Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler

İzmir, Ege’nin en güzel ve en canlı şehirlerinden biri olarak bilinir. Tarihi yapılarıyla, antik kentleri ile, havasıyla, deniziyle ve kibar halkı ile ziyaret edilmesi gereken en turistik şehirlerden. Bu şehir için en az 3 gün gerekiyor olsa da, eğer günübirlik İzmir’e seyahat etmeyi planlıyorsanız,İzmir’de günübirlik gezilecek yerler güzel bir İzmir gezisi için yeterli olacaktır.

İzmir’de günübirlik gezilecek yerler için bir liste yapmayı planlıyorsanız, tercihinizi Konak dışına çıkarmayın derim. Zaten Konak, 2 günde bile zor gezilebilecek bir ilçedir ve hemen hemen şehir merkezinde bulunan birçok turistik yer bu ilçede yer almakta. Bu yüzden, bu ilçenin dışında bulunan turistik yerleri es geçin derim. Tabi, Selçuk’a gitmeyi planlamıyorsanız.

İZMİR’DE NEREDE KALINIR ?

İzmir’in en fazla turistik yapıya ev sahipliği yapan ilçesi Konak olduğundan, İzmir’de konaklama için ilk olarak Konak Otelleri‘ne göz atmanızı tavsiye ederim. Bunun yanında, indirim fırsatlarının olduğu İzmir otellerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Kordon Boyu

İzmir’de Günübirlik Gezilecek Yerler

Günübirlik İzmir gezisi için size önerebileceğim 2 seçenek var. Bunlardan biri, İzmir’e 1 saat uzaklıkta olan Selçuk’a gidip Efesi görmek. Diğeri ise, şehir merkezinde, yani Konak’ta bulunan tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmek.

Birinci Seçenek : Selçuk’a gidecek olursanız, sabahın en erken saatlerinde yola çıkmanızı tavsiye ederim. Çünkü, Selçuk’ta gezilecek yerler, fazla zaman alan turistik yerlerdir. Selçuk’ta ilk olarak gezinize Efes Müzesi‘nden başlayabilirsiniz. Selçuk terminaline 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan bu müzeye, müzekart ile ücretsiz girebilir, Efes’te yapılmış kazılarda ortaya çıkarılan heykeller, mezarlar, mezar stelleri, Artemis heykeli, Eros başı gibi eserleri görebilirsiniz. Bir nevi Arkeoloji müzesi diyebileceğim bu müze, tarihe ve kazılara merakı olanlara tavsiye edebileceğim yerlerden.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Efes Müzesi

Efes Müzesi’nden çıkıp 15 dakika yürüyerek Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi), St John Kilisesi ve İsa Bey Camii’ni görebilirsiniz. Müze ziyaretiniz bittikten sonra, ana yola çıkmadan herhangi birine sorarsanız yolu gösterecektir. İsa Bey Camii yol üzerinde ilk göreceğiniz tarihi yer olacak. Bu camii, çok ilgi çekici olmasa da, yıkılmış minaresi ve tarihi ile önemli bir camii. Bu camiyi geçtikten sonra St John Kilisesi’ni ve Selçuk Kalesi’ni görebilirsiniz. St John Kilisesi, bildiğiniz dört duvarı çevrili bir kilise değil. Yani göreceğiniz yer, kilisenin kalıntıları olacaktır. Bu yüzden, bu 3 yer için beklentinizi düşük tutmanızı tavsiye ederim.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
St John Kilisesi’nden görünen Selçuk Kalesi

Bu 3 yeri gördükten hemen sonra, geldiğiniz yoldan geri dönüp Artemis Tapınağı‘na ulaşabilirsiniz. Bu tapınağın bulunduğu yere gitmek için ana yola çıkıp Efes Antik Kenti güzergahında 3-5 dakika yürümeniz gerekiyor. Artemis Tapınağı, Dünyanın 7 harikasından biri olarak bilinir. Ancak günümüzde Artemis Tapınağı olarak bilinen yerde, 2 sütun ve birkaç taş parçasından başka bir şey yoktur. Bu yüzden, sadece boş bir arsa ve 1-2 sütun görmeye gittiğinizi unutmayın derim.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Artemis Tapınağı’nda göreceğiniz boş arazi ve 1 Sütun

Artemis Tapınağı’ndan yürüyerek Yedi Uyuyanlar Mağarası’na 15-20 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yedi Uyuyanlar Mağarasını ben es geçmiştim. Ancak, pek çok yerde bu turistik yerin hakkında güzel şeyler söylendiğinden vaktiniz kalırsa buraya da bir göz atın derim. Yedi Uyuyanlar Mağarası’ndan sonra Efes Antik Kenti‘ne yürüyerek 10 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Antik Kent içerisinde, tapınaklar, yamaçevler, Celsus Kütüphanesi gibi tarihi yerleri görebilirsiniz. Selçuk’ta en önemli yer neresi derseniz ? kesinlikle Efes Antik Kenti derim. Bu yüzden, Selçuk’a kadar gidip de bu kenti görmeden gezinizi bitirmeyin.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Efes Antik Kenti-Büyük Tiyatro

NOT : Eğer Selçuk gezinizi benim sıraladığım şekilde gezecek olursanız, Efes Müzesi’ne girer girmez müzekart alın derim. Tabi, müzekartınız yoksa. Çünkü, müzekart ile Efes Müzesi, St John Kilisesi ve Efes Antik Kenti’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sırf Efes Antik Kente giriş ücreti 40 TL. Müzekartta 40 TL (Öğrenci Öğretmen 20 TL). Yani, kart için ödediğiniz ücreti bu antik kentte telafi edebiliyorsunuz. Bu yüzden, Selçuk’u kesinlikle müzekartsız gezmeyin derim.

Efes Antik Kenti gezinizi bitirdikten sonra, Antik kentin hemen girişinde bulunan minibüs duraklarını kullanarak Şirince Köyü’ne gidebilirsiniz. İzmir’de günübirlik gezilecek yerler için Selçuk’u tercih ettiyseniz, Şirince sizin için son durak olacaktır. Şirince, daha çok şarapları ile meşhur bir yer. Doğallığı, temiz havası ve tarihi yapılarıyla turistlere köy havasını hissettiren bu yeri de, Selçuk’ta görmeyi unutmayın.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Şirince Köyü

İkinci Seçenek

Yok ben Efesi daha önce gördüm veya şehir içinde bulunan yerleri gezeyim, ne işim var ta Selçuk’ta diyorsanız, size tavsiye edebileceğim yer, Konak olacaktır. Zaten, İzmir’de gezilecek yerler arasında en turistik ve en önemli yerler de Konak’ta bulunuyor. Bu yüzden, günübirlik İzmir’e gidip şehir merkezinden çıkmayayım diyorsanız, Konak’ın dışına çıkmayın derim.

Konak’ta gezilecek yerler, birbirine oldukça yakın olduğundan dolayı, Konak’a geldikten sonra hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yoktur. Gezinize Konak Meydanı’ndan başlamanızı tavsiye ederim. Konak Meydanı’nda göreceğiniz en önemli tarihi yapı İzmir Saat Kulesi‘dir. Kuleden daha çok, etraftaki atmosfer için burayı görebilirsiniz. Bunun yanında, Konak Camii de, bu meydanda bulunmakta. Bu tarihi camiye de bir göz atarak Konak Meydanını gezmiş sayılırsınız.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Konak Meydanı-İzmir Saat Kulesi

Konak Meydanını gördükten sonra Anafartalar caddesini kullanarak (Hemen kulenin 100 metre ilerisinde) Kemeraltı Çarşısı‘na girin. Bu çarşıda birçok tarihi yapıyı görebileceğiniz gibi, yemek yiyebileceğiniz güzel restoranlar, oturup bir şeyler içebileceğiniz hoş mekanlar, doya doya gezip birkaç hediyelik eşya alabileceğiniz şık dükkanları da bu çarşı içerisinde bulabilirsiniz. İzmir kültürünü en iyi anlayabileceğiniz bu çarşıyı es geçmeyin derim.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı içerisinde bulunan Hisar Camii ve Kızlarağası Hanı da, mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan. Kızlarağası Hanı’nda fincanda pişirilen bir Türk kahvesi için, hediyelik birkaç şey alın veya tarihi küçük lokantalarda karnınızı doyurun. Han, hoşunuza gidebileceğiniz düşündüğüm tarihi yapılardan. Bunun yanında, hemen hanın yan tarafında bulunan Hisar Camii’ne de bir göz atabilirsiniz. Diğer camilerimizden pek farkı olmasa da, buraya kadar gelmişken bir görmeden geçmeyin.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Kızlarağası Hanı

Kemeraltı Çarşısı geziniz bittikten sonra, muhteşem manzarası ve ihtişamıyla İzmir Tarihi Asansörü görün. Çarşıdan yürüyerek 10 dakika içerisinde bu asansörün bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Asansörün bulunduğu yerde bir de restoran-cafe bulunuyor. Burada bir şeyler yemenizi pek tavsiye etmesem de, çayınızı/kahvenizi içerek deniz manzarasını seyredebilirsiniz.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Tarihi Asansör

Asansör gezinizi bitirdikten sonra, ister önce St Polycarp Kilisesi’ne sonra Smyrna Agora Antik Kenti’ne, isterseniz tam tersi şekilde yapabilirsiniz. Fakat, benim tavsiyem ilk olarak kiliseyi görmeniz olacaktır. St Polycarp Kilisesi, öyle abartılacak bir yanı olmadığı gibi, yerilecek bir yanı da yoktur. Hem mimari bakımdan hem de sergilenen eserler bakımından hoşunuza gidecek diyebilirim.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
St Polycarp Kilisesi

Kiliseyi de ziyaret ettikten sonra, Smyrna Agora Antik Kenti‘ne de gidin derim. Zaten hepsi Konak’ta birbirine oldukça yakın olduğundan dolayı, ulaşım sizi pek zorlamayacaktır. Bu antik kente de, müzekart ile ücretsiz olarak girebilirsiniz. Kentte kazılarda bulunmuş eserlerin sergilendiği gibi, günümüze kadar ulaşmış bazilika kalıntıları ve su kanalları da bulunmakta. Ayrıca, bu antik kentin Kadifekale manzarası görülmeye değer.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Smyrna Agora Antik Kenti

Konak gezinize bu listedeki yerlerin dışında ekleyebileceğiniz çok önemli yerler yok diyebilirim. Geriye Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gazi Kadınlar Sokağı, Kordon Boyu ve İzmir Atatürk Müzesi gibi yerler kalıyor. Ancak, bu yerlere zamanınız kalırsa gidin derim.

İzmir’de günübirlik gezilecek yerler listenize, Bostanlı sahilinde güneşin batışını izleyerek son verebilirsiniz. Konak’tan Bostanlıya ister vapur ile, isterseniz de metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde Kordon Boyundan çok beğendiğim ve sizin de beğeneceğinizi düşündüğüm sahil, Bostanlı sahilidir. Gerek sahildeki atmosfer, gerekse gün batımını çok net bir şekilde izleyebiliyor olmanız, bu sahili ziyaret etmek için yeterli nedenlerden.

Günübirlik İzmir Gezisi | İzmir'de Günübirlik Gezilecek Yerler
Bostanlı sahilinde, muhteşem gün batımı

Not : Günübirlik İzmir‘e geliyorsanız, bu iki listeyi 1 güne sığdırmak imkansız. Bu yüzden, seçim sizin. Ayrıca, bu listede olmayan çok ama çok önemli bir yeri de kaçırmadığınıza emin olabilirsiniz.

İzmir’de günübirlik gezilecek yerler, kolaylık olması bakımından sırasıyla ziyaret edilecek şekilde yazdım. Bu yüzden, listeyi sırayla takip edecek olacak olursanız, çok fazla zaman kaybetmeyeceğiniz gibi, çok fazla da yorulmayacaksınızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here