Katedral şehri olarak da bilinen Köln, karnavalları ile ünlü bir kent. Ren nehri kıyısında olan bu şehirde gezilecek bir çok yer bulunuyor. Daha çok tarihi yapıları ile ön plana çıkan bu şehirde görülecek çok yer var. Köln gezilecek yerler listenizi oluştururken tarihi yapılardan başlamanızda yarar var. Zaten Köln tarihi yapılarıyla popüler olan bir şehir, özellikle Katedralleriyle. Sahip olduğu 12 katedral ile dünya çapında da ünlü.

Köln’de gezilecek yerlere geçmeden önce, bu şehirde nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Eğer turistik yerlere süper yakın olayım diyorsanız farklı bir bölgede, ucuz olsun benim olsun diyorsanız da farklı bir bölgede konaklamanız gerekiyor. Henüz konaklama için karar vermediyseniz, Köln’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Direkt olarak otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de şehirdeki en popüler ve en iyi fiyat/fayda oranına ve en iyi konuma sahip, merkeze 3 km ve turistik yerlere oldukça yakın olan, 4 yıldızlı otel ”Leonardo Hotel Köln” adlı tesise veya daha bütçeli bir otel için de şehrin tam merkezine 1 km uzaklıkta bulunan ”Holiday inn Express Cologne City Centre” adlı 3 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler – En İyi 19 Yer

1.Eski Şehir Bölgesi – Alter Markt (Olmazsa Olmazlardan)

Birbirinden güzel restoran, bar, cafe ve mağazalarla çevrili bu bölge kentin en turistik bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Eşsiz tarihi yapılarıyla göz kamaştıran Eski Şehir Bölgesi, karnavallara ev sahipliği yaptığı gibi Roma döneminden sonra pazar yeri olarak da kullanılmış. Bunun yanında birbirinden güzel kiliseleri, çeşmeleri ve müzeleri bu meydan çevresinde fazlasıyla bulabilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Eski Şehir  Bölgesi’ne 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Köln Katedrali (Kölner Dom – Olmazsa Olmazlardan)

Köln Gezilecek Yerler
Köln Katedrali

Aziz Peter ve Aziz Mary Katedrali olarak da bilinen bu görkemli yapı, Köln’nün sembolü olarak bilinir. 1248 yılında yapımına başlanmış bu yapı Ren Nehri’nin sol tarafında yer almakta. Tamamlanması 1880 yılına kadar süren bu tarihi yapının 157 metre uzunluğunda iki adet kulesi bulunmakta. UNESCO Dünya Kültür Mirası arasında bulunan bu yapı şehirdeki merkez garının hemen yan tarafında yer almakta.

Dünyanın en büyük üçüncü kilisesi olarak nam yapmış bu katedralin kulesine 500’den fazla merdiveni aşarak çıkabilir, şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Köln Katedrali’ne çok kısa yürüyüş mesafesinde olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Roma Germen Müzesi

Köln gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel müzelerden biri olan Roma Germen Müzesi, Köln Katedrali’ne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmakta. Arkeolojik çalışmalara ait eserleri görebileceğiniz bu müze, uzunca bir dönem olan Paleotik dönemden Ortaçağ dönemine kadar birçok eseri bu müzede görmek mümkün. Müzedeki en güzel eserler ikinci yüzyıldan kalma Dionyos Mozaikleri ve birinci yüzyıldan kalma mezar anıttır. Mezar anıtın yüksekliği ise 15 metre. Germen dönemine ait mücevherlerin de sergilendiği bu müzede, Roma dönemine seramik ve heykelleri de görmek mümkün.

Booking.com aracılığıyla Roma Germen Müzesi kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4.Çikolata Müzesi

Müzelerle dolu Köln’de bir diğer görülmeye değer müze ise, Çikolata Müzesi’dir. Çikolatayla arası iyi olan turistlerin mutlaka uğradığı müzelerden biri. 1993 yılında kurulmuş bu müze, nehir kenarında bulunmakta. Eski Şehir Bölgesi’nden yürüyerek birkaç dakikada ulaşabileceğiniz bu müze, çikolatanın tarihi hakkında bilgileri bulabileceğiniz en güzel yer. Ayrıca çikolata çeşmeleri ile tatlı bir müze gezisi yapabilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Çikolata Müzesi’ne yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Wallraf Richartz ve Ludwig Müzesi

Köln’deki en güzel müzelerden bir diğeri ise, Ludwig Müzesi’dir. Bu müzede Peter Ludwig’e ait kişisel koleksiyonları görebiliyorsunuz. 1976 yılında açılmış bu müze yeni ve modern bir binada hizmet vermekte. Renoir Manet ve Rembrandt gibi ünlü sanatçılara ait eserleri bu müze de görmek mümkün. Wallraf Richartz ve Ludwin Müzeleri aynı çatı altında farklı bölümlerde bulunmakta.

6.St. Gereon Kilisesi

Köln’deki en farklı kiliselerden biri olan Aziz Gereon Kilisesi, Romanesk tarzda 7. yüzyıldan kalma eski bir binanın üzerine yapılmış. Kilise içerisinde orta çağ duvar resimleri, antik emanetler ve mozaikleri görebilirsiniz. Şehrin kültürel miraslarından biri olarak kabul edilen bu kiliseyi de Köln Gezilecek Yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7.Köln Teleferiği

Avrupa’nın ilk teleferiği olan Köln Teleferiği nehir üzerinden geçmekte. 1957 yılında yapılmış olan bu teleferikte manzara mükemmel. Köln Katedrali manzarasıyla popüler olan, yerden 935 metre yüksekliğinde olan bu teleferikten eşsiz manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Nisan-Ekim ayları arasında faaliyet gösteren bu teleferik yılda ortalama 15 milyonun üzerinde yolcu taşımaktaymış. Toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz bu teleferik deneyimini kaçırmayın.

8.Eski Belediye Binası

Almanya’daki en eski kamu binası olarak bilinen bu binanın güzel bir tarihi var. 14. ve 15. yüzyılın çalışmalarına rastlayabileceğiniz bu bina üzerinde Rönesans mimarisini hatta 20.yüzyıl mimari çalışmaları da görmek mümkün. Süper popüler bir yapı olmasa da Köln’de görülmeye değer yerler arasında diyebiliriz.

9.Köln Merkez Camii

Köln’e kadar gidip de bir camii görmeden de olmaz. Osmanlı mimari tarzını görebileceğiniz bu süper modern yapı mimar Paul Böhm tarafından tasarlanmış. Külliye tarzındaki binada kapalı çarşı, sergi salonu, müze ve kütüphane gibi bölümler bulunmakta. 2009 yılında diyanet işleri Türk İslam Birliği tarafından temelleri atılan bu yapı, farklı modern yapısıyla görülmeye değer.

10.Brühl Sarayları 

Augustusburg Sarayı, Köln merkezine biraz uzak olsa da, zamanı olanlar için görülmeye değer saraylardan biri. UNESCO Dünya Kültür Mirası koruması altında olan bu saray, barok ve rokoko tarzında inşa edilmiş oldukça etkileyici bir yapı. Merdivenli salonu ile meşhur olan bu sarayın bahçesi ise, festivaller ve konserler için kullanılıyormuş.

Yine bu kompleks içerisindeki bir diğer güzel saray ise, 1740 senesinde yapılmış olan Falkenlust Sarayı’dır. Bu sarayda en az Augustusburg Sarayı kadar etkileyici ve görkemlidir. Bunun yanında bu kompleks içerisinde tarihi eserler ve müzeleri de görebiliyorsunuz.

11.Hohe Caddesi

Köln Gezilecek Yerler bakımından oldukça popüler olan bu cadde, şehirdeki en eski ve en işlek cadde olarak bilinmekte. Daha çok alışverişe merakı olanların tercih edebileceği bu caddenin tarihi taaa Roma Dönemi’ne kadar uzanmakta. Birbirinden ünlü ve pahalı markaları bu caddede bir arada bulabilirsiniz.

12.Köln Hayvanat Bahçesi

Avupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri olarak bilinen Köln Hayvanat Bahçesinde fil evleri, eski kuş yuvaları ve yağmur ormanı bölümü ile oldukça popüler. 1860’da kurulmuş olan bu hayvanat bahçesinde 500’den fazla hayvan türü bulunduğu söyleniyor. Bunun yanında bir de kocaman bir akvaryumu bu bahçe içerisinde görebiliyorsunuz. Özellikle çocuklu ailelerin favori yerlerinden biri olarak bilinse de her yaştan gezginin sevebileceği güzel bir yer.

13.Hohenzollern Köprüsü

Köln Gezilecek Yerler

Dom Köprüsü’nün yerine 1907-1911 yılları arasında inşa edilmiş bu köprü, günümüzde tren yolu için kullanılmakta. İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış bu köprü yeniden inşa yaya yolu olarak inşa edilmiş. Ren Nehri üzerinde bulunan bu köprü oldukça merkezi bir konumda. Bu yüzden de çok kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Bu köprü üzerine takılan aşk kilitleri ve anahtarlarının nehre atılması oldukça meşhur. Aşkınız ölümsüzleşebiliyormuş. Denemeyi unutmayın.

İkinci Dünya Savaşı sırasında stratejik bir önem kazanan bu köprü günümüzde eski ihtişamından eser olmasa da, görülmeye değer yapılardan biri.

14.St Pantaleon Kilisesi

Köln’deki en güzel kiliselerden biri olan Pantaleon Kilisesi, 10. yüzyılda inşa edilmiş güzel bir yapıdır. Yıllar geçtikçe harap olan ve birçok sebepten yıkılmaya yüz tutmuş bu yapı 17. yüzyılda restore edilerek günümüze kadar ulaşmış. Otto II’nin eşi olan İmparatoriçe Theophano Türbesi bu kilise de bulunmakta. Romanesk mimarisiyle göz kamaştıran bu yapı hem dini hem de sanatsa bakımdan önem taşımakta.

15.Altenberg Katedrali

Köln gezilecek yerler listesinde olması gereken bir diğer Katedral ise, Köln Katedrali’nin kuzeyi olarak nam yapan Altenberg Katedrali’dir. Erken gotik mimarisin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu tarihi dini yapı 1259 yılında inşa edilmiş. Avrupa’da hem katolikler hem de protestanlar tarafından ortak kullanılan tek katedral olarak da dini yapıdan önem kazanmış.

16.Köln Sualtı Tüneli

Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bu tünelde birbirinden farklı deniz canlılarını görebiliyorsunuz. Tünelin en popüler yanı ise, köpek balıklarıyla ile yürümektir. Eşsiz bir deneyim sunan bu akvaryumu da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

17.Gross Aziz Martin Kilisesi

Köln Gezilecek Yerler
Renkli Evlerin hemen arkasındaki yapı

Köln gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer görkemli tarihi yapı ise, Eski Şehir bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunan Gross Aziz Martin’dir. Bir maket izlenimi veren harika kulesiyle popüler olan bu yapı, 1150-1250 yılları arasında inşa edilmiş en güzel kiliselerden biri. Gerek ikinci dünya savaşı sonucu gerekse doğal nedenlerden dolayı yıpranan ve yıkılmaya yüz tutmuş bu kilise, 1950’li yıllardan başlanarak 1985 yılına kadar yapılan yenileme çalışmalarıyla bugünkü halini almış.

18.Schildergasse

Köln’de alışveriş yapmayı mı planlıyorsunuz ? o zaman şehirdeki en popüler ve en doğru adreslerden biri olan Schildergasse Caddesi’ne mutlaka göz atın. Giyim, ayakkabı, spor ürünleri ve teknolojik cihazları bulabileceğiniz güzel bir alışveriş yeri. Oldukça kalabalık ve popüler olan bu caddeyi de göz atabilirsiniz.

19.Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Köln Müzeleri arasında oldukça popüler olan bu müze de, görülmeye değer yerler arasında. 1988 yılında inşa edilmiş olan bu müzede porselen, takı, zırh ve silah gibi nadide parçaları görebilirsiniz. Orta Çağ’dan günümüze kadar uygulamalı ve dekoratif sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu müzede 100 binin üzerinde eser olduğu söyleniyor.

Köln gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat güzel bir 2-3 günlük Köln gezisi için sanırım bu liste yeterli olacaktır. Köln’de gezilecek yerler sıralamanızı yapmadan önce yukarıda bahsettiğim otellere mutlaka göz atın derim. Bu oteller, şehirdeki en iyi konum sahip otellerden. Yani turistik yerlerin hemen hemen hepsine yürüyerek rahatlıkla bu otellerden ulaşabilirsiniz. Eğer otelinizi güzel bir yerde seçip güzel bir yerden başlayacak olursanız, geziniz çok daha anlamlı ve kolay olacaktır. Oteller yerine hostellerde konaklamayı düşünüyorsanız da Köln Hostel Tavsiyeleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here