Kharkiv Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Birbirinden güzel katedralleri, eşsiz mimari yapıları ve bol eğlencesi olan Kharkiv, Ukrayna’nın en güzel ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Bu şehirde gezilecek ve görülecek yer yok diyenlere aldırmayın. Bu şehirde yapılacak çok şey var.
Kharkiv gezilecek yerler listesi hazırlarken şehrin ana caddesi olan Sumska Caddesi’nden başlayın. Hatta biraz daha güzel bir seçim yaparak, konaklayacağınız tesisi bu cadde yakınlarında tutun. Bu şekilde şehirde gezilecek yerler yürüme mesafesinde olacaktır.

Kharkiv’de bulunan turistik yerlerin hemen hemen hepsine yürüyerek gidebiliyorsunuz. Bu yüzden de toplu taşıma araçlarına pek ihtiyacınız olmuyor. Tek yapmanız gereken Sumska Caddesi yakınlarında bir yerde konaklamak.

Kharkiv’de nerede konaklayacağınız oldukça önemli. Bu yüzden hangi bölgede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa Kharkiv’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Kharkiv’deki en ideal konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kharkiv Gezilecek Yerler Listesi

Kharkiv’i siz de bizim ve birçok turistin yaptığı gibi Sumska Caddesi’nden gezmeye başlayın. Bu şekilde çok daha hızlı ve rahat bir gezi planı yapabilirsiniz.

1.Ayna Çayı Çeşmesi

Kharkiv Gezilecek Yerler
Kharkiv’de görülecek yerler

Şehrin göbeğinde bulunan bu çeşme, turistlerin en çok beğendiği ve Kharkiv’in olmazsa olmazlarından. Kharkiv’in simgesi olarak bilinen çeşmenin bulunduğu yer romantik olduğu söyleniyor. Bizzat tek başıma gidip gördüm. Fakat romantiklik adına hiçbir şey göremedim. Belki de yalnız gittiğimden dolayı göremedim. Fakat buraya romantik diye gitmeyin. Sadece çeşmenin enteresan mimarisini görmek için gidin.

Çeşmenin romantik bir yer olarak bilinmesinin nedeni ise, ilginç bir hikayeye sahip olmasındandır. Komunist parti sekreterinin bu aşk hikayesini de dinlemeden Kharkiv’den ayrılmayın.

1947 yılında, İkinci Dünya Savaşı’ndaki Sovyet zaferini kutlamak amacıyla inşa edilmiş.

Burayı akşam ziyaret edin. Akşamları ışıklar yandıktan sonra çok daha farklı bir görüntüye sahip oluyor.

Çeşmenin bulunduğu yer temiz hava almak ve kısa yürüyüşler için ideal. Kharkiv’de düğün fotoğraflarının birçoğu da burada çekiliyormuş. Şanslıysanız 1-2 düğün de görebilirsiniz.

2.Shevchenko Park

Kharkiv Gezilecek Yerler
Shevchenko Park

Eğer Ukrayna’nın herhangi bir şehrini ziyaret ettiyseniz, bu parkı duymuşsunuzdur. Aynı isimde hemen hemen her Ukrayna şehirde bir park bulunuyor. Artık bizde de gelenek haline geldi. Ukrayna’nın farklı bir şehrine gittiğimizde ilk olarak Shevchenko Parkı’na gidiyoruz.

Güzel bahçeleri ve heykelleri ile popüler olan bu park da şehir merkezinde yer alıyor. Yükselen meşe ağaçlarıyla çevrili olan bu parkda bulunan fukray‘nun anıtını da görmeden ayrılmayın.

3.Duyuru Katedrali

Kharkiv'de Gezilecek Yerler
Kharkiv’de Gezilecek Yerler

Lopki Nehri’nin yanında bulunan bu katedral, dış mimarisiyle göz kamaştıran yapılardan biri. Neo-Bizans tarzda inşa edilmiş olan bu katedral 19. yüzyılların sonlarında inşa edildiğinde Rus İmparatorluğu’nun en büyük kilisesiymiş.

80 metre yüksekliğindeki çan kulesi ise 1888 yılında tamamlanmış. Güney koridordaki İskenderiye Athanasius’un oturmuş görüntüsü ve beyaz Carrara mermerinden yapılmış ikonostasis katedral içerisinde görülmeye değer yerler arasında.

Göz At : Lviv Gezilecek Yerler

4.Maxim Gorki Park

Kharkiv'de Gezilecek Yerler
maxim gorki park

Merkeze birkaç dakika yürüme mesafesinde buluanan 130 hektarlık bu park da Kharkiv gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir parktır.
Park, ağaçlarla çevrili caddelere, geniş çimlere, gölet heykellerine, çardak ve Diana Tapınağı ile süslenmiş sofistike ve bakımlı bir şehir bahçesine ev sahipliği yapıyor.

Bunun yanında ailece eğlenebileceğiniz güzel şeyleri de bu park içerisinde bulabiliyorsunuz. Bir roller coaster’a, şehrin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz bir dönme dolaba ve teleferiğe ev sahipliği yapıyor. Yani bu parkta da yapılacak birçok şey var.

Göz At : Kiev Gezilecek Yerler

5.Özgürlük Meydanı

Kharkiv'de Gezilecek Yerler
Kharkiv

Kharkiv’in en güzel ve en hareketli meydanlarından biri olan Özgürlük Meydanı, 12 hektarlık bir alanda bulunuyor ve 750 metre uzunluğundadır.

Meydanda anıtın olmamasının nedeni ise, Lenin Heykeli’nin 2014 yılında protestocular tarafından parçalanmış olmasıdır. 2021’e kadar meydanın tam ortasına 86 metre uzunluğunda bir melek ve ortodoks haçı bulunan sütun dikilecekmiş. Tabi tahmin edilen tarihten önce veya sonra olma ihtimali de bir hayli yüksekmiş.

Göz At : Odessa Gezilecek Yerler

6.Kharkiv Güzel Sanatlar Müzesi

Kharkiv Gezilecek Yerler
Güzel Sanatlar Müzesi

Mekan, 1913’ten kalma Neoklasik bir konaktır, ancak koleksiyon, Kharkiv Üniversitesi’nin van Dyck ve Albrecht Dürer gibi Avrupalı ustalardan çeşitli eserler satın aldığı 19. yüzyılın başlarına dayanır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmüş olsa da, eserler başka bir yerlere saklanarak günümüze kadar ulaştırılması sağlanmış.

Müzedeki en önemli eserler arasında Romantik Ivan Aivazovsky, Modernist Kuzma Petrov-Vodkin ve Realist Ilya Repin gibi Rus sanatçıların şaheserleri yer alıyor. Sanat severler için güzel bir deneyim olacak bu müzeyi de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Göz At : Moskova gezilecek yerler

7.Varsayım Katedrali

Kharkiv Gezilecek Yerler
Varsayım Katedrali

Kharkiv’de katedral ve dini yapı çok. Varsayım Katedrali de bunlardan bir tanesi. Barok ve Neoklasik mimarinin harmanlanmış olduğu bir mimariye sahip olan bu katedralin tarihi 1770 yılına kadar gitmektedir.

19. yüzyılda Duyuru Katedrali inşa edilene kadar bu katedral, Kharkiv’in ana Ortodoks ibadet yeriydi.

Ne yazık ki katedral 1930’larda Sovyet yetkililer tarafından bozulmuş, ancak 70’lerden bu yana aşamalar halinde restore edilmiştir.

Yaldızlı ikonostasisin, ünlü İtalyan mimar Bartolomeo Rastrelli’nin eseri olduğuna inanılıyor.

Katedralin ayrı Neoklasik çan kulesi 90 metre yüksekliğindedir ve 21. yüzyıla kadar Kharkiv’in en yüksek binasıydı.

Göz At : Minsk Gezilecek Yerler

8.Anayasa Meydanı

Kharkiv Gezilecek Yerler
Anayasa Meydanı

Kharkiv’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel meydan ise Anayasa Meydanı’dır.

Meydan, 18. yüzyılda Kharkiv Kalesi’nin durduğu ve halk toplantıları için kullanılan bir meydan. Turistlerin favori yerlerinden biri olsa da, çok değişik bir yanı olmayan sıradan bir meydan diyebiliriz. Sadece tarihi ve etrafındaki mimari yapılarıyla dikkat çekiyor.

9.Kharkiv Tarihi Müzesi

Kharkiv Gezilecek Yerler
Kharkiv Tarihi Müzesi

Müzenin girişinde tarihi topları ve tankları görünce Kharkiv’in savaş tarihi hakkında geniş bir koleksiyonu görebileceğinizi daha içeri girmeden anlayabiliyorsunuz. 300 binden fazla eserin olduğu söylenen bu müzede, Kharkiv’in sıkıntılı savaş yıllarını ve zaferlerini de öğrenebilirsiniz.

Eserler arasında, Kurtuluş Savaşı (1917-1922) ve İkinci Dünya Savaşı (Büyük Vatanseverlik Savaşı) odaklı madalyalar, madeni paralar, üniformalar, resimler ve fotoğrafları görebilirsiniz.

10.Pokrovsky Katedrali (Kutsal Kefen Manastırı)

Kharkiv Gezilecek Yerler
Kharkiv’in Gezilecek Yerleri

Kharkiv’in görülmeye değer bir diğer dini yapısı ise, Pokrovsky Katedrali’dir. Şehrin en eski yapısı olarak bilinen bu yapı, Anayasa Meydanı’nın batı tarafındaki kapılar arkasında bulunuyor.

Tarihi 1689 yılına uzanan katedral, Cossack’ın Barok ve Neo-Bizans tasarımının bir birleşimidir. Aynı zamanda bir seminer ve piskoposluk sarayı olan bir kompleksin içine entegre edilmiştir. Katedralin iç kısmı oldukça süslü ve her yüzey fresklerle süslenmiş.

Kadınlar, katedrale başınız açık giremiyorsunuz. Fakat girişte eşarpları da bulmak mümkün.

Bonus : Aşıklar Çeşmesi 

Kharkiv’deki birçok evlenme teklifine ev sahipliği yaptığı söylenen aşıklar çeşmesi, iki heykelin öpüştüğü bir yer. Neden bu kadar ünlü olduğuna anlam verememiş olsam da, daha çok Ruslar ve Polonyalı turistlerin merak ettiği yerlerden biriymiş. Yani çeşme yakınlarında pek Türk görmek mümkün değil. Eğer Kharkiv’e çift olarak seyahat ediyorsanız, Aşıklar Çeşmesi’nin orada güzel bir fotoğraf çektirebilirsiniz.

Kharkiv Otel Önerileri

Kharkiv’de konaklama için çok fazla bölge seçeneğiniz bulunmuyor. Bu yüzden de şehir merkezi etrafında, Sumska Caddesi’ne yakın konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz. Bu caddeye yakın yerlerde konaklayacak olursanız, hem gece hayatı için ünlü olan yerlere yürüyerek gidebilir hem de turistik yerlere yakın olursunuz.

Kharkiv’de konaklama için daha çok oteller tercih ediliyor olsa da, siz diğer konaklama birimlerine de göz atın. Özellikle ailece seyahat ediyorsanız mutlaka dairelere de göz atın derim. Bu şehirde daireler otellere nazaran çok daha uygun fiyatlı olabiliyor. Özellikle 3-4 kişi seyahat ediyorsanız.

Daireleri tercih etmeyi düşünüyorsanız da Sumska Caddesi’ne yürüme mesafesinde olduğunuza da emin olun. Bu caddenin dibinde olmanıza gerek olmasa da yürüme mesafesinde olmanız şart diyebiliriz.

Kharkiv gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat şehirdeki en güzel ve en turistik yerler listedeki bu 10 yerden oluşuyor diyebiliriz.

Ukrayna gezilecek yerler


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...