Kabil Nerede ? Nerenin Başkenti ve Hakkında Bilgiler

M.Ö 1500’lü yıllardan itibaren varlığı bilinen Kabil, Hindukuş dağlarının güneyinden Hindistan’a giden yol üzerinde kurulmuştur. Afganistan’ın başkenti olan Kabil, Haber Geçidi’ni kontrol altında bulundurmasıyla stratejik önemini artırır.
Kabil Nerede ? sorusuna en net yanıt Afganistan’ın doğusundadır, olacaktır.

Şehrin yer aldığı vadi verimli topraklarla çevrilidir.

Şehrin içinden geçen Kabil ırmağının kıyısında dar ve kıvrımlı sokakları, eski kent ile pazar yeri, Krallık sarayı ve çağdaş yapılarıyla yeni kent bulunmakta.

7. yüzyılda Arap hakimiyetine giren bu şehir çeşitli zamanlarda yıkılmış ve birçok kez yeniden kurulmuştur.

Moğol İmparatoru olan Babur Şah tarafından 1504-1526 yılları arasında imparatorluğun merkezi olarak kullanılmış. 1526-1738 yılları arasında ise, Delhi’deki müslüman imparatorluğuna bağlı kalmıştır. 1738 yılında Nadir Şah tarafından ele geçirilerek 1773 yılında Afganistan’ın başkenti olmuştur.

Birinci Afgan savaşında İngiliz işgali altına girmiş ve İngiliz birliklerinin geri çekilmesi ile birlikte kısmen yakılmıştır.

1879 yılında sonra yeniden İngilizlerin eline geçen Kent 1780 yılından sonra hızla gelişerek çağdaş bir görünüm kazanmıştır.

Afganistan’ın en önemli şehirlerinden biri olan Kabil’de havaalanı da bulunmaktadır. İç savaşların oldukça aşırı olduğu bu şehirde turist olarak gezmek çok kolay olmasa da bazı turlarla kenti keşfetmek de pekala mümkün olduğu söylenmektedir.

Kabil’in resmi dilleri Peştuca ve Afgan Farsçası olarak bilinen Darice’dir.

Kabil Nerede ? Kabil’e Ne Zaman Gidilir ?

Kabil haritası‘na göz atabilirsiniz.

Kabil’de karasal iklim etkilidir. Kentte kışlar aşırı derece soğuk yazla ise oldukça sıcak geçmektedir. Yağışların daha çok şubat, mart ve nisan aylarında olduğu söylenir. Kabil için en ideal ziyaret zamanı ise, şehrin çok sıcak ve çok soğuk olmadığı İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır.

Kabil’e İstanbul’dan direkt uçuşlarla gitmek mümkün. Ortalama seyahat süresi 5 saattir.

Kabil’de Nerede Kalınır ?

Şehirde konaklama için en ideal bölge şehir merkezi ve Wazir Akbar semtidir. Birçok oteli, pansiyonu ve daireleri bu bölgelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kabil’de bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kabil Nerede ? nerede kalınır ? ve Kabil hakkında detaylı bilgiler adlı bu yazıya eklemek istediklerinizi veya sormak istediklerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Afganistan nerede

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...