Karl Köprüsü, Prag (Bilgiler, Heykeller, Hikayesi)

Charles Köprüsü olarak da bilinen Karl Köprüsü, Prag’ın en popüler köprülerinden biridir.Birçok aziz heykeller ile süslenmiş olan köprü, yüzyıllar boyunca Old Town (Eski Kasaba) ve Lesser Town (Küçük Kasaba) arasında tek bağlantı olmuştur. Karl Köprüsü üzerinden Prag’ın birçok ortaçağ kiliselerini,kuleleri ve sarayları görebileceğiniz muhteşem bir görüşe sahiptir.Özellikle Prag Kalesi’nin bulunduğu aşağı kasabanın manzarası, en dikkat çeken yerlerdendir.

Karl Köprüsü,Prag

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Karl Köprüsü Heykelleri

Daha çok Barok heykelleri ile ünlü olan Karl Köprüsü,korkulukları süsleyen birçok Aziz kişilerin heykelleri ile süslenmiştir.Orjinal heykellerin birçoğunun hasar almasından sonra,hemen hemen çoğu heykel kopyası ile değiştirilmiştir.Orjinalleri ise Lapidarium Müzesi’nde sergilenmektedir.

Karl Köprüsü,Prag
Nepomuk John Bronz Heykeli

Karl Köprüsü’nde bulunan heykellerin hepsi aynı kalitede değildir. En kaliteli olanları, Bohemian sanatçıları Ferdinand Brokoff ve Matthias Braun tarafından yapılmıştır. Nepomuk John Bronz Heykeli, Matthias Rauchmüller ve Jan Brokoff tarafından 1683 yılında yapılmıştır. Ayrıca bu heykel Karl Köprüsü üzerinde yapılan ilk heykeldir.Hikayesi ise ; 1393 yılında başpiskopos Nepomuk işkence ile öldürüldükten sonra Karl Köprüsü üzerinden atılmıştır. Heykelin altında bulunan kabartmalar bu olayı tasvir etmektedir. Ayrıca heykele dokununca şans getirdiğine inanılmaktadır.

Karl Köprüsü‘nün en beğenilen eserlerinden bir diğeri ise, Matthias Braun tarafından 1710 yılında
oluşturulan Aziz Lutgarde Heykelidir. Heykel, kör Flaman rahibe Lutgarde’yi göstermektedir. Köprünün Lesser Town (Küçük Kasaba) yakınında bulunan iki heykel,1714 yılında Ferdinand Brokoff tarafından yapılmıştır.Heykellerden biri, Aziz John, Aziz Felix ve Aziz İvan gibi üç azizi göstermektedir. Bu heykelin hemen karşısında bulunan ikinci heykel ise Aziz Vitus Heykeli’dir.

Karl Köprüsü,Prag

Karl Köprüsü Kuleleri

Köprüyü korumak amacıyla, köprünün her iki tarafına inşa edilmiş kuleler bulunmaktadır. Old Town (Eski Kasaba) tarafında bulunan kule Eski Kasaba Köprü Kulesi olarak da bilinmektedir.Bu kule, Peter Parler tarafından 1370-1391 yılları arasında inşa edilmiştir.

Lesser Town (Küçük Kasaba) tarafında ise iki köprü bulunmaktadır.Küçük olanın ismi, Judith Kulesi 1188 yılında inşa edilmiştir. Hemen yanında bulunan uzun kule ise, Kral George emriyle 1464 yılında inşa edilmiştir.

Karl Köprüsü,Prag

Karl Köprüsü Hikayesi

Köprü önemli bir konuma sahip olduğundan dolayı,Prag tarihinde de önemli bir yere sahip olmuştur. Otuz yıl savaşı sonunda (1648),işgalci İsveçliler bu köprüde durdurulmuştur. Ayrıca 1744 yılında Prusyalılar burada yenilgiye uğratılmıştır. Günümüzde ise,köprü üzerinde bulunan hediyelik eşya satıcıları ile birlikte, birçok turistin popüler yerlerinden biri olmuştur.

1158 yılının başlarında,Kral Vladislav II döneminde,bir tahta köprü inşa edilmeye başlanmış ve 1172 yılında tamamlanmıştır. Köprüye en çok desteği veren Vladislav II’nin eşi olan Judith’in adı verilmiştir (Judith Köprüsü). 1342 yılında ise Vltava nehri suları altında kalarak yıkılmıştır.

Karl Köprüsü,Prag

1357 yılında Kral Charles IV,yeni bir köprü yapımını emretmiştir.Projenin sorumlusu ise, St Vitus Katedrali‘nin yapımından sorumlu olan Peter Parler olmuştur.Parler Eski Judith Köprüsünün hemen kuzeyine 502 metre uzunluğunda ”Prag Köprüsü” adı verilen köprüyü inşa etmiştir.16 kemer üzerine oturtulan ve 4 arabanın rahatlıkla geçebileceği genişlikte yapılan köprü inşaatı 1402 yılında tamamlanmıştır.1742 yılına kadar iki nehir arasında bulunan tek kalıcı bağlantı olmuştur. 1870 yılında ise köprünün adı Charles (Karl) Köprüsü olarak değiştirilmiştir.

Günümüzde sokak satıcıları ve turistlerin vazgeçilmez yerlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir.

Karl Köprüsü

Köprü Yakınlarında Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

  • Charles Bridge Museum : Uygun fiyatlara tekne turlarına katılarak müzeyi görebilirsiniz.
  • Aziz Salvator Kilisesi : Kilise önünde yoğun sezonda küçük konserler bulabilirsiniz.
  • Aziz Francis Assisi Kilisesi : Karl Köprüsü‘nün doğu tarafında Krizovnicke Meydanında bulunmaktadır.
  • Karel IV Anıtı : 1848 yılında yapılmış yaklaşık 4 metre yüksekliğinde Charles’i tasvir etmektedir.
  • Old Town Kulesi : Sıkı bir restorasyon çalışmasına ihtiyacı olan bu kuleden Prag manzarasını seyredebilirsiniz.
  • Ortaçağ İşkence Müzesi : Genelde paranızı harcamamanız gereken karanlık bir yer olduğu söylenmektedir.Bu yüzden biz girmedik,pek tavsiye edilen bir müze olmasa da denenebilir.
  • Bedrich Smetana Müzesi : Eski Kasaba tarafında bulunan müze, nehir manzarası için ziyaret edilebilir. İçeri girmeye sanırım gerek yoktur.

Karl Köprüsü yakınlarında birçok restoran ve bar bulabilirsiniz.Özellikle eski kasaba tarafı, barlarıyla popüler bir yerdir. Barlar, yemek için biraz pahalı olsa da içkiler oldukça uygundur.Akşamları ışıkların açılması ile birlikte çok farklı bir manzarası olan Karl Köprüsü’nü fırsatınız varsa akşam da ziyaret etmelisiniz. Köprü üzerinde bulunan sokak satıcılarından hediyelik eşyalar almak yerine, Eski Kasaba içinde ya da başka bir yerden almak daha uygun olacaktır.Sıkı bir pazarlık yapmadığınız sürece, köprü üzerinde satılan hediyelik eşyalar biraz pahalıdır. Prag gezilecek yerler bakımından önemli bir yere sahip olan köprü, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...