İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede – Nasıl Gidilir ?

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Sultanahmet semtinde bulunan Gülhane Parkı girişinin sağ tarafında Topkapı Sarayı Müzesi‘ne çıkan Osman Bey yokuşu üzerinde bulunuyor. İstanbul Müzeleri arasında önemli bir yere sahip olan bu müze, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Her biri kendi hikayesi ve eserleri ile birbirinden güzel.

Türkiye’nin ilk müzesi olarak bilinen İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin kurucusu kaplumbağa terbiyecisi olarak tanıdığımız Osman Hamdi Bey’dir. 19. yüzyıl sonlarında imparatorluk müzesi olarak yapılan müze, 1891 yılında ziyaretçisiyle buluşmuş.

Müze içerisinde bir milyonu aşkın eserin bulunması müzeye dünyanın en büyük müzelerinden biri olma ünvanını kazandırmış.

Müze içerisinde bulunan fotoğraflardan

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Bu kompleks içerisinde gezilecek yerler farklı binalar içerisinde yer alıyor. Tabi her bir yer için farklı ücret ödemiyorsunuz. Komplekse girerken ödediğiniz ücret ile, tüm yerleri gezebiliyorsunuz.

1.Arkeoloji Müzesi

Ana müze olarak bilinen Arkeoloji Müzesi, en dikkat çeken ve en popüler olan müze olarak biliniyor. Müze içerisinde bulunan eserler gerçekten muazzam. Özellikle Lahitler konusunda dünyanın en iyi müzeleri arasında demek sanırım yanlış olmaz.

Müzede mutlaka görmeniz gereken eser, bence İskender Lahti’dir. Muhteşem büyüklükte olan bu lahit üzerinde bulunan işlemeler o kadar detaylı yapılmış ki adeta göz kamaştırıyor.

Müzenin bahçesi
Arkeoloji Müzesi

Bu bölümde dikkatinizi çekecek bir diğer nokta mumyaların değişik biçimlerde sunulması olacaktır. Bunlardan biri ister istemez sizi ürkütecektir.

Bu bölümde beğenmediğim nokta ise eserlerin tanıtım bilgilerinin yetersiz olmasıydı. Bazı eserlerde kabaca verilmiş bilgiler, bazılarında ise hiçbir bilgi bulunmamakta. Maalesef ülkemizde bulunan müzelerin genelinde bu problem var. Arkeoloji müzesi tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, 1891 yılında Osman Hamdi Bey tarafından inşasına başlanmış. 1900 yıllarının başlarında yapılmış ilaveler ile günümüzdeki halini almış.

Müze İçerisindeki Binalardan biri

Mimarı Alexandre Vallaury olan müzenin dış cephesi, İstanbul’da bulunan neoklasik yapıların çarpıcı bir örneği. Müze iki katlı olarak yapılmış, üst katta küçük taşlar, çömlekler, pişmiş toprak heykelcikler, kütüphane, hazine bölümü ve İslami Sikke kabinlerini görebilirsiniz. Alt kat ise genelde lahitler ile süslenmiş. İskender, ağlayan kadınlar, satrap, lykia ve tabnit lahdi gibi sayda kral mezarlarından çıkarılmış popüler lahitleri görebilirsiniz. Bunun yanında bir de antik çağ heykelciliği salonu bulunuyor.

İstanbul

Arkeoloji Müzesi 1991’de yeni düzenleme ve ek bina sergileri ile Avrupa konseyi müze ödülünü almış bir müzedir. Bu yüzden, İstanbul Arkeoloji Müzeleri arasında en detaylı olarak gezmeniz gereken müzedir diyebilirim.

2.Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi
Eski Şark Eserleri Müzesi

Eski mısır eserleri ağırlıkta olan bu müzede belki de Türkiye’nin başka bir müzesinde göremeyeceğiniz mumyaları görebilirsiniz. Mumyaların dışında, yazıtlar, heykeller ve bir de mini sfenks görebiliyorsunuz. En önemlisi dünyanın en eski aşk şiiri tarihi eseridir.

Mezopotamya, Güney Mezopotamya, Babil ve Arap Yarımadasına ait eserlerinde bulunduğu bu müzede, kaçırmamanızı tavsiye edebileceğim eserler ; Arami yazıtlı güneş saati, Adap Kralı Lugal Dalu’nun heykeli, tarihte ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Antlaşması, Hammurabi Kanunları ve tabi ki Mısır mumyaları, zincirli heykeli ve Akad Kralı Naramsi’n stelidir.

Eski şark eserleri müzesi tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak,  yine Hamdi Bey tarafından 1883’de güzel sanatlar okulu olarak yaptırılmış, iki katlı bir müzedir.

3.Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk Müzesi
Çinili Köşk Müzesi

Önceleri köşk olan yapı sonradan müzeye dönüştürülmüş. Osman Hamdi Bey’in birçok resmini görebileceğiniz bu müzede Osmanlı ve Selçuklu çinileri de sergileniyor. Müze içerisinde en çok beğeneceğinizi düşündüğüm eser, çinili ve kabartmalı olarak yapılmış olan Tavus Kuşu Çeşmesi’dir. Adeta üç boyutlu gibi yapılmış bu eser mutlaka ilginizi çekecektir. Bir diğer çeşme ise, Ab-ı Hayat Çeşmesi’dir.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Çinili köşk müzesinin diğer müzelere nazaran farklı bir mimarı yapısı var. Giriş cephesi tek katlı olan köşkün arka tarafı iki katlı olarak yapılmış. Girişinde 14 sütunlu revak bulunuyor. 6 oda ve bir de salonu olan köşkte, toplamda 2000’den fazla eser olduğu söyleniyor.

Çinili Köşk Müzesi tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak, köşk Fatih Sultan Mehmed tarafından 1472 yılında yaptırılmış. 1875 tarihinde Fatih Müzesi olarak ziyaretçiye açılmış olan müze 1981 yılı itibariyle İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne devredilmiş.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ziyaret saatleri ; 09:00-19:00 olarak bilinmektedir. Fakat kış aylarında daha erken kapanabileceğini de unutmayın. Bu arada müze haftanın her günü açıktır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 30 TL’dir. Fakat müzekartınız varsa bu müzeye ücretsiz olarak girebilirsiniz. Müzekart almanızı şiddetle tavsiye ederim. Müzekart ücreti ise, öğrenci ve öğretmen 25 TL, Tam 50 TL’dir. Müzekart üzerinde fotoğraflar olduğundan başkasının kartını da kullanmayı denemeyin 🙂

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
Müzenin girişi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede – Nasıl Gidilir ?

Öncelikle araba ile müzeye ulaşmaya çalışıyorsanız, bu sevdanızdan vazgeçin derim. Müze tarihi yarımada içerisinde bulunduğundan bu bölgeye araçlarınız ile çoğu zaman giremiyorsunuz.

Aracınızı tarihi ada dışında herhangi bir yere park ettikten sonra, Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak gülhane tramvay durağına gitmeniz gerekiyor. Buradan Gülhane Parkı içerisine girip dümdüz yürüdüğünüzde müzeye ulaşabiliyorsunuz. Eğer Eminönü tarafından müzeye ulaşmaya çalışıyorsanız 10 dakika yürümeniz gerekiyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Nişantaşından müzeye ulaşmak istiyorsanız, size tavsiyem maçka parkı içerisinden yürüyerek Kabataş’a gitmeniz ve buradan tramvaya binmenizdir. Ancak alternatif olarak Cities’in arka kapısının önünden kalkan Eminönü dolmuşuna binebilir, daha sonra meydanda inerek tramvay yolunu takip edebilirsiniz. Bu şekilde de Gülhane Parkı’na ulaşabilirsiniz. Zaten müze ile Gülhane Parkı arası sadece 2-3 dakika yürüme mesafesinde.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri gerek tüm güzelliği gerekse birçok eserleri İstanbul’da gezilecek yerler listenizde olması gereken yerlerden. İstanbul’a kadar gidip de bu müzeyi görmeden dönmeyin derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...