Kyoto Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Japonya‘nın en güzel şehirlerinden biri olan Kyoto, uzun yıllar boyunca Japon İmparatorluğu’nun başkenti olmuş, ülkenin en güzel şehirlerinden biri. Bu şehir, tarihi ve doğal yapılarıyla ön plana çıksa da, Kyoto bundan çok daha fazlasıdır.
Kyoto gezilecek yerler listesi hazırlarken, bu şehirde Görülmesi gereken bazı tarihi ve kültürel yerler olsa da, harika dış mekân örneklemesinden pazarları dolaşmaya kadar, Kyoto içinde ve çevresinde yapılacak çok şey var.

Nasıl Tokyo’ya To-Kyo deniliyorsa, Kyoto’ya Kyo-To deniliyor. Bunlar, Japonya’nın en önemli ve en turistik 2 şehri.

Kyoto Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek yerleri olduğu kadar yapılacak şeyleri de olan Kyoto, için en azından 2-3 gününüzü, hatta zamanınız varsa Kyoto çevresinde gezilecek yerler için de 1 gününüzü ayırmanızda yarar var.

1.Fushimi Inari-taisha Tapınağı

Fushimi Inari-taisha Tapınağı
Fushimi Inari-taisha Tapınağı

Kyoto tapınakları arasında en popüler olan Inari-Taisha Tapınağı, şehrin sembolü haline gelmiş yapılardan biri.

Tapınak, binlerce geleneksel torii kapısından oluşan yanan renkli bir geçidin sonunda yer alıyor. Süslü tapınak ağını çevreleyen patikalarda dolaşmak burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri.

Yotsutsuji Kavşağı’nda Kyoto’nun inanılmaz manzarasını izlemeyi de unutmayın.

Fushimi Inari-taisha Tapınağı, pirinç tanrısı olarak bilinen Şinto tanrısı Inari’yi onurlandırmak amacıyla kurulmuş, şehirdeki en ünlü ve en ikonik yapılardan, kaçırmayın.

2.Kinkakuji Tapınağı

Kinkakuji Tapınağı Kyoto gezilecek yerler
Kinkakuji Tapınağı

Şehirdeki en güzel manzaralardan birine ev sahipliği yapan bu tapınak, kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz eşsiz bir yer.

Daha çok fotoğraf tutkunlarının uzun zaman geçirdiği bu tapınak da, gezilecek yerler listenizde olması gereken tapınaklardan.

Sakin bir gölün ortasında ve ağaçlarla çevrili, altın yaprak sarılı bir Zen tapınağı olan Kinkakuji Tapınağı, hem içte hem de dışarıda yaldızlı.

İlk başta binanın ölümünden sonra bir tapınak haline gelmesine izin veren ünlü ”Shogun” için bir huzurevi olarak inşa edilmiş.

Güneşin tapınaktan süzüldüğü görmek için gidiyorlar, öyle de yapmaya çalışın. Veya o kadar erken gitmek yerine 10’dan önce gitmeye çalışın. Öğle saatlerinde burası çok kalabalık oluyor.

3.Kiyomizu-dera Tapınağı

Kiyomizu-dera Tapınağı
Kiyomizu-dera Tapınağı

Tapınak tapınak gidiyoruz, fakat Kyoto tapınakları ile ünlü bir şehir. Listede çok fazla tapınağın olmasının nedeni de, her tapınağın birbirinden güzel ve değerli olması, farklı hikayeleri olması ve şehirdeki en popüler olanlar arasında olmasıdır.

Güzel bir tepenin üstünde, UNESCO Dünya Mirası listesindeki kiraz ağaçları ile çevrili olan Kiyomizu-der Tapınağı’nın büyülü özelliğe ev sahipliği yaptığı söylenmektedir. Jishu Tapınağı’nın önünde, gözleriniz kapalı bir şekilde iki taş arasında yürüyecek olursanız, yani yürümeyi başaracak olursanız, gerçek aşkı bulacağınız söylenmekte. İşin kötü tarafı ise yürüyemezseniz ne olacağını kimse bilmiyor 🙂 Bu yüzden gözünüz kesmiyorsa, denemeyin.

Tapınak ayrıca ayrı bir tapınağa dahil edilen ve başarıyı, sevgiyi ve uzun bir yaşamı simgeleyen üç dereye bölünmüş olan Otowa Şelalesi’ne bağlı. Buradan su içerseniz de şans getiriyormuş.

Bu tapınak, yalnızca güzelliğiyle değil, onu çevreleyen mistisizm nedeniyle de kesinlikle görülmeye değer.

4.Kyoto Kulesi

Kyoto Kulesi
Kyoto Kulesi

Şehrin sembolik yapısı olan Kyoto Kulesi, özellikle gece ışıklarının açılmasından sonra, güzel bir manzara sunuyor.

Tapınak kentinde modern bir yapı olan bu kule, Kyoto’daki en yüksek binadır. Osaka’ya kadar uzan şehrin manzarasını bu kuleden izleyebiliyorsunuz.

Platformda, teleskoplar ve LED dokunmatik ekranlar önemli noktalara dikkat çeker, böylece gördüklerinize bir ad koyabilirsiniz. En iyi deneyim için günbatımına gidin. Fakat, biraz erken gidin.

5.Pontocho’da Güzel Bir Akşam Yemeği Yiyin (Kamogawa Nehri)

Kamogawa Nehri Kyoto gezilecek yerler
Kamogawa Nehri

Kamogawa Nehri yakınında, Pontocho her tarafı restoranlar ile canlı bir sokaktır. Kaliteli yemeklerden ucuz yakitory’ye kadar her şeyi sunan yüzlerce restoran vardır.

Burada rehberler eşliğinde geziyorsanız, mutlaka anlaşmalı restoranlara gideceksiniz. Fakat, ingilizce menüsü olmayan restoranlar, çok daha ucuz ve çok daha lezzetli oluyor. Burada küçük bir restorana girin. Yemekler bu küçük restoranlarda çok daha iyi.

Kamogawa Nehri’ne bakan bir restoran biraz daha pahalı olabiliyor. Fakat, manzara ve ambiyans ödediğiniz ücrete değecektir. Tek başınıza seyahat ediyorsanız, küçük restoranları, yok sevgilinizle seyahat ediyorsanız da, nehre bakan restoranlardan birini tercih edin.

6.Eikando Zenrinji Tapınağı

Eikando Zenrinji Tapınağı Kyoto
Eikando Zenrinji Tapınağı’nın bahçesi

Japon mimarisinin tadını çıkarmak ve rahatlamak için huzurlu bir yer arıyorsanız, Eikando Zenrinji Tapınağı’na gidin.

Kyoto’daki diğer tapınakların çoğu kadar kalabalık değil, çarpıcı olsa da, bu tapınak büyük koi havuzlarının olduğu sakin bir ortama ev sahipliği yapıyor. Ziyaret etmek için en uygun zaman akçaağaç yaprakları kırmızıya dönüştüğü zaman sonbahar olarak bilinir. Fakat, yaz aylarında da oldukça güzel.

Daha da inanılmaz bir çevre ve Kyoto manzarası için pagodaya doğru yürüyün. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerleri göreceksiniz.

7.Maymun Parkı Iwatayama

Maymun Parkı Iwatayama Kyoto
Maymun Parkı Iwatayama

Rahat bir çift ayakkabı koyun ve yokuş yukarı maymunlarla dolu bir parka gidin. Dikkatli olun, her yerde maymunlar var. Ağaçların arasında sallanmak, yol boyunca dolanmak ve hatta yiyecekleri çalmak için daha iyi bir şans yakalamaya cesaret eden bu primatlar herkes için eğlence sağlıyor.

Elinizde telefonlarınızı sallayarak gezmeyin. Alıp kaçabiliyorlar.

Kendinizi cesur hissediyorsanız, maymunları beslemek için yakındaki bir dükkandan bir paket fındık ve elma satın alabilirsiniz.

8.Nishiki Pazarı

Nishiki Pazarı Kyoto
Nishiki Pazarı

Kyoto’da gezilecek yerler arasında olan Nishiki Pazarı, lezzetli ikramlar, geleneksel el sanatları ürünleri, seramikler, tekstiller ve daha fazlasını bulabileceğiniz güzel bir yer.

Yemek bölümüne ise bayılacaksınız. Köfte, turşu, taze kavrulmuş çay, balık köftesi ve yakitori gibi yerel yemekleri satan tezgahlarında bir şeyler denemeyi unutmayın.

9.Maruyama Park

Maruyama Park Kyoto
Maruyama Park

Kyoto parkları arasında en popüler olan Maruyama, şehirdeki en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden.

Bu park, Kyoto’nun kiraz çiçeklerini görmek için en iyi yerdir. Birçok çeşitte kiraz çiçeğine sahip olan bu parkın içerisinde bir de gölet bulunmakta. İşte güzel fotoğrafları yakalayabileceğiniz yerler bu gölet etrafıdır.

10.Sanjusangendo Tapınağı

Sanjusangendo Tapınağı Kyoto
Sanjusangendo Tapınağı

Tahtadan el işi olan bu tapınak, ilahi kannonun inanılmaz derecede ayrıntılı heykellerine ev sahipliği yapıyor ve tapınağın yapılması yüz yıldan fazla sürmüş.

Tapınağın sade dış yüzeyi ile süslü iç kısmı arasındaki karşıtlık, görülmesi gereken eşsiz bir atmosfer.

Her Buda altın varakla kaplıdır ve benzer görünseler de, her biri biraz farklıdır. Diğer tapınaklardan pek farkı olmadığı söylense de, şehirdeki en iyi ve en popüler tapınaklardan biridir.

11.Kyoto Gion Bölgesi

Kyoto Gion Bölgesi
Kyoto Gion Bölgesi

Gion, sanatçıların, tiyatroların ve geyşaların merkezi olduğu bilinen Kyoto’nun eğlence bölgesidir.

Gion gezilecek yerler için bile bir liste hazırlasanız olur. Çünkü burası küçük bir yer değil ve gezip görülecek çok şey var.

Gion, dans, dramatik makyaj ve parlak renkler içeren bir tiyatro türü olan kabuki gösterileriyle ünlü Minamiza Tiyatrosu’na ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca, kiraz ağacı kaplı ana caddede Hanami koji üzerinde yürüyebilir ve Yasui Kompira-gu Tapınağı’nın büyülü taşına yerleştirmek için umutlarını ve hayallerini yazabilirsin.

Kyoto’nun ilginç, kültürel ve çok yönlü bir görünümünü bulmak için Gion Bölgesi’nden daha iyi bir yer yoktur.

Kültürel cazibe merkezleri arasında yüzlerce kafe, yiyecek tezgahı ve mükemmel yerleştirilmiş banklar var. Burası, Kyoto’da yarım gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz en güzel yer.

Kyoto’da tek bir yer görmek istiyorsanız, o da Gion olmalı. Çünkü, burası başka bir şehir gibi. Çok büyük değil ama küçük de sayılmaz. Kyoto’nun gezilecek yerleri arasında birçok önemli yeri de Gion’da bulabilirsiniz.

12.Ryoanji Tapınağı

Ryoanji Tapınağı Kyoto
Ryoanji Tapınağı

Tapınaklar şehri Kyoto değil mi ? Öyle. Fakat bu tapınaklar da öyle es geçilesi yerler değil ki. Zaten şehirde yapılacak şeyler bu tapınakları görmek ile başlıyor ve bitiyor.

Tapınak, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde, Eski Kyoto’nun Tarihi Anıtlarının bir parçası olarak ve bugün Kyoto’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak belirlenmiş.

Bu bahçeyle ilgili en büyüleyici şey, bahçenin tarihinin ve gerçeklerinin şu ana kadar açıkça ortaya çıkmamasıdır.

Bu bahçe hakkında birkaç gizemli nokta var ve yıl, tasarımcılar ve tasarım kavramı belirsiz. 248 m2’lik bahçe tonlarca çakıl taşıyla ilginç bir tasarıma sahip ve farklı boyutlarda 15 taş yerleştirilmiş.

Bahçe, baş rahiplerin eski ikametgahı olan Hojo’nun balkonundan görülebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bu 15 taş her açıdan yalnızca 14 görülen yerlerdir. Bahçenin anlamının açıklanmadığı söyleniyor, dolayısıyla anlamını kendi başlarına bulmak size kalmış.

13.Yasaka Pagoda

Yasaka Pagoda Kyoto Gezilecek Yerler
Yasaka Pagoda

Higashiyama Bölgesi’nde göze çarpan bir dönüm noktası olan Yasaka Pagoda ise Kiyomizudera Tapınağı, Ninenzaka ve Sannenzaka Yamaçları gibi diğer ünlü yerlerdir.

Bu tarihi bölge, dolaşmak ve geleneksel eski evlerin bulunduğu dar şeritlerin arasında keşfetmek için harika bir yerdir.

Yasaka Caddesi, Kyoto’daki en fotojenik noktalardan biri olarak popüler olan Higashiyama bölgesinin kalbinde yer alan ikonik bir tarihi caddedir.

Sokak, Ninen-zaka ve Sannen-zaka yamaçları arasındaki sınırda uzanıyor ve pagoda ile büyüleyici sokak manzarasının en iyi fotoğraf noktası caddenin ortasında bulunmakta.

Hokanji Tapınağı olarak da bilinen Yasaka-no-Pagoda, Kyoto’daki en eski pagoda olarak bilinmektedir (592’de inşa edilmiş).

14.Bomboo Grove – Bambu Korusu

Bambu Korusu Kyoto Gezilecek Yerler
Bambu Korusu

Kyoto görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Bambu Korusu, birçok turistin Kyoto’yu ziyaret etme nedenidir.

Arashiyama Bölgesi’nde bulunan Bambu Korusu, Tenryuji Tapınağı ile Okouchi Sanso Bahçesi arasında uzanmakta ve Kyoto’daki en popüler fotoğraf noktalarından biridir.

15.Tenryuji Tapınağı – Arashiyama Bölgesi

Tenryuji Tapınağı Kyoto Gezilecek Yerler
Tenryuji Tapınağı

Arashiyama gezilecek yerler saymakla bitmez. Bu yüzden, bu bölge için de en azından 1 gününüzü ayırın. Zaten Sırf Bambu Korusu ve Tenryuji Tağınağı için bile bu bölgeye gidebilirsiniz.

Kyoto kentindeki Arashiyama bölgesinde bulunan Rinzai Zen Budizm’in Tenryu şubesinin baş tapınağıdır. Tapınak, 1339’da Muromachi döneminde Ashikaga Takauji tarafından kurulmuş ve inşaat 1345 yılında tamamlanmış.

Tapınak, Kyoto’daki en büyük beş Zen tapınağından biri olarak seçildi ve 1994’te “Eski Kyoto’nun Tarihi Anıtları” kapsamında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kaydedilmiş.

Tapınağın öne çıkan özelliği, merkezi bahçe, çam ağaçları ve Arashiyama dağlarının ormanıyla muhteşem manzaralar sunan ünlü bahçe tasarımcısı Muso Soseki tarafından tasarlanan muhteşem bahçe “Sogenchi Teien” i içeriyor.

Tapınağın ayrıca Hatto salonunun tavanında “Bulut Ejderhası” adlı çok ünlü bir resmi var. Cloud Dragon 1997 yılında ünlü nihonga sanatçısı Kayama Matazo (1927–2004) tarafından boyandı ve boya sergisi sadece hafta sonları ve tatillerde 500 yen ek ücret karşılığında halka açık.

Kyoto’da Nerede Kalınır ? 

Kyoto’da gezip görülecek yerler için güzel bir bölgede konaklama şart. Fakat, Kyoto otelleri çok farklı bölgelerde bulunduğundan ve Kyoto otel fiyatları arasında çok büyük farklılıklar olduğundan dolayı da, öncelikle hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermeniz de yarar var.

Kyoto’da konaklama için en ideal konaklama bölgeleri, Higashiyama, Gion, Shimogyo ve Kawaramachi’dir.

Göz At : Kuala Lumpur gezilecek yerler

Her bir bölge kendine özgür tarzı ve konaklama birimleriyle ünlü. Fakat, bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölge Higashiyama Bölgesi‘dir. Çünkü bu bölgede her zevke ve bütçeye uygun konaklama birimlerini bulmak çok daha kolay. Ayrıca, Kyoto’da gezilmesi gereken yerler için en ideal konuma sahip bölge de burasıdır.

Higashiyama Bölgesi’nin dışında bir bölgede konaklamak isterseniz de, Shimogyo (Karasuma) Bölgesi‘ni tercih edebilirsiniz. Bu bölge de, Higashiyama Bölgesi kadar güzel ve popülerdir. Fakat bu bölgede konaklama ücretleri diğer bölgelere nazaran birazcık daha pahalıdır. Bu yüzden, biraz daha lüks tesislerde konaklamayı dert etmiyorsanız da, Shimogyo Bölgesi’ne göz atabilirsiniz.

Kyoto’da güzel bir konaklama rehberi için Kyoto’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda, şehrin tüm konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Göz At : Tokyo gezilecek yerler

Kyoto gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yer daha bulunmakta. Fakat bunların büyük bir bölümü Arashiyama Bölgesi’nde bulunmakta. Bu bölgede çok fazla zaman geçirmenizi pek tavsiye etmem. Sadece Bambu Korusu’nu görseniz bile sanırım yeterli olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...