Kuala Lumpur, Malezya‘nın en popüler ve en kalabalık şehri. Daha çok Malezya’nın adalarına gitmek için transit geçiş olarak kullanılan bu şehir, çoğu zaman es geçiliyor. Kuala Lumpur gezilecek yerler bakımından oldukça çeşitlidir. Gerek camileri ve kuleleri, gerekse tapınakları ile, hayran kalacağınız şehirlerden. Birçok Malezya adasına yakınlığı sayesinde de, turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerden.

Kuala Lumpur’da kaldığım 8 ay boyunca, Türk turistlerini pek gördüm diyemem. Türk turistlerin bu şehri ziyaret etmemelerinin en büyük sebeplerinden biri, Kuala Lumpur hakkındaki ön yargıdan olsa gerek. Malezya, daha çok gelişmemiş Afrika ülkelerine benzetilmekte. Ancak bu pek doğru değildir. Malezya, en az Türkiye kadar gelişmiş bir ülkedir diyebilirim. Gerek mimari yapılarıyla, gerek eğitim seviyesiyle, gerekse çok uluslu yapısıyla, oldukça gelişmiş bir ülkedir Malezya. Kuala Lumpur ise, Malezya’nın en modern, en büyük ve en gelişmiş şehridir.

Türkiye’nin hiçbir şehrinde 10’dan fazla dine inanan toplumla yaşanacak bir altyapı yoktur. Kuala Lumpur’da, Çinlisinden, Hindusine, Arabından, Hristiyanına birçok dini ve kültürü bir arada (sorunsuz bir şekilde) yaşamak mümkündür. Ayrıca, inşaat bakımından kesinlikle bizden çok daha ileride olduklarını söyleyebilirim.

Kuala Lumpur’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Kuala Lumpur’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Kuala Lumpur’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

1.Petronas İkiz Kuleleri

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Petronas İkiz Kuleleri

Kuala Lumpur’un ikonu haline gelmiş  Petnoras İkiz Kuleleri, Arjantinli mimarlar tarafından dizayn edilerek, Güney Koreliler ve Japonlar tarafından inşa edilmiş. Tüm ihtişamı ile göz kamaştıran bu kule, gündüz ve akşam günde iki defa ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Hemen yanında bulunan meşhur göl parkını akşamları ziyaret etmeyi de unutmayın. Ayrıca, kulenin en iyi fotoğraflarını çekebileceğiniz bu alanda, akşamları göl parkında ışık ve müzik gösterileri yapılmakta. Gerek turistlerin gerekse yerli halkın her akşam buraya geldiğini söyleyebilirim.

Kuleye çıkış ücretleri 100 Rm ve eğer bilet gişeleri açılmadan önce gelirseniz, ücretsiz olarak kuleye çıkabilirsiniz. Nasıl mı ? sabahın erken saatlerinde 6 gibi kalkarak ve 7’de kulede olarak. Yok ben sabahın erken saatlerinde kalkamam diyorsanız, bilet gişelerinde kuyruğa girmeniz ya da öğleden sonra bilet almanız gerekmekte. Ancak, akşamları ve sabahları çok kalabalık olduğundan dolayı biletinizi online olarak almanızı tavsiye ederim. Bunun için en iyi siteler ise, PetronasTwinTowers.com ve Getyourguide.com adlı sitelerdir.

Not : Kule pazartesi günleri ziyarete kapalıdır ve haftanın diğer günleri 9am-9pm saatleri arasında ziyarete açıktır.

2.Genting Highlands 

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Genting Highlands

Dünyanın en hızlı teleferik sistemi olan Genting Skyway ile, dağlık bir alan etrafında çevrilmiş bu muhteşem manzara, Kuala Lumpur’da görülecek yerler arasında.

Adres ; Jalan batang kali, Batang Kali. Tek yön bilet ücretleri 7 Rm’dir. Genting Highlands  şehir merkezine sadece 45 dakikalık mesafededir.

3.KLCC Akvaryum

Daha çok köpek balıkları ile ünlü olan bu akvaryumda, dilerseniz köpek balıklarıyla birlikte yüzebilir ya da akvaryuma sadece bir göz atabilirsiniz. 5000 deniz hayvanına ev sahipliği yapan bu akvaryumda köpek balıklarının, yılanların ve kaplumbağaların beslenme saatlerini kaçırmayın. Kuala Lumpur gezilecek yerler bakımından oldukça önemli olan bu akvaryum, KLCC tren istasyonuna oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

4.Central Market

Bu büyük markette dilediğiniz birçok hediyelik eşyayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Giyim, takılar, resim tabloları gibi hemen hemen birçok şeyi bulabileceğiniz dükkanlardan, Kuala Lumpur anısına bir şey almayı da unutmayın. Şehir merkezine oldukça yakın olan bu markete, Chinatown (Çin Mahallesi)’dan yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

5.Sky Bar

Benim Kuala Lumpur’da en çok beğendiğim barlardan olan Sky Bar, Petronas Kulesini en iyi görebileceğiniz yerlerden biri. Biraz üst düzey bir bar olduğu için gece-gündüz çok kalabalık olmaktadır. Gündüzleri, içerisinde bulunan havuzlarda yüzebilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Petronas Kulelerini sadece barın bir tarafından görebilirsiniz ve bu taraf genelde rezervasyonludur. Ancak öğleden sonra saat 1 gibi giderseniz rezerve edilmiş masalara oturmayı  talep edebilirsiniz. Sadece 15 dakika bir şeyler içip gideceğinizi söyleyin yeter.

Bu bara girişler ücretsizdir. Fakat özel günlerde giriş ücreti için 50 RM gibi bir ücret alınmakta.

Not : Akşamları kıyafet zorunluluğu vardır. Terlikler veya spor ayakkabılar ile akşamları bu bara giremezsiniz.

6.Chinatown (Petaling Street)

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler
Chinatown-Kuala Lumpur gezilecek yerler

Çok ucuz fiyatlara elbiseler, ayakkabılar, saatler, yemekler, takılar, kitaplar ve daha birçok ihtiyacınız olabilecek şeyleri bulabileceğiniz Chinatown’u, Kuala Lumpur’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim. Burada fiyatlar turistler için başka, yerliler için başkadır. O yüzden en iyi yapabileceğiniz şey, fiyatını sorup, biraz ilgilenirmiş gibi yapıp arkanızı dönüp gitmenizdir. Siz 3 adım atmadan fiyatın 100Rm’den 20Rm’e düşeceğini göreceksiniz.

Her ne kadar bu bölgede bulunan restoranlar ucuz ve tavsiye ediliyor olsa da, Chinatown’u çok iyi bilen biri olarak burada yemek yemenizi kesinlikle tavsiye etmem.

7.Jalon Alor

Bu muhteşem sokakta 50’e yakın restoran bulunmakta. Dilediğiniz birçok yemekleri uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca Malezyalı gençler, restoranların önünde küçük konserler de vermekte. Restoran masaları sokaklara taşmış. Muhteşem bir kalabalığın içinde yemeklerinizi yerken rahatlıkla eğlenebilirsiniz. Kuala Lumpur’da nerede yemek yenir ? sorusunun en iyi cevabı Jalon Alor’dur ( Bu cadde sadece Asya mutfağına aittir). Fakat, bu sokağa yakın yerlerde, KFC, MC Donalds, Subway gibi yerleri de bulabilirsiniz.

8.Changkat

Jalon Alor’da yemek yedikten sonra 2 dakika yürüyerek gidebileceğiniz Changkat sokağı, Kuala Lumpur gece hayatı için en popüler yer. Oldukça canlı bir cadde olan Changkat, barları ve gece kulüpleri ile ünlüdür. Fakat bu bölgede bulunan barlarda sakın ola yemek yemeye kalkmayın. Gece kulübü olarak da Havana tercih edilebilecek en güzel ve en uygun mekandır.

9.Batu Caves

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Batu Caves-Kuala Lumpur gezilecek yerler

Kuala Lumpur’da gezilmesi gereken yerler arasında olan Batu Caves, tapınakları ve büyük mağarası ile meşhurdur. Buraya geldikten sonra 272 adımla çıkacağınız merdivenlerden sonra, sizi muhteşem Hindu tapınakları karşılıyor. Kuala Lumpur’un en popüler yerlerinden biri olan Batu Caves’e gidebilmek için ise, KL central’den Batu Caves’e giden MRT’lere binmeniz gerekmekte ve yolculuk süresi ortalama 30 dakika sürmektedir.

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Batu Caves

10.Berjaya Times Square

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler
Berjaya Times Square

2003 yılında açılan bu büyük bina, 203 metre boyunda oldukça uzun bir bina. Çok büyük alışveriş merkezine ev sahipliği yapan bu binada, kapalı lunapark ve oteller de bulunmakta. Birçok alışveriş merkezine nazaran çok daha ucuz olan Berjaya alışveriş merkezinde, dilediğiniz birçok ürünü uygun fiyatlara da bulabilirsiniz.

11.Menara KL Tower

Kuala Lumpur gezilecek yerler
KL Tower

421 metre uzunluğunda olan bu kulenin Petronas İkiz Kulesinden uzun görünmesinin sebebi, bu kulenin bir tepenin üzerine inşa edilmesidir. 1994 yılında inşa edilen bu kulenin gözlem yerinden Kula Lumpur’un eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Buraya ulaşmak için bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Kuala Lumpur’un hemen hemen her yerinden bu kuleyi rahatlıkla görebilirsiniz. Ancak, bu kulenin olduğu alan akşam saatlerinde biraz tehlikeli olabilmektedir. O yüzden, kule gezinizi gündüz saatlerinde yapmanızda yarar var.

Sabah 9 ve akşam 10 saatleri arasında açık olan bu kulenin restoranlarına, cüzdanınıza güveniyorsanız girebilir muhteşem manzaralı bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

NOT : İlla bir kuleye çıkayım diyorsanız, Petronas kulesine çıkın derim. Bu kuleden görebileceğiniz manzara, size yeterli gelmeyebilir.

12.Masjid Jamek 

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Masjid Jamek

Kuala Lumpur’un en popüler camilerinden biri olan Masjid Jamek, 1907 yılında inşa edilmiş farklı yapıda bir camidir. Kuala Lumpur’un en eski camisi olan Masjid Jamek, Kuala Lumpur gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz modern mimaride bir camidir.

13.Royal Palace (Kraliyet Sarayı )

Istana Negara olarak da bilinen bu saray, 1928 yılında inşa edilmiş ve 1942-1945 Japon işgali sırasında, Japon Subaylarının yemekhanesi olarak kullanıldığı söylenmekte. Muhteşem bir yeşilliğe sahip Saray etrafı görülmeye değer yerlerden. Saraya girmeseniz bile, etrafında birkaç fotoğraf çekmek için görülmeye değer.

14.Little İndia

Chinatown’dan yürüyerek rahatlıkla gidebileceğiniz bu Hindistan mahallesinde, birçok tekstil dükkanları, halılar, hint restoranları ve birçok işportacı dükkanlar bulabilirsiniz. Alışveriş için olmasa bile, bu renkli Hint bölgesini görebilir, öğle ve akşam yemeğinizi burada bulunan restoranlardan çok uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Buraya alışveriş veya yemek için gelmeseniz bile, Hindistan kültürünü az çok anlayabilmek için uğrayabilirsiniz. Hint kadınlarının kollarına ve vücutlarına yaptırdıkları farklı dövme tarzlarını da bu bölgede çok uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

15.Merdeka Square

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Merdaka Square

Açık hava konserlerinin ve festivallerin yapıldığı bu alan, Kuala Lumpur’un popüler yerlerinden biri. Meydanda bulunan büyük bayrak direğinin hemen sol tarafındaki Ulusal tarih müzesine de bir göz atmayı unutmayın. Meydanda bulunan meşhur Abdul Samad Binası, 1897 yılında inşa edilmiş ve günümüzde İslam ülkelerinde adı bilinen meşhur bir binadır. Masjid Jamek, Central Market ve Chinatown’a yürüme mesafesinde olan bu bina, Kuala Lumpur gezilecek yerler listenizde olması gereken önemli yapılardan diyebilirim.

16.Pavilion Alışveriş Merkezi

Şehrin en gözde alışveriş merkezlerinden biri olan Pavilion, elektronik cihazları bulabileceğiniz en iyi adrestir. Fakat, bu alışveriş merkezinde telefon, bilgisayar, tablet gibi ürünleri alırken dikkatli olmanız gerekmekte. Birçok ürünün sahtesini alabilirsiniz. Bu yüzden, bir telefon alacaksanız, o markanın tabelası olmayan yerden almayın derim.

17.National History Museum (Ulusal Tarih Müze)

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Ulusal Tarih Müzesi

Kuala Lumpur hakkında tarihi bilgileri ve sanat eserlerini bulabileceğiniz Ulusal Tarih Müzesi, sanat ve tarih sevenler için Kuala Lumpur’da görülmesi gereken yerler arasında. 5 RM gibi oldukça düşük bir ücrete, bu müzeyi ziyaret etmeyi de unutmayın derim.

18.Chin Woo Stadı

2014 yılında yapılan restorasyon çalışması sonucunda bambaşka bir hale bürünmüş olan bu stadyum, bizim, daha çok havuzu için tercih ettiğimiz yerlerdendi. Fakat, bu stadyumda, konserlere katılabilir, spor müsabakalarını da izleyebilirsiniz. Konserler ücrete tabi olsa da, spor müsabakalarının büyük çoğunluğunu ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

19.Masjid Negara

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler
Masjid Negara

Malezya Ulusal Camii olarak da bilinen Masjid Negara, Türkiye’de ve birçok ülkede göremeyeceğiniz bir mimariye sahip camilerden. Camii, ziyarete açık olduğu gibi, caminin bulunduğu bölge de, turistik bir bölgedir. Bu bölgeden, birçok turistik noktaya da yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

20.Putra Camii

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Putra Camii

Her ne kadar tarihi bir camii görünümünde olsa da, 1997 yılında yapılmış, Kuala Lumpur’un en yeni camilerinden biridir, Putra Camii. Farklı mimari yapısı ile dikkat çeken bu camii de, ziyaretçiye açıktır. Harcanan para ile Malezya’da birçok tartışmalara konu olmuş bir camii olması bakımından da oldukça önemlidir. Camii inşaati için 80 milyon dolar gibi çok çılgın bir para harcandığını bilmenizde yarar var.

21.Masjid Wilayah Persekutuan

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Masjid Wilayah Persekutuan

Kuala Lumpur’un en güzel camilerinden bir diğeri de, Masjid Wilayah Persekutuan’dır. Federal bölge camisi olarak bilinir. Modern yapısı ile Kuala Lumpur’da görülmeye değer yerler arasındayerini almış.

22.Ulusal Tekstil Müzesi

Kuala Lumpur gezilecek yerler
Ulusal Tekstil Müzesi

4 galerisi olan bu müzede, tekstil adına gelmiş geçmiş en güzel örnekleri görebilirsiniz. Malezya ve Hindistan tarihini anlatan kıyafetleri de müzede görmek mümkün. 10 RM giriş ücreti olan bu müze de görülmeye değer yerlerden diyebilirim.

Kuala Lumpur gezilecek yerler, bu liste ile sınırlı değildir. Özellikle şehrin biraz dışına çıkacak olursanız, çok daha güzel turistik ve tarihi yerler görebilirsiniz. Bunun yanında, şehre 1-2 saat uzaklıkta bulunan adalara da zamanınız varsa mutlaka gidin. Kuala Lumpur’a yakın ormanlık alanlarda yürüyüş yapın, adalara gidin, gece hayatının keyfini çıkarın. Kendinizi turistik ve tarihi yerler ile sınırlamayın.

[huge_it_maps id=”129″]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here