Kotor Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Karadağ’ın küçük sahil kasabası Kotor. Birbirinden güzel tarihi yapıları, doğal manzarası ve birbirinden güzel dar sokakları ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Bu şehirde gezilecek ve yapılacak birçok şey bulunuyor. Bunların birçoğu da tarihi şehir merkezinde bulunuyor diyebilirim.
Kotor gezilecek yerler listenize şehrin merkezinden başlayacak olursanız, şehirdeki birçok turistik noktaya yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca şehir merkezindeki sokaklarda kaybolarak gezecek olursanız da birbirinden güzel tarihi binaları ve çok daha fazlasını görebilirsiniz.

Kotor Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Şehirdeki gezilecek yerler listesine geçmeden önce bu şehirde nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Şehirdeki turistik noktalara yakın olmak adına Old Town olarak bilinen Eski Şehir Bölgesi’ne göz atabilirsiniz. Bu bölge, şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden.

Bu şehirde en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip tesisler ise ;

Bütçeli ; Hotel Marija 8.1 Puan |

Orta Bütçeli ; Boutique Hotel Hippocampus 8.8 Puan | Hotel Monte Cristo 9.0 Puan | Hotel Rendez Vous 7.6 Puan | Hotel Villa Duomo 9.1 Puan |

Lüks ; HUMA Kotor Bay 8.8 Puan | Historic Boutique Hotel Cattaro 9.3 Puan |

1.San Giovanni Kalesi’ne Çıkın

San Giovanni Kalesi
San Giovanni Kalesi’nden görebileceğiniz manzara

Kotor’daki en güzel manzaraya sahip yerlerden biri olan San Giovanni Kalesi’nden manzara fotoğrafları çekmek Kotor’da yapılacak şeyler arasında ilk sırada yer almakta. Kalenin yukarısında çok fazla geniş bir alan yok. Yani gezmeniz 5-10 dakikayı geçmeyecektir. Fakat şehrin eşsiz manzarası için en azından bi 30 dakikanızı ayırın. Güzel fotoğraf kareleri yakalayın.

Birçok turistin yaptığı gibi Eski Şehir Bölgesi’nin iç kısmından bu kaleye giden merdivenlerin olduğu yolu tercih edecek olursanız, artık ücret ödüyorsunuz. Yaklaşık 9-10 euro civarında bir gidiş ücreti var. Bu eskiden yoktu. Hatta biz gittiğimizde de ”Daha yeni almaya başladık” dediler. Fakat biz bu ücreti ödedikten sonra, kaleye giden ücretsiz bir yol olduğunu öğrendik.

Bu ücretsiz yol için, Eski Şehir Bölgesi’nin dışından kaleye gitmeniz gerekiyor. Eski Şehir Bölgesi’nin kuzey kapısından çıkın sonra nehir kenarından dağa doğru ilerleyin dendi bize biz maalesef ücretsiz yolu denemedik. Fakat çok kolay bulabileceğiniz söyleniyor. Bu yüzden 9-10 euro gibi bir ücret ödemeden de bu kaleye çıkabileceğinizi bilin.

Kalenin tepesine çıkan 1355 basamak, sizi 15. yüzyıldan kalma bir kilisenin, askeri binaların kalıntılarının ve nihayetinde bir kalenin bulunduğu kalenin tepesine götürüyor. Bu tepeye vardığınızda manzaraya karşı akşama kadar oturasınız geliyor.

Eğer yaz aylarında Kotor’a gidiyor ve bu tepeye çıkmayı planlıyorsanız, buranın süper sıcak olabileceğini unutmayın. Yanınızda bol bol su götürmeyi de unutmayın. Unutursanız da, sıcak yaz aylarında tepede pahalı sulardan almak zorunda kalabilirsiniz.

2.Meşhur Old Town – Eski Şehri Gezin

Kotor Gezilecek Yerler
Eski Şehir Bölgesi’nde kaybolarak gezin

Old Town (Eski Şehir Bölgesi) aslında Kotor gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer almalı. Fakat San Giovanni Kalesi’nin manzarası bizi gerçekten büyülediği için listemizin ilk sırasına eklemek istedik. Zaten kaleye ücretsiz giden yolu bilmiyorsanız, mecburen kaleye gitmek için Eski Şehir Bölgesi’nin içerisinden geçmeniz gerekiyor.

Oldukça havalı bir ortam içerisinde oluyorsunuz bu bölgeye girdiğinizde. Birbirinden güzel ara sokaklar, kafeler ve restoranlar bölgeyi süslüyor. Turla gezmeye çoğu zaman karşı olsak da, buranın tarihini çok iyi anlamak adına rehberli turlara katılabilirsiniz. Fiyatlar da gayet makul.

Eğer turlara katılmayı planlamıyorsanız, Eski Şehir Bölgesi’nin merkezine gidene kadar durmadan, sormadan kaybolarak yürüyün. Meydan gibi yere geldiğinizde özellikle görülmesi gereken tarihi ve turistik yerlere göz atın. Güzel bir restoranda yemeklerinizi yiyin. Ara sokaklarda bol bol fotoğraf çekin.

Eğer limanda yolcu gemilerini  görüyorsanız, bu demektir ki bu Eski Şehir Bölgesi akıl almaz bir turist trafiğine sahip. Bu yüzden bu bölgeyi yolcu gemilerinin olmadığı zamanlarda gezmeye çalışın.

Old Town Stari Grad olarak da bilinir ve şehirdeki en güzel konuma ve en iyi otellere ev sahipliği yapmakta. Dilerseniz buraya tıklayarak bu bölgede bulunan konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atabilirsiniz.

3.Aziz Tryphon (Kotor) Katedrali’ni Görün

Kotor Gezilecek Yerler
Kotor Katedrali

Kotor’da gezilecek en güzel dini yapılardan biri olan Aziz Tryphon Katedrali, Kotor Katedrali olarak da biliniyor. Kiliselerin giriş ücreti aldığını hiç duymamış olsak da bu dini yapıya girerken resmi olarak bir giriş ücreti ödüyorsunuz. Yani öyle bağış adı altında felan değil. Fakat 1-2 euro bir şey olduğundan çok da takılmaya gerek yok.

Sveti Tripun olarak da adlandırılan bu katedral, Karadağ’daki iki Roma Katolik Katedrali’nden biri.

Kaçırılmaması gereken yerel kıyafetler, silahlar ve eserler ile güzel bir koleksiyona sahip olan üst kattır. Üst kattaki balkon da şehrin birkaç fotoğrafını çekmek için mükemmel bir yer.

4.Kedi Müzesi’nde Kedi Sever Yönünüzü Keşfedin

Kotor Gezilecek Yerler
Kedi Müzesi -Kathmanduandbeyond.com

Kedi Müzesi’de mi olur canım ! demeyin. Oluyormuş. Adamlar yapmış çok da güzel olmuş. Kediler Kotor’un her zaman bir parçası olmuş ve kedisiz bir Kotor’da düşünülemeyeceğiniz savunanlar tarafından bir Kedi Müzesi yapılmış.

Müze sergileri, İtalyan Kontes Francesca di Montereale Mantica tarafından bağışlanan devasa bir koleksiyondan oluşmakta. Kartpostallar, posterler, madalyalar ve bazen canlı kedi sergileri bile yapılıyormuş. Biz görmedik fakat hafta 1 kere yapıldığı söylenmektedir.

5.Aziz Nicholas Kilisesi’ni de Görün

Aziz Nicholas Kilisesi
Aziz Nicholas Kilisesi – Adria.travel.com

Kotor gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden bir diğeri ise, Aziz Nicholas Kilisesi’dir. Sveti Nicola Kilisesi olarak da bilinen bu dini yapı, Kotor’un Sırp Ortodoks Kilisesi’dir.

İkiz kubbeleriyle oldukça süslü bir yapıya sahip bu kilisenin tarihi de 1909 yılına kadar gidiyor.

Bu kiliseye girişler de ücretsizdir. Hem yaşayan aile üyeleri hem de ölenler için girişte mum almak gelenekseldir.

Her ne kadar dışarıdan görmenin yeterli olduğu söylense de, içerideki mimari yapı da görülmeye değer.

6.Denizcilik Müzesi’ne Göz Atın 

Kotor Gezilecek Yerler
Denizcilik Müzesi – Adria.travel.com

Deniz, Kotor Körfezi halkı için her zaman bir yaşam tarzı olmuştur. Dobrota, Ljuta ve Perast kıyılarını saran zengin saraylar, bu bölgeye denizin getirdiği zenginliklerin kanıtıdır.

Kotor’daki Denizcilik Müzesi, Kotor Körfezi’nden mükemmel bir sergi koleksiyonuna sahiptir. Sadece deniz parçalarından başka, müzede geleneksel kıyafetler, madeni paralar, silahlar ve mobilyalar var.

Kotor gezilecek yerler listesindeki bu müzeye girişler de ücretlidir.

7.Kayaların Leydisi’ni Ziyaret Edin

Kayaların Leydisi
Kotor Kayaların Leydisi

Kotor’da yapılacak en güzel şeylerden biri de Kayaların Leydisi olarak bilinen ”Our Lady of the Rocks” adlı yeri ziyaret etmektir.

Burası iki adacıktan birisi ve en güzeli. Yüzyıllar önce denizciler tarafından yapılmış olan bu yapay adanın üzerine bir kilise inşa edilmiş ve sırf bu kiliseyi görmek için buraya giden birçok turist bulunuyor.

Adadaki kiliseyi ve küçük hediyelik eşya dükkanını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Maalesef buraya kendi başınıza gidemiyorsunuz. Tekne turlarına katılarak buraya gitmek mümkün. Fakat ücretler bize biraz pahalı geldir. Yeteri kadar bütçeniz var gidip görün.

Körfezin ve şehrin eşsiz manzarasını sunan bu adacığın efsanesine göre de, her başarılı varış için denizciler tarafından bir taş konarak bir ada haline getirildiğidir.

8.Kotor Körfezi Gezisine Çıkın

Kotor Körfezi
Kotor Tekne Turları

Kotor Koyu’nun manzarasını hiçbir şeye değişmeyiz. Zaten turistlerin büyük bir bölümü de Kotor’daki gezilecek yerler listesini oluşturmadan önce bir körfez turu yapar. Bu turlar ile görebileceğiniz güzellikler ise paha biçilemez.

Birbirinden farklı firmaları ve turları bulabilirsiniz. Bu turlar ile dağ yeşillikleri arasında saklanmış taş evleri ve balıkçı köylerini göreceksiniz.

Turlar genelde ;

  • Mavi Mağara
  • Lustica Yarımadası
  • Mamula Adası gibi sıralamada gider.
  • Hatta bazı turlar sizi ordunun denizaltıları sakladığı yer olan mağaralara bile götürür!

Son dakikada bile Kotor turu rezervasyonu yapmak mümkün. Şehir kapısının yakınındaki turizm ofisinde bu tur listesini bulabilirsiniz. Bu turlar 2 saat ile 12 saatlik turlar olarak düzenleniyor. Bütçenize ve zevkinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Tabi Kotor’a yaz aylarında hafta sonu ziyaret gerçekleştirecekseniz, bu turları önceden ayarlamanızda yarar var. Aksi takdirde görmek istediğiniz yerlere özel turlarda yer bulamayabilirsiniz.

9.Perast’a Gidin

Perast
Perast

Bu bölgeye hop on- hop off otobüsleriyle de gitmek mümkün. Güzel bir sahil kasabası olan Perast’ta Kotor gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir yer.

Kasabanın içinde yürürken Perast Müzesi mutlaka dikkatinizi çekecektir. Öyle aman aman bir müze olmasa da, bu kasabadayken göz atabileceğiniz yerlerden. Venedik İmparatoruluğu döneminden kalma bir saray gibi yapı içerisinde bulunan bu müze ayrıntılı gemi modelleriyle dolu.

Bu kasabada bir şey yok diyenlere aldırmayan. Birbirinden güzel 16 Barok saray, 17 Katolik Kilisesi ve 9 savunma kulesi. Hepsini gezmeye şansımız olmasa da, 1 günümüzü burada dolu dolu geçirebilirdik. Bu yüzden etrafa aldırıp buraya 1-2 saatliğine uğramayın. Mümkünse yarım gününüzü bu kasaba için ayırın.

10.Aziz Luke Kilisesi’ni de Görün

Aziz Luke Kilisesi
Aziz Luke Kilisesi

Kotor’un Eski Şehir Bölgesi’nde görülecek yerlerinden biri olan bir diğer dini yapı ise, Aziz Luke Kilisesi’dir.

1195 yılında Katolik Kilisesi olarak kurulmuş olan bu dini yapı 17. yüzyılın ortalarına kadar bir katolik okulu olarak kullanılmış. Daha sonra, Kotor’daki savaşlar ve Ortodoks halkının şehre gelişi nedeniyle kullanım için Ortodoks inananlarına verilmiş.

Çok da büyük olmayan bu kiliseyi merkezde diğer kiliselere yakın bir yerde bulabilirsiniz.

Kotor Gezilecek Yerler
Saat Kulesi’ni de Eski Şehir Bölgesi’ndeyken görün

Bonus ; Gece hayatı deneyimi yaşayın

Kotor’da gece hayatı eskisi gibi değilmiş. Özellikle Backpacker ve genç turistler sayesinde güzel bir gece hayatına sahip olan bu şehirde güzel mekanlar bulabilirsiniz.

Gece hayatıyla ilgili bir plan yapıyorsanız, Eski Şehir Bölgesi’ndeki PUB CRAWL’a mutlaka katılın. Bar bar gezmeleriyle ünlü bu tur, şehirdeki en iyi barlardan başlayarak gece kulübünde son bulmaktadır. Birçok turist ile tanışabileceğiniz Pub Crawl’ı kaçırmayın.

Kotor Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ?

Kotor’da konaklama için en çok tercih edilen yerler, Old Town yani Eski Şehir Bölgesi’dir. Bu bölgenin çok tercih edilmesinin en önemli nedeni de birbirinden güzel tarihi ve turistik yapılara süper yakın olmasıdır.

Bu bölge, şehirdeki en ideal, en iyi ve en güzel konuma sahip konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu bölgede konaklayacak olursanız da şehirdeki hareketli yerlere de yakın olursunuz.

Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kotor gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi bu 10 yer ile sınırlı değil. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa şehir dışına da günübirlik turlara katılın veya Körfez gezisi için biraz daha fazla zaman ayırabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...