İzmir Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

İzmir’in kalbinin attığı şehrin sembolü olarak bilinen yapı, İzmir Saat Kulesi olarak biliniyor. Konak Meydanının tam ortasında yer alan bu tarihi eser, yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı turistik yerlerden biri. Saat kulelerine alışmışlığımız, birçok gezginin bu saati es geçmesine neden olsa da, saatin bulunduğu meydan ve atmosferi görülmeye değerdir.

Saat Kulesi Tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; kulenin yapılış tarihi, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’ne kadar gitmekte. 33 yıl gibi uzun bir süre tahta kalmayı başarmış, II. Abdülhamit Döneminde (1901 yılında), Sadrazam Said Paşa tarafından, Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına yapılmış. Cumhuriyete geçilmeden önce kulenin üst kısmında Osmanlı Tuğrası’nın olduğu söylenir. Fakat, Cumhuriyet Dönemi’ne geçilmesi ile bu tuğra kaldırılmış.

Agoda.com ile Saat Kulesi yakınlarında bulunan otellere ve fırsatlara göz atmak için tıklayın.

İzmir Saat Kulesi
Saat Kulesini bir de gece görün.

İzmir Saat Kulesi Hakkında Bilgi

Kule, 25 metre yüksekliğinde ve kulenin etrafı, dört çeşme ile süslenmiş.

Yapıldığı tarihten günümüze kadar sıkıntısız bir şekilde çalışmış olması, kulenin en bilinen özelliği. O günden bugüne kulede bulunan saat, sadece bir kez, 1974 yılında durmuş. Bunun sebebi ise, 1974’de meydana gelmiş 5.2 şiddetindeki deprem olduğu söylenmekte.

Kule yapımında kullanılmış olan yeşil ve kırmızı renkli taşların, Efes’ten getirildiği söylenmekte. İzmirlilerin Konak’ta, en çok buluşma yeri olarak kullandığı bu saat kulesinin mimarı ise, Raymond Charles Pere olarak bilinmekte.

İzmir Saat Kulesi
Konak Meydanı ve kule

İzmir Saat Kulesi’nin yapılış amacı ise,  eskiden, saat fiyatlarının oldukça pahalı olması sebebiyle yapıldığı söyleniyor.

Konak Saat Kulesi, olarak da bilinen bu tarihi yapı, gerek bulunduğu konum itibari ile, gerekse çevresinde bulunan birçok turistik yerleri ile, İzmir gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça popüler bir yapıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saat Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kuleye ulaşım için en ideal yol metroları kullanmak olacaktır. Konak metro durağında inerek kulenin bulunduğu meydana, yürüyerek 3-5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca kule Konak vapur iskelesi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum için tıklayın.

Tüm İzmir otellerine ve fırsatlara göz atmak için tıklayın.

Kule çevresinde gezilecek yerler ise ; Konak Yalı Camii, Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası Hanı, Hisar Camii ve Hisarönü diyebilirim. Ayrıca, İzmir’in en gözde turistik yapılarından biri olan Tarihi Asansör, yürüyerek 5-10 dakika içerisinde gidilebilecek yerlerden.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...