Langkawi Adası Malezya’nın en muhteşem adalarından biridir.Melaka boğazı ile Malezya anakarasına yayılan 99 adalardan meydana gelen bir takımadadır.Muhteşem plajları ve ormanları bulunan Langkawi Adası’na Malezya’dan birçok ulaşım yolları bulunmaktadır.Dilediğiniz bütçeye uygun oteller ve hosteller bulabileceğiniz bu adaya gitmeden önce mutlaka hava durumunu kontrol etmelisiniz.Bu Langkawi gezi rehberi adlı yazıda ayrıca Malezya’dan veya Singapur’dan Langkawi’ye nasıl gidebileceğiniz konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Kuala Lumpur‘dan Langkawi’ye geçiş ;-Langkawi Adasına diğer birçok Malezya bölgelerinde ulaşılabileceği gibi başka Ülkelerden de geçiş sağlanabilmektedir.Langkawi için doğrudan bir demiryolu veya karayolu bağlantısı yoktur.Kiraladağınız arabalar ile gitmeyi planlıyorsanız feribotlarla rahatlıkla Langkawi’ye ulaşabilirsiniz.

-Kuala Lumpur’dan Langkawi’ye günlük uçuşlar bulunmaktadır.Bunun için en uygun firmalar Air Asia,Firefly ve Malaysian Airlines’dır. Uçak yolculuğu sadece 55 dakika sürmektedir.Ancak birçok havayolu firması genelde akşama doğru Langkawi’ye varmaktadır.Ancak dilediğiniz saatleri bu firmalarda bulamazsınız ayrıca haftalık uçuş seferleri olan Silk Air,China Airlines,Myanmar Aİrways ve Eva Air firmalarına da bir göz atabilirsiniz.Hem gitmek istediğiniz saati seçebilir hem de fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

-Kuala Lumpur’dan Langkawi’ye Otobüs ile ulaşım direkt olarak yoktur fakat 6 saatlik bir otobüs yolculuğu ve ardından feribot ya da tekneler ile Langkawiye ulaşmanız mümkündür.Nasıl mı ?

Kuala Perlis’e ya da Kuala Kedah’a otobüs ile giderek buralardan deniz araçları ile Langkawi adasına geçmek gayet kolaydır.Kuala Lumpur’da en büyük otobüs terminali olan Pudu sentral’den Kuala Perlis’e ya da Kuala Kedah’a rahatlıkla otobüs bileti bulabilirsiniz.Kuala Lumpur’dan Kuala Perlis 6-7 saat trafiğe göre değişebilir.Kuala Kedah’a ise 6 saattir.Fakat Langkawi’ye gitmek için en kısa yol ve en ucuz olanı Kuala Perlis’ten Langkawiye geçmektir.Ancak yoğun sezonlarda otobüs bulamadığınız zaman Kuala Kedah’tan gitmeyi düşünebilirsiniz.

Her saat başı Kuala Perlis’ten Langkawi’ye feribot bulabilirsiniz. 1 saat 15 dakika süren feribot yolculuğunuz için sadece 20 Ringgit gibi bir ücret ödersiniz. Kuala Kedah’tan aynı feribotları bulmak mümkündür.Fakat Kuala Kedah’ta feribot ücreti 25 Ringgit ve 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Singapur’dan Langkawi’ye Geçiş

Havayolu ile : Eğer Singapur‘dan Langkawi’ye gitmek istiyorsanız en iyi ve en hızlı yollardan biri havayolu ile gitmektir.Malaysian Airlines,Air Asia ve Silk Air firmaları ie direkt olarak Langkawi adasına ulaşabilirsiniz.Singapur’dan Langkawi 1 saat 30 dakika sürmektedir ve biraz daha tasarruflu olmak adına Air Asia havayolu firmasından otelinizi ve biletiniz beraber alarak daha ucuza getirebilirsiniz.

Karayolu ile ; Direkt olrak Langkawi’ye otobüs yoktur fakat Singapur’dan Alor Setar’a otobüs ile giderek ve oradan da kısa bir Lokal otobüsler ile Kuala Perlis’e 45 dakikada gidebilirsiniz.Yada Alor Setar’dan Kuala Kedah’a 15 dakikada gidebilirsiniz.Yine aynı şekilde feribotlar yolu ile Langkawi’ye ulaşabilirsiniz.Bana sorarsanız bu biraz zahmetlidir.Aşırı bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız direkt olarak uçak ile ulaşmanız daha mantıklı.Ayrıca Air Asia uygulamasını telefonunuza indirerek kampanyalı uçuşları takip edebilirsiniz.

Langkawi Gezi Rehberi,Langkawi Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Langkawi’de nüfusa sahip 3 ada olan, Pulau Langkawi (Ana ada),Pulau Rebak ve Pulau Dayang Bunting mutlaka ziyaret edilmesi gereken adalardan biridir. Machincang Cambrian Geoforest Park,Dayang Bunting Marble Geoforest Park ve Kilim Karst Geoforest Park en popüler noktalardır.Ayrıca UNESCO Dünya mirası parkları arasındadır.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Sky Bridge Langkawi
Langkawi Sky Bridge-Langkawi Gezi Rehberi

  • Langkawi Sky Bridge : Langkawi’nin en meşhur köprüsü olan Sky Bridge mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.Adanın manzarasını en iyi seyredebileceğiniz bu köprü yaklaşık 650 metre yüksekliğindedir.Adanın her iki tarafını muhteşem şekilde izleyebileceğiniz bu köprünün uzunluğu yaklaşık 250 metredir ve dilediğiniz muhteşem fotoğrafları köprü üzerinden rahatlıkla çekebilirsiniz.Yakınlarında bulunan doğu köyü (Oriental Village) alışveriş ve yemek için güzel,renkli bir yerdir.
  • Langkawi Adası : Kedah Jewel olarak bilinen Langkawi’nin en popüler ve en iyi adalarından biridir.Muhteşem plajları ve ormanları ile meşhur olan bu yer çiftler için inanılmaz bir tatil yeri olabilir.
  • Teleferik (Cable Car) : Langkawi’nin en popüler etkinliklerinden biri olan Teleferik ile manzara seyretmek muhteşem bir deneyimdir.Dağlar arasından geçerken biraz ürkütücü olsa da denemeye kesinlikle değecektir.
  • Pulau Beras Basah : Islak pilav adası olarak bilinen bu adaya gelebilmek için Pekan Rabu (Çarşamba Marketi) yakınlarından kişi başı 40 ringgit gibi bir ücretler bu adaya gidebilirsiniz.Yolculuk 30 dakika sürmektedir ve farklı bir ada görmek isteyenler için muhteşem bir adadır diyebilirim.
  • İsland Hopping : Turistlerin en çok tercih ettiği adalardan biri olan bu adaya gelebilmek için öncelikle Jerry meydanına gelmeniz gerekmektedir.Buradan teknelerle 60 Ringgit gibi bir fiyata adaya ulaşabilirsiniz.Tekneler genellikle 10 kişiliktir ve yolculuk biraz uzun sürsede bu ada için gerçekten değecektir.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Langkawi
Langkawi Cable Car (Teleferik)

Langkawi’ye ne zaman gidilir ? 

Yüksek Sezon(En iyi Sezon) : Genellikle yağmurun olmadığı sezonlar yüksek sezon ve en iyi sezon olarak adlandırılmaktadır.Langkawi gezi rehberi olarak, Ocak-Mart ayları arası Langkawi için en iyi zamandır.Yağmurun neredeyse hiç yağmadığı bu sezonlar Langkawi’de eğlence için en iyi sezonlardır.Sezonluk eğlence düzenleyen firmalarında en çok uğradığı tarihler bu aylar arasındadır.Ancak unutmamanız gereken bu aylar arasında dilediğiniz bütçede ve tarzda oteller bulamayabilirsiniz.Bu tarihlerde gelmek istiyorsanız en azından 2-3 hafta önceden otelinizi rezerve etmelisiniz.

Düşük Sezon yağmurlu sezon : Eylül-Ekim ayları arasında kesinlikle Langkawi gezisi planı yapmayın.Günlük yağmurun eksik olmadığı bu aylarda Langkawi’de yapabileceğiniz tek şey bir sofada oturup kahvenizi içmek olacaktır.Denize giremezsiniz,dağ yürüyüşlerine çıkamazsınız anlıyacağınız ziyaretinizin hiçbir anlamı olmaz.

Orta Sezon : Nisan ayında başlayıp ağustos ayında biter.Nisan ve mayıs aylarında yoğun bir turist trafiğiniz görebilirsiniz.Ancak temmuz ve ağustos aylarında herkes yavaş yavaş Langkawi’yi terk etmektedir.Orta sezon Langkawi için pek iyi fikir değil ancak ekonomik bir Langkawi gezisi planlıyorsanız ideal bir seçimdir.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Langkawi
Langkawi Adasi 

Tavsiyeler 

-Langkawi gezinizi Ramazan ayı içerisinde yaparsanız fiyatlar %75’e kadar düşmektedir.Ucuz oteller,hosteller,yemekler ve ulaşım araçlarını bulabilirsiniz.Ancak unutmamanız gereken çoğu etkinlikler ramazan ayında faaliyet göstermemektedir.

-Konaklama olarak kesinlikle düşünmeniz gereken Berjaya Langkawi Resorts en iyi seçeneklerden biridir. Fiyatlar gayet uygundur.Çift kişilik ve tek kişilik ya da ortak alanlı tek katlı veya iki katlı müstakil evler bulunmaktadır.

-Mümkünse çok fazla kalabalık olmayan sezonlar olan nisan ve mayıs aylarında gelmeyi çalışın.En iyi sezon değildir fakat bütçeli bir seyahat planlıyorsanız fiyatların biraz daha düştüğü bu aylar sizin için ideal bir seçenek olacaktır.

Langkawi gezi rehberi

Langkawi Gezi Rehberi adlı bu yazımız umarım ilgilenenler için faydalı olmuştur.Daha çok Malezya seyahatlerinde uğranılan Langkawi adası kaçırılmayacak adalardandır.Ayrıca zamanınız kalırsa Tioman Adası,Pangkor,Penang ve Perhentian adalarını ziyaret edebilirsiniz. Malezya’nın en muhteşem adalarından olan bu adalarda dilediğiniz birçok faaliyetleri bulabilirsiniz.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here