Catania (Katanya) Gezilecek Yerler | Katanya Gezi Rehberi

İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki en büyük ikinci şehir Katanya, ülke için önemli bir ekonomik merkezdir.

Şehir, aslen bir Yunan Kolonisi olarak kurulmuş. Ve o dönemden beri Kartacalılar, Roma Cumhuriyeti, Ostrogotlar gibi birçok İmparatorluk ve kültürün parçası olmuş.

Katanya, Rönesans döneminde ülkedeki en etkili şehirlerden biriymiş ve sanatı, tarihi ve zengin kültürüyle tanınırmış. Günümüzde ise, bu mirasının büyük bir kısmını hala korumaktadır.

Ayrıca bu muhteşem şehir, Eta Dağı’nın yakınında yer aldığında dolayı da, birçok günübirlik gezi turları sunmaktadır. Turistlerin büyük bir bölümü de, Eta Dağı çevresindeki doğal güzellikleri keşfetmek için Katanya’yı bir üs olarak kullanır. Kesinlikle İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri diyebiliriz.

Gelelim Katanya gezilecek yerler listemize ;

1.Cathedral of Saint Agatha (Katanya Katedrali)

Katanya Katedrali
Katanya Katedrali

Cathedral of Saint Agatha olarak da bilinen Katanya Katedrali, şehirdeki en eski yapılardan biri. Norman ve Barok mimarisi ile yapılmış olan bu dini yapı, Eski Şehrin merkezinde yer almakta ve şehirdeki diğer turistik noktalara da oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Katedralin tarihi 1078 yılına kadar gidiyor. İlk olarak Roma Hamamı kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan bu yapı, bölgede gerçekleşen depremler nedeniyle birçok kez hasar almış ve restore edilmiş.

Katanya Katedrali
Katanya Katedrali İçi

Katedralin ön cephesi süslü heykeller donatılmış ve gri bir tasarıma sahip. Ana koridorun arkasında büyük kubbeli bir bazilika bulunuyor.

Katedralin içi de, en az dış mekan gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahiptir. İç mekanda özellikle görmeniz gereken yerlerden, ana sunaktaki freskler, dekoratif sanat eserleri, resimler ve ünlü besteci Bellini’nin mezarı gibi yerleri sayabiliriz.

2.Piazza del Duomo

Piazza del Duomo
Piazza del Duomo

Milano ve Floransa gibi İtalya’nın popüler şehirlerinde olduğu gibi, Katanya’da da ”Piazza del Duomo” adı verilen bir meydan bulunmaktadır.

Katanya’da birçok meydan göreceksiniz. Fakat bunlardan hiçbiri Duomo Meydanı kadar çekici ve zarif değil. Burası, Katedral Meydanı olarak da biliniyor ve şehrin merkezi teknik olarak burasıdır.

Piazza del Duomo Meydanı, 18. yüzyılda Giovanni Battista Vaccarini’nin vermiş olduğu tasarımı hala koruduğu söylenir. Bu yüzden de, en iyi korunmuş yerlerden biri olma özelliğine sahiptir.

Meydan çevresinde, Katanya’nın en güzel yapılarından bazılarını görebiliyorsunuz. Bunlardan en önemlisi, yukarıda bahsetmiş olduğum Katanya Katedrali’dir. Bu katedralin dışında, meydan çevresinde görülecek güzel yerlerden bazıları ise, Palazzo del Municipio ve Puerta Uzeda’dır.

Fontana dell’Elefante adı verilen çeşme ise, meydanı süsleyen en önemli yapıdır. Yine meydanın tasarım mimarı olan Giovanni Battistan Vaccari’nin bir eseridir ve kesinlikle detaylı bir incelemeyi hak etmektedir.

Piazza del Duomo çevresinde ayrıca, şehirdeki en hareketli caddelerden bazılarını bulabileceğiniz gibi, şehrin önde gelen restoranlarını ve kafelerini de bulabiliyorsunuz. Katanya gezisine başlangıç için güzel bir yer olan bu meydanı gördüğünüzden emin olun.

3.Castello Ursino (Ursino Kalesi)

Castello Ursino (Ursino Kalesi)
Castello Ursino (Ursino Kalesi)

Katanya’nın tarihi güzelliklerinden bir diğeri olan Ursino Kalesi, Castello Svevo di Catania olarak da bilinir ve şehirdeki en popüler yapılardandır.

Tarihi 1239 yılına kadar giden bu kalenin zemin planı bir iç avlu etrafında dört kanattan oluşur. Dört kanat köşelerde kuleleri olan bir kare ve her iki tarafın yarısında dört küçük kule oluşturur.

1669’da yılındaki Lav Akıntısı batı tarafını geçene kadar kale, aslında limanın hemen yanında duruyordu. Günümüzde,  kale bir yerleşim alanının ortasında geniş bir alana sahiptir.

İmparator II. Frederick tarafından Sicilya Krallığı’nın bir parçası olarak inşa edilmiş Ursino Kalesi, etrafta güzel bir manzara sunmasının yanı sıra, birbirinden değerli eserlere sahip olan ”Museo Civico” adlı müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

4.Church of the Abbey of Saint Agatha (Aziz Agatha Manastır Kilisesi)

Aziz Agatha Manastır Kilisesi
Aziz Agatha Manastır Kilisesi

Katedralin kuzey tarafının karşısındaki Sant’Agata manastır kilisesi, 1735-1767 yılları arasında Giovanni Battista Vaccarini tarafında inşa edilmiş. Aslında bu yapı, Giovanni Battista Vaccarini’n ana eseridir.

Büyük bir sekizgen kubbeye hakim olan kilise, orta kısmı içbükey şekilli oldukça dikkat çekicidir.

Merkezi yapı, kubbe tarafından işgal edilen meydanın etrafında eşit olmayan uzunlukta 4 kola sahiptir. 4 kolun en uzunu rahibelerin galerisini destekleyen batı girişini içermektedir.

Katanya Katedrali’ne oldukça yakın olduğundan dolayı göz atabileceğiniz güzel bir kilisedir.Booking.com

5.Palazzo Biscari

Palazzo Biscari
Palazzo Biscari

Katanya’nın en güzel saraylarından olan ”Palazzo Biscari”, daha çok gösterişli cephesiyle dikkat çekmektedir. Süslü pencere ve kapı çerçeveleri ile turistlerin ilgisini alan bu tarihi yapı da, Duomo Meydanı’ndan oldukça kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulunmaktadır.

İç avluda oldukça büyük bir çift merdiven bulunmaktadır ve gösterişli iç mekanda aynalar, sıvalar ve fresklere sahip bir Rococo yemek salonu bulunuyor.

Saray içerisinde daha görebileceğiniz birçok freskler, mermer zeminler ve resimler bulunuyor. Ayrıca saray içerisinde küçük bir müze de bulunmaktadır.

6.Roman Theatre of Catania (Catania Roma Tiyatrosu)

Catania Roma Tiyatrosu
Catania Roma Tiyatrosu

Catania Roma Tiyatrosu olarak da bilinen ”Roman Theatre of Catania”, Benedictine Manastırı ve Katanya Katedrali arasında bulunmaktadır.

Şehrin tarihi merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz bu Roma Tiyatrosu’nun tarihi ise, M.Ö 2. yüzyıla kadar gidiyor. Tiyatroda, ana oturma alanı ve sol tarafta biraz daha küçük Odeon Tiyatrosu yer almaktadır.

Tiyatronun koltukları ve diğer bazı bölümler aslında Etna Dağı’ndan alınan lavlardan oluşuyor. Bu da, Tiyatroya farklı bir hava ve çekicilik katmaktadır. Ayrıca Odeon tamamen lavdan yapıldığı için çok daha ilgi çekicidir.

7.Porta Garibaldi 

Porta Garibaldi 
Porta Garibaldi

Porta Garibaldi’nin anıtsal kapısı, Kral Ferdinand IV ve İmparatoriçe Maria Theresa’nın kızı Maria Carolina’nın onuruna 1768 yılında inşa edilmiş.

Kapının şehre bakan tarafı biraz daha basittir, batıya bakan taraf içbükey kanatlara sahiptir ve iki kanatlı figürün arasına yerleştirilmiş bir saat ile taçlandırılmıştır ve ihtişamı simgelemektedir.

Francesco Battaglia ve Stefano Ittar tarafından tasarlanan ve inşa edilen kemer günümüzde İtalya’nın birleşmesinde oldukça etkili olan isim, ”Giuseppe Garibaldi”nin ismini taşımaktadır.

Kemerin üstündeki çeşitli taş ve mermer heykellerin yanı sıra, beyaz ve siyah çizgili duvarlar ve çerçeve fantastik bir kontrast yaratır ve kemeri öne çıkarır. Kesinlikle Katanya’nın olmazsa olmaz tarihi yapılarından biridir. 5 dakikalığına olsa da, bir göz atın.

8.Monastero dei Benedettini (Benedictine Manastırı)

Benedictine Manastırı
Benedictine Manastırı

Avrupa’da, türünün en önemli ve en büyük örneklerinden biri olan Benedictine Manastırı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta ve 1558 yılında kurulmuştur.

Birçok stilin bir araya gelmesiyle inşa edilmiş olan bu manastırda dikkate değer eserler arasında, Mermer Manastır, Kırmızı Salon ve Saint Nicolo Bazilikası yer almaktadır. Eğer güzel bir şehir manzarası seyretmek istiyorsanız da, bazilikasının tepesine mutlaka çıkın derim.

9.Etna Yanardağı

Etna Yanardağı - Katanya Gezilecek Yerler
Etna Yanardağı

Sadece Katanya’nın değil, Sicilya’nın turistik yerlerinden biri olan Etna Yanardağı, bu şehirde görebileceğiniz en farklı noktalardan. Katanya, Etna Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olduğundan bu dağa çıkmakta oldukça kolay.

Etna Dağı 3329m yüksekliğindedir ve Avrupa’daki en yüksek aktif yanardağ olarak kabul edilir. En son patlama ise 2015 yılında gerçekleşmiş.

Etna Yanardağı’na Katanya merkezinden birçok tur ile gidebilirsiniz. Bisiklet, atv turları veya yürüyüş turlarıyla bu volkanik dağa güzel bir gezi düzenleyebiliyorsunuz. Turlar çok da pahalı olmadığından dolayı, en azından bisikletli olan turlara mutlaka göz atın derim.

Etna Dağı’nda sahip olabileceğiniz en güzel şey ise, nefes kesen bir manzara olacaktır.

10.Giardino Bellini (La Villa Bellini)

Giardino Bellini (La Villa Bellini)
Giardino Bellini (La Villa Bellini)

Dinlenmek ve doğanın tadını çıkarmak için güzel bir kamusal alan olan Giardino Bellini ve Parco Maestranze, şehir merkezindeki Piazza Carlo Alberto’nun batı kısmında bulunuyor.

Parkın doğu kısmında bulunan Bellini Bahçesi, güzel bir çeşmeye ve birkaç çiçek yatağına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin en huzurlu yerlerinden biri olan Giardino Bellini adlı bu parkı da, kafa dinlemek için listenize ekleyebilirsiniz.

Giardino Bellini - Katanya Gezilecek Yerler
Giardino Bellini (La Villa Bellini)

Katanya’da Nerede Kalınır ? Otel Tavsiyeleri

Katanya’ya günübirlik bir gezi düzenlemek yerine bir gece de olsa bu şehirde konaklamayı planlıyor ve nerede kalacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, Piazza del Duomo yakınlarında konaklayabilirsiniz.

Bu meydan, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunduğu gibi, restoran, kafe ve alışveriş için de oldukça olanağa sahip bir yerdir. Bu meydan çevresinde hemen hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Göz At : Roma gezilecek yerler

Meydan çevresinde otel tavsiyesi olarak da ;

Hotel Centrale Europa – 2 Yıldız ; Katanya’nın tarihi merkezinin tam kalbinde bulunan bu bütçeli otel, konum olarak şehirdeki en iyi tesislerden biri. Tam olarak Piazza del Duomo adı verilen meydanda bulunan bu otelden, şehirdeki turistik yerlerin hemen hemen hepsine yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, tesisin aile odaları da bulunmaktadır.

Hotel Manganelli Palace – 3 Yıldız ; Şehirdeki en çok satan otellerden biri olan bu tesis, Duomo Meydanı’nın tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 10 dakikadan çok daha az bir sürede, Katanya’nın en popüler gezilecek yerlerine ulaşabiliyorsunuz. Konum, fiyat ve konfor bakımından göz atmaya değer tesislerden biridir.

Palace Catania | UNA Esperienze – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, Duomo Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesindeki bu tesisi inceleyebilirsiniz. Güzel bir restorana, bara ve fitness merkezine sahip bu otel de şehirde dilediğiniz yere kısa sürede gidebileceğiniz oldukça merkezi bir konumda bulunmaktadır.

İtalya gezilecek yerler listesinin en favori şehirlerinden olan Katanya’daki turistik noktalar, sadece bu 10 yer ile sınırlı olmasa da, şehirde çok fazla zamanınız yoksa ilk olarak bu önemli cazibe merkezleri ile gezinize başlayın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...