İyi Bir Hostel Seçimi Nasıl Yapılır | Nelere Dikkat Edilmeli ?

İyi Bir Hostel Seçimi Nasıl Yapılır
İyi Bir Hostel Seçimi Nasıl Yapılır

İyi bir hostel seçimi yapmak çoğu zaman mümkün olmayabiliyor. Modern ve çok iyi hostellerde kalıp ortam iyi olmadığından çabuk sıkılabileceğiniz gibi, çok temiz ve modern olmayan hostellerde kalıp atmosferine hayran kalacağınız hosteller de bulmak mümkün. Bugüne kadar, çok fazla modern hostelde kalmamış olmasam da, kaldığım hostellerin hemen hemen hepsi, sıkılmadan konakladığım hostellerdi. Hostel seçerken en çok özen göstermeniz gereken şeylerden biri de, budur, sıkılmamak. Tabi, bunun yanında fiyat, temizlik, çalışanların güler yüzlülüğü, konum gibi etkenlerde önemlidir.

Hostel seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenler

Ucuz her zaman iyi değildir

Hostel seçimi yaparken sadece çok ucuz hostellere bakmayın. Çok ama çok ucuz olan hosteller genelde temiz değildir. Bu yüzden, ne çok pahalı ne de çok ucuz olan hostellerde kalmayın.

Kahvaltısı olan hostelleri tercih edin

Kahvaltı denince, aklınıza öyle binbir çeşit serpme kahvaltılar gelmesin. Hostellerde olan kahvaltılar genelde, tost ekmeği, reçel ve tereyağdan oluşmakta. Ancak, özellikle pahalı ülkelerde bu basit kahvaltı sayesinde, her sabah 10-15£’ya kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kahvaltısı olan birçok hostelde, çay/kahve de gün boyu sınırsızdır. Bu hizmeti çok iyi şekilde değerlendirin. Bu basit kahvaltıları hafife almayın. Bu kahvaltılar sizi 5-6 saat tok tutacaktır. Ayrıca, yiyeceğiniz tost ekmeğinin bir sınırı olmadığından doyasıya yiyebilirsiniz.

Geç saatlerde çıkış yapın

Hostel seçerken mutlaka Check Out (Zorunlu çıkış yapılan saati) kontrol edin. Asla 11:00’dan önce Check out yapılan hostellerde konaklamayın. En iyi Check Out zamanı 12:00’dır. Fakat, daha geç saatte check out yapabileceğiniz hosteller de bulmak gayet mümkün. Eğer, uçak veya otobüs saatleriniz çıkış yapacağınız günün akşamı ise, sabahtan çıkışınızı yaparak çantalarınızı hostelin emanet dolabına bırakabilir uçağınızın hareket saatine kadar şehri keşfedebilirsiniz.

Hostellerin banyolarını mutlaka kontrol edin

Hostellerin birçoğu, fotoğraflarını sitelere koymaktadır. Bu fotoğraflar içinde, banyonun fotoğrafına mutlaka bakın ve banyo hakkında verilmiş bilgiye göz atın. Avrupa’da ki hostel banyolarında olmasa da, Asya’nın birçok ülkesindeki banyolar, elektrikli su ısıtıcısı ile kullanılmakta. Bu elektrikli ısıtıcaların bulunduğu hostellerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Çünkü, genelde ya su ısıtma problemi olmakta, ya da bu ısıtıcılar çalışmamakta. Hele bir de hostelin kalabalık olduğu zamanları düşünürseniz, bozulmama olasılığı yok denecek kadar azdır. Tabi, çok daha modern hostellerde bu gibi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz düşüktür.

Hostele ait kilitli dolaplar var mı kontrol edin

Özellikle dorm odalarında kalan gezginlerin korkulu rüyası, eşyalarını çaldırmaktır. Bu yüzden, hemen hemen her hostelde kilitli dolaplar vardır. Ancak, 100 hosteldeki 99 kilitli dolap ya asker dolabıdır, çok kolay açılır ya da bozuktur. Mesela benim resepsiyonluk yaptığım hostel Step inn guest house (Kuala Lumpur) da, bulunan kilitli dolaplar, tek bir anahtar ile açılıyordu. İşte bu yüzden, biz bu dolapları resepsiyonun hemen yanına, hostel girişine getirmiştik. Böylece hem kamera sayesinde hem de herkesin önünde olduğundan hırsızlığı önlemiştik. Ancak, birçok hostelin kilitli dolapları, dormların içerisindedir. Dikkat etmeniz gereken bir hususta; eğer dorm odalarında kalıyor ve kilitli dolap arıyorsanız, önce dolabın nerede olduğuna bakın. Eğer, resepsiyon yakınlarındaysa pek sorun olmayacaktır. Fakat, dorm içerisindeyse sakın ola önemli eşyalarınızı dolaba koymayın derim.

Ücretsiz Wifi seçeneği

Bir hostelde olmazsa olmaz şeylerden biri de, ücretsiz wifi’dır. Çoğu hostelde bulunan internetler kat kat farklıdır. Yani, birinci katta farklı, ikinci katta farklı modemler bulunur. Ancak, her nasılsa bu hostellerdeki internetlerin hemen hemen hepsi çok yavaştır. Bu yüzden, hostel referanslarına bakarken Wifi nasıl, hızlı mı yavaş mı ? kontrol edin. Bizim hostelde, müşterilerin ne kadar indirme yaptıklarını, hangi odanın daha çok interneti yavaşlattığını görebileceğimiz bir program kullanıyorduk. Bu da, müşterilerin kötü sitelerde dolaşmasını engelliyordu. Bunun yanında her sabah, öğle, akşam modeme reset atardık ki, internet kendine gelsin. Hostelinizdeki internet çok yavaşsa, resepsiyona modeme reset atmasını söyleyebilirsiniz.

Bar olsun ya da olmasın 

Hostelde bar denince, akla ilk gelen o hostelin çok gürültü olacağıdır. Fakat, hostellerde bulunan barların büyük çoğunluğu ya çatı katındadır, ya da etrafı ses geçirmez duvarlar ile çevrilidir. Bu yüzden, barı olan hostellerden bu konuda çekinmeyin derim. Ayrıca, bu barlarda çok güzel arkadaşlıklar kurulabiliyor. Tanımadığınız bir grubun masasına Lööp diye oturabilirsiniz. Kimse size niye oturdun demeyecektir. Tabi, masaya ne amaçla oturduğunuz da önemlidir.

Barlar, hostelleri anlamlı kılan, eğlenceli yapan en önemli yerlerdendir. Bu yüzden, gittiğiniz hostelde az da olsa eğlenmek istiyorsanız, barı olan hostelleri tercih edin derim.

Ortak alanı olanı hostelleri tercih edin

Hem barı olup hem de büyük bir ortak oturma alanı olan hosteller olduğu gibi, sadece ortak alanı olan hostellerde vardır. Tabi, bazı hostellerde bu yoktur bile. Ortak alan, sizin diğer ülkenin insanlarıyla en iyi kaynaşabileceğiniz yerlerdir. Bu yerler olmadan, pat diye birinin karşısına çıkıp tanışmak biraz garip olacaktır. Ayrıca, bu ortak alanlarda genelde oyunlar düzenlenir. Bu oyunlar da gezginlerin tanışıp kaynaşmasına olanak sağlar. Yok ben tek takılırım diyorsanız, ortak alanı olan hostel aramanıza bile gerek yok.

Hostelin aktivitesi var mı  bir bakın

Hostel seçimi yaparken en önemli hususlardan biri de, o hostelin etkinlikleri olup olmadığıdır. Hostellerde yapılan etkinlikler çok çeşitlidir. Ücretsiz yürüyüş turlarından, Pub crawl (Bar bar gezme) turlarına, partilerden, mangallara birçok aktivite ve etkinliği hostellerde bulabilirsiniz. Bu etkinlikler önemlidir. Çünkü, bu etkinlikler sayesinde hostelinizde konakladığınız süre boyunca hiç sıkılmazsınız. Hem eğlenmiş hem de birçok yeni arkadaş edinmiş olursunuz.

Staff (Hostel çalışanları) Nasıl ?

Hostel seçimi yaparken belki de en çok dikkat etmeniz gereken husustur. Özellikle resepsiyon hakkında olumsuz referanslar varsa, o hostelden size hayır gelmez. Çünkü, hostelin bel kemiğidir, resepsiyon. Sizi organize eder, etkinlikleri haber verir, o şehri avucunun içi gibi bilir. İşte bu 3 özellik o resepsiyonda yoksa, vay o hostelin haline. Size şehir haritası verip, tek tek nerelere gitmeniz gerektiğini, nerelerde yemek yiyebileceğinizi, nerede alışveriş yapabileceğinizi, nerelerin tehlikeli olup olmadığını size söylemesi gereken kişiler, resepsiyonistlerdir. Bu yüzden, ”Staff” (Hostel çalışanlarının) referanslarının düşük olduğu hosteli, ne kadar ucuz ve ne kadar temiz olursa olsun es geçin derim.

Hostel kaça kadar açık ? bir kontrol edin

7/24 resepsiyonun açık olduğu hosteller olduğu gibi, gece 00:00’dan sonra, resepsiyon adına kimseyi bulamayacağınız hostellerde vardır. Hostel seçimi için önemli bir konu mu ? duruma göre değişir. Mesela, gecenin geç saatlerinde Check in (Giriş) yapmanız gerekiyorsa, o hostelin resepsiyonu açık değilse, yapamazsınız. Tabi, ”Ben gece şu saatlerde geleceğim, beni karşılayabilir misiniz” gibi bir mesaj yazarak da, 7/24 resepsiyonu açık olmayan hostellere giriş yapabilirsiniz. Ancak, tam olarak hostele ne zaman giriş yapacağınız belli değilse, 7/24 açık resepsiyon olan hostelleri tercih edin derim.

Dorm Odaları

4-6-8 ve daha fazla kişinin ortak kaldığı odalar, dorm odalarıdır. Eğer, dorm odalarında konaklamayı düşünüyorsunuz, ucuz diye 16-20-24 kişilik yataklı odaları tercih etmeyin. Bu odalarda dilediğiniz gibi uyuyamayacağınız gibi, koku probleminin önüne de geçemezsiniz. Bu yüzden, dorm odaları için 4 ve 6 kişilik olan odaları tercih edin.

Hostel Nerede ?

Her şey 10 numara, fakat seçtiğiniz hostel şehir merkezine uzak. O zaman tekrar hostel aramaya devam edin derim. Çünkü, şehir merkezine uzak bir hostel, ne güvenlik konusunda ne de, ulaşım konusunda iyi bir tercih olacaktır. Bu yüzden, hostel seçimi yaparken mutlaka hostelinizin bulunduğu konuma da bir göz atın.

Hostel seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler bunlardan ibaret diyebilirim. Amaaan, puanı yüksek olsun yeter, demeyin. İyice araştırın. Hostelworld ve Tripadvisor gibi sitelerden gitmek istediğiniz hostelin referanslarını tek tek okuyun, hostel bulma işini hafife almayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here