İrlanda’da Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Kültür ve tarih bakımından zengin bir ülkedir İrlanda. Muhteşem ve zor aksanları olan halkı ile ünlüdür. Özellikle Belfast. Kuzey İrlanda’nın başkenti olan Belfast ve şehirdeki halkın aksanı ben de bir takıntı haline geldi. Özellikle ”The Fall’‘ adlı Jamie Dornan’ın başrolünde oynadığı diziden sonra Belfast aksanına hayran kaldım diyebilirim. Bu diziye bir göz atmanızı tavsiye ederek ülkede gezip görebileceğiniz popüler noktalara gelelim.

İrlanda’da birbirinden güzel yeşil alanları, sarp dağları, gizemli Kelt harabeleri, kaleleri, ormanları, Gael halkının gecekondu barları, kabadayı barları ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ülkede gezilecek şehirler arasında en popüler Dublin ve Belfast olsa da, İrlanda bu iki şehirden çok daha fazlasıdır.

Gelelim İrlanda’da gezilecek yerler listemize ; 

1.Moher Falezleri

Moher Falezleri - Uçurumları
Moher Uçurumları

Moher Kayalıkları olarak da bilinen ”Cliff of Moher” ülkedeki en dikkat çeken doğal güzellikler arasındadır.

Ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Moher Falezleri adı verilen 120 metre yüksekliğindeki bu uçurumlar, sahil şeridinin ve Aran Adaları’nın muhteşem manzaralarını sunmaktadır.

Ülkenin bu doğal cazibe merkezi daha çok uçurum manzaraları ile ünlü. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmekte. Yani sadece Avrupa’da değil, dünyada da oldukça ünlü ve iyi tanınan bir doğal güzellik.

Atlantik boyunca 8 km boyunca uzan Moher Falezleri’nin en yüksek noktası 214 metreymiş. Patika boyunca güzel bir yürüyüş yapın, her noktanın farklı güzellikteki manzarasına hayran kalacaksınız.

2.Cashel Kayası

Cashel Kayası
Cashel Kayası

İrlanda’nın tarihi yerleri arasında olan Cashel Kayası, Orta Çağ’da Munster krallarının kalesiymiş.

Görkemli yapısıyla turistlerin dikkatini çeken bu tarihi yapı, Yuvarlak Kulesi ve Cormac Şapeli ile dikkat çekmektedir.

13. yüzyıldan kalma Gotik katedral, 1230 ve 1270 yılları arasında inşa edilmiş koridorları olmayan büyük, haç şeklindeki yapısıyla dikkat çeker. Bunun yanında 15. yüzyıldan kalma bir kale ve Mağaralar Salonu, dini mekanlara giriş yeridir. Ayrıca salonda Aziz Patrick Haçı’nın bulunduğu bir de müze bulunmaktadır.

Cashel Kayası, İrlanda’nın County Tipperary kentinde bulunan Cashel Kasabası’nda yer almaktadır. Kasabanın merkezine 10 dakika yürüme mesafesindeki bu görkemli yer de kesinlikle görülecek yerler arasındadır.

Cashel Kayası’nı google haritalarda gör.

3.Dublin

Dublin - İrlanda Gezilecek Yerler
Dublin

Aziz Patrick Katedrali ve Dublin Yazarlar Müzesi ile ünlü olan Dublin, ülkedeki en ünlü şehirlerden biridir. İrlanda’nın başkenti ve en güzel şehri olan Dublin’de turist olarak yapılacak birbirinden güzel şeyler bulabilirsiniz.

İster tarihe isterseniz de sanata veya gece hayatına merakınız olsun, bu şehir size tüm güzellikleri harmanlaşmış bir şekilde sunmaktadır.

Bu şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri de, viski damıtma tesislerini ziyaret etmektir. Şehirde birçok damıtma tesisi bulunuyor. Bunlardan en azından bir tanesini mutlaka ziyaret edin deriz.

Dublin, diğer Avrupa şehirlerindeki metropol havasından çok, bir kasaba havasını hissettirmektedir.

Guinness Storehouse’a ve Temple Bar gibi yerler ise, biraz daha içkiyle arası iyi olan turistlerin sevebileceği yerlerden. Guinness Storehouse, bir bira fabrikası. Ancak bildiğiniz veya daha önce gördüğünüz bira fabrikalarına benzemez. Çatısında bir de barı vardır. Biraları tadarak gezersiniz fabrikayı.

Temple Bar ise, Dublin’de gece hayatı için plan yapanların başlangıç noktasıdır. Aslında bu bardan çok barın bulunduğu alan ünlüdür. Tabi Temple Bar da, Avrupalı turistler arasında oldukça ünlüdür.

Göz At : Dublin gezilecek yerler

Dublin’de nerede kalınır ?

4.Galway

Galway
Galway

Batı İrlanda’nın en büyük şehri olan Galway, Orta Çağ mahallesinin, dolambaçlı sokakları ve caddeleri boyunca uzanan sanat galerileri ve dükkanlarıyla ünlüdür. Bir kasaba atmosferine sahip olan bu şehir de, ülkedeki en sevilen yerlerdendir.

Geleneksel İrlanda müziğinin ana merkezi olarak kabul edilen Galway, canlı müzik mekanları ve publarıyla da ünlüdür.

Bu liman kenti, İrlanda’da hala İrlandaca konuşulan birkaç yerden biridir ve İngilizce aksanları da, Belfast kadar çekici ve anlaşılması zordur.

Eğlence, tarih ve kültürle dolu Galway, İrlanda gezisi için plan yapan her turistin rotasına eklemesin gereken en güzel yerlerdendir.

5.Blarney Şatosu

Blarney Şatosu
Blarney Şatosu

Blarney Kalesi/Şatosu ve Blarney Stone, Cork’tan çok daha uzak olmayan bir bölgede bulunmaktadır.

600 yıldan daha fazla bir tarihi olan kale, İrlandalı şef Cormac McCarthy tarafından yaptırılmış ve günümüzde kalenin kulelerinden zindanlarına kadar gezebiliyorsunuz.

İrlanda’nın en meşhur yerlerinden biri olarak bilinen bu kale, ülkedeki en çok ziyaret edilen tarihi yerlerden biridir.

Ülkedeki popüler şehirlerden biri olan Cork’tan bu kaleye çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Zaten listenize Cork Şehri’ni de ekleyecek olursanız, şehir içerisinde bu kale için birçok turları bulabilirsiniz.

6.Bunratty Kalesi – Folk Park

Bunratty Kalesi - Folk Park
Bunratty Kalesi – Folk Park

Tarihi 1425 yılına kadar giden bu kale, İrlanda’daki en iyi korunmuş Orta Çağ Kalesi olarak bilinmektedir. 1950’li yıllarda restore edildikten sonra turizme kazandırılmış olan bu kale de, ülkedeki birçok tarihi yapı gibi ziyaretçiye açıktır.

Sizi Orta Çağ zamanına götürecek olan bu kale içerisindeki 15. ve 16. yüzyıllardan kalma mobilyalar ve duvar halılarına görebileceğiniz birçok önemli eser bulunmaktadır.

İrlanda’yı bir asır önce canlandıran Folk Park, köy ve kırsal ortamda 30’dan fazla yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Parkın köy mağazaları, çiftlik evleri ve turist olarak keşfedilebilecek birbirinden güzel yerleri bulunuyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin severek gezebileceği bir yer olan Folk Park’ı da listenize ekleyin deriz.

Bunratty Kalesi’ni google haritalarda görmek için tıklayın.

7.Cork Kontluğu

Cork Şehri İrlanda
Cork Şehri

İrlanda’nın en büyük ikinci şehri olan Cork, geleneksel barları ve sokakları ile ülkenin kültürünü en iyi görebileceğiniz yerlerden. Başkenti ve en canlı şehri ”Cork City”dir ve bölgedeki en çok ziyaret edilen yerlerdendir.

Cork Şehri dışında daha birbirinden güzel kasabaları ve doğal güzellikleri Cork Kontluğu bölgesinde görebilirsiniz.

Kinsale, Cork şehrinden sonra en turistik noktalardan biridir. Batı Cork’a açılan bir sahil ortamındaki Kinsale kasabası, özellikle yaz aylarında çok daha canlıdır.

Bugün bu kasaba yelken, balık tutma, yürüyüş, muhteşem manzara ve harika İrlanda yemekleri sevenler için güzel bir destinasyondur.

8.Killarney Milli Parkı ve Muckross Malikanesi

Killarney Milli Parkı ve Muckross Malikanesi
Killarney Milli Parkı ve Muckross Malikanesi

Muckross Evi ve Bahçeleri, Kerry bölgesini ziyaret eden her turistin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

Killarney’in dünya çapındaki ihtişamı ve güzelliği ile ünlü üç gölünden biri olan Mucckross Gölü kıyılarına yakın bir yerde bulunan bu malikane, tarihi ve görkemli yapısıyla dikkat çekiyor.

Kraliçe Victoria’nın da bir zamanlar burayı ziyaret ettiği söylenmektedir.

Ev ve bahçeler kesinlikle görülmeye değer. Geleneksel çiftlik yaşamını ve sıradan halkın bir zamanlar nasıl yaşadığını çok iyi bir şekilde burada görebiliyorsunuz.

Killarney Milli Parkı sadece Muckross Malikanesi’nde ibaret değildir. Burada birbirinden güzel doğal manzaraları, göller bölgesini ve dağları da görebiliyorsunuz.

Bunun yanında, bölgede görülmeye değer bir başka tarihi yer ise, Ross Kalesi’dir. Görkemli yapısının yanında güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu kaleyi de gördüğünüzden emin olun.

Killarney Milli Parkı’nı google haritalarda görmek için tıklayın.

9.Doolin

Doolin - İrlanda da Gezilecek Yerler Blog
Doolin

İrlandalı geleneksel müziğin gayri resmi başkenti olan Doolin, küçük, tek bir caddeden ve publardan biraz daha fazlasıdır. Burası İrlanda’da geleneksel yaşamın nasıl olduğunu, küçük kasaba barlarındaki İrlanda halkını merak eden turistlerin göz atabileceği yerlerden. Eğer araç ile İrlanda’yı keşfediyorsanız, bu küçük renkli köye de mutlaka göz atın.

İrlanda kırsalının en güzel kartpostallık fotoğraflarını sunan Doolin, çevresindeki güzel manzaraları ile de ünlüdür.

Burası, Moher Kayalıklıklarını ve Aran Adaları’nı görmek için güzel bir üstür. Dilerseniz bu köyde konaklayabilir ve ülkenin en turistik yerlerinden olan Moher’i ve Aran Adaları’nı buradan düzenleyeceğiniz geziler ile görebilirsiniz.

Çoğu turist Doolin’e içmek ve burayı bir üs olarak kullanmak için gelmektedir. Fakat Doolin’in renkli geleneksel evleri ve yaşamı için bile bu köyü ziyaret edebilirsiniz.

Akşamları rüzgarlı havalardan kaçmak için de OConnor’s Pub’a gidip bir şeyler içebilirsiniz. Gerçek İrlanda kültürünü en iyi görebileceğiniz yerlerden biri olan bu barı, Doolin’e giderseniz mutlaka görün.

Doolin’i google haritalarda görmek için tıklayabilirsiniz.

10.Belfast

Belfast - Belediye Binası
Belfast – Belediye Binası

Kuzey İrlanda’nın başkenti ve en güzel şehri olan Belfast, daha çok dizileri, filmleri ve çekici İngilizce aksanı ile tanınır.

Son 20 yılını bombalar ve mermilerle ilgili korkunç şöhretini sarsmaya çalışarak geçiren Belfast, henüz Dublin kadar turistik bir yer değil. Fakat, en az Dublin kadar güzel ve çekici.

Son yıllarda yapılan turizm çalışmaları sayesinde ve diziler ile gündeme gelen Belfast, yavaş yavaş daha da fazla turiste ev sahipliği yapmaya başlıyor. Fakat Belfast, Kuzey İrlanda’nın en misafirperver ve en sıcakkanlı insanlarına ev sahipliği yapar.

Her turist burada farklı bir güzellikte karşılanmaktadır. Kent, kültür ve tarih bakımından da oldukça zengin bir şehirdir. Şehrin sıkıntılı geçmişini anlatan birçok turistik aktiviteyi burada bulabilirsiniz. Üstü açık otobüs turlarından yürüyüş turlarına, turistik bir şehirden beklediğiniz birçok şeyi Belfast’ta bulabilirsiniz.

100 yıldan fazla bir tarihe sahip olan, Belfast’ta yapılmış geminin üzücü tarihini öğrenmek için de Titanic Müzesi’ne mutlaka göz atın.

Belfast’ta yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz. Bu şehir, sunduğu güzellikleri ve canlı hayatıyla sıkılmadan 1-2 gününüzü geçirebileceğiniz güzel yerlerden. Belfast’tı da İrlanda gezi rotanıza mutlak ekleyin deriz.

Göz At : İngiltere gezilecek yerler

İrlanda Gezisi Hakkında Bilgiler

İrlanda Cumhuriyeti olarak da bilinen bu ülkeyi, araç kiralamasanız da çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Zaten ülkedeki şehirler birbirine güzel bağlantılar sunduğundan, birçok günübirlik gezi turlarını da hemen hemen tüm şehirde bulabildiğinizden, istediğiniz yerler gitmek oldukça kolay oluyor.İrlanda’da görülmesi gereken yerlerin büyük bir bölümü Dublin ve çevresinde bulunuyor olsa da, aslında bu tam olarak doğru değildir. Çünkü, ülkede Dublin’den çok daha güzel, çok daha farklı güzellikleri de bulabiliyorsunuz. Geleneksel kasabalardan küçük el değmemiş köylere ve doğal oluşumlara kadar bu ülkede birbirinden önemli turistik yerleri de bulabilirsiniz.

İrlanda, daha doğrusu Dublin ve diğer büyük şehirler pahalı. Yani Avrupa’daki birçok pahalı ülkeyle ölçüşebilecek düzeyde diyebiliriz. Bu yüzden de, kısa ve anlamlı bir gezi planı yapmanızda da yarar var. Eğer kalabalık gruplar halinde seyahat ediyorsanız, mutlaka araç kiralayın deriz. Fakat aracınızı Dublin dışında kiralayın. Her şeyin süper pahalı olduğunu bu şehirde bir şey almak veya kiralamak istemeyebilirsiniz.

Kinsale İrlanda
Kinsale

İrlanda’da gezilecek şehirler, kasabalar, köyler ve doğal güzellikler, tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değildir. Fakat, ülkedeki en popüler ve en güzel yerlerden bu 10 yer arasından, ülkedeki zamanınıza ve bütçenize göre güzel bir liste oluşturabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...