yine Hundertwasser tarafından dizayn edilen, Kunst Haus Wien turistler için oldukça popüler yerlerden biri. Sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...