İzmir Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Kemeraltı Çarşısı İzmir

Büyük bir alanı kaplayan Kemeraltı Çarşısı, İzmir‘in en büyük ve en gözde alışveriş merkezlerinden biri olarak biliniyor. Konak Meydanı’na kadar ulaşan çarşının, 17.yüzyılda kurulduğu tahmin edilmekte. Konak ilçesinin en bilindik yerlerinden biri olan çarşı, her gün binlerce turisti ve İzmirliyi ağırlıyor.

Çarşının ana caddesi ve en yoğun bölümü Anafartalar Caddesi. Yüzlerce dükkan önünde, birbiriyle müşteri kapmak için yarışan esnaflar, çarşıda bulunan küçük kafeterya ve hanlar, bu çarşıyı ziyaret etmek için en güzel nedenlerden.

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Çarşıda bulunan en sakin yerlerden biri

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Dünyanın üstü açık en büyük alışveriş merkezleri arasında olan çarşı, İzmirlilerin favori yerlerden biri olarak biliniyor. İzmir Saat Kulesi‘ne sırtınızı dönüp Anafartalar Caddesi’ne doğru girdiğinizde, daha caddeye adımınızı atar atmaz, tarihi yapılar sizi karşılıyor. Hanlar, Hamamlar, Camiler ve oldukça farklı yapıda olan dükkanlar görülmeye değer. Tabi, bir de şu binlerce dükkan önünde sizi zorla dükkana sokmaya çalışan esnafların, bu tavrı olmasa çok daha güzel olabilir.

Tarihi bir çarşı olarak bilinmesine rağmen, çarşı daha çok modern iş merkezleri, mağazaları ve restoranlarıyla tüm canlılığını koruyor.

Çarşıda, dilediğiniz birçok ürünü uygun fiyatlara bulabiliyor olmanız, çarşının iyi yönlerinden. Fakat kalabalıktan hoşlanmayan biriyseniz çok çabuk sıkılabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Kızlarağası Hanında bulunan Acı Kahve adlı mekan (Handa en ünlü kahve yapan mekanlardan biri olarak biliniyor)

Çarşı, Kızlarağası Hanı’na ve Hisar Cami’ye de ev sahipliği yapıyor. Zaten çarşı içinde en iyi kahveyi içebileceğiniz yerler, Kızlaraağası Hanı içerisinde bulunuyor.

Ben çarşıyı, birçok Ülkenin Çin mahallesi adı altında yapılmış alışveriş yerlerine benzettim. Birçok dükkanda kredi kartı geçmiyor ve 100 TL’lik bir ürün birden 50 TL’ye düşebiliyor. Pazarlık yapmayı sevenler için oldukça güzel olsa da, pazarlık yapmaktan hoşlanmayanlar için tam bir işkence.

İzmir geziniz sırasında karnınız acıktıysa ya da İzmir anısına güzel bir hediyelik eşya almayı planlıyorsanız, bu çarşı, isteklerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Çarşı içerisinde bulunan kebapçıların, pidecilerin çoğu tarihi yerler. Yani 50 yıllık pideciye, 60 yıllık kebapçıya gel gibi anonslarını duyabilirsiniz. İster istemez dikkatiniz o restorana çevriliyor. Burada birkaç ucuz ve lezzetli yemek yapan restoranlar bulmak oldukça kolay gibi. Ancak turist olduğunuz anlaşılır ve bu küçük restoranlarda bir de menü bulunmuyorsa, biraz fazla ücret ödeyebileceğinizi unutmayın.

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Çarşının en popüler mağazalarından CADDE

Kemeraltı Çarşısı’nda Yapılacaklar

1.Kızlaraağası Hanını görün : Tarihi bir han olan Kızlarağası Hanı, birçok kahve içebileceğiniz mekanları ve hediyelik eşya satışı yapılan dükkanları ile görülmeye değer yerlerden. Hanın en bilinen özelliği, fincanda pişirilen kahveler oluyor. Bu kahveleri deneyin, birkaç hediyelik eşya da almayı unutmayın.

2.Hisar Cami’yi görün : Kızlaraağası Hanının hemen yanında bulunan bu tarihi camiye bir göz atın. Bayanların saçlarını ve omuzlarını kapatmak için eşarp ve şalları bu caminin girişinde bulabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Hisar Camiyi Kızlarağası Hanı içerisinden de görebiliyorsunuz

Caminin hemen çıkışında bulunan restoranlar ve cafeler müthiş kalabalık oluyor. Tabi, bu kadar kalabalık olması ucuz olması anlamına gelmiyor. Çarşının iç kesimlerinde bulunan restoranlara nazaran aşırı pahalı diyebilirim. Daha çok yabancı turistlere ev sahipliği yapan bu restoranlar ve cafeler atmosferi oldukça güzel olsa da, aynı yemeği çok daha ucuza yiyebileceğiniz için burayı es geçin derim.

Cami ziyaretinizden sonra, kahve kokusunu takip ederek, taptaze kahveleri satın alabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Biraz kahve alın veya kendinize bir kahve söyleyin insanların koşuşturmacasını izleyin. Baharat ve kahve kokuları başınızı döndürdükten sonra, Konak meydanına gidip, deniz kenarına geçin, denizi ve vapurları seyredebilmek için yerinizi alın.

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Kemeraltı Çarşısı

İzmir’i kalbinden tanımak, gerçek bir kültür turu yapmak istiyorum diyorsanız, bu çarşıyı da İzmir gezilecek yerler listenize eklemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Not : Çarşıda çantalarınıza ve cüzdanlarınıza sahip olmanız, birçok İzmirlinin çarşı hakkında ilk uyarılarından oluyor diyebilirim. Bu yüzden, temkini elden bırakmamakta yarar var.

Çarşıda en çok duyacağınız şey ise, ”Kot vereyim mi ABLA/ABİ” olacaktır. Adeta tüm çarşıyı kotçular kaplamış diyebilirim. Kot pantolonları satan bu arkadaşların biraz yeni terimler bulmasını umarak, çarşıya ulaşım hakkında bilgi vereyim.

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Çarşı içerisinde bulunan dükkanlar

İZMİR’DE NEREDE KALINIR ?

İzmir’de bütçeli bir otel olarak İbis İzmir Alsancak veya Oğlakçıoğlu Park Butik Hotel’i, orta bütçeli bir otel olarak Movenpick Hotel İzmir‘i ve lüks otel olarak da Swissotel Grand Efes‘i (Kordon) inceleyebilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Eğer, İzmir’i hiç bilmiyor ve geniş çaplı araştırma yapmak istemiyorsanız size tavsiyem, Konak Meydanına, Saat Kulesinin bulunduğu yere gidin. Sırtınızı sahil tarafına verin ve 50 metre yürüyün. Esnafların seslerini duyacaksınız. Bu şekilde çarşıya girecek olursanız, Anafartalar Caddesini kullanmış olursunuz ki, çarşının en işlek yerlerinden biri de burasıdır.

Konum için tıklayın.

Kemeraltı Çarşısı İzmir
Kızlarağası Hanı Girişi

Konak meydanına ulaşım için ise, Konak Vapur İskelesini veya Konak metro durağını kullanabilirsiniz.

Eğer bu çarşıya özel araçlarınız ile gitmeyi planlıyorsanız, arabanızı Tarihi Asansör‘ün otoparkına ücretsiz olarak bırakın ve buradan da çarşıya yürüyün derim. Hem İzmir’in muhteşem manzaraya sahip asansörünü görmüş olursunuz, hem de çarşıya yakın yerlerde otopark sorunu yaşamak zorunda kalmazsınız.

Çarşı Yakınlarında Görülecek Diğer Yerler

  • Smyrna Agora Antik Kenti : Çarşıya, 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tarihi antik kent, İzmir’de önemli tarihi yapılar arasında. Çok rahat bir şekilde bulabileceğiniz bu yere de, çarşı gezinizden sonra göz atabilirsiniz.
  • İzmir Etnografya Müzesi : İzmir müzeleri arasında en bilinen müzelerden biri. Çarşıya 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Bu Çarşı İzmir’in en bilindik turistik yerlerinden biri. Gerek birçok turistik yere yakın olması, gerekse tarihi dokusu ile, tarih ve alışveriş sevenler için kaçırılmaması gereken yerlerden.

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here