İnterrail Nedir? Europass Nedir?-Bilgiler ve Ücretler

İnterrail Nedir?
İnterrail Nedir?

İnterrail nedir? Eurail Pass Nedir? Avrupa Tren seyahati nasıl daha iyi yapılır? İnterrail ücretleri ne kadar? Gibi sorularınıza yanıt bulabileceğiniz İnterrail nedir ? adlı yazımızda, Özellikle Erasmus öğrencileri için daha rahat Avrupa seyahati nasıl yapılacağını da öğrenebilirsiniz.

İnterrail nedir ?

İnterrail, Avrupa Ülkeleri arasında veya şehirleri arasında daha ucuza seyahat edebileceğiniz bir göster geç kartıdır. Her Ülke için ayrı ayrı bilet almanıza gerek kalmaz ve tek bir kart ile istediğiniz tüm Avrupa Ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Eğer birden fazla Avrupa Ülkesi seyahati planlıyorsanız sizin için ideal bir yöntemdir. İnterrail nedir? sorusuna cevap olarak, diğer Pass Kartlardan bahsederek daha açıklayıcı olabiliriz

Rail Pass bilet ile tek bilet karşılaştırması 

Fiyatları kendiniz hesaplayıp hangisinin sizin için ideal olduğunu bulabilirsiniz. Mesela gençler için olan ( 12-25 ) Youth Global Pass 15 günlük seyahati, 2 ay içinde kullanmak üzere 650$ alabilirsiniz. Bunun anlamı günlük seyahatiniz yaklaşık 45$’a denk gelmektedir. Eğer tek bilet almaya kalkarsanız bu fiyat her gideceğiniz Ülke için Ödeyeceğiniz ortalama Ücret 75-110$ Arası olacaktır. Ucuz Pass Kartları bulabileceğiniz en iyi siteler ise RailEurope.com ve Rome2rio.com’dur.

Eurail Pass mantıklı bir seçim midir ?

Duruma ve seyahat edeceğiniz yere göre bu durum değişmektedir. Eğer 26 yaşından küçük iseniz, sizin için gerçekten çok mantıklı bir seçimdir. Çünkü 26 yaş ve üstü full ücret ödemek zorundadırlar. Yani, 1.sınıf bilet almak zorundadırlar. Ancak 26 yaşından küçük iseniz 2.sınıf bilet alabilirsiniz.

Seyahatinizde esnek misiniz ?

Seyahat edeceğiniz tarihi sık sık değiştirir misiniz? Açıkçası ben tarihleri sürekli değiştiririm. Mesela Fransa’ya 3 gün için gidip 5 gün kaldığım olmuştur ve bu da Rail Pass ile hiçbir ek ücret ödemeden mümkündür.

Rezervasyonlar

Avrupa’da ki çoğu trenler rezervasyon istememektedir. Ancak bazı hızlı trenler rezervasyon talep etmektedir. Bu gibi durumlar biraz karışık olabilmektedir. Ne kadar fazladan ücret ödemeniz gerektiğiyle ilgili ya da hangisinin rezervasyon talep edip etmediğini detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Rezervasyon istenilip istenilmediğini nasıl bilebilirim?

Çok basit, sadece Bahn.com‘a girin seyahat tarihinizi ve saatinizi seçin, istediğiniz seyahat biçimini seçtikten sonra en sağda ”R” harfi var ise o tren rezervasyon istemektedir. Yüksek hızlı trenler ( Fransa,İtalya,İspanya ve İsveç gibi Ülkelerde) her zaman rezervasyon talep edilmektedir. Koltuk rezervasyonları için fazladan 5£-10£ arasında bir ücret ödersiniz. Çok nadirde olsa bu fiyatlar bazen 20£’ya kadar çıkmaktadır.

Nasıl Rezervasyon yapacağım

Rezervasyonunuzu istediğiniz herhangi bir tren istasyonunda ya da Online olarak Raileurope.com adresinden yapabilirsiniz. Ancak İngilizceye pek hakim olmayan arkadaşlar ve karışıklık olabileceğinden endişesi olan arkadaşlar için en iyi yöntem, rezervasyonu tren istasyonlarından yaptırmaktır. Rezervasyonunuzu aylar öncesinden veya Tren kalkış saatine 1 saat kala yaptırabilirsiniz.

Eurostar

İşte en çok seveceğiniz fakat biraz pahalı yüksek hızlı tren olan Eurostar, Londra ve Paris arasında gidip gelmektedir ve Eurail Pass’ı bunun için kullanamazsınız. Eurostar biletlerini ne kadar erken alırsanız o kadar  ucuza alırsınız. Aynı Uçak biletlerinde olduğu gibi. Ve inanılmaz fiyat farkı vardır, 2 ay önce 50$’a alabileceğiniz bileti son gün 275$’a alabilirsiniz.

Şimdi en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise, çok çok kısa seyahatler için veya çok çok uzun seyahatler için Rail Pass almanıza gerek yoktur. Çünkü, çok kısa süren seyahatler genelde ucuz olduğu için gerek yoktur ve çok uzun seyahatlerde, mesela tren Paris’ten Kopenhag’a 13 saatte gitmektedir. Uçakla ise 2 saattir. Para yerine zaman tercihi yapmak daha mantıklı olacaktır. Genelde 2-7 saat arası yolculuklar Rail Pass için ideal bir süredir.

Peki ucuz yöntem sadece Eurail Pass mıdır ?

Eğer seyahatinizi ciddi anlamda bir program içinde gerçekleştiriyorsanız Eurail Pass kartına ihtiyacanız olmadığını düşünmekteyim. Çoğu Avrupa Ülkesi haftalar veya aylar önce aldığınız biletleri muhteşem fiyatlara verebilmektedir. Eğer biletinizi aylar önceden alabilirseniz ve tarihi ya da saati değiştirmem diyorsanız, sizin için en iyi yöntem tek bilet al yöntemidir. Ancak unutmamamız gereken biletler esnek değildir ya da geri iade söz konusu değildir.

Size uygun olan geçiş sistemlerini seçin

Global Pass

Tüm geçişlerde verdiği özgürlükler, esnek olması ve 28 Avrupa Ülkesine servis vermesi muhteşemdir. Ancak biraz pahalı olması caydırıcı bir özelliğidir. Backpackerlar arasında en çok tercih edilen geçiş sistemidir. Çünkü program yapmadan seyahat etmek bir backpacker işidir.

Global Pass seçenekleri

5 gün (10 gün içinde) : 339$

10 gün (2 ay içinde) : 509$

15 gün (2 ay içinde ) 660$

21 gün boyunca sürekli:556$

1 ay boyunca sürekli : 682$

2 ay boyunca sürekli : 949$

3 ay boyunca sürekli : 1183$

Fiyatlar 12-25 yaş arası olanlar içindir ve 2. sınıf fiyatlarıdır. 25 yaş üstü için fiyatlar biraz daha artmaktadır ve 1.sınıf mecburiyeti vardır.

Global Pass size 2 seçenek sunmaktadır. Esnek olan ve Sürekli olan

Esnek olan 5-15 gün arası değişen günler vermektedir. Ancak kısa seyahat bile etseniz 1 günlük seyahat olarak sayılıyor.

Sürekli olan ise, limitsiz, yani gün içinde hiç durmadan tren değiştirseniz bile 24 saat baz alınıyor. Sizin için en iyi olan 2. seçenektir. Çünkü aynı Ülkenin birçok şehrini 24 saat içerisinde gezebilirsiniz.

Select Pass Kart

Global Pass’den daha ucuz olduğu için çok tercih edilmektedir. Eğer gideceğiniz yerlerin listesini yapan ve nereye gitmek istediğinize karar vemiş biriyseniz sizin için en ideal sistemlerden biridir.

Select Pass Seçenekleri

5 gün 2 ay içinde :309$

6 gün 2 ay içinde : 340$

8 gün 2 ay içinde  : 393$

10 gün 2 ay içinde : 450$

Fiyatlar 2.sınıf seyahat için olup 12-25 yaş arasında olanları kapsamaktadır.

Regional Pass

2 Sınır Ülke arası veya belirli Ülkeler arası kullanılan yöntemdir. Eğer gitmek istediğiniz Ülkeler Regional Pass sistemi içerisinde ise, pahalı olan biletleri buradan almak daha mantıklı bir seçenektir. Fiyatlar 160$-250$ arası ( 4 gün ve Ülkelere göre değişmektedir ). 10 gün için ise 300$-420$ arasındadır. Fiyatlar 2.sınıf seyahat içindir ve 12-25 yaş arasında olanları kapsamaktadır.

Size önerebileceğim en tasarruflu yöntem

-Uzun seyahatler için”flexipass” esnek bilet seçeneklerini, kısa seyahatler için ise bireysel biletler alın. Mesela Paris’ten Chartres yaklaşık 1 saat ve fiyatı 20$ ancak siz bölgesel geçişli yani Regional Pass aldığınızı varsayarsak bu seyahat için 1 gününüz azalmış olacak yani 1 saat için 1 günlük seyahatinizi harcamış olacaksınız ve bu fiyat ortalama 50$ olacak

-Düşük sezonları tercih edin ( Kasım- Nisan ) bu aylar arasında seyahat ederseniz, Rail Europe size %25 indirim vermektedir.

-Seyahat günü demek size o gün içinde tüm trenleri istediğiniz kadar kullanabilirsiniz demektir. Günlük gezi olan Pass kartları almanız daha mantıklıdır. Çünkü, bir Ülkede birden fazla görmek istediğiniz şehirler olduğunda daha avantajlı olabilir. Mesela, Paris’ten Amsterdam’a seyahat ederken Amsterdamdaki tren istasyonuna çantanızı bırakabilir ve Amsterdam’a yakın şehirleri ziyaret edebilirsiniz. Gün içinde geri dönebilir akşam geldiğinizde Paris’in muhteşem gece görüntüsünü seyredebilirsiniz.

İnterrail nedir adlı yazımda elimden geldiği kadar tüm pass kartlarını açıklayıcı bir şekilde yazmaya çalıştım. Umarım anlaşılmışımdır. Sormak istediklerinizi veya eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here