Kazablanka Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler

Fas’ın en büyük ve en beyaz kenti olarak nam yapmış Kazablanka, son yıllarda modernleşme yoluna giden şehirlerden biri. Fas’ın ana limanı olduğundan dolayı da, ülkenin finansal merkezi olarak bilinir. Bu şehirde gezilecek yerler kadar yapılacak birçok şey de var.
Kazablanka gezilecek yerler genelde tarihi yapılar, camiler, saraylar ve meydanlar gibi yerlerden oluşuyor olsa da, bu şehirde çok daha fazlası olduğunu bilmenizde yarar var.

Marakeş ve Fes‘e nazaran biraz daha az turistik bir şehir olsa da, Kazablanka, Fas’a açılan ana kapıdır ve çoğu ziyaretçi için ülkenin ilk tadıdır, çünkü birincil uluslararası havaalanına ev sahipliği yapar.

Kazablanka Gezilecek Yerler Listesi

Kazablanka’da gezilecek yerlere geçmeden önce bu şehirde nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Özellikle gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın olayım 1-2 günde Kazablanka’yı halledeyim diyorsanız, konaklayacağınız bölgeyi ve tesisi iyi seçin.

Kazablanka’da nerede kalınır ?

  • Relax Hotel Casa Voyageurs 3 Yıldız ; Kazablanka’da en bütçeli tesislerden biri olan bu otel, şehir merkezine ortalama 2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden de oda ücretleri gayet uygun. Şehirdeki en popüler otellerden biri olan bu tesisisin, 8.8 gibi de yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at. 
  • Novotel Casablanca City Center 4 Yıldız ; Şehirdeki en iyi konuma sahip otellerden biri olan bu tesis, Kazablanka gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere kolay ulaşım sağlamaktadır. Medine (eski Arap mahallesi) ve II. Hassan Camii’nin manzarasını sunan bu tesis, Casa Port Tren İstasyonuna sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca bu otel, iş amaçlı Kazablanka’yı ziyaret edenlerin de en çok tercih ettiği tesislerden. Şehrin tam merkezine 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelin en güzel yanı da erken rezervasyon fırsat indirimlerinin olması. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at
  • Hyatt Regency Casablanca 5 Yıldız ; Son olarak biraz daha lüks otellerde konaklamak isteyenler için, şehrin tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan süper popüler oteli tavsiye edebiliriz. Otel konum olarak şehirdeki en güzel yerde bulunmakta ve hem turistik yerler için hem finans merkezi için güzel ulaşım ağı sunmaktadır. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at

Şimdi gelelim Kazablanka Gezilecek Yerler bakımından süper popüler olan 15 yere ;

1. II.Hassan Camii 

II. Hassan Camii Kazanblanka
II. Hassan Camii Kazanblanka

Kıyı şeridinde, Kazablanka’nın kuzey ucunun hemen ötesinde bulunmakta.

1993 yılında bitmiş, dünyanın en büyük minaresi (200 metre yüksekliğinde) ile iki hektarlık bir alanı kaplayan, dünyanın en büyük ikinci camisidir. Dua salonu 25.000 ibadetçiyi ağırlayabilir, avlu (geri çekilebilir bir çatıya sahip) ise 80 bin kişilik kapasiteliymiş.

Şaşırtıcı derecede karmaşık dekorasyon, yüzeyin her santimetresini kaplar. Okyanusun yukarısındaki kayalık körfezin ucunda yer alan yer tamamen etkileyici. Caminin batı girişinde günde birkaç kez başlayan rehberli turlarla camiyi ziyaret edenler genelde müslüman olmayan turistlerdir. Bu yüzden sizin bu turları beklemenize gerek yok.

2.Old Medina – Eski Şehir

Kazablanka Gezilecek Yerler
Old Medina Bölgesi – yabiladi.com

Kazablanka’da gezilecek ve görülecek en önemli yerler arasında olan Old Medina, şehirdeki en turistik yerlerden biri.

Fes ve Marakeş’in medineleri kadar egzotik bir atmosfere sahip olmasa da, labirent benzeri sokak geçitleri ile keşfedilmesi gereken güzel bir yer. Otantik bir konut havasına sahip, başıboş bir gezinti mahallesi ve Kazablanka yaşamının nabzını yaşamak için harika bir yer diyebiliriz.

Bu bölgede gezerken nereye gittiğinizin bir önemi olmamalı. Yani kaybolarak gezmenizi tavsiye ederiz.

3.Mohammed V Meydanı

Kazablanka Gezilecek Yerler Mohammed V Meydanı
Mohammed V Meydanı, Kazablanka’da Görülmesi gereken en popüler yerlerden – Face2faceafrica.com

Mohammed V, Kazablanka’nın merkezi meydanıdır. Ana posta ofisi, Adalet Sarayı, İl, Fransız konsolosluğu ve Fas ana bankası da dahil olmak üzere kentin önemli resmi binalarının çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Bina cepheleri, Fransız Resident-General Lyautey’in, 20. yüzyılın başlarında Kazablanka’yı modernize etmeye hazırladığı şehir için planladığı neo-Mağribi tarzını desteklemektedir. Meydanda merkezi bir çeşme ve bakımlı bahçeler var. Akşamları, gezinti için en güzel yerlerden biri diyebiliriz.

4.Corniche – Korniş – Sahil Bölgesi

Kazablanka Gezilecek Yerler
Corniche – Sahil Bölgesi – flickr.com

Ain Diab banliyösünde Kazablanka’nın Corniche (sahil bölgesi), görmek ve gezintiye çıkmak isteyenler için şehrin girdabı. Kıyı şeridinin büyük kısmı şimdi lüks otellere ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Gün boyunca, buradaki birçok plaj kulübünde veya plajda zaman geçirebilirsiniz. Kıyı boyunca daha uzakta olan halk plajı.

Güneşli hafta sonları, piknik yapmak ve gezinmek için kuma giden pek çok yerel aile ile burası insanları izlemek için harika bir yer.

Burası, Kazablanka’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden. Özellikle aile olarak seyahat edenler için. Dilerseniz buraya tıklayarak bu bölge çevresinde bulunan konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

5.Kazablanka Katedrali

Kazablanka Katedrali
Kazablanka Katedrali – Flickr.com

1930’lar inşa edilmiş olan bu zarif katedral, Kazablanka gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel dini yapılardan biri.

Fransız mimar Paul Tournon tarafından tasarlanan mimari bir şaheserdir. Fas Müslümanları ve Art Deco’lu Neo-Gotik tarz, şehrin en dikkat çeken yapıları arasında.

Katedral, Fransız Katolik egemenliği sırasında Kazablanka’da önemli bir dönüm noktasıymış. 1956’da Fas’ın bağımsızlığından sonra, Katedral dini işlevini bıraktı ve terk edilmiş. O zamandan beri okul, kültür merkezi olarak kullanılıyor ve şimdi sergilere ve fuarlara ev sahipliği yapmakta.

Katedral, kuleleri dahil olmak üzere ziyaretçilere açıktır. Özellikle kulelerden göreceğiniz Atlantis Okyanusu’na kadar olan manzara ise muhteşem.

6.Central Market

Central market Kazablanka
Central Market – Kazanblanka – urbanadvantures.com

Kazablanka’da gezilecek yerler arasında birkaç şey alabileceğiniz yerlerden biri olan Central Market de şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden.

Plastik kaselerden Fas’ın ünlü terliklerine kadar her şeyi burada bulacaksınız.

Marche Central olarak da bilinen bu pazar, Kazablanka’lı ev hanımlarının nasıl pazarlığına girdiğini görebileceğiniz en güzel yerlerden. Yerel kültürü en iyi hissedebileceğiniz yerlerden biri olan bu pazar, fotoğrafçıların da favori yerlerinden.

7.Twin Center – İkiz Kule

Twin Center Kazablanka'da Gezilecek Yerler
Twin Center -flickr.com

Kazablanka gezilecek yerler listenize tüm şehri görebileceğiniz bu Twin Center’in 27.katındaki restoranı da ekleyebilirsiniz.

Şehrin göbeğinde, Maarif semtinde, Al Massira Al Khadra Bulvarı ve Zerktouni Bulvarı köşesinde bulunan 114 metre yüksekliğindeki ikiz kuleler yerel halkın en çok gurur duyduğu mimari yapılardan biri.

Kulelerin her biri 28 katlıdır ve binlerce kişinin ilgisini çektiği büyük bir alışveriş merkezi alt kattadır. Beş yıldızlı Kenzi Tower Hotel, Doğu Kulesi’ni işgal ediyor ve Batı Kulesi çeşitli ofisler tarafından paylaşılıyor.

8.Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı Kazablanka
Kraliyet Sarayı

Kazablanka’daki Kraliyet Sarayı, kokulu portakal bahçeleri ve süslü bir su özelliği ile çevrili, İslami bir mimari şaheser olarak biliniyor. Yeni Medine mahallesinde yer alan, çevresinde ağır silahlı muhafızlar tarafından korunan yüksek bir duvar var ve eğer şanslıysanız, birisinin girmesine izin vermek için kapı açılırsa, içeriye bir göz atabilirsiniz. Onun dışında bu yapının içerisine girmek mümkün değil.

Gerçekten cömert olan saray, birçok önemli resepsiyon ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve Fas kralının ve ailesinin Kazablanka’daki evi olarak hizmet vermekte.

9.Fas Uzman Turları’na Katılın

Kazablanka’da yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri de bu Uzman turlara katılarak, Kazablanka’nın ve Fasa gerçek kültürünü keşfetmektir.

Fas Uzman Turları, Fas’ın gizli hazinelerinin çeşitli ilgi alanlarına ve zevklerine göre düzenlenmiş bir dizi özelleştirilebilir turuyla tanınmış bir tur şirketidir. Atlas Dağları’nı, Sahara’nın engin kumullarını veya antik imparatorluk şehirlerini keşfe çıkmak isterseniz, size uygun bir tur bulabilirsiniz.

Ayrıca eğitim turları da sunarlar. Gizli avluların, romantik bölgelerin ve eski kasabaların en ince ayrıntılarını görebileceğiniz yerleri gösterirler.

Sizi otelinizden, havaalanından, limandan ya da tren istasyonundan alırlar ve seyahatinizi ince ayrıntılara kadar bile düzenlerler. Fiyatlar da öyle uçuk değil. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

10.New Medina – Yeni Şehir

New Medina - Yeni Şehir Kazablanka
Yeni Şehir – New Medina – sampaisudah.com

1923 yılında, o sırada Fas’ı yöneten Fransızlar tarafından inşa edilen yeni Medine ya da yeni şehir, şehir merkezinin yaklaşık 1 km uzağında, kentin güneydoğusundaki Habous adlı bir mahallede hareketli bir yerdir.

Şehir merkezi olarak, geleneksel anlamda doğal bir buluşma yeri olan New Medina, yaşayan bir müze, şehirde gerçekleşen her şeyin büyüleyici merkezi, çarşılarla dolu, dar sokaklar, esnaf dükkanları ve hediyelik eşya satan yerler. Atmosferi emen ve daima pazarlığı arayan turistler için bir mekân. Yeni Medine’deki en ilginç yapılardan biri, eski Kazablanka hukuk mahkemesi Mahakma du Pacha’dır.

11.Notre Dame de Lourdes 

Notre dame lourdes kazablanka
Notre Dame Lourdes – inspirock.com

1956’da inşa edilmiş olan bu katedral, Kazablanka’da yaşayan yaklaşık 20.000 Katolikin ihtiyaçlarına hizmet ediyor.

Gerçek güzelliği, büyük, açık, geniş iç mekanının huzur hissi verdiği iç kısımdadır ve tüm alan, iki yan duvarı kaplayan devasa vitray pencerelerden ışık geçiren ışık demetleri ile aydınlanır. Vitray canlı kırmızı ve mavi bir arka plana sahip ve zemin en iyi Fas halılarıyla kaplanmışken, Bakire Meryem’in portreleri farklı ortamlarda asılı duruyor. Turistler arasında çok popüler olmasa da zamanınız varsa Kazablanka’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

12.Morocco Mall (Alışveriş Merkezi)

Kazablanka Gezilecek Yerler
Morocco Mall – jaccede.com

La Corniche bölgesinin sonunda bulunan, Afrika’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Morocco Mall, modern bir merkez olmasının yanında, ailelerden çiftlere herkes için güzel eğlenceler sunan yerlerden biri.

H&M’den Dior’a kadar geniş bir yelpazedeki mağazaların yanı sıra çok çeşitli yiyecek seçenekleri sunan Morocco Mall, küçük bir köpekbalığı ile tamamlanmış bir iç mekan akvaryumuna, dışarıdaki bir çeşme ekranına ve hatta kapalı buz pateni ve kapalı panayır alanına ev sahipliği yapıyor.

13.Museum of Moroccan Judaism – Fas Yahudi Müzesi

Fas Yahudi Müzesi Kazablanka
Fas Yahudi Müzesi

Arap dünyasındaki tek Yahudi müzesi olan bu eşsiz müze, Fas uygarlığındaki Yahudilerin tarihine, dine, geleneklerine ve günlük yaşamlarına bir bakış sunuyor.

Resimler, süslemeler, giysiler vb. İle sergi salonlarının yanı sıra Fas sinagoglarının tam gösterimlerinin sunulduğu sergi salonlarında sunulan, yalnızca Fas toplumu üzerindeki Yahudi etkisini göstermekle kalmamakta, aynı zamanda Fas medeniyetinde dinler arası birliktelik tarihini de vurgulamaktadır.

14.Parc de la Ligue Arabe

Kazablanka Gezilecek Yerler
Kazablanka’da Gezilecek Yerler

Mohammed V Meydanı’nın güneyinde yer alan bu parkı da Kazablanka gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

1918 yılında tasarlanan bu park, palmiye ağacı kaplı bir caddeyle tamamlanmış olup, Kazablanka’nın en büyük açık alanı olarak bilinmektedir.

Oyunlar ve yürüyüşler için mükemmel olan ve küçük kafelerden oluşan bir seçki sunan Arab League Park, konuklarına Afrika’nın bitki örtüsünü görme ve hayran olma ve hatta ihmal edilen eski katedralin köşesinde yer alan Cathédrale de Sacré Coeur’a girme fırsatı sunuyor. Park, Kazablanka’nın Art Deco’sunu yansıtan en güzel yeşil alanlardan.

15.Villa des Arts

Villa des Artes Kazablanka
Villa de Artes – flickr.com

Parc de la Ligue Arabe’nin yakınında bulunan Villa des Arts, bugün modern Fas ve uluslararası sanat sergileriyle tanınan bir galeriye sahip, 1930’ların güzel bir şekilde dönüştürülmüş güzel bir Art Deco evidir.

Galeri, Fas’ta kültür ve yaratıcılığı destekleyen ONA vakfının bir parçası. Vakfın amacı, Fas mirasına ve kültürüne sadık kalırken modern sanatı teşvik etmektir.

Galerinin daimi koleksiyonu 800’den fazla sanat eserinden oluşuyor. Galeri tarafından düzenlenen sanat sergileri, Ahmed Cherkaoui ve Jilali Gharbaoui gibi seçkin Faslı sanatçıların eserlerini gösteriyor.

16.Sahra Kapısı Turları’na Katılın – Deveyle Gezin

Meşhur Sahara Erg Chebbi kumullarını veya Ouzoud şelalelerini görmek isterseniz, bu tura da göz atmanız da yarar var.

Fas’taki büyük herhangi bir şehirden yapılan özel günlük turlardan, Fas’ın bütününde düzenlenen tatillere ve turlara kadar seyahatinizi güvenli, büyüleyici ve unutulmaz kılabilir. Deve gezintisi tüm çöl gezilerine dahildir.

Ortak seyahatlerden lüks özel seyahatlere kadar her bütçeye uygun seyahatleri var.

Kazablanka Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız ilk olarak Old ve New Medina Bölgelerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eski ve Şehir bölgeleri olarak bilinen bu mahallelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle bütçeli oteller arıyorsanız, bu bölgeler tam sizin için ideal.

Fakat bu bölgelerin dışında bulunan 4-5 yıldızlı oteller de şehirdeki en çok tercih edilen konaklama birimleri arasında. Özellikle lüks sevenler için şehir merkezinde bulunan birçok 5 yıldızlı oteli bulmak mümkün.

Bu şehirde bulunan konaklama birimlerini hakkında bilgi vermekte de yarar var. Bu şehirdeki 4 yıldızlı bir otel 3 yıldız otel konforunda ve modernliğinde yani oteller öyle süper modern ve şık tesislerden oluşmuyor. Tabi 5 yıldızlı otelleri tercih etmiyorsanız. 4 yıldızlı bir otel size bu şehirde 3 yıldızlı bir otelmiş gibi gelebiliyor. Bu yüzden de çıtanızı 1 tık yükseltmenizde yarar var. Zaten şehirdeki oteller genel olarak uygun fiyatlı. Çok merkezi bir otel tercih etmediğiniz sürece çok uygun fiyatlara 4-5 yıldızlı oteller bulabiliyorsunuz.

Ayrıca bu şehirde bulunan 4-5 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmaktadır. Yani 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız, fiyatların biraz daha düştüğünü görebiliyorsunuz. Tabi bu erken rezervasyon olayını da çok abartmamanızda yarar var. Yani gidip 4-5 ay öncesinden rezervasyon yapmanızın size pek bir getirisi olmayacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kazablanka gezilecek yerler adlı bu listeye birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, çöl turlarına mutlaka katılın derim. Zaten bu şehirde yapılabilecek en güzel şeylerden biri de çöl üstünde deveye binmektir. Bu turların fiyatı da çok abartılı olmadığından dolayı, bu deneyimi mutlaka yaşayın deriz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...