Karadağ Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Rengarenk çiçekler, derin yeşil çam ormanları, berrak sulardan yükselen koyu renkli tepeler ve masmavi deniz, Karadağ’ı en iyi şekilde özetlemektedir.

Son yıllarda bir hayli popüler olan Karadağ, ülkemizde de en sevilen, en çok ziyaret edilen ülkelerden biri.

Zengin bir kültür mirası Roma villalarını, Ortodoks manastırlarını, Katolik kiliselerini, camileri ve antik savunma kalelerini içermektedir. Hem tarih adına hem de kültür adına, istenilenden fazlasını veren bu ülkeyi, ülkenin birbirinden güzel şehirlerini, kasabaları ve köylerini çok çabuk seveceksiniz.

Gelelim Karadağ gezilecek yerler listemize ; 

1.Kotor

Kotor - Karadağ
Kotor

Güney Avrupa’nın göbeğinde saklanmış küçük bir masal yeri olan Kotor, Karadağ’ın en güzel ve en iyi korunmuş şehridir.

Yaklaşık 400 yıl boyunca Kotor’a hükmeden Venedik İmparatorluğu’nun büyülü ruhunu temsil eden bu şehir, sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz yerlerden.

2016 yılında Lonely Planet tarafından dünyada ziyaret edilmesi gereken 1 numaralı şehir olarak adlandırdığı Kotor kaçmaz. Bu şehir, birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri ve birbirinden güzel görülecek tarihi yerleriyle eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Ülke gezisine başlangıç için de, en güzel yerlerden biri olan Kotor, ”Eski Şehir Bölgesi” ile ünlüdür. Burası, hem şehrin hem de ülkenin en bilindik yerlerinden birisidir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki birçok önemli noktasıyla da popüler olan bu şehirde, 1355 basamak çıkara ulaşabileceğiniz ”St John Kalesi”ni de mutlaka görün. Bu kalenin bulunduğu yer, hem şehirdeki hem de ülkedeki en iyi manzarayı sunan noktalardandır.

Çoğu turist Kotor’u Dubrovnik’te günübirlik turlar ile ziyaret etmektedir. Fakat zamanınız varsa, bu şehirde en azından 1 gece konaklayın. Gezip görülecek birçok yer olduğu gibi, yapacak birçok aktiviteyi de bu şehirde bulabilirsiniz.

Göz At : Kotor’da nerede kalınır ?

2.Durmitor Ulusal Parkı

Durmitor Ulusal Parkı
Durmitor Ulusal Parkı

Karadağ’daki en dikkat çeken dağlık alanlardan biri olarak bilinen Durmitor Ulusal Parkı, 1980 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Doğal yerler ve nefes kesen manzaralara ile aranız iyiyse, bu ulusal parkı seveceksiniz. Burada yapılacak en güzel şey ise, uzun yürüyüşlere çıkmaktır. İster turlarla isterseniz de bireysel olarak bu uzun ve eşsiz doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Doğa yürüyüşünün dışında bu parkta, rafting de yapabiliyorsunuz. Dağın içinden akan Tara Nehri derin bir kanyon yaratmaktadır (Dünyadaki en derin ikinci kanyon). Bu tara nehri üzerinde rafting yapmak turistler arasında oldukça popülerdir. Adrenalin sevenler için denemeye değer.

Zabljak veya Jabljak olarak da bilinen kasaba, bu aktivite için bir üs olarak ziyaret edilmektedir. Durmitor Ulusal Parkı’nı ziyaret etmeyi planlıyorsanız da, bu kasabaya gitmeniz şart.

Kasabada kamp yerlerinden otellere kadar aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini de bulabiliyorsunuz.

3.Perast

Perast
Perast

Oldukça küçük bir kasaba olmasına rağmen 16 kilise ve 17 saraya ev sahipliği yapan Perast, hem sanatseverlerin hem de tarihe merakı olanların çok çabuk sevebileceği bir yer.

Perast, karla kaplı dağlarla ve Adriyatik denizinin berrak sularıyla çevrili, güzel bir manzara da sunmaktadır. Bu yüzden olsa gerek, Karadağ’ın en romantik yerlerinden biri olarak bilinir. Daha çok çift olarak seyahat eden turistleri bolca görebileceğiniz bu kasabaya Kotor’dan çok rahat bir şekilde de ulaşabiliyorsunuz.

Burada bulunan Aziz Nikola Kilisesi, bölgenin en güzel manzarasını sunmaktadır. Kartpostallık fotoğraf karelerini yakalamak için bu kilisenin çan kulesine mutlaka çıkın. 1-2£ bir ücret ile çıkabileceğiniz bu çan kulesi, bölgedeki kaçırılmaması gereken noktalardan.

Buradaki en popüler yerler ise, körfezin hemen yanındaki adalardır. Özellikle St. George Adası oldukça turistiktir ve doğal bir adadır. Kayaların Leydisi (Gospa od Škrpjela) ise, insan yapımı bir adadır.

Burada bulunan ”Armonia Restaurant ”a da mutlaka uğrayın. Yerel yemekleri deneyebileceğiniz en güzel mekanlardan biri olduğu gibi, körfez ve adaların manzarasına sahiptir.

4.Podgoritsa – Podgorica

Podgoritsa - Podgorica
Podgoritsa – Podgorica

Podgorica olarak da bilinen Podgoritsa, Karadağ’ın başkenti ve en ünlü şehirlerinden biridir. Çoğu zaman Avrupa’nın en sıkıcı şehirlerinden biri olarak adlandırılan Podgoritsa, blog yazarlarından pek fazla sevgi görmemektedir.

Buna kısmen biz de katılıyoruz, tamam Kotor ve Budva gibi muhteşem UNESCO Eski Kentleri, Tara gibi derin nehir kanyonları, Bobotov gibi muhteşem dağ zirveleri ve Ulcinj’deki güzel plajlara sahip değil. Fakat, güzel bir tarihe ve mimariye sahip. Zaten 1 gün bu şehir için fazlasıyla yeterli oluyor. Bu yüzden de bu şehri de rotanıza mutlaka ekleyin deriz.

Millennium Köprüsü, Ribnica Köprüsü, eski Saat Kulesi ve güzel İsa’nın Kıyamet Katedrali gibi 1 gününüzü mükemmel şekilde geçirebileceğiniz turistik ve tarihi yerleri görebilirsiniz.

Kotor ve Budva kadar turistik olmayan bu şehre de yeteri kadar zamanınız varsa, Karadağ ziyaretinizde mutlaka göz atın deriz.

5.Çetine

Çetine
Çetine

Karadağ’ın en ünlü şehirlerinden biri olan Çetine, ülkeyi birinci dünya savaşına kadar yöneten eski sarayları, kiliseleri ve Petrovic hanedanının evlerini görebileceğiniz mükemmel bir şehir.

Mimari yapılarıyla dikkat çeken bu şehri, yürüyerek çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Bunun yanında, Karadağ’ın kartpostallık fotoğraflarına ev sahipliği yapan yerdir burası. Birbirinden güzel manzarası ve doğal güzelliği ile rotanıza ekleyebileceğiniz güzel bir şehir.

Ülkenin başkenti Podgorica olabilir, fakat kültürel başkenti uzun yıllardır Çetine olarak bilinir ve ülkedeki en çok turist trafiğine sahip olan şehirlerden biridir.

6.Ostrog Manastırı

Ostrog Manastırı - Karadağ Gezilecek Yerler
Ostrog Manastırı

Eşsiz konumu ve güzel manzarasıyla ünlü olan Ostrog Manastırı, bir dağın tepesinde bulunmaktadır.

Hristiyan bir yer olmasına rağmen, tüm gezginler için ziyarete açık ve misafirperver.

Kesinlikle görülmeye değer bir yer olsa da, ulaşımı biraz sıkıntılı olabiliyor. Manastıra giden yol, oldukça rüzgarlı ve dar. Eğer arabalarınız ile manastıra ulaşmaya çalışıyorsanız, gideceğiniz güzergahın çok iyi olmadığını da unutmayın.

Zeta Vadisi’nin 900 metre yukarısındaki bir uçurumda, pırıl pırıl beyaz renkteki mimarisiyle göz kamaştıran bu manastırı, her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Özellikle son zamanlarda bir hayli popüler yer haline gelmiş olmasından dolayı, girişler çok kalabalık olmaktadır.

Manastır, 7/24 açıkmış, fakat öğle saatlerinden sonra biraz kalabalık olmaktadır. Uzun kuyruklara girmemek için de sabahın erken saatlerinde gitmek gerekiyor. Özellikle yaz aylarında manastırı ziyaret ediyorsanız, hem bunaltıcı sıcak hem de uzun kuyruklar sizi daraltabiliyor.

Çok sayıda hacılar, turistler ve hediyelik eşya satıcılarını görebileceğiniz bu manastırın çevresindeki doğal manzara da görülmeye değer. Hem tarihi bir yer hem de doğal bir manzara izlemek için bu manastırı da listenize mutlaka ekleyin deriz.

7.Risan

Kotor Körfezi’ni keşfetmek için en iyi yerlerden biri olan Risan, Kasaba plajı, deniz kenarı restoranları ve daha az turistleriyle biraz daha kafa dinlemek isteyen turistlerin göz atabileceği bir kasabadır.

Kotor’dan günübirlik turlar ile rahatlıkla gidilecek bir yer olan Risan da, listenize ekleyebileceğiniz ilgi çekici yerlerden.

8.Herceg Novi

Herceg Novi - Karadağ Gezi Rehberi
Herceg Novi

Mimoza ağaçları ve sayısız merdivenleri ile tanınan Herceg Novi, tüm yıl boyunca çok sayıda güneşli gün sayesinde genellikle ”Güneşin Şehri” olarak adlandırılmaktadır.

Bu şehrin merkezi ”Eski Şehir”dir (Stari Grad). Tarihi 15. yüzyıla kadar giden birbirinden eski binalarla doludur.

Spanjola Kalesi (1538) ve Forte Mare Kalesi (1687) kentin en ünlü kültür miraslarındandır.

Yaz aylarında turistleri çekmek için çok sayıda festivale ev sahipliği yapan bu sahil şehri, ılıman bir iklime sahiptir ve yerel halkın bile favori tatil destinasyonlarındandır.

9.Budva

Budva Karadağ Gezilecek Yerler Blog
Budva

Plajları, tarihi, lüks yatları ve eşsiz bir gece hayatı ile ünlü olan Budva, Karadağ’ın en güzel şehirlerinden biridir.

Mermer caddelerin ve Venedik duvarlarının kristal sulardan çıktığı tarihi kent Stari Grad’da şehirdeki en eski yapıları ve yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz. Burası, şehrin kalbinin attığı yerdir ve Budva’nın en bilindik yeridir.

Eski Kent’in dar Arnavut kaldırımlı sokaklarını keşfetmek, yakındaki adalara günübirlik geziler yapmak veya sadece harika plajların tadını çıkarmak Budva’da yapılacak en güzel şeylerdendir. Tabi bu şehir, birbirinden güzel barları ve gece kulüpleriyle de oldukça ünlüdür. Özellikle yaz aylarında Budva’yı ziyaret ediyorsanız, gece hayatına da mutlaka göz atın.

Kotor’a 25 km uzaklıktaki bu şehir genelde plajları için ziyaret edilmekte ve turistlerin büyük bir bölümü en azından 2 gününü burada geçirmektedir. Fakat, kış aylarında Budva’yı ziyaret ediyorsanız bu şehir için dolu dolu 1 gün de yeterli olacaktır.

Göz At : Budva’da nerede kalınır ?

10.Ülgün

Ülgün - Karadağ
Ülgün

Bir zamanlar Adriyatik Denizi’nin korsan başkenti olarak ün salmış eski bir liman olan Ülgün, Karadağ’ın güney ucunda bulunmaktadır.

Büyük ölçüde Müslüman nüfusu ile dikkat çeken bu Karadağ şehri, birbirinden güzel mimariye sahip camileri, orta doğu restoranları ve kafeleriyle sıkılmadan 1 gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir şehir.

Ayrıca burada, Velika Plaza adı verilen ”Büyük Plaj” gibi birkaç plajı da bulabiliyorsunuz. Büyük Plaj, Karadağ’ın en uzun plajı olarak bilinir ve ülkedeki en popüler olanıdır.

Buradaki plaj daha çok çocuklu aileler için güzel bir destinasyon olsa da, her turistin sevebileceği bir suya ve kumsala sahip.

11.Sveti Stefan

Sveti Stefan

Budva merkezine ortalama 5 km uzaklıkta bulunan Sveti Stefan Adası, tarihi 15. yüzyıla kadar gitmektedir. Bir zamanlar basit bir balıkçı köyü olarak bilinmesine rağmen, günümüzde ülkedeki en ünlü yerlerden.

Kasaba, 1950’li yıllarda lüks bir tatil beldesine dönüşmüş ve günümüzdeki 5 yıldızlı bir otelin hizmet verdiği yerdir.

Adanın yanındaki plajlar halka açık. Fakat, adadaki kasabaya sadece Aman Resort’ta kalan ziyaretçiler girebiliyor. Bu yüzden, sadece çakıl taşlı plajlarında güneşlenmeye ve adanın güzel manzarasını izlemek için buraya gidebilirsiniz.

12.Iskodra Golu – Lake Skadar

Iskodra Golu
Iskodra Golu

Balkanlarda en büyük tatlı su gölünü oluşturan İşkodra, Karadağ kraliyet ailesinin eski yazlık konutu, yeşil karstik dağları, çiçek tarlaları ve zambaklarla çevrili göl kıyısındaki vahşi yaşam ve doğa kuşlarının cennetidir.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri, tekne turlarına çıkmaktadır. Bu tekne turları genel olarak 1-6 saat sürmekte ve bu tekne turları ile ada manastırlarını, geleneksel balıkçı köylerini, kaleleri, antik anıtları ve gizli plajları da görebiliyorsunuz.

Zamanınız kalırsa da, çevredeki göllere de mutlaka göz atın. Karadağ’ın gerçek kültürünü görebileceğiniz bu köyleri seveceksiniz.

13.Tara Nehri Kanyonu

Tara Nehri Kanyonu
Tara Nehri Kanyonu

Bu kanyon her ne kadar Durmitor Milli Parkı’nın bir parçası olsa da, ayrıca ziyaret edilmeye değer doğal manzaraya sahiptir.

Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en derin kanyonu ve tıpkı Büyük Kanyon gibi, eşsiz bir beyaz su rafting turunu da burada bulabilirsiniz.

Kanyonu en iyi şekilde görebileceğiniz yer ise, Tara Köprüsü’dür. Betonarme köprü, II. Dünya Savaşı’ndan sonra, İtalyan işgalini durdurmak için etkili bir girişimde patlatılmış ve yeniden inşa edilerek günümüzde görkemli halini almıştır.

Köprü, Kanyon tabanın yaklaşık 172 metre yukarısında bulunur ve doğal manzarasıyla turistlerin en sevdiği yerlerden biridir.

Tara Nehri Kanyonu Karadağ Gezilecek Yerler
Tara Nehri Kanyonu

14.Biogradska Gora

Biogradska Gora
Biogradska Gora

Karadağ’ın bir başka doğal güzelliğini görebileceğiniz yerlerden biri olan Biogradska Gora, Lim ve Tara nehirleri arasında yer almaktadır.

Köpüklü, berrak gölleri, çiçeklerle dolu çayırlar ve ağaçların 500 yaşında olduğu Avrupa’nın son ilkel ormanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

İlk olarak konaklama birimlerini ve birçok restoranı bulabileceğiniz kasaba olan Kolaşin’e gidebilirsiniz. Eğer bu milli parkı güzel bir şekilde görmeyi planlıyorsanız da, bu kasabada dilerseniz konaklayabilirsiniz.

Büyük bir buzul gölü olan Biograd Gölü’nün fotoğrafını çekmeyi de unutmayın.

15.Porto Montenegro

Porto Montenegro
Porto Montenegro

Güneşli bir yarımada üzerinde Vrmac Dağı’nın eteklerinde bulunan Tivat, bir zamanlar bölgenin bir tuz üretim merkezi ve stratejik bir deniz üssü idi. Günümüzde uluslararası bir havaalanına ev sahipliği yapıyor ve yeni yat limanı sayesinde Karadağ’ın en ünlü yerlerinden biri haline gelmiştir.

Eski deniz üssü ve tersanenin büyük bir gelişimi olan Porto Karadağ, devasa bir yabancı yatırıma ve uluslararası denizcilik topluluğuna sahip, gelişen bir turizm merkezidir. Daha çok zengin turistlerin tercih ettiği bir yer olduğu söylense de, her turistin severek ziyaret edebileceği yerlerden. Aslında burasının zenginlikle çok büyük bir alakası da yok. Tabi yat kiralamak ve pahalı alışveriş olanakları dışında. Ayrıca buradaki Deniz Mirası Koleksiyonu müzesini de görmeyi unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...