Jet Lag Nedir ? Nasıl Önlenir ? Belirtileri Nelerdir ? Jet Lag, saat dilimi değişikliği sendromu olarak da bilinir. Doğudan batıya veya batıdan doğuya kısa zamanda geçtiğiniz taktirde, Jet lag oluşma ihtimali yüksektir. Bir sirkadiyen ritim bozukluğu olarak adlandırılan Jet lag batıya doğru gittiğinizde şiddetini daha da artırmaktadır.

Sirkadiyen Ritim : Vücudumuzun biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal sürecini belirleyen 24 saatlik döngüdür. Basitçe söylemek gerekirse, Sirkadiyen ritim, bizim uyuma, uyanma, yemek ve vücut ısısının düzenlenmesinde günlük faaliyetleri düzenler. Vardiyalı çalışanlarda da sık sık görülen uyku düzensizliği gibi birçok problem, Jet lag etkilerindendir. Yaşlı insanlar daha kolay Jet lag olmaktadır ve normal düzene dönmek yaşlılarda,  gençlere kıyasla daha uzun sürmektedir.

Jet Lag Nedir?-Neden Jet Lag Oluruz?

Karanlık olan bir Ülkeden aydınlık olan bir Ülkeye geçtiğinizde Jet lag daha etkili olmaktadır. Mesela İstanbul’dan Amerika’ya gittiğinizde Jet lag olma ihtimaliniz çok yüksektir.Doğal Sirkadiyen ritimlerimiz bozulduğundan, vücudumuzun bir alışma dönemi olacağı için vücut bir nevi kendini resetlemektedir. Hormonlar vücut ısınızı ve Sirkadiyen ritiminizi düzenlemek ile meşgul olduğu için dikkatiniz dağılır ve odaklanma sorunu yaşarsınız.

Jet lag belirtileri :Bireyin yaşı, sağlık durumu, uçakta alkol alıp almadığı veya yemek yiyip yemediği gibi durumlara göre belirtiler artmakta ya da azalmaktadır.

  • Baş ağrısı
  • Uyuşukluk,yorgunluk
  • Uykusuzluk
  • Sinirlilik
  • Hafif depresyon
  • Dikkat eksikliği (Uzun süre sabit birşeye odaklanamama)
  • İştahsızlık
  • Hafif kafa karışıklığı
  • İshal ve Kabızlık

Jet Lag Nasıl Önlenir ? 

1.Fiziksel uygunluk ve sağlık : Araştırmalar fiziksel olarak formda olan, düzgün dinlenen ve diyet yapanların, diğer insanlara nazaran Jet lag olabilme ihtimalinin daha az olduğunu söylemekte.

2.Dehidrasyon : Yolculuğunuz süresince uçakta alkol ya da kahve içmemeye dikkat edin. Bunun yerine bol bol su tüketebilirsiniz.

3.Gemi ile seyahat edin : Gitmek istediğiniz yere gemilerle gidebiliyorsanız gemileri tercih edin ya da aktarmalı olan uçakları tercih edebilirsiniz.

Jet lag nedir dendiğinde genelde aklımızda az çok fikir oluşsa da tam anlamanı pek bilmemekteyiz, ancak kısaca Jet lag nedir diyecek olursanız, uyku düzeninizin bozularak hayat düzeninizin bozulması diyebilirim. Çünkü uykusuzluk tüm sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here