Kuala Lumpur Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Kuala Lumpur havaalanından şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen ve en uygun olan yöntem KLIA Ekspress trenler olacaktır. Fakat, öncelikle hangi havaalanından şehir merkezine ulaşmak istediğiniz de oldukça önemli. Kuala Lumpur’da 3 havaalanı bulunmakta. Bunlardan en büyüğü ve en çok kullanılanı KLIA (Kuala Lumpur International Airport), ikincisi daha çok ucuz havayolu firmalarının tercih ettiği LCCT (Low Cost Carrier Terminal) ve sonuncusu ise, Subang Airport’tur.

Bunlar arasında çok büyük bir ihtimalle KLIA havaalanını kullanacaksınızdır. En fazla dış hatlara ev sahipliği yapan havaalanı KLIA’dir. Eğer, Türkiye’den direkt olarak Kuala Lumpur’a gitmeyi planlıyorsanız %99 ihtimalle KLIA havaalanını kullanacaksınızdır. Bunun yanında, eğer Kuala Lumpur’a, Tayland, Endonezya, Singapur gibi Asya ülkelerinden, Airasia vb çok ucuz havayolu firmaları ile gidecek olursanız, %99 ihtimalle LCCT’yi kullanacaksınızdır. Bu yüzden, bu iki havaalanından şehir merkezine nasıl gidildiğini bilmeniz yeterli.

Subang Airport, birkaç tane uluslararası havayolu firmasına ev sahipliği yapıyor. Fakat, büyük bir çoğunluğu Malezya içerisindeki adalara gitmek istediğinizde veya Firefly gibi ucuz havayolu firmasını kullandığınız da büyük bir ihtimalle de bu havaalanını kullanacaksınız. Fakat, 8 ay Kuala Lumpur’da kalmış biri olarak, bu havaalanını kullananı ne gördüm ne duydum.

Kuala Lumpur’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Kuala Lumpur’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Kuala Lumpur’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kuala Lumpur Havaalanından (KLIA) Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

KLIA’dan şehir merkezine ulaşım için ilk düşünmeniz gereken yöntem, KLIA Ekspress trenlerdir. İster tek kişi, ister kalabalık bir grup olun, mutlaka ilk bu Ekspress trenleri düşünün derim.

KLIA Ekspress Tren

Bu trenler ile KLIA havaalanından KL Sentral’e (Kuala Lumpur‘un merkez tren istasyonu) 25-30 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. 15 dakikada bir hareket eden bu trenlerin en son hareket saati ise, 00:30’dur. Bu trenler ile şehir merkezine ulaşım, en kolay, en uygun ve en hızlı yöntemdir.

Bu trenlerin biletini de, havaalanı içerisindeki istasyonların girişinde bulunan bilet gişelerinden alabiliyorsunuz. Yani, daha önce hiç görmediğiniz bir makineden bilet almak zorunda kalmıyorsunuz.

Bu trenler ile KL Sentral’e vardıktan sonra, tek yapmanız gereken MRT adı verilen tramvay hattını kullanarak, otelinizin veya hostelinizin bulunduğu bölgeye gitmek olacaktır. 3-4 RM bilet ücreti ile de, KL Sentral’den dilediğiniz gibi konaklayacağınız yere ulaşabilirsiniz. KL Sentral, Chinatown’a 20-25 dakika yürüme mesafesinde. Eğer, Chinatown yakınlarında bulunan bir otelde veya hostelde kalıyorsanız, taksileri de kullanabilirsiniz. Tabi, taksi kullanırken bu şehirde gerçekten çok dikkatli olmanız gerektiğini de unutmayın.

Taksi

Kuala Lumpur’da taksiler ile dilediğiniz bir yere gitmek gerçekten sanat işidir. Çünkü bu şehirdeki taksicilerin %90 gibi büyük çoğunluğu taksimetre açmamakta. Halkta artık bunu kabullenmiş. Fakat, iyi bir pazarlık yapmadığınız zaman, normal ücretin 2, belki de 3 katını ödeyebiliyorsunuz. Bu yüzden, ”GRAB” uygulamasını indirin ve taksinizi çağırın. Grab uygulamanız yoksa, hemen havaalanından bir sim card alıp grab indirip kurun. Grab havaalanından merkeze 90 RM normal taksiler 125-160rm. Ayrıca Asya’nın her şehrin taksiciler tarafından dolandırılmamak adına grab kullanın. MAVİ TAKSİLERDEN DE UZAK DURUN (VIP taksilerdir – Ama normal taksiden hiçbir fark yok)

Kuala Lumpur havaalanından şehir merkezine taksiler ile gitmeyi planlıyorsanız, havaalanı içerisinde bulunan AİRPORT TAKSİ tabelalı ofislerden, taksi tutabilirsiniz. Bunlar resmi taksiler olduğu gibi, şoför otelinizi bilmediğini iddia ettiği takdirde, şehri baştan aşağı gezmek zorunda kalmıyorsunuz. Bu ofislere giderek nereye gitmek istediğinizi (Otelinizin ismi yeterli) söylüyor ve onlar da size, ona göre bir ücret çıkarıyor (Genelde sabit ücret 80 Rm). Sizde bu ücrete otelinize kadar gidebiliyorsunuz. Ne taksici ile bir pazarlık yapmanız gerekiyor, ne de fazladan ücret ödeme endişeniz oluyor.

KLIA havaalanından şehir merkezine taksimetre ortalama 70-80 RM tutmakta. Tabi, bu resmi taksileri kullanamayacak olursanız, 120 Rm gibi bir ücret ödeyebilirsiniz.

Bu standart ücrete dahil olan taksiler, çok modern değil. Zaten modern bir taksiye de ihtiyacınız olacağını sanmam. Ancak, biraz daha lüks olan taksiler de vardır. Bunların ücretleri de, normal taksi ücretlerinden 15-20 RM daha fazladır.

Otobüs

Kuala Lumpur Havaalanından şehir merkezine ulaşım için bir diğer yöntem de, otobüslerdir. Bu otobüsleri 2-3 kez kullanmış biri olarak, pek tavsiye etmem. Çünkü, bu otobüs şoförlerin büyük çoğunluğu ya klimayı açmaz ya da çok az açar. Bu da, 1 saat gibi uzun bir süre sıcaktan pişmeniz demek. Tabi, klimayı açacak insaflı şoförlere de denk gelebilirsiniz. Ancak, bu işi şansa bırakmayın derim. Otobüsler yerine buz gibi olan KLIA Ekspress trenleri kullanmakta yarar var.

  •  KLIA havaalanından şehir merkezine KLIA Ekspress trenler ile 30 dakika içerisinde
  • Taksiler ile 60-80 dakika (Trafiğe göre değişebilir)
  • Otobüsler ile 80 dakikada ulaşabilirsiniz.

LCCT havaalanından şehir merkezine ulaşım

LCCT adı verilen havaalanından KLIA havaalanına 5-10 dakikada taksi ile gidilebilmekte.

LCCT havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ideal yol ise, SkyBus adı verilen otobüsleri kullanmak olacaktır. 10 RM gibi düşük bir ücrete bu otobüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksilerde ortalama 20-25 RM’dir. Bu yüzden, bu havaalanını kullanacak olursanız, çok fazla düşünmenize de gerek yok. İki ulaşım yöntemi de gayet mantıklı olacaktır.

Kuala Lumpur havaalanından şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz ulaşım seçenekleri bunlardır. Tabi, dilerseniz, özel araçlar ile de şehir merkezine ulaşmak mümkün. Bunun yanında, bu şehirde otobüslerden mümkün olduğu kadar da uzak durmakta yarar var. Kuala Lumpur aşırı sıcak olduğundan dolayı, klimayı açmayan şoförlerin olabileceğini unutmayın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...