İtalya’nın En Eskisi Kolezyum, Roma

Roma Forumu’nun hemen doğusunda yer alan, Kolezyum olarak bilinen amfi tiyatro, M.Ö 70-72 yılları arasında Flaviuslar döneminde, İmparator Vespasianus tarafından Roma halkına bir hediye olarak yaptırılmıştır.

M.Ö 80 yılında Vespasian’ın oğlu titus tarafından resmen amfi tiyatro olarak, 100 günlük oyunlar için açılmıştır. Bu 100 günlük oyunlar ayrıca vahşi hayvan  ve Gladyatörlerin dövüşlerini de kapsıyordu.Aktif olarak dört asır kullanıldıktan sonra muhteşem arena, ihmaller sonucu ve doğal afetlerden dolayı, kapanarak, 18.yy’a kadar, daha çok yapı malzemelerinin kaynağı olarak kullanılmıştır.Orijinal Kolezyum’un hemen hemen üçte ikisi, zamanla tahrip olmasına rağmen popüler bir turizm merkezi olmaya devam etmiş ve Roma’nın uzun tarihinin sembolü olmuştur.

Kolezyum,Roma
Kolezyuma giden cadde

Roma’da nerede kalmalı ? adlı yazı ile şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel ve hostel tavsiyelerini detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Roma’da bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kolezyum’un kökeni, başlangıç noktası

Çökmekte olan Roma İmparatoru Nero, M.Ö 68 yılında kendi canına kıyarak Ülke’de bir kaos oluşturmuştur. Rivayete göre kendi canına kıymasının sebebi iç savaş döneminde kendisinin uyguladığı kötü yönetim ve onun kendi aşırılıklarıydı. Nero’nun ölümünden sonra, bir süre kimse tahtı almaya cesaret edememişti. Çünkü Ülke’de bir kaos vardı ve halk çok kızgındı.

Kolezyum,Roma
Roma Amfi Tiyatrosu

M.Ö 70-72 yılları arasında Vespasian, Romalılara geri dönecek, onlara eski gücünü göstermek isteyecek ve bir hediye olarak bu amfi tiyatroyu sunacaktır. M.Ö 64 yılında Nero’nun kendisi için yaptırdığı sarayda artık İmparator yaşamayacak ve yerine bugün kolezyum denilen yer inşa edilecekti.Flavius İmparatorları, Vespesian ve oğulları Titus (79-81) ve Domitian (81-96) Roma mahkemesinin aşırılıklarını yumuşatmak için girişimde bulunmuşlardır. Amaçları ise Senato yetkisini geri vererek, kamu refah düzeyini teşvik etmekti.

Kolezyum,Roma
Kolezyumun İç Görünümü

Birçok halk tarafından sevilen Titus kendi özverisiyle ve Ülkedeki karışıklıkları lehine çevirerek halkın gönlünü kazanmıştır. Ünlülüğünü yitiren Vesuvius’un (M.Ö 79 ) elinden kolezyumu alarak tamamen, kendisinin ve kardeşi Domitian’ın hakimiyeti altına almıştır. Bunu yaparken halkın desteğini oldukça kolay şekilde alabilmesi; Vesuvius’un Herculaneum şehirlerini ve Pompeii yakıp yıkmasına bağlanmaktadır.

Kolezyum : Büyük Amfi Tiyatro

Roma Dünyası’nın en büyük amfi tiyatrosu oluşu (190-155 metre ) ve sadece taş betondan oluşu, onu diğer destek almak amacıyla, yamaçlar içine kazılmış olan birçok amfi tiyatrodan ayırmaktadır. Kolezyum hiçbir yamaç desteği olmayan taş ve betondan yapılmış müstakil bir yapıdır.

Kolezyum,Roma
Kolezyumun Ön cephesi

80 adet yarı dairesel kolonlarla desteklenmiş dış yapısı ve her kolonun kendine ait bir tarzı ve tarihi vardır.Kolezyum’un ana girişine yakın olan bir kolonun üzerine yapılmış bir Konstantin kemeri vardır. Bu kemer M.Ö 315 yılında Konstantin I’in zafer hediyesi olarak yapılmıştır.

50.000’den fazla oturma alanına sahip ve sosyal sıralamaya göre bir oturma düzeni bulunmaktadır. Bunun yegane sebebi ise, şehrin önde gelenlerini Roma güneşinin yakıcı sıcaklığından korumak ve sınıf ayrımını halka aksettirebilmektir. Antik Roma’da Kolezyum seyircisi önünde savaşan gladyatörlerin büyük çoğunluğu erkek olmasına rağmen kadın gladyatörlerde bulunuyordu. Gladyatörler genelde köle, kınanmış hükümlüler ya da ağır suç işleyen suçlulardır.

Kolezyum,Roma
Kolezyumun içi

Yüzyılar boyunca Kolezyum

Kolezyumun kullanımı, Batı Roma İmparatorluğu’na ve 6.yy’da Gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerine son verilerek başka kamu eğlencesi olarak kullanılmaya başlanana kadardır. tüm bu zaman boyunca birçok doğal afetler tarafından hasar almış ve yüzyıllar içerisinde Kolezyum tamamen terk edilerek, bina projeleri için bir taş ocağı olarak kullanılmıştır. Hatta Aziz John ve San Pietro Bazilikası‘nın yapımında kaynak olarak Kolezyum’da bulunan taşlar kullanılmıştır. Ayrıca Palazzo Venezia (Venedik Sarayı) ve Tiber nehri için koruma surları yapılırken de, kolezyumun taşları kullanılmıştır.

18.yy’ın başlarında çeşitli Kutsal Papalar kolezyumu, Hristiyanlık sahası olarak muhafaza etmek için çalışmıştır.Bu da bu büyük amfi tiyatronun, bir taş ocağı olarak kullanılmasını durdurmuştur. 20.yy’a gelindiğinde, hava koşulları,doğal afetler,ihmal ve barbar baskınları, kolezyumun üçte ikisini yok etmiştir. Restorasyon çalışmaları 1990 yılında başlamış ve Kolezyum, Dünyanın her yerinden gelen turistler için önemli bir yer olduğundan, bugünkü restore edilmiş halini almıştır ve halen restorasyon çalışmaları da devam etmektedir.

Kolezyum,Roma
Kolezyuma Giden Yol

Kolezyum Gezisi Hakkında Bilgiler

Kolezyum biletleri, Palatino Tepesi ve Roma Forumu kombineli olarak satılmaktadır. Yani aynı bilet ile hem,Palatino Tepesi ve Roma Forumu, hem de Kolezyumu görebilirsiniz. Bu üç turistik yer Roma’da gezilecek yerler bakımından en önemli yerlerdir.

Açılış saatleri ise 8:30-17:00 arasıdır. Ancak yaz sezonunda kapanış saatleri biraz daha geç olabilmektedir. Eğer Roma gezisi için 2 günden fazla bir gezi planı yapıyorsanız,Kolezyum etrafında bulunan otel veya hostelleri kesinlikle tavsiye ederim. Oldukça uygun fiyatlara hosteller bulabileceğiniz gibi,hemen hemen her bütçeye uygun otelde bulmak mümkündür. Eğer kolezyuma yakın yerlerde konaklama şansı bulamazsanız,buraya ulaşmak için Termini İstasyonunu kullanabilirsiniz. En bilindik metro istasyonlarından olan Termini,Kolezyuma sadece 10 dakika yürüme mesafesindedir. PantheonNavona Meydanı, İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi gibi, turistik yerlerden 15-20 dakika yürüyerek buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, toplu taşıma araçlarına pek ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...