Hundertwasser Evi, Avusturyalı sanatçı/mimar Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılan, Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan, oldukça renkli bir yapıdır. İnşaati tamamlandıktan sonra mart 1986 yılında açılmış, turistlerin en çok dikkatini çeken binalardan biridir. Gerek tarihi, gerekse renkli ve farklı dizaynı için Viyana gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye edebileceğim yerlerdendir.

Hundertwasser’in, Barselona‘ya mimari eserleri ile adını yazdıran Gaudi’yi örnek aldığı söylenmektedir. Gaudi’nin yaptığı eserler ile Hundertwasser’in eserlerine baktığımda, mimari alanda oldukça benzerlik olduğunu söyleyebilirim. Hundertwasser Evi’nin veya binasının en bilindik özelliği ise, binada yaşayan insanların, pencerelerinin önünü istediği gibi dizayn etme hakkına sahip olmasıdır. 200’den fazla ağaç ve çalılar, binanın çatı katını ve balkonlarını sarmış bir vaziyettedir. Yapının içerisine giremediğinizden dolayı, sadece dışardan bakmakla yetinebileceğiniz turistik yapılardan biri.

Viyana’da nerede konaklayacağınıza hala karar vermediyseniz, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Viyana’da bulunan en ideal otellere ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Hundertwasser Evi, Viyana
Binanın Balkon Görüntüsü

Hundertwasser Evi Hakkında Bilgiler

1983 yılında yapımına başlanan binanın yapımının 2 yıl sürdüğü söylenmektedir. Tabi, bina sıfırdan yapılmadığı için inşaati bu kadar kısa sürede tamamlanmış. Söylenene göre binada, daha önceden kimse bulunmuyormuş. Zaten bina 1983 yılında ”Toplu Konut Çalışması” adı altında yapılmaya başlanmış.

Yapı açıldıktan kısa bir süre sonra, binanın hemen karşısına turistlerin dinlenebileceği birşeyler yiyip içebileceği bir yer açılmış ve günümüzde bu yeri görmek mümkündür.

Hundertwasser Evi, Viyana
Hundertwasser

Hundertwasser Evi’ne Nasıl Gidilir ?

Bina etrafında maalesef metro durağı bulunmamaktadır. Binaya en yakın metro durağı olarak ise, Landstrabe Wien Mitte adlı durak kullanılmaktadır. Metroda kime sorarsanız sorun en yakın metro durağının burası olduğunu söyleceklerdir. Bu metro durağı Hundertwasser Evi’ne ulaşım için en ideal duraktır. Sadece 10-15 dakika (1km) yürümeniz gerekmektedir. Yok ben yürümem diyorsanız, 1 nolu tramvay hattını kullanarak binaya ulaşmak mümkündür (Landstrabe Wien Mitte Metro durağı yakınında tramvayları bulabilirsiniz). Binaya 100 metre uzaklıkta olan ”Hetzgasse” durağına bu tramvay ile ulaşabilirsiniz.

Hundertwasser Evi’nin hemen giriş kısmında (zemin katta) bulunan ”Kust und Cafe” (Kahve Evi), oturup dinlenebileceğiniz oldukça şirin bir mekandır. Ücretsiz olarak bir film izleyebilir, ya da birşeyler içerek yorgunluğunuzu burada atabilirsiniz. Ayrıca, yine Hundertwasser tarafından dizayn edilen, Kunst Haus Wien turistler için oldukça popüler yerlerden biri. Sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here