İtalya Gezilecek Yerler | Tarihi ve Turistik 25 Yer

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan İtalya, sanat hazineleri, büyüleyici kasabaları, çarpıcı manzaraları, tutkulu insanları ve birinci sınıf mutfağı ile mükemmel bir deneyim sunuyor.

Burası, dünyanın en ikonik yapılarını görebileceğiniz ülkedir. Trevi Çeşmesi, Kolezyum, Pisa Kulesi, Uffizi Müzesi, San Marco Bazilikası ve daha yüzlercesiyle ömrünüzün yarısını sıkılmadan geçirebileceğiniz bir yer.

İtalya’yı uzun uzun tanıtmaya gerek yok. Az çok duymuş veya görmüşsünüzdür. Fakat, İtalya’da yapılacak şeylerin ve görülecek yerlerin sınırı olmadığını da bilin.

Gelelim İtalya gezilecek yerler listemizdeki en muhteşem 25 noktaya ; 

1.Via Krupp – Capri

Via Krupp – Capri

Via Krupp, İtalya’nın en fantastik adalarından biri olan Capri Adası‘nda bulunan muhteşem manzarasıyla ünlü bu patika, ülkedeki en güzel manzarayı sunan noktalardan.

Augustus Bahçeleri’ne gidin ve adanın muhteşem manzarasını seyredin. Burası, nefes kesen manzaraları ve doğal güzellikleri ile muhteşem bir tatil destinasyonudur, rotanıza ekleyin.

2.Cinque Terre

Cinque Terre
Cinque Terre

Cinque Terre, kartpostallık fotoğrafları ile ünlüdür ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

Milli park olarak belirlenmiş olan Cinque Terre, nefes kesen manzaraları, birbirinden romantik bölgeleri, plajları ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir İtalya tatili destinasyonlarındandır.

Cinque Terre 5 toprak/arazi demektir ve ünlü İtalyan Rivierası’na bakan sarp kayalıkların üstünde oturan beş ayrı köyden oluşmaktadır. Her köy, farklı bir atmosfere sahip olmakla beraber, her birinin kendine özgü manzaraları ve cazibeleri vardır.

Göz At : Cinque Terre’de nerede kalınır ?

3.Como Gölü

Como Gölü
Como Gölü

146 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Como Gölü, tüm doğal güzelliği ve renkli evleri ile, İtalya’da en çok seveceğiniz yerlerden.

Doğal güzelliği ile dikkat çeken bu renkli bölge, şirin köyler, dağ zirveleri, villalar ve renkli kasabalar ile taçlandırılmış.

Milano’ya trenle sadece 1 saat 15 dakika uzaklıkta olan bu muhteşem doğa manzarası, ülkedeki önemli destinasyonlar arasında diyebilirim.

Göl etrafında  birçok tekne turları ve Hop-on Hop-off feribotları bulabilirsiniz. Bu feribotları kullanarak 50 km uzunluğunda olan bu göl etrafında, birbirinden güzel noktaları keşfetmek mümkün.

Göz At : Como Gölü’nde nerede kalınır ?

4.Casa di Giulietta – Verona

Casa di Giulietta - Verona
Casa di Giulietta – Verona

Juliet’in Balkonu olarak da bilinen Casa di Giulietta, Verona‘nın en bilindik yapılarından biridir.

Shakespeare’in oyunu Romeo ve Juliet’te ünlü hale gelen karakter olan Juliet’in balkonu, Verona’yı ziyaret etmek için yeterli bir neden. Bu balkon, romantik çiftlerin İtalya’da en çok görmek istediği noktalardan.

Balkonun altında sevgilinize/eşinize aşkınızı ilan etmeyi ve balkonda birkaç fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

5.Napoli

Napoli - İtalya Gezilecek Yerler Blog
Napoli

Napoli, İtalya’nın en turistik şehirlerinden biri olmakla beraber, ülkedeki en eski yapılardan bazılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Kanallar Venedik’i karakterize ederken ve Rönesans Floransa’nın özüyken, Napoli’de sizi büyüleyecek olan saf coşkudur. Hayat dolu bu şehir, dar sokakları, tarihi yapıları ve birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan birkaç müzesi ile, ülkedeki en popüler destinasyonlardan.

Güney İtalya’daki Campania bölgesinin başkenti olan Napoli, alışveriş seçenekleri, gece hayatı ve yemek konusunda da sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Çok çabuk sevdirir kendini. İnsanları misafirperver ve yemekleri, kelimenin tam anlamıyla muhteşemdir.

6.Pompeii

Pompeii
Pompeii

Pompeii, Vezüv Yanardağı’nın patlaması ve kasabayı külle kaplamasıyla MS 79’da gerçekleşen olaylarla ünlü, ülkedeki en ünlü şehirlerdendir.

Günümüzde Pompeii, hepsi patlama sırasında burada yaşayan insanların kalıntılarıyla dolu korunmuş evler, hamamlar ve antik Roma forumları bulacağınız bir tür açık hava müzesidir.

Birbirinden değerli tarihi eserlere ve yapılara ev sahipliği yapan Pompeii de, ülkede en sevilen şehirlerden.

7.Sicilya

Sicilya Tapınaklar Vadisi
Tapınaklar Vadisi

Sicilya, Akdenizin en büyük ve en güzel adasıdır. Adanın birçok bölümü, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almasıyla ünlüdür.

Sicilya, manzarasıyla da ünlü olan bir adadır. Kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu adada, kaçırılmaması gereken en önemli destinasyonlardan biri, Tapınaklar Vadisi’dir. Burası, adanın hatta İtalya’nın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından.

Buradaki tapınakların en güzel özelliği, aşağıdaki şehire bakmaları ve eşsiz bir manzara sunmalarıdır. Hem manzara hem tarihi bir yer için Sicilya’nın bu enfes yerini de rotanıza eklemeyi unutmayın.

8.Amalfi

Amalfi - Positano
Positano – Amalfi

Amalfi Sahili, İtalya’nın en doğal yerlerinden biridir ve nefes kesen manzaraları ile ünlüdür. Burada yapılacak en güzel şeylerden biri, kıyı boyunca tekne turu yapmaktır.

Napoli’nin hemen güneyinde bulunan Amalfi, dik yamaçlara kurulmuş kasabaları ile de ünlüdür. Çoğu sokaklar merdivenler ve evler arkalarındaki uçurumlara yapıştırılmış gibi görünüyor.

Amalfi Yarımadası’nın kuzey kıyısındaki Sorrento, iyi bir üs, bölgede görülecek ve yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz.

Mairoi Plajları, Praiano, Positano ve doğal güzellikleriyle Amalfi’yi çok çabuk seveceksiniz. Daha çok romantik çiftler ile dolu olan bu güzel kasabadan günübirlik turlar İtalya’nın benzersiz noktalarına da ulaşabiliyorsunuz. Amalfi Kasabası’ndan hareket eden feribotlarla, buradaki sahil kasabalarını tek tek gezin. Yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa da, mutlaka Positano romantik bir tatil yapın. Olmadı Sorrento’yu baştan aşağı gezin. Burada gezip görülebilecek birçok şeyi bulacaksınız.

Göz At : Amalfi’de nerede kalınır ?

9.Siena

Siena
Siena

Siena, genellikle Floransa’dan dolayı göz ardı edilen şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Fakat burada yapılacak o kadar çok şey var ki, şehir ziyaretinizde Siena için haksızlık edildiğini çok rahat görebileceksiniz.

Siena, daha çok tarihi merkezi ile ünlüdür. Burası, İtalya’daki en önemli ve en bilindik tarihi yapılardan bazılarına ev sahipliği yapmasıyla tanınır. Buradaki Orta Çağ’dan kalma binaların dışında, Siena başlı başına bir cazibe merkezidir. Bu yüzden de, rotaya eklenmesi gereken bir şehir.

Şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri, Siena Katedrali’dir. Bu görkemli yapı, ülkedeki en eski dini yapılardan biri olduğu gibi, Avrupa’nın en tanınmış kiliseleri arasında yer almaktadır.

Siena Katedrali’nin yanı sıra, Piazza del Campo adı verilen meydan ise, şehrin kalbinin attığı yerdir. Burada, bir turist olarak ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Birbirinden güzel İtalyan yemeklerine sahip restoranlar, kafeler ve tarihi yapılarla çevrilidir.

10.Torino

Torino
Torino

Kuzeyin büyük sanayi şehirlerinden biri olan Torino, Milano’nun aksine nispeten daha küçüktür. Bu şehirdeki öne çıkan cazibe merkezlerini yürüyerek çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Kemerli meydanları, caddeleri ve merkezdeki kraliyet sarayları şehre farklı bir hava katıyor.

Orta Çağ mahallesi, Roma siteleri ve Art Nouveau’nun en güzel örneklerine bayılacaksınız. Birbirinde eski tarihi yapılar ve sokaklar arasında dolaşırken, enfes kafelere ve restoranlara denk geleceksiniz.

İtalya’nın enfes yemeklerine ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan Torino da, rotanıza ekleyebileceğiniz muhteşem bir şehirdir.

11.Sardunya

Sardunya - Cagliari İtalya
Sardunya – Cagliari

Bu esrarengiz Akdeniz adası, Büyüleyici Costa Smeralda ile ünlü olsa da, bundan çok daha fazlasıdır.

Sardinya Özerk Bölgesi olarak da bilinen Sardunya Adası, La Maddelena Adaları, başkent Cagliari ve birbirinden farklı doğal güzellikleri ile ünlüdür.

Sardunya Adası’nı şöyle bir görüp geçeyim diyebilecek lüksünüz maalesef olmuyor. Burası, geniş çaplı bir gezi ile görülebiliyor. Sadece Cagliari ile yetinecek olsanız dahi, en azından 1 güne ihtiyacınız olacaktır.

Zümrüt Sahili Costa Smeralda ise, dünyanın dört bir yanından gelen ünlüler ile meşhurdur. Burası süper lüks tekneleri fazlasıyla görebileceğiniz bir yer olduğu gibi, hayranı olduğunuz ünlülerden birini görebilme ihtimalinizin olduğu yerdir.

Greta Garbo, Margaret of England, Gianni Agnelli, Jacqueline Kennedy, Juan Carlos, Harrison Ford Costa Smeralda’da adı geçen ünlülerden sadece birkaçıdır.

Güzel tarihi kasabalara ve antik kentlere de ev sahipliği yapan Sardunya, listenizin ilk sıralarında olması gereken bir bölge.

12.Orvieto

Orvieto
Orvieto

Son zamanlarda adından çokça söz ettiren Orvieto, devasa bir volkanik höyüğün tepesinde bir uçurum köyüdür.

Zirveye tırmanarak şehrin enfes manzarasını seyredebilir, İtalya’daki kartpostallık fotoğraf karelerinden birini yakalayabilirsiniz.

Orvieto’nun en ünlüsü şüphesiz Orvieto Katedrali’dir. Tarihi 800 yıl öncesine kadar bu süslü katedral ile Orvieto son yıllarda günübirlik turlar ile en fazla ziyaret edilen bölgelerden biridir.

Bölgedeki saat kulesi de en az katedral kadar etkileyici ve eskidir. Bunun yanında, İtalyan yemekleriyle ünlü olan bölgenin restoranlarına göz atmayı da unutmayın.

13.San Miniato

San Miniato
San Miniato

İtalya’nın en ucuz destinasyonlarından biri olan San Miniato, daha çok ülkedeki süper turist trafiğine sahip kalabalık şehirlerden kaçmak, biraz daha huzur bulmak için tercih edilebilecek bir yer.

İtalyan yaşamının daha sessiz tarafına sahip olan San Miniato, Milano ve Roma gibi şehirlerden çok daha ucuz olmasıyla ünlüdür. 1-2 gün kafa dinleyebileceğiniz bu kasaba, Pisa’da bulunuyor. Pisa Kulesi ziyaretinizden sonra rotanıza bu kasabayı da ekleyebilirsiniz.

14.Pisa Kulesi

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, İtalya’nın kartpostallarında görülen o eğik yapılı kuledir. Hakkında birçok hikaye, tartışma ve efsanenin olduğu bu kule, daha çok günübirlik turlar veya İtalya turunda görüp geçilen yapılardan.

Fakat, Pisa’ya mümkünse bireysel olarak gidin. Pisa, sadece bu eğik kuleden ibaret değil. İtalyan kültürünü en iyi şekilde yaşayabileceğiniz bir yerdir.

Kule, kurulduğu andan itibaren altında bataklığın batmaya başlamasıyla eğilmeye başlamıştır. Böylesine talihsiz bir kule olsa da, dünyanın en ikonik yapılarından biri olarak kabul edilir.

İtalya Gezilecek Yerler
Pisa Kulesi

Dünyanın dört bir yanında mimarlarının getirilip detaylıca incelendiğini bu kule, zaman zaman eğilmesi durmaktaymış. Bazen daha çok eğilebileceği, hatta yıkılabileceği söylenen bu kulenin zirvesine çıkmakta burada yapılabilecek en güzel şeylerden biridir.

15.Sirmione

Sirmione
Sirmione

Sirmione, bir şehir olarak bilinse de, aslında minik bir harikalar diyarı kasabasıdır.

Tam bir balayı tatili yapılabilecek bir yer olan Sirmione, İtalya’nın en romantik ambiyansına sahip şehirlerinden biridir.

Sirmione’yi gezerken en fazla görebileceğiniz şeylerden biri de, gelin ve damattır. Aslında çoğu çift, evlendikten sonra balayı için Sirmione’ye gelmekte. Fakat, özellikle İtalyan çiftlerin büyük bir bölümü evlenmek için Sirmione’yi tercih ediyor. Bu da, etrafta birçok gelin damat göreceğiniz anlamına gelmektedir.

Bu şirin kasaba, daha çok yaz aylarında turistlerin akınına uğramaktadır. Verona’dan çok rahat bir şekilde araba veya otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz. Aracınız varsa, Verona’dan buraya ulaşmak ortalama yarım saat sürüyor.

Kasabada motorlu araç kullanımı yasak. Araçlarınız ile burayı ziyaret ediyorsanız, kasabanın girişinde aracınızı bırakmanız gerekiyor. Arabanız ile kasabanın girişine geldiğinizde farkedeceğiniz bir başka şey ise, sizin arabanızın girişteki en kötü araba olacağıdır. O kadar lüks arabalarla dolu ki bu park yeri, İtalya’nın hiç bir yerinde bu kadar lüks arabayı bir arada gördüğümüzü söyleyemeyiz.

Dondurma ile aranız iyiyse, bu kasabaya bayılıp bayılıp ayılacaksınız. Çünkü her 10 metrede bir dondurmacı var 🙂 Bunun yanında mevsimine göre gölde yüzebilirsiniz. Bizim gittiğimizde havalar biraz soğuktu. Fakat yine de su çok değildi. Eğer ilkbahar veya yaz aylarında kasabayı ziyaret ediyorsanız, gölde de yüzebilirsiniz.

Sirmione hakkında daha çok fazla söylenecek şey olsa da, bu küçük kasaba yaşamadan öğrenemeyeceğiniz deneyimleri, turistik aktiviteleri ve birbirinden güzel doğal güzellikleriyle doludur.

16.Palermo

Palermo - İtalya Gezi Rehberi
Palermo

Palermo, Sicilya’nın başkenti ve en güzel şehridir. 2700 yıllık tarihi ile eşsiz bir deneyim yaşatan bu şehirde, birbirinden güzel sarayları bulabileceğiniz gibi birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz.

Keşfedilecek güzel manzaralar ile de dolu olan Palermo, İtalya’da en düşük bütçede, en rahat görebileceğiniz şehirlerden. Burası, Roma, Milano veya Floransa’ya nazaran daha uygun ve yemekleri de en az bu şehirlerdeki kadar güzel ve ünlüdür.

Palermo’da birçok mağara çizimleri bulunmuş ve insan yerleşimleri M.Ö 8000 kadar tarihlendirilmiş.

Başta Roma devleti kontrolünde, imparatorluk çökmeye başladığında ise şehir Cermen kontrolü altına girdi ve ardından Arap yönetimi ve sonunda Hıristiyanlar tarafından fethedilerek günümüze kadar gelmiş.

Birçok devletin hakimiyeti altına girmiş bu şehirde de, farklı kültürlere ve medeniyetlere ait tarihi mirasların fazlalılığı da gayet normal.

17.Bologna

Bologna
Bologna

Gelelim ”Kızıl Şehir” olarak bilinen Bologna’ya.

Bologna, diğer İtalya şehirlerine nazaran çok daha sessiz ve sakindir. Çok iyi bir şekilde koruduğu Orta Çağ mimarisi ile tarih meraklılarına unutulmaz bir deneyim sunan şehir, genellikle günübirlik ziyaret ediliyor olsa da, bu şehir için en azından 1 gününüzü ayırın.

Buradaki tarihi yapıların en meşhur olanlarını görmeniz bile, güzel bir Bologna gezisi için yeterli olacaktır.

Şehrin genel konsepti tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, ara ara modern yapıları da bu şehirde görebiliyorsunuz.

Bologna, daha çok meydanları, kiliseleri ve kuleleriyle ünlü olsa da, bu şehirde 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan resimleri sergileyen Bologna Ulusal Galerisi ve şehrin tarihine eşsiz bir bakış açısı sunan Arkeoloji Müzesi gibi sanatseverler için de görülmeye değer önemli noktaları da bulabilirsiniz.

18.Lecce

Lecce İtalya Gezilecek Yerler Listesi
Lecce

Lecce, Adriyatik Denizi’ndeki Arnavutluk’un tam karşısında İtalya’nın en güney bölgelerinde sıkışmış bir şehirdir.

Lecce geniş bir tarihe sahiptir ve İmparator Hadrian ve Roma İmparatorluğu zamanlarından beri varlığını sürdürmektedir.

Daha sonraki tarihte, şehir Saracens, Lombards, Slavlar ve Ostrogotlar da dahil olmak üzere birçok imparatorluk tarafından fethedilmiş.

Bugün Lecce popüler bir turizm merkezidir ve insanlar fantastik potansiyelini tanıdıkça popülaritesinde bir artış görmektedir.

Güneyin Floransası lakaplı Lecce, İtalya’nın en şirin şehirlerinden. İtalyanların bile tatile geldiği Lecce, heykelleri ve gül penceresiyle 17. yüzyıldan kalma Barok bir kilise olan Basilica di Santa Croce, Piazza Libertini’deki açık hava pazarı, meydandaki büyük Cattedrale di Lecce gibi yapıları ile ünlüdür. Konumu sayesinde her tarafı plajlarla çevrilidir.

19.Vicenza

Vicenza
Vicenza

Venedik’e sadece 1 saat uzaklıkta olan Vicenza, gerçek İtalya’yı keşfedebileceğiniz, tarih dolu bir şehir.

Burası, ünlü İtalyan Rönesans mimarı Palladio’nun uzun süre yaşadığı yerdi. Bu yüzden şehirde birbirinden değerli mimari eserleri fazlasıyla görebileceksiniz.

Bu mimarın en ünlü eserlerinden biri de, ölümünden önceki son çalışması, inanılmaz bir optik yanılsamaya sahip olan UNESCO listesindeki 16. yüzyıl tiyatrosu Teatro Olimpico’dur.

Muhteşem şehir manzaraları için bir tepenin en yüksek noktasında yer alan zarif bir küçük bazilika olan Santuario di Monte Berico’ya da göz atmayı unutmayın.

20.Matera

Matera
Matera

Matera, Kayadan çıkan şehir, bir zamanlar yoksulları barındıran ve şimdi UNESCO Dünya Mirası siteleri, müzeleri ve lüks otellerin şeklini alan yeraltı tünellerinin yenilenmesinin kanıtıdır.

2014 yılında Avrupa Kültü Başkenti olarak seçilmiş olan Matera, tarihi MÖ 10. yüzyıla kadar gitmektedir. Oldukça büyük bir kent olan Matera’yı rotanıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

21.Duomo di Milano (Milano Katedrali)

Duomo di Milano (Milano Katedrali)
Milano Katedrali

Gelelim İtalya’nın en güzel alışveriş şehrine, Milano’ya.

Milano İtalya’nın en havalı şehirlerinden biri olmakla beraber, en çok ziyaret edilen şehirlerinden. Dünyaca ünlü ikonik yapıları, birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri, alışveriş caddeleri ve mağazalarıyla Milano eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Şehrin sembolik yapılarından olan Milano Katedrali, bu şehirde mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır.

Yapımı 600 yıl sürmüş olan Duomo di Milano’nun en dikkat çeken yeri çatı katıdır. Tüm Milano’ya göz atmak için Duomo’nun tepesine çıkabilirsiniz. Burası, şehrin en güzel manzarasını sunan yer olduğu gibi, en popüler noktasıdır.

Tabi Milano, sadece bu katedralden ibaret değil. Şehirde daha birçok kaçırılmaması gereken turistik noktaları da görebilirsiniz.

Milano için genelde 1 gün ayırılıyor olsa da, bu şehre 1 günde doyamayacağınızı söyleyebilirim. Sırf ilk 5 turistik noktası bile, 1 gününüzü alacaktır. Bu yüzden bu şehir için en azından 2 gününüzü ayırdığınızdan emin olun.

Eğer sadece alışveriş için Milano’yu ziyaret ediyorsanız, gezinize dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz, mimarisine hayranlıkla bakabileceğiniz ”Galleria Vittorio Emanuele II” ile başlayın. Burası şehrin en iyi bilinen alışveriş merkezidir. Hiçbir şey satın olmayacak olsanız dahi, listenizde olması gereken muhteşem mimariye sahip bir yerdir.

Sadece alışveriş için değil de, ayrıca kültür gezisi için de Milano’yu ziyaret ediyorsanız, ilk olarak Piazza del Duomo adı verilen meydan ile geziye başlayabilirsiniz. Bu meydan, şehirdeki diğer turistik yerlere oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden de, burada güzel bir rota oluşturabilirsiniz. Sforzesco Şatosu’nu, Brera’yı ve Sempione Parkı’nı da gördüğünüzden emin olun.

Göz At : Milano’da nerede kalınır ?

22.Floransa

Uffizi

Uffizi Galerisi Floransa
Uffizi

Uffizi, dünyanın en ünlü galeri/müzelerinden biridir. Floransa ziyareti saatlerce sıra bekleyerek girebileceğiniz bu müze ziyareti olmadan tamamlanamaz.

Birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan Uffizi Galerisi, Leonardo da Vinci, Raphael, Michelangelo ve Caravaggio gibi İtalyan büyüklerinin eserleriyle sanat doyabileceğiniz muhteşem bir müzedir.

Sadece Uffizi için Floransa‘yı ziyaret eden turist sayısına baktığınızda bile, bu müzeyi ziyaret etmek isteyeceksiniz. Müzeye girişler biraz zordur. Fakat, göreceğiniz muhteşem eserler beklediğiniz her dakikaya değecektir.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Floransa Katedrali, şehirdeki en önemli ve en turistik yapılardan biri. Bulunduğu konum ise, şehrin kalbinin attığı yer. Bu tarihi kilise, hem şehrin hem de İtalya’nın en ünlü yapıları arasında yer alıyor.

Şehrin birçok yerinden görülebilen kubbesinin yanı sıra, farklı renklendirilmiş freskler ve süslemelerle de ünlüdür.

Katedralin yukarısına çıkarak da, şehirdeki en güzel manzarayı seyredebiliyorsunuz. Bu kilisenin içerisindeki eserlere göz atmayı da unutmayın.

Floransa’da daha birbirinden önemli yerleri bulabilirsiniz. İtalya’nın en romantik ve en sanatsal şehri olan Floransa’da zamanınız ve bütçeniz varsa en azından 2 gün konaklayın. Bu şehir, aceleye gelecek şehirlerden değil ve sindirerek gezebileceğiniz bir yerdir.

Floransa’da kaçırılmaması gereken diğer noktalar ise ; Ponte Vecchio, eski köprü olarak bilinir ve şehirdeki en güzel manzaralara sahip olmasının yanında, hediyelik eşya dükkanları, kuyumcular ve diğer mağazalarla doludur.

Pitti Sarayı, daha çok Boboli Bahçeleri ile tanınan bu saray, bir saraydan çok müzedir. Birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu sarayı da, kaçırmayın. Son olarak, Signoria Meydanı, Vecchio Sarayı ve Michelangelo Meydanı gibi noktalar da, Floransa’da kaçırmak istemeyeceğiniz yerlerdendir.

Göz At : Floransa’da nerede kalınır ?

23.Venedik

Venedik Büyük Kanal
Venedik

Sokakları sudan yapılmış, otobüsleri tekne olan ve gondolcuların şarkılarının havada kaldığı bir şehri kim sevemez ki? Büyülü bir şehirdir Venedik, cazibesi de şehrin ta kendisidir.

Şehrin kalbinin attığı yer, San Marco Meydanı’dır. Her turist ilk olarak buraya göz atar. Burada, İtalya’nın en önemli yapılarından olan San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı ve Aziz Mark’ın Çan Kulesi bu meydanda bulunur. Bu yüzden de başlangıç noktası olarak genelde bu meydan tercih edilir.

Venedik’teki turistik noktaların hemen hemen hepsi görülmeye değer. Yani, es geçebileceğiniz yapıların sayısı çok azdır. Fakat kısa süreliğine Venedik’i ziyaret ediyorsanız, mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz önemli yerlerden bazıları ise ; Büyük Kanal, Rialto Köprüsü, Ahlar Köprüsü ve yukarıda bahsettiğimiz San Marco Meydanı’dır.

Venedik, İtalya’nın en romantik şehirlerinden biridir. Bu yüzden, sevgilinizle/eşinizle güzel bir plan yapıyorsanız ilk olarak Venedik’i düşünebilirsiniz. Bu şehir, ülkedeki en kalabalık şehirlerden olsa da, sessiz sakin olan bölgeleri ile romantik bir atmosfer sunan yerlere de sahiptir.

Gondol turu, şehirde yapılabilecek en güzel turistik aktivitelerdendir. Gondolcunuz İtalyanca şarkılar söylerken, etraftaki güzelliğe kendinizi kaptırmak kadar güzel bir şey yoktur. Bunun yanında, Venedik’in adaları da oldukça farklı atmosfere sahiptir. Özellikle çiftler için biçilmiş kaftan olan bu adalara, ister feribotlar ile isterseniz biraz daha lüks bir seçenek olan deniz taksileri ile gidebilirsiniz.

Yılın her dönemi aşırı kalabalık olan Venedik’i de rotanıza eklediğinizden emin olun.

Göz At : Venedik’te nerede kalınır

24.Vatikan

Vatikan Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı

Vatikan, Roma’dan birkaç adımla gidebileceğiniz en küçük ülke/şehirdir. Roma ziyaretinizde mutlaka göz atmanız gereken Vatikan, Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı ile ünlüdür.

Aziz Petrus Bazilikası, İtalya’da en zor gezilebilen yapılardan biridir. Çünkü, bu kiliseye girmek için yüzlerce insan kuyruklarda beklemekte. Bu yüzden de, bu bazilikanın içerisine bi 5 dakika göz atıp çıkayım diyebileceğiniz bir lüksünüz yok.

Dünyanın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul edilen Aziz Petrus Bazilikası’na giremeseniz dahi, dışardaki meydana göz atabilirsiniz. Bu meydan, birbirinden güzel heykellerin ve anıtların çevrili olduğu bir yerdir.

Aziz Petrus Meydanı - İtalya Gezilecek Yerler
Aziz Petrus Meydanı

Tabi Vatikan’da bir de Vatikan Müzeleri kompleksi bulunmaktadır. Bu kompleks, Adem’in Yaratılışı’nı içeren Sistine Şapeli ile ünlüdür ve kesinlik kaçırılmaması gereken yapılardan biridir.

25.Roma

Roma - Kolezyum
Kolezyum

İtalya denince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Roma, hakkında kitap yazılabilecek şehirlerden. Bu şehrin her bir köşesi tarih dolu. Hem sanatseverlere hem de tarihe ve mimariye meraklı olanların sıkılmadan 3-4 gününü geçirebileceği bu şehir, İtalya’daki en çok ziyaret edilen şehirlerden bir tanesi.

Kolezyum’u, Trevi Çeşmesi, Panteon’u ve çok daha fazla dünyaca ünlü olan yapıları ile eşsiz bir deneyim sunan Roma, sanata ve tarihe doyacağınız bir şehir. Bu şehirdeki turistik noktaların hemen hemen hepsi görülmeye değer. Fakat birkaç etkileyici yerden bahsetmek gerekirse ;

Roma’ya tekrar dönmek istiyorsanız, Trevi Çeşmesi’ne gidip bir bozuk para atmayı unutmayın. Burası şehirdeki en bilindik noktalardan biridir. Hem gündüz hem gece aşırı kalabalık olan Trevi Çeşmesi’ni görmeden Roma’dan ayrılmayın.

Geceleri ışıklar yandıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye ev sahipliği yapan bu çeşmeyi, bir de akşam saatlerinde görün.

Kolezyum, İspanyol Merdivenleri, Palatino Tepesi, Roma Forumu, gibi yerleri de Roma’da gezilecek yerler listenize eklediğinizden de emin olun.

İtalya’da gezilecek turistik yerlerin en önemlileri ve en bilindik olan şehirleri, tabi ki bu 25 yer ile sınırlı değil. Daha listeye birçok tarihi ve turistik noktaları eklemek de pekala mümkün. Fakat listedeki 25 yer arasından, zevkinize ve ülkedeki zamanınıza göre eşsiz bir rota oluşturabilirsiniz.

Göz At : Roma’da nerede kalınır ?

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...