Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 16 yüzyıl başlarında Osmanlı vezirlerinden olan Çoban Mustafa Paşa tarafından Mimarbaşı Acem Ali olarakta bilinen Alaaddin Ali beye yaptırılmıştır. Cami tarihi yapılara meraklı olanlar için mutlaka görülmesi geren bir yer. Camii ve külliyesinin inşaatı 1517 de başlamış olup tahminen 1525 yılında tamamlanmıştır. Külliye içerisinde bulunan kervansaray ise daha sonra  1530’lu yıllarda yapıya eklenmiştir. Yapı sadece tarihi kimliğiyle değil aynı zamanda kervansaray bölümünde bulunan Cam Sanatları Merkezi ve burada düzenlenen Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali ile günümüzde de hizmet veriyor. Mektep kısmında bulunan kütüphanesi, medrese kısmında bulunan Lületaşı Müzesiyle yapı adeta geçmişten günümüze kucak açıyor.

 

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir

Külliyenin giriş bölümüKurşunlu Külliyesi Bölümleri

 • İmaret : Yapı giriş bölümünden enlemesine yapılmış dört sivri kemerler ile desteklenen tonozlarla örtülmüş. Pek dikkat çekici bir yer olmasa da, Külliye’ye gelmişken göz atabileceğiniz yerlerden diyebilirim.
 • Aşevi : İmaretin batı giriş bölümünün hemen karşısında bulunmakta.
 • Şadırvan : Matrakçı Masuh’un minyatürüne bakacak olursanız, aradaki büyük farkı görebilirsiniz. Yıpranma ve yenileme çalışmaları sonucu olsa gerek, orjinali ile pek alakası olduğunu söyleyemem.
 • Kurşunlu Camii : Kubbesinin kurşunla kaplı olduğu için adını, Kurşunlu Camii olarak aldığı söylenir. Kubbenin iç kısmında ise, kalem çalışmalarını görebilirsiniz. Caminin yapımında kesme taş ve mermerler kullanılmış.
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Kurşunlu Camii
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Kurşunlu Caminin iç bölümü
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Kurşunlu Caminin içi
 • Kervansaray : Günümüzde Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezinin bulunduğu bu kısım Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor, kesme ve doğal taşın birleşimi ile yapılmış oldukça farklı mimari eser.
 • Tabhane : Lületaşı Müzesi’nin hemen karşısında bulunan, küçük el sanatları çarşısı, tabhanenin içerisinde bulunmakta. Cam sanatları ile ilgili birçok sanat eserini buradan satın alabilir oldukça konuksever esnafı ile kısa/uzun bir sohbet edebilirsiniz.
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Lületaşı Müzesi’nin hemen karşısında bulunan El Sanatları Çarşısı
 • Lületaşı Müzesi : Külliye’nin en önemli yeri diyebileceğim bu müze, el sanatları çarşısının hemen karşısında bulunan küçük bir müzedir. Müzede ilk dikkatinizi çekecek şey, Lületaşı figürlerinin hepsinde batılı imajların oluşu olacaktır. Keşke biraz da Türk mitolojileri ve Türk tiplerini işleselerdi demeden edemiyorum. Girişlerin ücretsiz olduğu bu müze, sanatseverler için iyi bir deneyim olacaktır.
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Lületaşı Müzesi içi
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Semazen Odası, Lületaşı Müzesi içerisinde bulunmakta.

Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi Hakkında Bilgiler

Külliye girişinin hemen sağ tarafında bulunan sıcak cam üfleme atölyesi ve sol tarafta bulunan cam sanatları atölyesine de bir göz atmayı unutmayın.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Kurşunlu Kütüphanesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ne nasıl gidilir ? : Odunpazarı bölgesinde bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi ulaşım bakımından oldukça kolaydır. Atatürk Lisesi tramvay durağını kullanarak 5-7 dakika içerisinde yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Odunpazarı Külliyesi olarak da bilinen Kurşunlu Külliyesi, gerek Lületaşı Müzesi ve El Sanatları Çarşısı, gerekse Kurşunlu Camii ve Kervansarayı ile Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olmasını düşündüğüm turistik yerlerden biridir.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir
Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir

Kurşunlu Camii ve Külliyesi yakınlarında gezilecek yerler

 1. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 2. Odunpazarı Evleri
 3. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 4. Eskişehir Balmumu Müzesi
 5. Şelale Park

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...