İzmir’de Günübirlik Gezilecek Yerler | Günübirlik İzmir Gezisi

İzmir, Ege’nin en güzel ve en canlı şehirlerinden. Tarihi yapıları, antik kentleri, havası, denizi ve kibar halkı ile çok çabuk sevebileceğiniz bir şehir. Bu şehir için en az 3 gün gerekiyor olsa da, eğer günübirlik İzmir’e seyahat etmeyi planlıyorsanız da, 1 günde güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

İzmir’de bir günde gezip görülecek yerler için bir liste yapmayı planlıyorsanız, tercihinizi Konak dışına çıkarmayın derim. Zaten Konak, 2 günde bile zor gezilebilecek bir ilçedir ve hemen hemen şehir merkezinde bulunan birçok turistik yer bu ilçede yer alıyor. Bu yüzden, bu ilçenin dışında bulunan turistik yerleri es geçin derim. Tabi, Selçuk‘a gitmeyi planlamıyorsanız.

İZMİR’DE NEREDE KALINIR ?

İzmir’in en fazla turistik yapıya ev sahipliği yapan ilçesi Konak olduğundan, İzmir’de konaklama için ilk olarak Konak Otelleri‘ne göz atmanızı tavsiye ederim. Bunun yanında, indirim fırsatlarının olduğu İzmir otellerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Günübirlik İzmir Gezisi
Kordon Boyu’na Giderseniz Atatürk Müzesi’ni mutlaka görün

İzmir’de Günübirlik Gezilecek En Güzel Yerler

Günübirlik İzmir gezisi için Konak’taki turistiktik noktaları görerek gezinize başlayabilirsiniz. Zaten İzmir’in en güzel yerlerinden büyük bir bölümü de Konak’ta bulunuyor. Bu yüzden, ister 2 saat ister yarım gün ister dolu dolu 1 gününüz olsun, gezinize Konak’tan başlayın derim.

Gelelim 1 günde İzmir’de görebileceğiniz en güzel yerlere ; 

  1. Konak Meydanı ve İzmir Saat Kulesi (Aynı yerde bulunur)
  2. Kemeraltı Çarşısı (Meydandan 2-3 dakikada gidebilirsin)
  3. Kızlarağası Hanı (Kemeraltı Çarşısı içerisinde. Fincanda pişirilen kahve içmeyi de unutma)
  4. Hisar Camii (Kemeraltı Çarşısı içerisinde. Karşısındaki popüler restoranlar ve kafelerde dinlenmek için gidebilirsiniz. Yoksa es geçin)
  5. Tarihi Asansör (İzmir’de 1 saatiniz varsa bile gidin. Manzara güzel. Bir şeyler içebileceğiniz güzel bir yer var. Biraz pahalı ama manzarası güzel, kaçırmayın)
  6. St Polycarp Kilisesi veya Smyrna Agora Antik Kenti (Kiliseye zile basıp giriyorsunuz. Bu yüzden kapalı diye dönmeyin. Agora Antik Kenti’ne bayılıp bayılıp ayılacaksınız. Tabi antik kalıntılara merakınız yoksa direkt es geçin)
  7. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi (Şehrin en hareketli caddesi kaçmaz. Gazi Kadınlar Sokağı’na da uğramayı unutmayın.)
  8. Gün batımı için zamanınız varsa, Konak’tan atlayın vapura veya metroya Bostanlı Sahili‘ne gidin. Gün batımı manzarası, temizliği ve güzel insanlarıyla sevebileceğiniz bir yer. Ayrıca, sevgiliniz/eşiniz ile gidebileceğiniz en havalı yerlerden.

Daha listeye eklenebilecek Kordon Boyu gibi güzel yerler de vardır. Gününüzü Bostanlı Sahili’nde sonlandırmak yerine, Kordon Boyu‘nda gün batımıyla da sonlandırabilirsiniz.

Bu 8 yerin dışında daha birçok yerden bahsetmek mümkün. Fakat İzmir için 1 gün gibi kısa bir süre ayırıyorsanız, ne yapın edin bu 8 yeri görün. Aşağıda bu 8 yerin detaylarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

1.Konak Meydanı’nda İzmirlilerin Telaşlı Buluşmalarını İzleyin

Bir Günde İzmir'de Görülecek Yerler
Konak Meydanı-İzmir Saat Kulesi

Konak’ta gezilecek yerler, birbirine oldukça yakın olduğundan dolayı, Konak’a geldikten sonra hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yoktur.

Gezinize Konak Meydanı’ndan başlamanızı tavsiye ederim. Konak Meydanı’nda göreceğiniz en önemli tarihi yapı İzmir Saat Kulesi‘dir. Kuleden daha çok, etraftaki atmosfer için burayı görebilirsiniz.

Bunun yanında, Konak Camii de, bu meydanda bulunmakta. Bu tarihi camiye de bir göz atarak Konak Meydanını gezmiş sayılırsınız.

2.Kemeraltı Çarşısı’nı Görmeden İzmir’den Ayrılmayın

1 Günde İzmir'de Ne Yapılır ? - Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

Konak Meydanını gördükten sonra Anafartalar caddesini kullanarak (Hemen kulenin 100 metre ilerisinde) Kemeraltı Çarşısı‘na girin.

Bu çarşıda birçok tarihi yapıyı görebileceğiniz gibi, yemek yiyebileceğiniz güzel restoranlar, oturup bir şeyler içebileceğiniz hoş mekanlar, doya doya gezip birkaç hediyelik eşya alabileceğiniz şık dükkanları da bulabilirsiniz. İzmir kültürünü en iyi anlayabileceğiniz bu çarşıyı es geçmeyin derim.

3.Kızlarağası Hanı’nda Kahve İçmeyi de Unutmayın

Kızlarağası Hanı - İzmir'de 1 günde nereler gezilir ?
Kızlarağası Han

Kemeraltı Çarşısı içerisinde bulunan Hisar Camii ve Kızlarağası Hanı da, mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Kızlarağası Hanı’nda fincanda pişirilen bir Türk kahvesi için, hediyelik birkaç şey alın veya tarihi küçük lokantalarda karnınızı doyurun. Han, hoşunuza gidebileceğini düşündüğüm tarihi yapılardan.

Bunun yanında, hemen hanın yan tarafında bulunan Hisar Camii‘ne de bir göz atabilirsiniz. Diğer camilerimizden pek farkı olmasa da, buraya kadar gelmişken bir görmeden geçmeyin.

4.Tarihi Asansörün Hızlı Asansörüne Binin

Tarihi Asansör İzmir'de 1 günde nereler gezilir ?
Tarihi Asansör

Kemeraltı Çarşısı geziniz bittikten sonra, muhteşem manzarası ve ihtişamıyla İzmir Tarihi Asansörü görün.

Çarşıdan yürüyerek 10 dakika içerisinde bu asansörün bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Asansörün bulunduğu yerde bir de restoran-cafe bulunuyor. Burada bir şeyler yemenizi pek tavsiye etmesem de, çayınızı/kahvenizi içerek deniz manzarasını seyredebilirsiniz.

5.St Polycarp Kilisesi

Günübirlik İzmir Gezisi - St Polycarp Kilisesi
St Polycarp Kilisesi

Asansör gezinizi bitirdikten sonra, ister önce St Polycarp Kilisesi’ne sonra Smyrna Agora Antik Kenti’ne, isterseniz tam tersi şekilde yapabilirsiniz.

Fakat benim tavsiyem ilk olarak kiliseyi görmeniz olacaktır. St Polycarp Kilisesi, öyle abartılacak bir yanı olmadığı gibi, yerilecek bir yanı da yoktur. Hem mimari bakımdan hem de sergilenen eserler bakımından hoşunuza gidecek diyebilirim.

6.Smyrna Agora Antik Kenti’nde Kadifekale Manzaralı Fotoğraflar Çekin

Smyrna Agora Antik Kenti İzmir
Smyrna Agora Antik Kenti

Kiliseyi de ziyaret ettikten sonra, Smyrna Agora Antik Kenti‘ne de gidin derim.

Zaten hepsi Konak’ta birbirine oldukça yakın olduğundan dolayı, ulaşım sizi pek zorlamayacaktır. Bu antik kente de, müzekart ile ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Kentte kazılarda bulunmuş eserlerin sergilendiği gibi, günümüze kadar ulaşmış bazilika kalıntıları ve su kanalları da bulunmakta. Bu antik kentin Kadifekale manzarası için bile burayı ziyaret edebilirsiniz.

NOT : Konak gezinize bu listedeki yerlerin dışında ekleyebileceğiniz çok önemli yerler yok diyebilirim. Geriye Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Gazi Kadınlar Sokağı, Kordon Boyu ve İzmir Atatürk Müzesi gibi yerler kalıyor. Ancak bu yerlere zamanınız kalırsa gidin.

7.Bostanlı Sahili’nde Gün Batımını Seyredin

Günübirlik İzmir Gezisi
Bostanlı sahilinde, muhteşem gün batımı

İzmir’de bir günde gezilecek yerler listenize, Bostanlı sahilinde güneşin batışını izleyerek son verebilirsiniz.

Konak’tan Bostanlıya ister vapur ile, isterseniz de metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde, Kordon Boyundan daha çok beğendiğim ve sizin de beğeneceğinizi düşündüğüm sahil, Bostanlı sahilidir.

Gerek atmosfer, gerekse gün batımını çok net bir şekilde izleyebiliyor olmanız, bu sahili ziyaret etmek için yeterli nedenlerden.

1 GÜNDE SELÇUK’U GÖRMEK İSTERSENİZ ;

Selçuk’a gidecek olursanız, sabahın en erken saatlerinde yola çıkmanızı tavsiye ederim. Çünkü, Selçuk’ta gezilecek yerler, fazla zaman alıyor.

1.EFES MÜZESİ

Efes Müzesi - İzmir Gezi Rehberi
Efes Müzesi

Selçuk’ta ilk olarak gezinize Efes Müzesi‘nden başlayabilirsiniz.

Selçuk terminaline 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan bu müzeye, müzekart ile ücretsiz girebilir, Efes’te yapılmış kazılarda ortaya çıkarılan heykeller, mezarlar, mezar stelleri, Artemis heykeli, Eros başı gibi eserleri görebilirsiniz.

Bir nevi Arkeoloji müzesi diyebileceğim bu müze, tarihe ve kazılara merakı olanların sevebileceği bir yer.

2.Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi)

St John Kilisesi İzmir'de Günübirlik Gezilecek Turistik Yerler
St John Kilisesi’nden görünen Selçuk Kalesi

Efes Müzesi’nden çıkıp 15 dakika yürüyerek Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi), St John Kilisesi ve İsa Bey Camii’ni görebilirsiniz.

Müze ziyaretiniz bittikten sonra, ana yola çıkmadan herhangi birine sorarsanız yolu gösterecektir. İsa Bey Camii yol üzerinde ilk göreceğiniz tarihi yer olacak. Bu camii, çok ilgi çekici olmasa da, yıkılmış minaresi ve tarihi ile önemli bir camii.

Bu camiyi geçtikten sonra St John Kilisesi’ni ve Selçuk Kalesi’ni görebilirsiniz. St John Kilisesi, bildiğiniz dört duvarı çevrili bir kilise değil. Yani göreceğiniz yer, kilisenin kalıntıları olacaktır. Bu yüzden, bu 3 yer için beklentinizi düşük tutmanızı tavsiye ederim.

3.ARTEMİS TAPINAĞI

Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı’nda göreceğiniz boş arazi ve 1 Sütun

Bu 3 yeri gördükten hemen sonra, geldiğiniz yoldan geri dönüp Artemis Tapınağı‘na ulaşabilirsiniz.

Bu tapınağın bulunduğu yere gitmek için ana yola çıkıp Efes Antik Kenti güzergahında 3-5 dakika yürümeniz gerekiyor.

Artemis Tapınağı, Dünyanın 7 harikasından biri olarak bilinir. Ancak günümüzde Artemis Tapınağı olarak bilinen yerde, 2 sütun ve birkaç taş parçasından başka bir şey yoktur. Bu yüzden, sadece boş bir arsa ve 1-2 sütun görmeye gittiğinizi unutmayın derim.

4.Yedi Uyuyanlar Mağarası

Bir Günde İzmir'de Görülecek Yerler
Efes Antik Kenti-Büyük Tiyatro

Artemis Tapınağı’ndan yürüyerek Yedi Uyuyanlar Mağarası’na 15-20 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yedi Uyuyanlar Mağarasını ben es geçmiştim. Ancak, pek çok yerde bu turistik yerin hakkında güzel şeyler söylendiğinden vaktiniz kalırsa buraya da bir göz atın derim.

Yedi Uyuyanlar Mağarası’ndan sonra Efes Antik Kenti‘ne yürüyerek 10 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Antik Kent içerisinde, tapınaklar, yamaçevler, Celsus Kütüphanesi gibi tarihi yerleri görebilirsiniz. Selçuk’ta en önemli yer neresi derseniz ? kesinlikle Efes Antik Kenti derim. Bu yüzden, Selçuk’a kadar gidip de bu kenti görmeden gezinizi bitirmeyin.

NOT : Eğer Selçuk gezinizi benim sıraladığım şekilde gezecek olursanız, Efes Müzesi’ne girer girmez müzekart alın derim. Tabi, müzekartınız yoksa. Çünkü müzekart ile Efes Müzesi, St John Kilisesi ve Efes Antik Kenti’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sırf Efes Antik Kente giriş ücreti 75 TL. Müzekart da 75 TL (Öğrenci Öğretmen 40 TL). Yani, kart için ödediğiniz ücreti bu antik kentte telafi edebiliyorsunuz. Bu yüzden, Selçuk’u kesinlikle müzekartsız gezmeyin derim.

5.ŞİRİNCE

Efes Antik Kenti gezinizi bitirdikten sonra, Antik kentin hemen girişinde bulunan minibüs duraklarını kullanarak Şirince Köyü’ne gidebilirsiniz.

İzmir’de bir günde ne yapılır ? sorusuna cevap için Selçuk’u tercih ettiyseniz, Şirince sizin için son durak olacaktır. Şirince, daha çok şarapları ile meşhur bir yer. Doğallığı, temiz havası ve tarihi yapılarıyla turistlere köy havasını hissettiren bu yeri de, Selçuk’ta görmeyi unutmayın.

Bir Günde İzmir'de Görülecek Yerler
Şirince Köyü

Not : Günübirlik İzmir’e geliyorsanız, bu iki listeyi 1 güne sığdırmak imkansız. Bu yüzden, seçim sizin. Ayrıca, bu listede olmayan çok ama çok önemli bir yeri de kaçırmadığınıza emin olabilirsiniz.

İzmir’de günübirlik gezilecek yerler, kolaylık olması bakımından sırasıyla ziyaret edilecek şekilde yazdım. Bu yüzden, listeyi sırayla takip edecek olacak olursanız, çok fazla zaman kaybetmeyeceğiniz gibi, çok fazla da yorulmayacaksınızdır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...