Kiev Gezi Rehberi

Ukrayna’nın en kalabalık ve en hareketli şehirlerinden biri olan Kiev, daha çok gece hayatı için tercih edilen şehirlerden biri olsa da bu şehirde birçok gezilecek yer ve yapılacak şey vardır.
Kiev gezilecek yerler listesi genelde tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde daha görülecek birçok eğlenceli yerleri ve yapılacak güzel aktiviteleri bulabilirsiniz.

Orta Çağlarda Kiev Doğu Avrupa’nın büyük bir dilimini işgal eden devasa bir devletin başkentiydi ve bu altın çağdan kalan manastırlara ve katedralleri bu şehirde fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Kiev’in 1240’taki doğudan gelen Moğol istilasından, İkinci Dünya Savaşı’ndan batıdan saldıran Nazilere kadar, zor zamanlar geçirdiğini inkar etmek mümkün değil. Bu anlar, Kiev’in muazzam anıtlarla özdeşleştirildiği ve hatırlandığı bir parçadır.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi 

Kiev’de gezilecek yerler listesi hazırlarken konaklayacağınız bölgeye de karar vermenizde yarar var. Bu şehirde doğru bir bölgede konaklayarak hem gece hayatına hem de şehirdeki en turistik yerlere rahatlıkla gidebilirsiniz.

Kiev’de nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Kiev’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Kiev’deki en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

1.Mağaralar Manastırı

Kiev Gezilecek Yerler Listesi
Mağaralar Manastırı Kiev’de ilk görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Bir kompleks olduğundan dolayı birçok turistik ve tarihi yapıyada ev sahipliği yapar.

Kiev denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Mağaralar Manastırı, Kiev Pechersk Lavra olarak bilinmekte.

Doğu Ortodoks Hristiyanlığının en önemli bölgelerinden biri olan Dünya Mirası Pechersk Lavra, kiliseler, çan kuleleri ve yeraltı mağaralarından oluşan muhteşem bir komplekstir.

Her şeyi görmek yaklaşık dört saat sürebilir ve Mağaralar Manastırı’nı anlamlı hala getirmek istiyorsanız, rehberler eşliğinde burayı gezmekte yarar var.

Tarihi 11. yüzyıla kadar giden bu yapının en eski yerleri ise, insan yapımı yeraltı mağara sistemidir.

Bu Kompleksin bazı yerlerine girerken kadınların açık olan bölümlerini kapatmaları gerekiyor. Kadınların kıyafeti konusunda bir hayli katı olunduğundan dolayı da, buraya giderken yanınızda şallarınızı almayı da unutmayın.

Kiev’de turistik yerlere yakınlık ve gece hayatı için en çok tercih oteller ; Ukraine Hotel, Dnipro Hotel, Khreschatyk City Center Hotel, Premier Hotel Rus ve ibis Kiev City Center adlı tesislerdir. Bu oteller, hem fiyat/fayda bakımından hem de konuk değerlendirme puanı bakımından şehrin en iyileri arasındadır.

2.Büyük Lavra Çan Kulesi

Kiev Gezilecek Yerler
Büyük Çan Kulesi – Mağaralar Manastırı’nın bir parçasıdır

Mağaralar Manastırı’nın bir parçası olan bu Çan Kulesi de, burada kaçırılmaması gereken yapılardan.

1731-1745 yılları arasında yapılmış olan bu kule, yapıldığı tarihte dünyanın en uzun kulesi olarak bilinirmiş.

Günümüzde turistlerin en merak ettiği yerlerden biri olan bu kuleyi gezilecek yerler listenize ekleyin.

3.Aziz Sofya Katedrali

Kiev Gezilecek Yerler
Aziz Sofya Kilisesi – Flickr.com

Kiev’de görülecek yerler arasında bir hayli eski bir dini yapı olan Aziz Sofya Katedrali de Mağaralar Manastırı Kompleksi’nin içerisinde yer almaktadır.

Kiev’in hayatta kalan en eski kilisesi olan Aziz Sofya, 1000’li yıllara kadar giden bir mimariye ve süslemeye sahip. 13 yaldızlı kubbesiyle ünlü olan katedral, 1037’de lahitleri sergilenen bilge Prens Yaroslav tarafından başlatılmış.

Günümüze kalan freskler görülmeye değer. Ayrıca ilk yapıldığı zamandan beri günümüze kadar gelmiş olan mozaiklere de göz atmayı unutmayın.

4.Pirogovo – Kiev Halk Mimarisi ve Yaşam Müzesi

Kiev'de gezilecek yerler
Kiev Halk Mimarisi ve Yaşam Müzesi

Kiev’de gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda olması gereken yerlerden biri olan Pirogovo, şehrin güney eteklerinde bir açık hava müzesi şeklinde hizmet vermekte.

6 farklı Ukrayna bölgesinden gelen kırsal mimari bu alana taşınmış ve altı ayrı köyden yeniden birleştirilmiş. 300’den fazla binaya ev sahipliği yapan bu yerde kiliseden atölyelere görebileceğiniz birçok şey bulunuyor. Ayrıca burada dokuma ve seramik sanatının işleyişini de görebilirsiniz.

1969 yılında kurulmuş olan bu müze bu zamana kadar 70 binden fazla eser üretmiş.

5.Aziz Michael Altın Kubbeli Katedral

Aziz Micheal Altın Kubbeli Katedral
Aziz Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev’de gezilecek dini yapılardan bir diğeri de, Kubbesi altın kaplamalı olan Aziz Micheal Katedrali’dir. Çok kubbeli bir katedral olmasıyla ünlü olan bu dini yapı 12. yüzyıldan kalmadır.

Katedralin iç kısmı Bizans tasarımını korumuşken, dış mimari ise 18. yüzyılın ortalarından kalma bir Barok tarzdadır. Bir de çan kulesi olan bu katedralin en güzel yanı da manzarası. Eğer bu çan kulesine çıkacak olursanız şehirdeki en güzel manzaralardan birine şahit olabilirsiniz.

6.Anavatan Anıtı

Kiev Gezilecek Yerler
Anavatan Anıtı – Şehrin ikonik yapılarından biri

Kiev gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Anavatan Anıtı, Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’ya karşı kazandığı zaferin anısına 1981 yılında dikilmiş.

Knieper’ın yanındaki bir parkta, bir kadının bu sembolik figürü Kiev’in hemen hemen her yerinden görülebiliyor.

Figürün dayandığı kılıç 16 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığında. Figürün sol kolunda Sovyetler Birliği’nin amblemini taşıyan bir kalkan var. Küçük bir ücret karşılığında, Kiev silüetinin nefes kesen manzarası için kalkanın seyir yerine kadar çıkabilirsiniz. Tabanındaki yükselen heykelin altında, savaş sırasında Sovyetler Birliği Kahramanı unvanıyla onurlandırılmış 11.600 asker ve 200’den fazla işçi ismini gösteren bir Anıt salonu bulunuyor.

Yakınına kadar gitmeseniz de görebildiğiniz yerlerden fotoğraflarını çekseniz de yeter.

Eğer bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Özgürlük Anıtı Dünyanın en uzun heykelleri arasında 42. sıradayken, Anavatan Anıtı da 18. sıradadır.

7.İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler
İkinci Dünya Savaşı Ukrayna Tarihi Müzesi

Kiev’de gezilecek müzelerden biri olan İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi, Anavatan Anıtı’nın entegre olduğu bir müzedir. Şehrin 11.600 askeri ve 200 işçi için yapılmış plakaları bu müzede görebilirsiniz.

300 binden fazla eserin olduğu söylenen bu müzedeki sergiler çok iyi düzenlenmiş. Birbirinden farklı silahları, haritaları, üniformaları ve arşiv fotoğraflarını bu sergilerde görebiliyorsunuz.

8.Bağımsızlık Meydanı

Kiev Gezilecek Yerler
Bağımsızlık Meydanı – Kiev’de görülecek en önemli yerler arasında

Gelelim Kiev’in en hareketli ve en güzel meydanına. Kiev’in en canlı yerlerinden biri olarak bilinen Bağımsızlık Meydanı’nda istediğiniz her yere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Meydan, 1990 yılından beri siyasi aktivizm merkezi olmuş ve ünlü Euromaidan protestolarının 2013-14 yılları arasında gerçekleştiği yerdir. Meydanda bulunan ”Cennetteki Yüzyıl” anıtı bu protestolarda ölenlerin anısına yapılmış.

Bu meydan, Kiev’in en merkezi yerlerinden biri olarak bilinir ve çevresindeki konaklama birimleriyle de bir hayli popülerdir. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümünü yürüyerek halledebilir, gece hayatı için popüler olan yerlere de çok kısa sürede gidebilirsiniz.

Bağımsızlık Meydanı yakınlarında bulunan konaklama birimlerine göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

9.Kreşatik (Kreşçatik) Caddesi

Kiev Gezilecek Yerler
Kreşatik Caddesi

İstanbul’un İstiklal Caddesi olan bu cadde, Kiev’in en hareketli ve en güzel caddelerinden biridir. Bir buluşma noktası ve alışveriş caddesi olan Kreşatik Caddesi, meydanı Kiev’in geri kalanına bağlıyor.

Bu cadde, İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse yok olmuş ve daha sonra Sovyet Neoklasik tarzda yeniden inşa edilmiş.

Bu caddenin en güzel yanı ise, hafta sonlarında caddenin araç trafiğine kapalı olmasıdır. Bu yüzden de sokaklara dökülmüş Ukrayna halkını da bu caddede alışveriş heyecanı yaşarken görebilirsiniz. Birçok kafeye, restoran ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan bu caddeyi Kiev gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Bu cadde yakınları da Kiev’de konaklama için en güvenli ve en merkezi bölgelerden biri olarak sayılır. Bu caddeye yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

10.Andriyivskyy Descent (Andriyivsky Yokuşu)

Kiev Gezilecek Yerler
Andriyivskyy Descent – Flickr.com

Yukarı Şehir mahallesi ile Pidol mahallesini birbirine bağlayan bu tarihi inişin olduğu cadde de Kiev’de görülecek yerler arasında.

En tepesinde, tarihi 18. yüzyıla uzanan zengin barok tarzında Aziz Andrew Kilisesi bulunuyor.

Bu caddeyi görmenin en güzel yolu da Podil’den fünikülere binmektir. Fakat dilerseniz bu caddeye yürüyerek de gidebilirsiniz. Bu caddenin çıktığı yerlere de mutlaka göz atın. Şehri tepeden izleyebileceğiniz yerleri, ara sokaklardaki kafeleri ve restoranları da görmeden dönmeyin.

11.Kiev Gezilecek Yerler – Podil

Kiev'de gezilmesi gereken yerler
Podil Kiev’de görülecek ve konaklanabilecek en güzel bölgelerden biri

Podil, Kiev gezilecek yerler listesinde olsa da, Kiev’de konaklama için de tercih edilebilecek en ideal bölgelerdendir. Şehir merkezine yürüme mesafesinde olmasa da toplu taşıma araçlarını kullanarak bu bölgeden merkeze ve şehrin diğer turistik yerlerine rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Bu yüzden konaklama için de bu bölgeyi düşünebilirsiniz.

Podil, Kiev’de görülmeye değer en güzel mahallelerden biri. Prestijli bir Üniversiteye ve birbirinden kaliteli restoranlara ve kafelere ev sahipliği yapan bu renkli mahallede ayrıca gezilecek ve görülecek birçok yer bulunuyor.

Podil Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

12.Kiev Gezilecek Yerler – Aziz Vladimir Katedrali

Kiev'in Gezilecek Yerleri
Aziz Vladimir Katedrali

Kiev’deki en güzel kiliselerden bir diğeri olan Aziz Vladimir de bu şehirde görülmeye değer tarihi-dini yapılardan biridir. Doğu Ortodoks Kilisesi olan bu katedral, sarı cephesiyle dikkat çekmekte.

Bu katedralin en güzel yanı da ayinlerin sık sık yapılıyor olması. Bu ayinler sırasında katedral içi çok daha güzel bir sahneye ev sahipliği yapıyor. Eğer denk getirebilirsiniz, bu deneyimi kaçırmayın. Ayinler hafta içi iki kez, hafta sonu üç kez 08:00-17:00 saatleri arasında yapılıyor. Tam net bir saat belli olmadığından şansınıza kalmış bu ayini görmek.

13.Kiev Gezilecek Yerler – Hryshko Ulusal Botanik Bahçesi

Kiev Gezilecek Yerler
Hryshko Botanik Bahçesi

Kiev’in en yeşil alanlarından biri olan bu Botanik Bahçesi de Kiev’de gezilecek yerler arasında.

Anavatan Anıtı’ndan aşağıya inerken görebileceğiniz bu bahçe, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yönetilmektedir. Bahçe içerisinde toplamda 13.000 çeşit ağaç, çalı ve çiçek türü olduğu söylenmekte.

Her mevsim başka bir güzel olan bu Botanik Bahçesi’nin en güzel olduğu zaman ise bahar sonlarıymış.

14.Kiev Gezilecek Yerler – Altın Kapı

Kiev Gezilecek Yerler
Altın Kapı – Flickr.com

Kiev’in sembolik yapılarından biri olan bu Altın Kapı, 1982 yılında yani Kiev’in 1500. yıldönümünde yapılmış. Aslında orjinali 11.yüzyılda yapılmış, fakat 13. yüzyılda yıkılmış.

11. yüzyılda kapının nasıl bir görüntüye sahip olduğu konusunda net bir bilgi yok. Bu yüzden de, tasarım sorgulamaya açık.

Kapı ana portalın üstündeki dört basamaklı çıkıntılar ve her iki tarafta ahşap uzantıların bulunduğu etkileyici bir yapıdır. Kapının bulunduğu bahçede de Bilge Yaroslav’a ait bir anıt var. Göz atabilirsiniz.

Altın Kapı’nın tarihi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, 11. yüzyılda, Kiev, kendisini şehir sınırları dışına yerleştirmiş göçebe bir kabile tarafından işgal tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Yaroslav, kentini takip eden şiddetli savaşta savunmayı başardı, ancak bölgenin çevresine yeni surlar inşa edilerek koruma artırılmalıydı. Bu planın bir parçası olarak Altın Kapı veya “Zoloti Vorota” inşa edildi ve şehre ana tören kapısı olarak hizmet etti.

1832’de kazılar yapıldı ve bir zamanlar muhteşem girişin çökmekte olan kalıntıları keşfedildi. Kemerin kalan duvarları ve bölümleri güçlendirilmiş ve korunmuştur. Bugün ayakta kalan yapı, orijinal taş ve tuğla kalıntılarının ve 20. yüzyılda etraflarına yerleştirilmiş olan modern yapıların bir birleşimidir. Bilge Yaroslav heykeli daha sonra kapıyı çevreleyen parka eklendi.

15.Kiev Gezilecek Yerler – Ulusal Opera Binası

Kiev Gezilecek Yerler
Ulusal Opera Binası – Kiev’de Görülecek Yerler

Kiev’de görülmeye değer yerlerden bir diğeri de Ulusal Opera Binası’dır. Madam Butterfly, Rigoletto veya Prokofiev’in Romeo ve Juliet’ini izlemek için veya sadece binanın dış yapısına göz atmak için buraya göz atabilirsiniz.

Konserlere gitme gibi bir niyetiniz varsa, otelinizin resepsiyonuna biletleri satıp satmadığını sorabilirsiniz. 4-5 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde bu opera biletlerini bulabiliyormuşsunuz.

16.Kiev Gezilecek Yerler – Shevchenko Park

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev Gezilecek Yerler

Kiev’deki en güzel park olarak bilinen Shevchenko Park, bu şehirde kaçırılmaması gereken turistik yerlerden biri.

Daha çok öğrencilerin takıldığı yerlerden biri olarak bilinen bu park, Kiev’de süper popüler bir yer.

17.Kiev Gezilecek Yerler – Mariyinsky Sarayı

Kiev Gezi Rehberi
Mariyinsky Sarayı

Kiev’deki en güzel yapılardan biri olan Mariyinsky Sarayı, eskiden Tsarskoe olarak bilinen biliniyormuş. Saray, Verkhovna Rada (Parlamento) binasının yanında bulunuyor ve Ukrayna Devlet Başkanının tören konutu olarak faaliyet göstermekte.

Mariyinsky Sarayı, 1744 yılında İtalyan Barok mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından yaptırılmış. Bugün, zirve toplantıları ve ödüller gibi ulusal öneme sahip çeşitli etkinliklerin yanı sıra dünyanın her yerinden resmi delegelerin toplantılarına ev sahipliği yapıyor.

Pecherskyj adlı Kiev’in en popüler bölgesinde bulunduğundan dolayı da saraya ulaşım kolay.

18.Kiev Gezilecek Yerler – Besarabsky Market

Kiev Gezilecek Yerler
Besarabsky Market

Kiev’de gezilecek en güzel ve en hareketli yerlerden biri olan bu pazar yeri, çevresindeki gece hayatı yerleriyle çok daha ünlü.

Tarihi bir pazar olan Besarabsky’de alışveriş yapmak bir sanat işi. Etikette 100 yazan bir şeyi 50’ye alabiliyorsunuz. Turist olduğunuzdan dolayı da sizinle çok pazarlık yapmıyorlar. Bu yüzden tanıdık bir Ukraynalı arkadaşı götürmek şart.

Hiçbir şey almasanız da pazar çevresinde bulunan restoranlarda karnınızı doyurabilir veya bir kafede oturup halkın alışveriş heyecanını izleyebilirsiniz.

Bu pazar çevresi Kiev’de gece hayatı için en iyi ve en canlı yer olarak bilinir. Yani Kiev’de gece hayatı için sabahlara kadar eğlenmeyi planlıyorsanız bu pazar yakınlarındaki mekanları tercih ettiğinizden emin olun. Pazar şehirdeki en ünlü iki bölge olan Shevchenkivskyj Bölgesi ve Pecherskyj Bölgesi arasında yer alıyor. Yani şehirdeki birçok yere bu pazar yerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu bölge Kiev’de konaklama için de en çok tercih edilen yerlerden biri. Özellikle gece hayatı için çılgın planları olan turistlerin tercih ettiği tesisler bu pazar çevresindekilerdir. Bu pazar yerine yakın olan konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

19.Kiev Gezilecek Yerler – Ulusal Çernobil Müzesi

Kiev Gezilecek Yerler
Ulusal Çernobil Müzesi

Kiev’de gezilecek en güzel müzelerden biri olan Ulusal Çernobil Müzesi, bir trajedi hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabileceğiniz bir yerdir.

Reaktöre en yakın kasaba (3 km uzaklıktaki) Pripyat, felaketten önce çoğunlukla fabrika işçilerinin aileleri olan 49.000 asistana ev sahipliği yapıyordu; şimdi kimse orada yaşamıyor.

Çernobil şehri reaktörün sadece 4 km güneyindedir. Yüksek radyasyon seviyeleri Çernobil’i çevreleyen bölgeden 100.000’den fazla insanın tahliye edilmesine yol açtı. Bu felaket hakkında çok daha geniş bilgileri bulabileceğiniz bu müzeye göz atmayı da unutmayın.

20.Kiev Gezilecek Yerler – Heykeller Geçiti

Kiev Gezilecek Yerler
Heykeller Geçiti

Sokak 1980’lerde mimar Avraam Miletsky tarafından inşa edildi. 2009’da çağdaş sanat heykellerinin ilavesiyle büyümeye başladı. Her geçeni gülümseten eserlere sahip olan bu yeri de Kiev gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

BONUS : Arsenalna Metro İstasyonu

Çok ilginçtir ki Kiev’i ziyaret eden birçok turist bu metro istasyonunu görmek ister. Yaklaşık 105 metre kadar aşağı giden bu metro istasyonu sırf bu yüzden ziyaret ediliyor. Yani metro istasyonunun içerisinde bir şeyler göreceğinizi sanmayın. Sadece derinliği dolayısıyla popüler bir yer.

Yürüyen merdiven ile metroya inmek en az 4 dakika sürüyor. Bu yüzden bu yürüyen merdivenlerden aşağı koşan yerli halkı görünce şaşırmayın.

Kiev Gezilecek Yerler – TAVSİYELER

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev’de ara sokaklara girip kaybolarak gezin. Birbirinden güzel tarihi yapıları ve yemyeşil ağaçlarla çevrili sokakları görebilirsiniz

Kiev’de gezilecek yerler genel olarak şehir merkezi çevresinde toplanmaktadır. Şehrin en önemli tarihi yapılarını bu merkeze yakın yerlerde bulabiliyorsunuz. Bu yüzden gezilecek yerler listenize şehir merkezinden veya Mağaralar Manastırı adı verilen kompleksten başlamanızda yarar var.

Kiev’de gezilecek yerleri iyi bir şekilde aradan çıkarmak için nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Bu yüzden bu şehirde konaklama birimi bulmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var.

Bu 5 bölge şehirde konaklama için en ideal bölgelerden. Gezilecek yerlere yakın bir bölge arıyorsanız da Shevchenkivskyj veya Pecherskyj bölgelerinin tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerde bulunan konaklama birimlerinin büyük bir bölümü Kiev’de gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgelerde konaklayacak olursanız da şehirdeki en iyi gece hayatı deneyimini yaşabilirsiniz.

Göz At : Minsk Gezilecek Yerler

Kiev'de gezilecek yerler
Kiev Sokaklarındaki güzellikleri kaçırmayın

Kiev, Lviv’e göre pahalı olsa da yine de uygun denebilecek şehirlerden biri. Fakat şehirdeki turistik yerlere yakınlaştıkça her şeyin fiyatı artıyor. Özellikle bu şehirde restoran ve kafe seçimi konusunda dikkatli olmanızda yarar var. Şehirdeki turistik yerlere yakın restoranlarda 2 kat daha fazla ücret ödeyebileceğinizi de unutmayın.

Kiev’de gece hayatı için plan yapıyorsanız, gezilecek yerler ile gece hayatına yakın olan konaklama bölgelerini tercih edin. Hem taksilere çok fazla ücret ödemek zorunda kalmazsınız hem de otelinize geceleri geri dönerken kolay olur.

Göz At : Moskova Gezilecek Yerler

Bu şehirde gece hayatı için en çok tercih edilen yer Shevchenkivskyj veya Pecherskyj bölgelerinin arasında bulunan pazar yeri çevresidir. Bu pazar yerinin çevresinde birçok gezilecek yer görebileceğiniz gece hayatı için şehrin önde gelen gece kulüplerini ve barlarını da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev’in en kalabalık yerlerinden biri olan Bağımsızlık Meydanı’nı da görün

Geceleri bu şehir bir hayli hareketli oluyor. Nerede olursanız olun gece hayatı için birçok partiyi bu şehirde bulabiliyorsunuz. Tabi bazı gece kulüplerine girişler aşırı pahalı olabilmekte. Bu yüzden, gitmek istediğiniz gece kulübünün giriş ücreti olup olmadığını gitmeden önce öğrenin ve gece kulübünde çok fazla içmeyin. İçecekseniz happy hourları meşhur barlarda için ve gece kulübüne gidin. Kulüpte ise birkaç içkiyle gecenizi tamamlayabilirsiniz.

Göz at : Lviv Gezilecek Yerler

Gece kulüplerinde bulunan herhangi bir kız size direkt olarak geliyorsa, o kızın çalışan bir bayan olabileceğini de unutmayın. Yani sizin kara kaşınıza gözüne gelmiyordur. Paranıza geliyordur. Bu yüzden balıklama atlayıp kıza sabahlara kadar içkiler almayın.

Kiev Gezilecek Yerler
Kiev’in gezilecek yerleri

Kiev gezilecek yerler listesine ekleyebileceğimiz birkaç yer daha bulmak mümkün. Fakat Kiev’de genelde 3-4 günlük bir gezi düzenlendiğinden ve bu gezilecek yerler dışındaki yerlerin pek de popüler olmadığından dolayı bu 20 yer sanırım yeterli olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...