Kefalonya Adası Gezilecek Yerler – En Güzel Yerler

Beyaz çakıl taşlarıyla ünlü plajları, turkuaz ve gök mavisi suları, yemyeşil çam kokulu dağları ile İyonya Adaları’nın en büyüğü ve en güzellerinden biri olan Kefalonya, diğer Yunan Adaları’na nazaran son yıllarda popüler.
Kefalonya Adası gezilecek yerler genelde adada bulunan köylerden ve bölgelerden, bu bölgelere has güzel, doğal yerlerden oluşsa da bu adada gezilecek ve yapılacak birçok şey var.

Öncelikle Kefalonya’da araç kiralamanız size günlük 6 saatten fazla zaman kazandıracaktır. Kefalonya Adası’nın bölgelerini tek tek gezmeyi planlıyorsanız, bunu toplu taşıma araçlarıyla yapmayın. Çok fazla zamanınızı alıyor. Hemen hemen her bölgede araç kiralama hizmeti bulabiliyorsunuz. Araç kiralamayı düşünmüyorsanız da Lassi gibi birçok tur hizmeti olan bölgelerde konaklayın.

Bu yazıda ;

  • Kefalonya Adası Gezilecek Yerler Listesi
  • Adanın en iyi plajları
  • Kefalonya’da konaklama için tercih edilebilecek en güzel ve en popüler bölgeler gibi konu başlıklarını bulabilirsiniz

Adayı gezerken nerede konakladığınız da oldukça önemli. Bu yüzden gezilecek yerler listenizi hazırlamadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var.

Adada nerede konaklayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Kefalonya’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, adanın en güzel 9 bölgesini ve bu bölgelere özel otel ve diğer konaklama tavsiyelerini bulabilirsiniz. Yazıya göz atmak istemezseniz adanın en güzel bölgeleri olan Argostoli, Lassi ve Fiskardo bölgelerine göz atabilirsiniz.

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler

Adada gezilecek yerler listenizi öncelikle bölgelere göre ayırın. Daha sonra da o bölgelere yakın olan turistik ve doğal yerler ile tamamlayın.

1.Fiskardo

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler
Fiscardo – Adanın en güzel ve en canlı yerlerinden biridir

Kuşkusuz Kefalonya’nın en güzel köyü olan Fiskardo, adanın kuzeydoğu ucunda yer almakta. 18. yüzyıl Venedik mimarısının izlerini görebileceğiniz bu köy, selvi ağaçları arasında ve korunaklı bir koy çevresinde inşa edilmiş.

Limanın etrafındaki evler günümüzde lüks restoranlara , kafelere ve tatil evlerine çevrilmiş.

Adada konaklama için en ideal bölgelerden biri olan Fiskardo’daki konaklama birimlerine göz atmayı da unutmayın.

2.Assos

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler
Asso Bölgesi – Adanın en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri

Adanın en renkli evlerine ev sahipliği yapan bu köy Fiskardo Köyü’ne sadece 10 km uzaklıkta bulunmakta. Engebeli yarımadayı anakaraya bağlayan bir geçit üzerine kurulu olan bu köyde çakıl taşlı birkaç plaj da bulabilirsiniz.

Liman çevresinde birçok meyhane de bulmak mümkün. Ayrıca bu köy çevresinde 16. yüzyıldan kalma Venedik Kalesi’nin kalıntılarını da görmek mümkün.

Bu bölge konaklama bakımından da tercih edilebilecek bölgeler arasında. Assos konaklama birimlerine göz atarak aradığınız zevkte ve bütçede bir tesisin olup olmadığına göz atabilirsiniz.

3.Myrtos Plajı

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler
Myrtos Plajı – Adanın en güzel plajlarından biri

Kefalonya’da en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olan Myrtos Plajı da Kefalonya Adası’nda gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Assos yakınlarına bulunan bu 2 km’lik plaj kireçtaşı kayalıkları ile desteklenmekte ve turkuaz mavisi denizi ile eşsiz bir manzara sunuyor.

4.Argostoli

Kefalonya Gezilecek Yerler
Argostoli bölgesi Kefalonya’nın en turistik yerlerinden

Kefalonya Adası’nın konaklama için en çok tercih edilen köylerinden biri olam Argostoli, Kefalonya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Tarihi 1950’ye kadar uzanan Argostoli, 1953’te yaşanan yıkıcı depremle tamamen yok olmuş ve daha sonra modern tarzda yeniden inşa edilmiş.

Günümüzde yerel balıkçı teknelerinin demirlediği, palmiye ağaçlarıyla çevrili sahil şeridi ile Kefalonya’nın en popüler yerlerinden biri. Arkeoloji Müzesi ile ünlü olan Argostoli’deki konaklama birimlerine de mutlaka göz atın.

5.Sami

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler
Sami Bölgesi

Kefalonya Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Sami adlı köydür.

Argostoli’nin yaklaşık 25 km doğusunda bulunan Sami adanın ana limanıdır ve Patras’a düzenli feribot hizmeti vermektedir. Eski Antik Sami Kenti modern kentin güneyinde tepenin eteklerinde uzanmakta. Akropolün kalıntıları hala görülebilmekte ve buradan körfezin güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz.

6.Melissani Mağarası

Kefalonya Melissani Mağarası
Melissani Mağarası

Kefalonya gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden biri olan Melissani Mağarası, adanın en güzel bölgelerinden biri olan Sami Bölgesi’ne 2 km uzaklıkta bulunmakta. Mağaraya girişler ücretli 🙂 evet bu mağara çevresinde ve içerisinde sandallar ile gezinmek istiyorsanız 10£’ya yakın bir giriş ücreti ödüyorsunuz.

Eğer birçok turistin yaptığı gibi sizde bu mağarayı görmek istiyorsanız sabah 11-14 saatleri arasında ziyaret edin. Güneşin göle vurduğu bu saatler arasında mağaraya vuran ışıklar ile çok daha güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

7.Antisamos Plajı

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler
Antisamos Plajı Kefalonya Adası -whichgreekisland.co.uk

Kefalonya Adası’nda görülmeye değer en güzel plajlardan biri de Antisamos Plajı’dır. Sami Liman Kasabası’na sadece 3 km uzaklıkta bulunan bu plaj, Kefalonya’da turistlerin en favori plajlarından biri olarak bilinmektedir.

Her yıl mavi bayrak ile ödüllendirilen bu plajın suyu tertemiz ve renkli balıkları görebileceğiniz en güzel yer.

Myrtos Plajı gibi Antisamos Plajı da beyaz çakıl taşlarıyla dolu ve çam ormanlarıyla dolu bir tepeyle desteklenmiştir. Bir tek taverna ile ve şezlongları olan bu plaja da göz atabilirsiniz.

Deniz genelde sıcak ve şnorkelle yüzme için ideal.

8.Drogarati Mağarası

Drogarati Mağarası Kefalonya Adası
Drogarati Mağarası

Sami’nin güneybatısındaki Khaliotata Köyü’nün yakınında bulunan bu mağara 95 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde oldukça büyük bir mağaradır.

Turistlerin en çok ziyaret ettiği mağaralardan biri olan Drogarati Mağarası’nı da Kefalonya Adası gezilecek yerler listenize ekleyin.

300 yıl önce bir deprem sonucu oluştuğu tahmin edilen bu mağara Avrupa’nın en büyük mağaralarından biri olarak biliniyor.

Mağara, biri 900 metrekare olan Apotheosis Salatası adlandırılan 2 ana odadan oluşuyor. Akustik özelliklere sahip bu oda konserler için bile kullanılıyormuş.

9.Petani Plajı

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler Listesi
Petani Plajı – kefaloniaisland.org

Doğu Paliki Yarımadası’ndaki bu plaja ulaşmak biraz zor olsa da, ulaştığınızda tüm o uzun yolculuğa değdiğini göreceksiniz.

Bu plajı ünlü yapan çevresindeki kireçtaşı kayalıklarıdır. Plaj, beyaz kum ve çakıldan oluşuyor. Deniz ise berrak ve süper bir manzaraya ev sahipliği yapmakta. Denizin sakin olduğu zamanlarda şnorkelli yüzme için bu plajı deneyebilirsiniz.

10.Makris Gialos Plajı

Kefalonya Adası
Makris Giolas Plajı – nikana.gr

Kefalonya Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel plaj ise, Makris Gialos’tur.

İster lüks ve konforlu bir plaj keyfi isterseniz de, plaj havlunuzun üzerinde uzanabileceğiniz bir yer.

Henüz içecekleriniz bitmeden şezlonglarınıza gelen garsonlar yardımıyla parmağınızı bile oynatmanıza gerek kalmıyor. Tabi plajın diğer tarafında ise, her şeyi kendi başınıza yapabileceğiniz bir yerde bulunuyor.

Oldukça turistik bir plaj olmasına rağmen konaklama konusunda oldukça fakir.

11.Agios Georgios Kalesi

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler
Agios Georgios Kalesi – learning-history.com

Kefalonya’da görülecek en güzel yerlerden biri olan bu tarihi kale, Argostoli’nin güneydoğusunda bulunmakta.

Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte bulunan bu kale, 12. yüzyılda Bizanslılar tarafından kurulmuş olup, kalan mimarinin neredeyse tamamı Osmanlı İmparatorluğu’nun Venedikliler tarafından sona erdirildiği 16. yüzyılın başlarına kadardır. Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan bu kaleye de göz atmayı unutmayın.

12.Aziz George Kalesi

Kefalonya Adası Gezilecek yerler
Aziz George Kalesi – greece.terrabook.com

Kefalonya’nın güneyindeki bu kaleye dar yollardan araçlarınız ile gidebiliyorsunuz. Giriş kapısına kadar araçlarınız ile gidebilir ve kalenin hemen önüne park edebilirsiniz. Özel bir park alanı aramayın 🙂

Günümüzde kaleden kalan tek şey kalıntıları. Fakat antik arazide dolaşmak ve Kefalonya’nın eşsiz manzarasını seyretmek için bu kalenin olduğu yeri Kefalonya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

13.Skala

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler
Skala – Paspalishotel

Bu küçük sahil kasabasının plajında barları ve şemsiyeleri bulabiliyorsunuz. Daha çok farklı sessiz sakin bir plaj arayanların göz atabileceği yerlerden.

Skala tatil köyleri ile Kefalonya’da konaklama için tercih edebileceğiniz güzel yerlerden. Skala’da konaklamak için kedileri sevmek şart. Çünkü dünyadaki kedi nüfusununun büyük bir bölümü Skala’da bulunmaktadır.

14.Lixouri

Kefalonya Gezilecek yerler
Lixouri – Kefalonya’da Gezilecek Yerler

Argostoli arabayla 1 saatte Lixouri’den ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca her 45 dakikada Argostoli’ye giden feribotları da bulmak mümkün.

Adadaki en çarpıcı ve en popüler plajlara ev sahipliği yapan  bu bölgeye de göz atın.

Bu bölgede tercih edebileceğiniz ve bizimde çok sevdiğimiz plaj olan Xi Plajı’na mutlaka göz atın. Kefalonya’daki plajların büyük bir bölümü çakıl taşlıdır. Fakat bu plaj kumludur. Belki de bu yüzden adanın en popüler plajları arasında.

Kefalonya Adası’nda Nerede Kalınır ? 

Kefalonya’da konaklama için bizim hazırladığımız 9 bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin detaylı açıklamalarına ve bölgelere özel konaklama  tavsiyelerini Kefalonya’da nerede kalınır ? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Kefalonya’da konaklama tercihi yapmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Bu şekilde Kefalonya Adası gezilecek yerler listenizi çok daha iyi ayarlayabilir, gezilecek yerler listenize göre de konaklama biriminizi tercih edebilirsiniz.

Kefalonya’da tereddütsüz tercih edebileceğiniz 4 bölge ve bölgelerin en ideal konaklama birimleri ise ;

Argostoli : Şüphesiz Kefalonya’da konaklama için en güzel ve en popüler yerlerden biri Argostoli’dir. Bu bölgede yapılacak birçok şey bulunuyor. Ayrıca bölgede konaklama birimleri oldukça fazla. Yani bütçenize ve zevkinize uygun konaklama birimini burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Grup olarak veya ailece seyahat ediyorsanız, bu bölge sizin için ideal olacaktır. Fakat sessiz sakin bir tatil planı yapıyor, gün boyu plajlarda uzanmayı planlıyorsanız bu bölgeyi es geçebilirsiniz. Argostoli Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Aenos Hotel’e veya 3 yıldızlı Moukis Hotel’e göz atabilirsiniz.

Lassi : Kefalonya Adası gezilecek yerler listesi için en iyi konaklama bölgelerinden biri de Lassi Bölgesi’dir. Bu bölge daha çok araç kiralamayı planlamayan turistlerin tercih ettiği bir bölge olarak bilinir. Çünkü bölgede birçok tur şirketi bulunmakta ve bu turlar ile Kefalonya’da gezilecek en güzel yerleri görebiliyorsunuz.

Argostoli’ye 3 km uzaklıkta bulunan bu bölgeden adada gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere çok rahat gidebiliyorsunuz. Argostoli’de bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da 3 yıldızlı Thalassa Boutique Hotel’e göz atabilirsiniz.

Skala : Kefalonya Adası’nda gezilecek yerlere yakın olmak adına tercih edebileceğiniz bölgelerden bir diğeri de Skala’dır. Bu bölgeden diğer bölgelere her gün otobüs ve feribot bulabiliyorsunuz. Bu yüzden araç kiralamaya niyetiniz yoksa bu bölgeye de mutlaka göz atın.

Skala bölgesindeki bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Göz At ; Santorini gezilecek yerler

Fiskardo : Kefalonya’da konaklama için tavsiye edebileceğimiz en son bölge ise Fiskardo Bölgesi’dir. Bu bölgede adanın en hareketli ve canlı bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Bu bölge Argostoli bölgesi gibi birçok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çok çeşitli konaklama birimleriyle de adanın en tercih edilesi yerlerinden.

Fiskardo bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Kefalonya Adası Gezilecek Yerler Listesi yukarıdaki 14 yer ile sınırlı değil. Bu listeye birkaç gezilecek yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat genelde bu ada için 1 haftalık bir tatil planı yapıldığı için 1 haftada bu 14 yer sanırım yeterli olacaktır. Ayrıca bu 14 yer adanın en popüler ve en önemli yerleridir.

Yunanistan‘ın diğer adalarından olan Rodos ve Mykonos yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...