Görülmeye Değer En Güzel İzmir Meydanları

Birçok turistik ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan veya bünyesinde bulunduran İzmir meydanları, daha çok toplanma veya buluşma yerleri olarak bilinse de, bu meydanlara bir turist olarak da göz atabilir, etrafındaki güzellikleri keşfedebilirsiniz. İzmir’de bulunan meydanlar, Gündoğdu Meydanı, Konak Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı olarak bilinir.

İzmir’in En Güzel Meydanları

1.Konak Meydanı

İzmir'in En Güzel Meydanı - Konak
Konak meydanı

İzmir’in en canlı ilçelerinden biri olan Konak, birçok tarihi ve turistik yapıları ile İzmir’de en çok ziyaret edilen yerler arasında diyebilirim. Özellikle Konak Meydanı, ilçenin en işlek ve en merkezi yeri olarak biliniyor. Sevgililer, eşler, dostlar burada buluşup, kimisi alışverişe, kimisi de yemeğe gidiyor.

Birçok İzmirlinin buluşma noktası olarak bilinen bu meydan, İzmir’de gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli yerlerden. Meydan, cıvıl cıvıl, insan ve güzel fotoğraflar çekebileceğiniz nesnelerle dolu bir yer.

İzmir'in Tarihi Meydanları
Konak meydanının hemen yanında bulunan Kordon boyunca yürüyebilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz

Konak Meydanın simgesi ise, İzmir Saat Kulesi‘dir. II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı şerefine, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yapılan bu kule, Konak meydanını tüm ihtişamıyla süslüyor. Meydana gelip, saat kulesinin birkaç fotoğrafını çektikten sonra, meydanda bulunan banklara oturup insanları ve güvercinleri seyredebilir veya hemen deniz kenarına geçerek, buradan, uzun uzun gelip geçen vapurları seyre dalabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı‘na yakınlığı ile bilinen meydandan, çarşıya yürüyerek 2 dakikada ulaşabilirsiniz. Çarşıda ise, güzel bir yemek yiyebilir, hediyelik birkaç şey alabilir veya çarşıyı tüm ihtişamıyla süsleyen, Hisar Camii ve Kızlarağası Hanına bir göz atabilirsiniz.

Konak Meydanı Akşam
Konak meydanını bir de akşam vakti görün. Saat kulesi, ışıkların açılması ile daha başka oluyor

Akşamları çok güzel olduğu söylenen Konak Meydanı, benim gittiğimde oldukça tenhaydı. Akşam 9-10 olmasına rağmen meydanda kimsecikler yoktu. Eğer, akşam da gelip bu meydanı görüyüm, saat kulesinin birkaç fotoğrafını çekeyim diyorsanız, bunu hafta sonu yapmanızı tavsiye ederim. Hafta içi çok sakin olduğu gibi, yalnız seyahat edenler için biraz sıkıntılı olabilir.

Gerek saat kulesi ve Konak Yalı Camii’ni görebilmeniz, gerekse meydanın hemen yanında bulunan deniz kenarına (Konak Kordonu) oturup deniz manzarasını seyredebilmeniz, İzmir meydanları arasında oldukça popüler olan Konak meydanını ziyaret etmek için yeterli sebeplerden.

Konak Meydanı
Konak meydanının ikonu ; Tarihi Saat Kulesi

Konak meydanı çevresinde görülecek diğer yerler ise ; Konak Tarihi Kapalı Çarşı, İzmir Arkeoloji Müzesi, Konak Vapur İskelesi ve meydana 10-12 dakika yürüme mesafesinde olan İzmir’in en muhteşem manzaralarından birine ev sahipliği yapan Tarihi Asansör‘dür.

Konak Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Meydana, İzmir’in birçok yerinden metroları kullanarak ulaşabilirsiniz. Eğer, metrolar ile meydana gidecekolursanız, Konak metro istasyonunda inmeniz gerekiyor. Bu metro istasyonundan 150-200 metre yürüyerek Konak Meydanına ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayabilirsiniz.

Konak Meydanı
Meydanında hemen yanı başında bulunan kordon

Eğer, araçlarınız ile meydana gitmeyi planlıyorsanız, size tavsiyem, araçlarınızı Tarihi Asansör’ün oradaki ücretsiz park yerine bırakın. Burada bulunan otopark oldukça büyük ve pek de kalabalık olmuyor. Zaten, Asansörün otoparkı olmasa da, çevresinde aracınızı park edebileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz. Konak Meydanı etrafında, otopark sıkıntısı yaşayabileceğinizi unutmayın.

2.İzmir Cumhuriyet Meydanı

Alsancak ile Çankaya semtleri arasında bulunan bu meydan, M. Kemal Atatürk’ün ”Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz. İleri!” komutunu simgeleyen anıtı ile ünlü. Bu anıtın mimarı ise, İtalyan bir heykeltraş olan Pietro Canonica olarak biliniyor. Heykelin yapılış tarihi ise, 1932’dir. Ayrıca bu anıt İzmirlilerin Atatürk’e teşekkür maksadıyla yapılmış.

İzmir Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Anıtı

Kaidenin ön tarafında elinde bayrak tutan kadın, çocuk ve asker betimlenmiş. Bu şekilde Kurtuluş Savaşı’nda Türk milletinin topyekün mücadele ettiği anlatılmak istenmiş.

İzmir meydanları arasında çok turistik bir meydan olarak bilinmese de, turistik yerlere yakınlığı ve Atatürk Anıtı ile görülmeye değer meydanlardan diyebilirim.

Cumhuriyet  Meydanı
Cumhuriyet meydanından Kordon boyu yürüyecek olursanız, birçok amatör balıkçı görebilirsiniz.

Cumhuriyet meydanının hemen yanında bulunan Pasaport Vapur İskelesine bir göz atabilir ve Kordon boyu yürüyüş yapabilir, amatör balıkçıları veya muhteşem deniz manzarasını seyredebilirsiniz. Atatürk Müzesi ve St Polycarp Kilisesi‘ne yürüme mesafesinde olan meydan, kısa süreliğine de olsa göz atabileceğiniz yerlerden.

İzmir Meydanları
Cumhuriyet meydanının hemen yanında bulunan Pasaport İskelesi

Cumhuriyet meydanına nasıl gidilir ?

Meydana ulaşım için en kısa ve kolay yol metrolardır. İzmir’in birçok yerinden, metroları kullanarak Çankaya metro istasyonuna gelebilir ve buradan meydana kısa bir yürüyüş sonrasında ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Cumhuriyet meydanı izmir
Cumhuriyet meydanından Kordon boyu yürüyün. Balıkçıları seyredin, manzaranın keyfini çıkarın

Meydan etrafında bulunan Fish Steak House ve Bolulu Hasan Usta adlı mekanlar, İzmir’in en popüler restoranları arasında sayılıyor. İçeriye girip bir şeyler yemek kısmet olmasa da, karnınız acıktığınızda deneyebileceğiniz güzel mekanlardan.

3.Gündoğdu Meydanı

Gündoğdu Meydanı
Gündoğdu Meydanı ve ortasında bulunan anıt

İzmir’deki en güzel meydanlar arasında bir başka toplanma yeri olan yer, Gündoğdu Meydanı olarak biliniyor. Şehirde yapılan birçok organizasyon, konser, etkinlik ve benzeri faaliyetlerin en çok yapıldığı yerlerden biri olarak bilinmekte. Meydan etrafında bulunan faytonlar ile Alsancak turuna çıkabilir veya deniz kenarında bulunan banklarda oturup günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Gündoğdu meydanı
Gündoğdu meydanının hemen yanına park etmiş müşteri bekleyen faytonlar. Güzel bir havada, farklı bir deneyim olabilir

Gündoğdu meydanı çevresinde görülebilecek yerler ise ; Mask Müzesi, Kordon yürüyüş yolu ve birçok cafe ve restoranlardır. Gündoğdu meydanı hem konak meydanına, hem de Cumhuriyet meydanına yürüme mesafesinde bulunmakta. Bu yüzden, bu meydanları 2-3 saatte rahatlıkla gezebilirsiniz.

Gündoğdu Meydanı İzmir
Konserler ve etkinliklerin yapıldığı Gündoğdu Meydanında benim gittiğimde de, yarışmalar yapılıyor, insanlar eğlendiriliyordu

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’in en iyi meydanları, her ne kadar toplanma, buluşma veya konserler için kullanılıyor olsa da, turist olarak görülmeye değer yerler diyebilirim. Zaten, Konak başlı başına bir turistik yer olduğundan, bu ilçeyi tam anlamıyla gezmek için meydanları keşfetmekte yarar var.

İzmir’in en iyi meydanları gezinize, Konak meydanından başlayıp, Cumhuriyet meydanı ve Gündoğdu meydanı olarak devam etmenizi, meydanların çevresinde bulunan denize nazır yerlerde oturup, manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...