İsviçre’de Gezilecek Yerler | En Turistik 20 Yer

Eşsiz dağ manzaraları ve şirin köyleri ile ünlü olan İsviçre, birbirinden güzel şehirleri ve turistik yerleri ile turistlerin ilgisini kazanmış güzel ülkelerden.

Işıltılı mavi göller, zümrüt vadiler, göl kenarı mezraları ve buzullar bu ülkeyi masalsı yapan en önemli özelliklerden. Aklınıza gelebilecek birçok turistik aktiviteye ev sahipliği yapan bu İsviçre’de gezilecek birbirinden güzel yerler olduğu gibi, yapılacak tonlarca şeyleri de bulabilirsiniz.

Zürih, Cenevre ve Lozan gibi şehirlerde tarihe ve sanat doyabilir, birbirinden farklı müzik festivallerine katılabilirsiniz.

İsviçre Gezilecek Yerler Listesi

Kültürel cazibesi ve nefes kesen manzaraları ile de ünlü olan İsviçre, Almanya, İtalya, Avusturya ve Fransa gibi ülkelere sınırı olduğundan, bu ülkenin dilleri ve gelenekleri İsviçre’yi çok kültürlü bir karmaşıklıkla beslemektedir. Bu yüzden, ülkenin kültürünü anlamakta çok kolay olmuyor. Ülkedeki tarihi yerlerlerden bazılarında bu etkileri de görebiliyorsunuz.

1.Matterhorn ve Zermatt Köyü

Zermatt Köyü
Zermatt Köyü

İsviçre Alplerindeki en güzel ve en popüler dağlardan biri olan Matterhorn, İtalya sınırında bulunmaktadır. 4478 metre yüksekliğindeki bu dağa her yaz binlerce deneyimli dağcılar geliyormuş. Fakat dağın turistik yanı, bu dağın eteklerindedir. Yani yukarı çıkmak için iyi bir dağcı olmakta şart.

Bu dağın zirvesininin eteğinde, at arabası gezintileri ile ünlü, farklı dağ evleri ve birbirinden kaliteli restoranların, otellerin bulunduğu Zermatt köyü bulunmaktadır.

Bu köy, İsviçre’nin en doğal yerleri arasında ve köyde motorlu taşıt kullanımı yasak. Bu yüzden de her yere at arabları ile gidiyorsanız. Motorlu taşıtların yasak olmasının nedeni ise, çevreyi kirletmek istememeleriymiş.

Burada, özellikle yaz aylarında, yürüyüş turlarına katılabilir, yüzebilir, bisiklete binebilir veya biraz daha kolay olan dağ yamaçlarına tırmanabilirsiniz. Kış aylarında burası daha çok kayakçıların tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Zermatt Köyü konumu için tıklayın

2.Oberhofen Kalesi

Oberhofen Kalesi
Oberhofen Kalesi

13. yüzyıldan kalma bu kale, 2.5 hektarlık bir parkla çevrili ve Thun Gölü kıyısında yer almaktadır. Etkileyici mimari yapısıyla turistlerin favori destinasyonlarından biri olan bu kale, yüzyıllar boyunca birçok kez el değiştirmiş. Sonuç olarak da, kalenin mimarisi birçok tarzın karışımına sahiptir.

Romantik stil cepheleri ve barok tarzıyla, daha çok ön plana çıkan bu kale, sunduğu eşsiz manzaranın yanı sıra bir de müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu müze, 16. ve 19. yüzyıllar arasındaki feodal toplumların zamanlarını ve yaşam tarzlarını göstermektedir. Mutlaka görülmeye değer bir yer olmasa da, kaleye kadar gitmişken göz atabileceğiniz bir müze.

Kalenin konumu için tıklayın.

3.Ruinaulta – İsviçre Büyük Kanyonu

İsviçre Büyük Kanyonu
İsviçre Büyük Kanyonu

Ren Nehri ve İsviçre Büyük Kanyonu gibi isimlerle de anılan Ruinaulta, geniş çayırlar ve ormanlık kayalıklarla çevrili olan derin bir geçit olarak bilinmektedir.

Daha çok manzara ve doğa severlerin tercih ettiği yerlerden biri olan bu büyük kanyon çevresinde kano veya kayak kiralayabileceğiniz yerleri de bulabiliyorsunuz. Özellikle, mayıs ve ekim ayları arasında sarp uçurumların muhteşem manzaralarını izlemek, İsviçre’de yapılacak en güzel şeylerden.

Ruinaulta konumu için tıklayın.

4.İsviçre Ulusal Parkı

İsviçre Ulusal Parkı
İsviçre Ulusal Parkı

İsviçre’nin en güzel yerleri arasında olan bu ulusal park, ülkedeki en doğal yerlerden. Eşsiz Verdant vadilerinin manzarasını sunan bu ulusal park, turistlerin de favori adreslerinden biri olarak bilinmektedir.

Kuşlar, keçiler, keçiler ve sıçanlar dahil olmak üzere birçok hayvanı görebileceğiniz gibi, 50 km’ye kadar uzayan yürüyüş parkurları ile de, doğayı keşfedebiliyorsunuz.

Ulusal Park’ın Konumu için tıklayın.

5.Bern

Bern - İsviçre Gezi Rehberi
Bern

İsviçre’nin başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Bern, tarihi 12. yüzyıla kadar giden bir Ortaçağ şehridir.

Bern’in en ünlü yeri ise, hiç şüphesiz hareketli kuklalara sahip, antik bir saat kulesi olan Zytglogge’dir.

Tabi Bern’de gezilecek yerler sadece bu saat kulesinden ibaret değildir. Gotik mimariye sahip Bern Katedrali (Munster) ve Belediye Binası da bu şehirde görülebilecek tarihi yapılardandır.

Şehir, Aare Nehri’nin bir yarımadasında yer alır ve eski kent bölgesi, 6 km uzunluğundaki sahil şeridi de dahil olmak üzere UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır ve İsviçre’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Şehrin konumunu görmek için tıklayın.

6.Lozan

Lozan
Lozan

Şüphesiz İsviçre’nin tarihi yerleri arasında en dikkat çeken şehirlerden biri de Lozan’dır. İsviçre Rivierası’nın bir bölümü olan bu şehir, yüzyıllar boyunca Lord Byron, Shelley ve Ernest Hemingway gibi ünlü yazarlar arasında en popüler şehirlerden biri olmuştur.

İsviçre’nin Fransızca konuşulan kesiminde yer alan Lozan, görkemli bir katedrale ve açık hava pazarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Cenevre Gölü’nün bir parçası olan bu güzel şehir, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile de ünlüdür. Bunun yanında, güzel atmosfere sahip kafelere ev sahipliği yapan bir şehir merkezi ve şarap severler için de eşsiz mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Gerek eşsiz tarihiyle, gerekse önemli cazibe merkezleri ve kültürüyle ülkedeki en görülesi şehirlerden bir tanesidir.

Şehrin konumuna göz atmak için tıklayın

7.Zürih

Zürih
Zürih

İsviçre’nin en turistik yerlerinden biri olan Zürih, ülkenin en büyük ve en güzel şehridir. Bu şehir sanat ve kültür severler için eşsiz bir deneyim sunuyor. 50’den fazla müzesi ve 100’den fazla galerisi olan bu şehirde, sanata doyacaksınız.

Uluslararası ünlü olan İsviçre markalarıyla ilgileniyorsanız ve İsviçre’de alışveriş için güzel bir şehir arıyorsanız, Zürih’te aradığınızı fazlasıyla bulabilirsiniz. Bu lüks mağazalardan ve alışveriş merkezlerinden sonra yorulursanız da, Zürih Gölü’nde eşsiz bir tekne turuna çıkabilirsiniz.

Masal kalesinde bulunan İsviçre Ulusal Müzesi, İsviçre’nin kültürel tarihine adanmış ve şehirdeki en iyi müzelerden biri olarak bilinir.

Zürih gece hayatı için de planınız varsa, bu şehir sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Birbirinden güzel gece kulüpleri ve barları ile ünlü olan bu şehirde, sabahlara kadar açık mekanları, birbirinden ünlü Alman veya İsviçreli Dj’lerin konser aldığı mekanları bulabilirsiniz. Canlı ve dinamik yapısıyla her turistin sevebileceği bu şehri listenizin ilk sırasına koyun deriz.

Göz At : Zürih gezilecek yerler

Zürih’te nerede kalınır ?

8.Cenevre

Cenevre İsviçre
Cenevre

Güzel bir İsviçre gezi rotası için ilk olarak Cenevre’ye gelen birçok turist vardır. Fakat, araç olmadan İsviçre gezisi için güzel bir plan yapmak da pek mümkün olmamaktadır. Tabi, Cenevre’de kolaylıkla gidebileceğiniz ülkenin birçok şehri, köyü ve kasabası da vardır. Bunun yanında, diğer ülkelerin şehirlerine de günübirlik turlar ile bile gidebiliyorsunuz. Başlangıç noktası için bir yer seçmek isterseniz, gezinize Cenevre’den de başlamayı düşünebilirsiniz.

Uluslararası etkilerin hüküm sürdüğü bir şehir olarak bilinen Cenevre, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne ve Birleşmiş Milletlerin Avrupa merkezlerine ve diğer 20 uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

”Yeşil” bir şehir olan Cenevre’de yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri ve gezilecek önemli noktaları bulabilirsiniz. Aziz Pierra Katedrali ve Birleşmiş Milletler Merkezi bunlardan sadece birkaçıdır. Ayrıca, Cenevre Gölü’nde tekne gezintisi yaparak doğanın güzelliklerini keşfedebilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bu şehir, her turistin sıkılmadan 1-2 gün geçirebileceği muhteşem bir şehir.

Göz At : Cenevre gezilecek yerler

Cenevre’de nerede kalınır ?

9.Lugano

Lugano
Lugano

Ünlülerin göstermiş olduğu büyük ilgiden dolayı İsviçre’nin ”Monte Carlosu” olarak da anılmaya başlanan bu güzel şehir, tarihi 9. yüzyıla kadar giden ülkedeki en eski şehirlerden biridir.

Ülkenin İtalyanca konuşulan bölümünde bulunan Lugano, birbirinden güzel İsviçre miras alanına ev sahipliği yapmaktadır. 3 ünlü katedral, 2 kütüphane ve birçok müzeyi de bu şehirde görebiliyorsunuz.

Şehir, ”Lugano Festivali” ile de İsviçre’nin en ünlü şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bu fesitval, klasik bir müzik festivalidir ve ülkedeki en çok rağbet gören aktivitelerden bir tanesidir.

Lugano’nun haritadaki konumu için tıklayın.

10.Luzern

Luzern
Luzern

İsviçre’de Almanya konuşulan bölümünde yer alan Luzern, ülkedeki ünlü şehirlerden biridir. Ülkedeki en çok fotoğraflanan yerlerden olan Kapell Köprüsü ve Su Kulesi ile turistlerin favori şehirlerindendir.

Ülkenin en güzel kartpostallık fotoğraflarını çekebileceğiniz bir şehir olan Luzern’de turist olarak yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Luzern gölü üzerinde bir gezintiye çıkabilir veya şehrin eski kent bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Ahşap köprüler, zarif şehir meydanları ve süslü freskler ile çevrili olan araçsız bu eski kent bölgesi, şehirdeki en tarihi yerlerden biri olduğu gibi, İsviçre’nin de en güzel eski kentlerinden biri olarak bilinmektedir.

Ayrıca Luzern, İsviçre yemeklerini deneyebileceğiniz en güzel şehirlerden biridir. Ülkenin yöresel yemeklerinden biri olan, dana eti, mantar ve krema sosuyla doldurulmuş puf böreği Luzerner Chügelipastete yemeden de bu şehirden ayrılmayın deriz.

Luzern’nin haritadaki konumu için tıklayın.

11.Davos

Davos İsviçre
Davos

İsviçre’nin gezilecek en güzel köylerinden biri olan Davos, Alplerin en yüksek yeri olarak bilinmektedir.

Bu köyün ünü ise, Glacier Express adı verilen doğal tren yolculuğundan gelmektedir.

Davos’ta bir turist olarak aradığınız hemen hemen her şeyi bulabiliyorsunuz. Küçük bir köy olmasına rağmen eşsiz bir gece hayatı deneyimi sunmasının yanısıra, güzel konaklama seçenekleri, yöresel yemekleri sunan restoranlar ve birçok kafesiyle de, sıkılmadan 1 gününüzü geçirebileceğiniz yerlerden biridir.

Burası kışın görülebilecek köylerden biri olarak da bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, köyün kış sporlarına elverişli olmasıdır. Fakat Alplerin en yüksek yeri olarak bilinen Davos, ülkenin en soğuk yerlerinden biri olduğunu da unutmayın.

Davos’un haritadaki konumu için tıklayın.

12.Saint-Moritz

Saint-Moritz
Saint-Moritz

Ülkenin en popüler tatil kasabası olarak bilinen Saint-Moritz, İsviçre’nin önemli turistik yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Bu lüks dağ tatil beldesi, Kış Olimpiyatları’na iki kez ev sahipliği yaptıktan sonra ünlenmiş olsa da, doğal güzellikle ve yapılacak aktiviteleriyle de turistlerin gönlünde taht kurmuş yerlerden biri.

Çok sayıda donmuş göle de ev sahipliği yapan bu şirin kasabada, polo, kriket ve buz üzerinde at yarışı gibi ilgi çekici aktiviteleri de bulabiliyorsunuz. Birinci sınıf restoranlarıyla da son yıllarda adından epey söz ettiren Saint-Moritz, İsviçre gezisi için en güzel tatil destinasyonlarından biridir.

Saint Moritz’i haritada görmek için tıklayın.

13.St. Gallen

St. Gallen
St. Gallen

İsviçre’deki en güzel şehirlerden bir diğeri ise, kışın gezilecek yerlerden biri olan St Gallen’dir. ”Kış Harikalar Diyarı” olarak da bilinen bu eşsiz şehir, özellikle noel zamanında patlama yaşıyor olsa da, kış ayları genelde hareketli olan şehirlerden.

Etrafta araba olmayan, samimi yerel halka sahip olan ve konaklayabileceğiniz kaliteli tesisleri ile güzel bir hafta sonu geçirebileceğiniz bu şehre de mutlaka göz atın deriz. Kış aktiviteleri ile ünlü olsa da, eski kent merkezi ve şehrin sunduğu eşsiz manzara ile de sevebileceğiniz şehirlerden.

St Gallen’i haritada görmek için tıklayın.

14.Interlaken

Interlaken
Interlaken

İsviçre’nin sevimli köyleri arasında olan Interlaken, Eiger, Mönch ve Jungfrau gibi üç güçlü dağın başkanlığında, İsviçre Alplerinin ortasında iki göl arasında yer alıyor. Bu yüzden de, ülkedeki en güzel manzaraya ve kış aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu geleneksel tatil köyü, dağ demiryolları, teleferikleri ve dağ çayırlarına ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Yamaç paraşütü veya gökyüzü atlayışı gibi birçok adrenalin dolu aktiviteleri de olan bu küçük köy, İsviçre’de gezilecek en doğal yerlerden biridir.

Bernese Oberland Bölgesi’nde bulunan bu köy, güzel göllerin ve dağların etrafında yürüyüş yapabileceğiniz, eşsiz manzaralara tanıklık edebileceğiniz mükemmel bir yer. Kesinlikle listenizde olması gereken yerlerden biri diyebiliriz.

Interlaken Konumu için tıklayın.

15.Basel

Basel
Basel

Gelelim İsviçre’deki en ünlü yerler arasında olan Basel’e. Bu şehir, sunduğu güzel turistik aktiviteleri, tarihi yerleri ve eşsiz cazibe merkezleri ile, kendisini çok çabuk sevdiren şehirlerden bir tanesi.

Basel, Fransa ve Almanya sınırındaki stratejik konumu sayesinde, ülkedeki en önemli şehirlerden biri olarak da bilinmektedir. Ren Nehri’nin kıyısında yer alan şehir, çok sayıda tarihi yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Tarihi yapılarından başka, birbirinden güzel müzeleri, galerileri ve eşsiz bir eski kent bölgesine sahiptir.

Basel’de eski ve yeni mimari yapıları bir arada görmekte mümkün. Bern kadar güzel bir eski kent bölgesine ev sahipliği yapmasa da, görülmeye değer tarihi bir bölgeye sahiptir.

Göz At : Basel gezilecek yerler

16.Bellinzona

Bellinzona
Bellinzona

Ülkedeki farklı şehirlerden biri olan Bellinzona, 3 Ortaçağ Kalesi ile ünlü olsa da, sunduğu nefes kesici manzarasıyla da turistlerin en sevdiği şehirlerdendir.

Şehrin Eski Kent bölgesi ise, tarihi yapılarla çevrilidir. Birbirinden güzel kiliselere, kafelere ve çan kuleleri ile farklı bir ambiyansa sahip bu Bellinzona, İsviçre gezisinde listeye eklenmesi gereken en güzel şehirlerdendir.

Şehir, İtalyanlar tarafından uzun bir süre yönetilmiş ve bu yüzden de şehirde, İtalyan ve İsviçre kültürünün karışımını görebiliyorsunuz.

Bellinzona Konumu için tıklayın.

17.Thun

Thun Şehri İsviçre
Thun

Ülkenin Almanya konuşulan bölümünde yer alan Thun, Aare Nehri kıyılarının yakınında yer almaktadır. Dağlarla çevrili olan bu şehir, nehir kenarındaki tarihi binaları ve kalesiyle görülmeye değer yerlerdendir.

Güzel atmosfere sahip birbirinden farklı kafeleri bulabileceğiniz Thun, ülkedeki en dinamik ve canlı şehirlerden biri olarak bilinmektedir.

Thun Konumu için tıklayın.

18.Chur

Chur Şehri İsviçre
Chur

İsviçre’nin en eski şehri olan Chur, Alpler ile çevrili güzel bir şehirdir. Yürüyüş parkurları ve eşsiz manzarasıyla bilinen bu şehirde yapılacak birbirinden güzel şeyleri de bulabilirsiniz.

Tarihi yerleri ile de dikkat çeken bu şehir, oldukça küçük ve yürüyerek kolaylıkla keşfedilebiliyor.

Eski yapıların arasına yerleştirilmiş, eşsiz atmosfere sahip barları ve restoranları bolca burada bulabiliyorsunuz. Süper turistik bir şehir olmasa da, İsviçre gezisi için düşünülebilecek yerlerden.

Chur Konumu için tıklayın.

19.Fribourg

Fribourg Şehri İsviçre Gezi Rehberi
Fribourg

Şehri ikiye bölen vadide uzanan eşsiz bir konuma sahip olan Fribourg, nefes kesen manzaralarıyla bilinen şehirlerdendir.

Samara Nehri üzerinde birkaç kartpostallık köprüsü, katedrali, birkaç müzesi ve etkileyici surları ile bir Ortaçağ kentinde olması gereken tüm özelliklere sahip bir şehirdir.

Şehir, büyük bir öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden, İsviçre’deki en iyi gece hayatına sahip şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle sömestir tatilinde burada eşsiz partileri bulabilirsiniz. Bu partilere, Almanya’dan ve Fransa’dan bile katılan genç kesim vardır.

Çok fazla gece kulübü ve barları olmasa da, birkaç mekan ile eşsiz bir gece hayatını sunar.

Hem gece hayatı için hem de tarihi yerler ve güzel bir manzara için ziyaret edilebilecek şehirlerdendir.

Fribourg Konumu için tıklayın.

20.Locarno

Locarno Şehri
Locarno

İsviçre’de gezilecek noktalardan bir diğer önemli şehir ise, Locarno’dur. Canlı bir kültürel sahneye sahip olan bu güzel şehir, manzarası ve ülkedeki en önemli birkaç tarihi yerlere ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Locarno’da palmiye ağaçları veya limon ağaçları gibi güney bitkileri de yetişmekte ve bu da şehre özel bir cazibe kazandırmaktadır. Yıllık film festivaliyle ünlü olan bu kentte, Piazza Grande adı verilen şehrin en önemli cazibe merkezlerinden biridir.

Şehrin Eski Kent Bölgesi ve bu bölge yakınlarındaki Visconteo Kalesi, görülmeye değer tarihi yapılardandır. Ayrıca şehirdeki kilisenin bulunduğu yer ise, Locarno’nun en güzel manzarasını görebileceğiniz yerlerden biridir.

Locarno Konumu için tıklayın.

İsviçre’de gezilecek yerler, tabi ki bu 20 yer ile sınırlı değildir. Ülke gezisi için daha birçok şehirlerden, köylerden, kasabalardan ve turistik yerlerden bahsetmek de mümkün. Fakat gezilmesi gereken yerler arasındaki bu 20 yer ile güzel bir İsviçre gezi rotası yapabilirsiniz. Tabi gezi planı yaparken de başlangıç noktanıza iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Sadece belli başlı şehirleri (Basel, Zürih, Cenevre ve Lozan) gezmeyi planlıyorsanız da, araca ihtiyacınız olmadan trenler ve otobüsler ile bu şehirler arasında kolaylık seyahat edebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...