İspanya Gezilecek Yerler – Tarihi ve Turistik Yerler

Barselona’sı ve Madrid’i ile bildiğimiz İspanya‘nın bundan çok daha fazla güzellikler sunduğunu biliyor muydunuz ? İspanya, dünyaca ünlü bu iki şehirden çok daha fazlasıdır. Birbirinden güzel köyleri, küçük şehirleri, kasabaları ve ulaşıması zor turistik yerleri ile İspanya’da gezilecek yerler için birbirinden güzel isimlerden bahsetmek mümkün.

İspanya’nın tarihi yerleri ile başlayacak, ülkenin en değerli ve en samimi kasabaları ve diğer tarih dolu şehirleriyle devam edeceğiz. Aşağıda, İspanya’nın en güzel 17 tarihi ve turistik yerini bulabilirsiniz.

İspanya Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Yerler

İspanya’da gezip görülecek en önemli yerlerden bahsetmeden önce, bu şehri nasıl gezebileceğiniz hakkında az çok bilgi vermekte de yarar var. Tripadvisor ve çoğu seyahat forumlarında, bu ülkeyi gezmenin en iyi yolu araç kiralamak olduğu söylenmektedir.

Bu kısmen doğrudur. Fakat, 3-4 kişi seyahat etmiyorsanız, bu size oldukça pahalıya mâl olabilmektedir. Bu yüzden, uçakları ve trenleri de mutlaka düşünün. Özellikle 2-3 hafta öncesinden güzel bir program yaparak uçak biletlerinizi alabilecek olursanız, çok uygun fiyatları bir şehirden diğerine gidebiliyorsunuz.

Tabi, her istediğiniz yere uçaklar ile gidemiyorsunuz. Fakat, uçağın gitmediği yere otobüsler veya tur firmalarının servisleri ile de çok rahat gidebileceğinizi unutmayın.

Gelelim İspanya’nın en turistik yerlerine ;

1.El Hamra Sarayı – Granada

El Hamra Sarayı - Granada
El Hamra Sarayı, İspanya’nın en gözde ve en eski yapılarından bir tanesidir.

Ülkedeki en önemli ve en eski yerlerden biri olan ”El Hamra Sarayı” İspanya’nın tarihi yerleri arasında listenize ekleyebileceğiniz en iyi yerdir.

İspanya’nın İslami döneminin sanatsal vurgusu olan bu saray, aslında teknik olarak bir komplekstir. Yani, içerisinde caminin, kulelerin, duvarların, bahçenin, avluların ve zarif kemerlerin bulunduğu bir yer.

Generalife adı verilen saray bahçeleri, bu kompleks içerisinde kaçırmamanız gereken yerlerdendir. Tabi bu kompleks, bu bahçelerden çok daha fazlasıdır.

  • Sarayın bulunduğu şehirde daha fazla turistik yerler için ; Granada gezilecek yerler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2.Kurtuba Camii – Cordoba

Kurtuba Camii - Cordoba
Kurtuba Camii – Cordoba’daki en eski yapılardan biri

Cordoba’daki bu eşsiz camii, İspanya’daki islam kültürünü iyi bir şekilde yansıtan yapılardan biri olarak kabul edilir.

İspanya’daki ”Mağribi” mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olan Kurtuba Camii, dünyanın en büyük camilerinden biridir.

Caminin inşaati taa 785 yılında başlamış. Caminin yapımında ise, Roma ve Visigotik binalarından yapı malzemeleri kullanılmış. 1000 yılında tamamlanmış olan bu camide nerede durduğunuz veya nereden baktığınızın bir önemi yok, her yer Mağribi kemerlerinin simetrik sıralanışını çok iyi bir şekilde görebiliyorsunuz.

İspanya’daki tarihi yerler arasında en gözde olan bu camiyi de mutlaka listenize ekleyin.

Göz At : Cordoba gezilecek yerler

3.Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Müzesi Bilbao
Guggenheim Müzesi Bilbao’nun ve Avrupa’nın en iyi müzelerinden.

Bilbao’nun, hatta tüm Avrupa’nın en iyi müzeleri arasında olan ”Guggenheim Müzesi”, birbirinden değerli koleksiyonları sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

İspanya şehirleri arasında oldukça turistik bir yer olan Bilbao’da bulunan bu müze, her tarz turistin listesinde olması gereken yerlerden.

Enteresan ve süper modern mimari yapısıyla dikkat çeken bu müzenin yapımında kalker bloklar ve dalgalı titanyum levhalar kullanılmış. Amerikalı mimar Frank Gehry’nin eseri olan bu müze, içerisindeki eserlerden çok dış mimarisi için görülmeye değer.

Bilbao, sadece bu müzeden ibaret değil. Bu şehirde, birbirinden güzel tarihi yerleri, kiliseleri ve eşsiz bir atmosferi bulabilirsiniz. Bilbao’da görülecek birçok yer var, listenize ekleyin.

4.Alcazar – Sevilla

Alcazar - Sevilla
Alcazar

Giralda Kulesi, Sevilla Katedrali ve Alcazar, Sevilla’nın ve İspanya’nın en vazgeçilmez yapılarındandır. Bu 3 üçlü, UNESCO Dünya Mirası oluşturmak için bir araya geldi.

Görkemli yapısı ve sunduğu eşsiz deneyim ile Alcazar, İspanya’nın en güzel sarayları arasındadır. Bu sarayın inşaati 712 yılında Moors tarafından başlatılmış.

İspanya’daki tarihi yerler arasında oldukça dikkat çeken bu sarayın hoş kokulu portakal ve limon ağaçlarına bayılacaksınız. Sarayın odaları ve salonları ise, kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Göz At : Sevilla gezilecek yerlerSevilla’da nerede kalınır ?

5.Bilim ve Sanat Şehri – Valencia

Bilim ve Sanat Şehri Valencia
Bilim ve Sanat Şehri

İspanya’da gezilecek yerler arasında büyük bir takdiri hakeden yerlerden biri olan ”Bilim ve Sanat Şehri” çağdaş mimarlık meraklıları için muhteşem bir deneyim olacaktır.

İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın imzasının taşıyan bu kompleks, müzeler, sanat mekanları ve akvaryum gibi şehrin turistik yerlerine ev sahipliği yapar.

Avrupa’nın en büyük oşinografik akvaryumu L’Oceanogràfic, bu kompleksin en dikkat çeken yapısıdır ve Valencia’nın en popüler yeridir.

Göz At : Valencia gezilecek yerler

6.Costa del Sol Plajları

costa del Sol Plajları - İspanya gezilecek yerler blog
Costa del Sol Plajları

Avrupa’nın en güneşli yerlerinden biri olarak bilinen Costa del Sol, Malaga’nın kıyı şeridindeki kasabaları kapsayan bir bölge olarak bilinir ve en çok da plajları ile ünlüdür.

Daha çok Kuzey Avrupalıların hafta sonu kaçamakları için tercih ettiği Costa del Sol Plajları, Avrupa turuna, özellikle İspanya turuna çıkmış her turistin bir kez uğraması gereken yerlerden.

Sadece plajlar için değil, Malaga’nın birbirinden güzel tarihi yerleri için de bu plajları listenize ekleyebilirsiniz.

Göz At : Malaga gezilecek yerler

7.Toledo Eski Şehir 

Toledo Eski Şehir
Toledo Eski Şehir

Mağribi, Gotik ve Rönesans mimarisi ile dikkat çeken birbirinden ünlü tarihi ve turistik yerlere ev sahipliği yapan Toledo’nun bu güzel Eski Şehir Bölgesi, İspanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Aşağıdan yaklaştıkça güzelleşen manzarası ile ünlü bu bölge, bir tepenin üzerinde Tagus Nehrinin derin geçiti ile üç tarafı çevrilidir. Eşsiz fotoğraf kareleri için poz veren bu bölgeye çıkmadan önce, aşağıdan izlemek şart.

Düzensiz dar sokakları ve birbirinden farklı mimari yapıya sahip yapıları ile dikkat çeken bu bölge Toledo’da görülecek tek yer değil. Fakat Toledo’nun en iyisi. Birçok yapıya ev sahipliği yapan şehrin bu güzel bölgesini de listenize ekleyebilirsiniz.

Göz At : Toledo gezilecek yerler

8.Endülüs Beyaz Kasabaları

Endülüs Beyaz Kasabaları
Endülüs Beyaz Kasabaları

Bizim de listemizde olan bu Beyaz Kasabalar, Güney Endülüs’ün sarp kayalıklarının tepesinde kartpostallık fotoğraflar için ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Bunlar arasında en etkileyici ve en çok ziyaret edilen ise, ”Arcos de la Frontera”dır. 137 metrelik bir uçurumda dikey bir konumda bulunan bu kasaba, arnavut kaldırımlı labirent sokakları, eski kafeleri ve seramik satan el sanatları dükkanları ile ünlüdür.

Bu kasaba içerisindeki 19 ev, ”Grazalema Tabiatı Koruma Alanı” adı verilen UNESCO’ya benzeyen bir koruma alanları yönetim birimi içerisindedir. Bu yüzden de, Endülüs’ün bu beyaz kasabaları arasında en ünlüsüdür.

9.Sagrada Familia Kilisesi – Barselona

Sagrada Familia Kilisesi
Sagrada Familia Kilisesi – Barselona’nun ve İspanya’nın en değerli yapısıdır.

Hiç bitmeyen ve biteceğini de kimsenin düşünmediği bu kilise, Barselona’ya hayat veren mimar Antoni Gaudi’nin başlattığı, binlerce insanın bitiremediği dünyanın en ünlü kiliselerinden bir tanesidir.

Barselona, birbirinden değerli Gaudi eserleriyle ünlüdür. Bunlar arasında Park Güell, Casa Batllo ve Casa Mila gibi yerler sayılabilir. Fakat, Sagrada Familia Kilisesi’nin hem devasa ve görkemli yapısı, hem de masal şatosunu andırmasından dolayı olsa gerek, Barselona denince akla ilk gelen yerdir.

Bu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Kulesine çıkabilirsiniz. Tabi bir yandan da inşaatin devam ettiğini görebilirsiniz.

Barselona, İspanya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz ilk şehirlerden olmalı. Bu şehir, ülkenin popülerliğine en fazla katkı sağlayan şehirlerden. İspanya, Barselona olmadan tamamlanamaz.

Göz At : Barselona gezilecek yerler

Barselona’da nerede kalınır ? 

10.San Lorenzo de El Escorial

San Lorenzo de El Escorial
San Lorenzo de El Escorial

Madrid’e yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan bu belediye sınırları içerisinde İspanya’nın en turistik yerlerini görebilirsiniz. Burada Manastır, Kilise, Kraliyet Sarayı, Türbe ve bir de Müze bulunmaktadır.

Burası adeta bir şehir. Birbirinden güzel tarihi yerler bir arada ve kolayca ulaşılabiliyor. Hepsi de birbirinden değerli yapılar.

Özellikle Kraliyet Sarayı kaçırılmaması gereken yapılardan. Charles IV’ün devlet dairelerinin nadir mobilyalarla ve 338 duvar halısıyla dekore edildiği Bourbon Süiti ise, sarayın en muhteşem yeridir.

11.Plaza Mayor – Madrid

Plaza Mayor - Madrid
Plaza Mayor, Madrid’in en canlı ve hareketli meydanı

Madrid’e yaklaşmışken, İspanya şehirleri arasında adından bolca söz ettiren Madrid’den ve gezip görülecek şahane yerlerinden bahsetmeden de olmaz.

Plaza Mayor, Madrid’in en canlı ve hareketli meydanlarından biri. Çevresi güzel tarihi yapılar ve kafeler sarılmış, şehrin en turistik noktası.

Juan de Herrera tarafından 16. yüzyılda tasarlanmış olan bu meydan, yüzyıllar boyunca Madrid hayatında önemli rol oynamış. Lokal halkın buluşma yeri olarak en çok tercih ettiği yerlerden biri olan bu meydan, birbirinden güzel restoranlara, kafelere ve güzel tarihi binalara ev sahipliği yapmaktadır. Madrid’de görülmesi gereken en önemli yer diyebiliriz.

Göz At : Madrid gezilecek yerler

Madrid’de nerede kalınır ?

12.Segovia Su Kemeri

Segovia Su Kemeri - İspanya Gezilecek Yerler Listesi
Segovia Su Kemeri

İspanya’daki tarihi yerler arasında bir diğer görülmeye değer yer ise, Segovia Su Kemeri’dir.

Tarihi ilk yüzyıla kadar giden bu Roma kemeri, dünyanın en iyi korunan yapıları arasında geliyor. Segovia’da yapılacak çok fazla şey olmasa da, bu su kemerini görmek için bile şehri ziyaret edebilirsiniz.

Segovia’ya, Madrid’den günübirlik turlar ile bu kemeri görmek için gidebilirsiniz.

13.Tagus Boğazı – Ronda

Tagus Boğazı - Ronda - İspanya Gezi Rehberi
Tagus Boğazı – Ronda

İspanya’nın en eski şehirleri arasında olan Ronda’nın tarihi 9. yüzyıla kadar gitmektedir. Malaga’ya bağlı olan bu kasaba, şirinliği ve muhteşem kartpostallık fotoğraflar sunmasının yanı sıra, kasabayı bölen vadisi ile de ünlüdür.

Puente Nuevo köprüsünden geçerek bu geçiti çok daha iyi görebilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Ronda’ya Malaga’dan günübirlik turlar ile gidebiliyorsunuz.

14.Cadiz

Cadiz - İspanya Tarihi Şehirler
Cadiz

İspanya’nın en turistik şehirleri arasında olan Cadiz, ülkenin güney batısında yer almakta. İspanya donanmasına ev sahipliği yapan bu şehir, birbirinden güzel tarihi yapıları, kiliseleri ve Caleta Plajı ile ünlüdür.

Cadiz, daha çok sahilleri için gidilebilecek şehirlerden olsa da, bu şehrin tarihi yapılarına ve birbirinden güzel ara sokaklarına bayılacaksınız.

Kristof Kolomb’un maceralarının bir çıkış noktası olarak da bilinen Cadiz, İspanya’da görülecek en güzel şehirlerden biridiri.

Göz At : Cadiz gezilecek yerler

15.Palma de Mallorca

Palma de Mallorca
Palma de Mallorca

Mayorka Adası’nın şehri olan Palma de Mallorca, nefes kesen manzarası ve eşsiz havası ile ünlüdür. Birbirinden güzel İspanyol yemekleriyle adından çokça söz ettiren Palma da, ülkedeki en turistik şehirlerden biri olarak biliniyor.

Birbirinden güzel dini yapılara ev sahipliği yapan bu şehirde sıkılırsanız, hemen Mayorka Adası’nı keşfe çıkabilirsiniz. Zaten Palma öyle çok büyük bir yer değil. Yarım günde çok rahat bir şekilde burayı gezebiliyorsunuz.

16.Cuenca

Cuenca İspanya
Cuenca

İspanya’da gezilecek en güzel yerler arasında olan Cuenca, Madrid’den veya Valencia’dan rahatlıkla gidebileceğiniz küçük, şirin ve eşsiz bir şehir.

Uçurum kenarındaki evleri, nefes kesen manzaraları ve birbirinden eski tarihi yerleri ile eşsiz bir deneyim sunan Cuenca’da listenize ekleyebileceğiniz muhteşem yerlerden bir tanesi.

Bir Ortaçağ kenti olan Cuenca, uçurum kenarındaki evleri ile ünlü. Burası, İspanya’da en güzel fotoğraf çekilecek yerler arasında. Fotoğrafçılığa merakınız varsa, en kötü kameralar ile nefes kesen fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu küçük yeri görün deriz.

17.Ibiza

Ibiza
Ibiza

İspanya’da parti mi arıyorsunuz ? bunun için İbiza’ya kadar gitmenize de gerek yok. Hemen hemen tüm İspanya şehirleri, Avrupa’nın en iyi ve en kaliteli gece hayatına sahip olmasıyla ünlüdür.

Fakat İbiza başkadır, pahalıdır, güzeldir, hiçbir yerde göremeyeceğiniz partilere ve Avrupa’nın birçok yerinde göremeyeceğiniz Dj’lere ev sahipliği yapar.

İbiza, son yıllarda artan düşük bütçeli oteller sayesinde, bütçeli seyahat eden turistlerin de favori yerlerinden olmuştur. Hatta, daha ucuz partileri, gece kulüplerini ve plaj partilerini de bulabiliyorsunuz. Tabi ucuz derken, İspanya’nın diğer tüm şehirlerine nazaran yine de pahalı. Fakat, süper lüks plaj partilerine veya gece kulüplerine gücünüz yetmiyorsa, sizin için de bir şeyler bulunur.

Göz At : İbiza gezilecek yerler

İbiza duydunuz mu bilmem, bir ”Gold Digger” adasıdır. Yani, paranız varsa, filmlerde, tvlerde veya hayal bile edemeyeceğiniz güzel kızlar ile zaman geçirebilirsiniz. Maalesef ne kadar yakışıklı olursanız olun, lüks mekanlarda birkaç içki ısmarlayacak durumunuz yoksa, siz de bizim gibi adanın diğer güzelliklerini keşfedin. Plajlarına gidin. Yürüyüş parkurlarından uzun uzun yürüyün. Burada geceler pahalı. Paranız yoksa geceleri dışarı çıkmayın 🙂

İspanya Gezilecek Yerler Videosu

Göz at : İbiza’da nerede kalınır ?İspanya gezilecek yerler listesi için daha birbirinden güzel şehirlerden, adalardan ve kasabalardan bahsetmek mümkün. Fakat, ülkedeki tarihi ve turistik yerler arasında en popüler ve en çok beğenilen yerler bunlar diyebiliriz. Son olarak, İspanya’yı 2-3 kişi geziyorsanız mutlaka araç kiralayın. İspanya’da çok uygun fiyatlara araçları bulabiliyorsunuz. Tabi gidip de Barselona veya Madrid’in göbeğinde araç kiralayacak olursanız, fiyatlar 2 katına kadar çıkabilir. Bu yüzden, araç kiralama için daha az turistik olan şehirleri tercih edin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...