İtalya, Avrupa’nın en turistik ve en renkli ülkelerinden. Belki de en çok turist trafiğine sahip olan bu ülkede, gezilmesi gereken birçok önemli yer bulunuyor. Antik sokakları ile Roma, romantik şehri ile Venedik, muhteşem manzarası ve gölü ile Como gölü, alışverişi ile Milano, müzeleri ve kiliseleri ile Vatikan, tarihi ile Floransa, gibi şehirler İtalya gezilecek yerler listenizde olması gereken en turistik şehirlerden.

İtalya’da konaklama için ;

gibi yazılarıma göz atarak en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

İtalya Gezilecek Yerler Listesi

1.Como Gölü

İtalya Gezilecek Yerler
Como Gölü

146 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Como Gölü, tüm doğal güzelliği ve renkli evleri ile, İtalya’da en çok seveceğiniz yerlerden. Oldukça muhteşem bir doğa güzelliği olan bu renkli bölge, şirin köyler, dağ zirveleri, villalar ve renkli kasabaları ile taçlandırılmış. Milano’ya trenle sadece 1 saat 15 dakika uzaklıkta olan bu muhteşem doğa manzarası, İtalya’da gezilecek en önemli yerler arasında diyebilirim.

Göl etrafında  birçok tekne turları ve Hop-on Hop-off feribotları bulabilirsiniz. Bu feribotları kullanarak 50 km uzunluğunda olan bu göl etrafında, birbirinden güzel yerleri keşfetmek mümkün. Como Gölü’nü ziyaret etmek istiyorsanız, burası için en azından 2 gününüzü ayırmanızda yarar var.

2.Pisa Kulesi

İtalya Gezilecek Yerler
Pisa Kulesi

Kötü bir zemin ve kötü bir mühendis seçiminden dolayı, ilk kurulduğu halinden oldukça eğik bir durumda. 296 basamak çıkarak ulaşabileceğiniz bu kulenin üzerinden eşsiz Pisa manzarasını seyredebilirsiniz. İtalya’da gezilecek yerler arasında olan Pisa kulesi, İtalya denince akla gelen en güzel tarihi yapılardan. Bu arada, sadece kuleyi görüp buradan ayrılmayın. Pisa, başlı başına bir turistik bölge olduğundan, hazır buraya gelmişken termal sulara ve müzelere de bir göz atmayı da unutmayın derim.

İtalya Gezilecek Yerler
Pisa Kulesi

3.Uffizi Galerisi-Floransa

İtalya Gezilecek Yerler
Uffiz Galerisi,Floransa

Tüm zamanların en iyi müzelerinden biri olan Uffizi Müzesi, Floransa’nın en bilindik yerlerinden. Giotto, Botticelli, Mantegna, Correggio, Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo, Caravaggio, Rembrandt ve Rubens gibi, Dünyanın en bilindik sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapan bu müze, İtalya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken oldukça özel bir yer.

4.Floransa Katedrali

İtalya Gezilecek Yerler
Floransa Katedrali

1296-1436 yılları arasında inşa edilmiş olan bu katedral, İtalya’da görülecek en güzel yerlerden. Muhteşem kubbesi ve çan kulesi ile oldukça etkileyici olan Floransa Katedrali, tarihe meraklı olanlar için eşsiz bir deneyim olacaktır.

Katedralin kubbesi 45 metre yüksekliğinde olup, Arnolfo di Cambio tarafından dizayn edilmiştir. Fakat Brunelleschi’nin Kubbesi olarak bilinmektedir. Katedralin içinde muhteşem heykeller,vitray pencereler ve ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

5.San Marco Meydanı, Venedik

İtalya Gezilecek Yerler
San Marco Meydanı

İtalya’nın en romantik şehirlerinden biri olan Venedik, İtalya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken şehirlerden. San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi ve müzeleriyle meşhur, San Marco Meydanı, Venedik’te gezilecek en güzel yerlerden. Oldukça turistik olan bu bölge, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olmakla beraber, meydan etrafında bulunan oteller ve hosteller, konaklama için düşünülebilir.

İtalya Gezilecek Yerler
San Marco Meydanı

6.Vatikan Müzeleri

İtalya Gezilecek Yerler
Vatikan Müzeleri

Vatikan, Roma gezisi sonrası ziyaret edilecek, 800 kişilik nüfusa sahip oldukça küçük Ülke-Şehir’dir. Vatikan’ın en popüler yerlerinden biri olan, Vatikan Müzeleri‘nin bulunduğu kompleks, İtalya’nın gezilecek yerleri arasında önemli bir yere sahip. Sistine Şapeli, müzeleri ve galerileriyle oldukça turistik bir yer olan bu komplekse, Vatikan gezinizde mutlaka bir göz atın derim.

7.San Pietro Bazilikası -Vatikan

İtalya Gezilecek Yerler
San Pietro Bazilikası

Bu zamana kadar yapılan en büyük ve en kutsal yapılardan biri olan San Pietro Bazilikası, turistlerin en çok zaman harcadığı yerlerden biri. Papa mezarları, anıtları ve kabartmaları ile meşhur olan bu bazilikaya girmek biraz zor olsa da, beklediğinize değecektir.

İtalya Gezilecek Yerler
Aziz Petrus Meydanı

8.Kolezyum-Roma

İtalya Gezilecek Yerler
Kolezyum

Roma’nın 2000 yıllık bir tarihi olan bu Amfi tiyatrosu, dönemin en iyi eğlence yerlerinden biriymiş. Birçok Gladyatör dövüşlerinin sahnelendiği Kolezyum, Roma’da akla ilk gelen turistik yerlerden biri. Kolezyum biletleri maalesef tek olarak satılmamakta. Yani, kolezyumu görmek istiyorsanız, Palatino TepesiRoma Forumu ve Kolezyum kombineli biletleri almak zorundasınız.

9.İspanyol Merdivenleri

İtalya Gezilecek Yerler
İspanyol Meydanı ve İspanyol Merdivenleri

Roma’nın en popüler meydanlarından biri olan Piazza Spagna (İspanyol Meydanı)’nda bulunan İspanyol Merdivenleri, İtalya’nın en turistik yerlerinden biri olarak bilinir. Meydandan geçen insanları en iyi izleyebileceğiniz yerlerden olan bu merdivenler, 1723-1725 yılları arasında, Francesco de Sanctis tarafından dizayn edilmiş. Turistlerin Roma’yı ziyaret etme sebeplerinden biri olan İspanyol Merdivenleri de İtalya’da görülecek yerler arasında.

İtalya Gezilecek Yerler
İspanyol Merdivenleri

10.Trevi (Aşk) Çeşmesi

İtalya Gezilecek Yerler
Trevi-Aşk Çeşmesi

Roma’nın en gözde yerlerinden biri olan, Aşk Çeşmesi, Nicolo Salvi tarafından, 1762 yılında yapılmış oldukça etkileyici bir mimari eser. Dünya’nın en ünlü çeşmelerinden biri olarak bilinen Trevi, Poli Sarayı’nın bir bağlantısı olarak yapılmış. Barok yapıda yapılmış bu çeşmenin en bilinen aktivitesi, iki bozuk paranın çeşmenin havuzuna atılmasıdır. Geleneğe göre bu çeşmeye, aşkı bulmak ve Roma’ya geri dönebilmek dileğiyle iki bozuk para atılıyor. Buraya kadar gelmişken, iki bozuk paranıza kıymayı unutmayın 🙂

Özellikle akşam vakitlerinde çiftlerin en popüler yerlerinden biri olan Trevi Çeşmesi, ışıkları açıldıktan sonra oldukça romantik bir yer olmakta. Roma’da yapabileceğiniz en romantik şeylerden biri de, akşam vaktinde bu çeşmeye gitmek olabilir.

İtalya’da Gezilecek Diğer Yerler

İtalya’da gördüğüm yerlerden en önemlileri bunlardan ibarettir. Fakat gitmek istediğim ve sizinde mutlaka gitmek isteyeceğiniz, İtalya’nın diğer önemli turistik yerleri ise ;

  • Cinque Terre : UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan ve bir ulusal park olarak da bilinen Cinque Terre, İtalya gezinizde mutlak düşünülmesi gereken yerlerden. Henüz görmeye fırsatım olmasa da, bir daha ki İtalya gezimde mutlaka ve mutlaka görmek istediğim yerlerden biridir. UNESCO Dünya Mirası oluşu ve oldukça renkli yapısıyla hoşunuza gidecektir.
  • Ancient Pompeii
  • Siena Tarihi Merkezi
  • Blue Grotto (Mavi Mağara)
  • Assisi
  • Mount Vesuvius
  • Trulli di Alberobello

İtalya gezilecek yerler bu liste ile sınırlı değildir. Fakat, İtalya için 3-4 şehir yeterli olacağından, gezeceğiniz şehir sayısını az tutun derim. Zaten İtalya genel olarak biraz pahalı bir ülke olduğundan fazla şehir görmek de bütçenizi de sarsacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here