Lecce Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 10 Yer

2 bin yıldan daha eski bir tarihe sahip olan Lecce, doğu Adriyatikteki Messapii halkı tarafından kurulmuş, Arnavutluk’un tam karşısında, İtalya‘nın en güzel bölgesinde sıkışmış güzel bir şehirdir.

Kentin en büyük ihracatlarından biri olan Lecce Taşı, yumuşak ve işlenebilir olmasından dolayı, şehirdeki anıtların çoğunu oluşturmak için kullanılmış. Bu yüzden de, şehirde bu taş ile oluşturulmuş çok sayıda anıt görebilirsiniz.

İtalya’nın en az bilinen yerlerinden biri olan Lecce’nin geniş bir tarihi de vardır. Şehir, İmparator Hadrian ve Roma İmparatorluğu döneminden beri ayakta.

Kent, Basilica di Santa Croce, Porta Napoli ve Duomo (Lecce Katedrali) adlı tarihi yapılar ile ünlü olsa da, bu şehirde bu 3 yapıdan çok daha fazlasını görebilirsiniz.

Gelelim Lecce Gezilecek Yerler Listemize ;

1.Basilica di Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi)

Basilica di Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi)
Basilica di Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi)

Church of the Holy Cross olarak da bilinen Kutsal Haç Kilisesi, Lecce’nin en bilindik ve en önemli yapılarıdan bir tanesi.

1548 yılında başlayıp, yaklaşık 150 yıl boyunca süren bir dış cepheye sahip olan bu gösterişli kilise, cephesinden farklı olarak 1353 yılında inşaatine başlanmış, ancak cephesiyle aynı zamanda bitirilmiş.

Ayrıntılı taş oymalar, gül penceresi ve çok daha fazlasıyla gösterişli bir dış cepheye sahip olan Basilica di Santa Croce, Lecce’yi tanımak için gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden.

Basilica di Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi)
Basilica di Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi)

İnsanlar, aslanlar, kartallar ve hayali yaratıkların figürleri ile güzel bir şekilde dekore edilmiş dış cephe, kilisede en çok dikkat çeken yer olsa da, iç mekan da görülmeye değer. İç mekan, dış cepheye nazaran biraz daha sade bir yapıya sahip. Yine de birkaç taş işçiliği ve dini figürleri görmek için de içeriye göz atabilirsiniz.

2.Lecce Katedrali (Cattedrale dell’Assunzione della Virgine)

Lecce Katedrali
Lecce Katedrali

İlk olarak 1144 yılında inşa edilmiş olan Lecce Katedrali, 1230’da ve son olarak barok tarzında 1670 yılında tamamen yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli halini almış. Çan kulesi de, bu son yeniden inşa sürecinde eklenmiş.

Dış mekan kadar iç mekan da oldukça süslü ve gösterişlidir. Nef ve transepts boyalı ahşap tavanlar, yapının içerisinde en dikkat çeken yerlerden. Kilisenin 12 şapeli bulunuyor. Her şapel görülmeye değer güzellikte olsa da, Cappella Sant’Oronzo adı verilen 4 heykelli şapel, bunlar arasında en çok beğenilendir.

Şehrin en önemli meydanlarından biri olan ”Piazza del Duomo” da bulunan bu katedral, hem dış cephesi hem de iç mekandaki süslü tavan ile listenize ekleyebileceğiniz en güzel yapılardan.

3.Piazza del Duomo 

Piazza del Duomo 
Piazza del Duomo

Lecce’nin en iyi bilinen meydanı olan ”Piazza del Duomo”, muhteşem anıtlar ve dini yapılar ile çevrilidir ve şehirdeki en fazla ziyaret edilen noktalardan biri. Bunun en önemli nedeni ise, meydanın Lecce’nin tarihi kent merkezinde bulunuyor olmasıdır.

Tabi tarihi yapıların ve anıtların dışında bu meydan yakınlarında, birkaç restoran ve küçük mağazaları da bulabilirsiniz.

Ayrıca Piazza del Duomo, Lecce Katedrali‘ne ev sahipliği yapıyor.

4.Piazza Sant’Oronzo

Piazza Sant'Oronzo
Piazza Sant’Oronzo

Sant’Oronzo Meydanı, Lecce’nin bir diğer hareketli ve canlı meydanıdır. Tıpkı Piazza del Duomo gibi, bu meydan da şehirdeki önemli birkaç tarihi yapıya ve anıta ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Katedralden bu meydana çok kısa bir sürede yürüyerek ulaşabilirsiniz. Meydanın en dikkat çeken ve en popüler olan yapıları ise, Chiesa di Santa maria delle Grazie, Roma Amfitiyatrosu ve görkemli Palazzo del Sedile‘dir.

Büyük bir cam kapıya sahip olan ”Palazzo del Sedile” meydandaki en çok ilgi gören yapı. Bunun en önemli nedeni de, muhtemelen karmaşık taş işçiliğinden kaynaklanıyor.

Meydandan açılan caddeler ve sokaklar, İtalyan havasını hissedebilmek için en güzel yerlerdir. Ayrıca birçok sokakta, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve birkaç küçük butik mağazaları da bulabilirsiniz.

Burası, Lecce’nin ana meydanı olarak biliniyor. Yani Duomo Meydanı’na nazaran çok daha popüler ve çok daha turistiktir. Şehirdeki önemli birçok turistik noktaya ev sahipliği yapması ve canlı atmosferi için göz atabileceğiniz bu meydanı, kaçırmayın deriz.

5.Roma Amfitiyatrosu

Roma Amfitiyatrosu - Lecce Gezilecek Yerler
Roma Amfitiyatrosu

Şehrin en popüler meydanlarından biri olan Piazza Sant’Oronzo‘nun uzun yıllar altına gömülmüş olan Roma Amfitiyatrosu, ilk olarak 1929 yılında keşfedilmiş.

Çoğu, bitişiğindeki binaların altında bulunuyor olsa da, günümüzde oturma alanları dahil olmak üzere tiyatronun birçok bölümünü görebiliyorsunuz. Ayrıca bu Amfitiyatro, günümüzde birçok performans ve sergiler için kullanılıyor.

Buradan çıkartılmış çok daha küçük antik yapılar, Museo Storico della Città di Lecce adlı müzede sergilenmekte. Ancak keşfedilen parçalardan, sahneyi süsleyen mermer heykeller, sütunlar, kemerler ve mermer mozaik zeminlerin bazı bölümleri olduğu gibi burada görücüsüyle buluşuyor.

Roma Amfitiyatrosu’nun MS 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor ve oturma alanı ise 25 bin kişilik. Merdivenlerin, oturma yerlerinin, dış duvarların ve sütunların çoğu günümüzde hala harika bir durumda ve kesinlikle görülmeye değer.

Antik tarihe merakınız varsa, bu Roma Amfitiyatrosu’nu seveceksiniz.

6.Charles V Kalesi (Castello di Lecce)

Charles V Kalesi (Castello di Lecce)
Charles V Kalesi (Castello di Lecce)

Kentin ana savunma suru olarak da bilinen Charles V Kalesi, 16. yüzyıldan beri burada duruyor ve şehirdeki en iyi korunmuş yapılardan bir tanesi.

Diyagonal koruma kuleleri ve yüksek duvarlarla tipik bir dört köşeli savunma yapısı kullanılmış olan Charles V Kalesi’ndeki yapıların büyük bir bölümü hala sağlam bir şekilde durmakta.

Sant’Oronzo Meydanı‘nın güneydoğusunda güzel bir konumda bulunan kalenin bulunduğu yere, kentin birçok yerinden çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Kalenin zemin katında ise, Papier-mâché Müzesi (Museo della Cartapesta) bulunuyor. Bu müze, Lecce’nin iyi bilinen zanaatını araştırıyor ve 5-10 dakikalığına göz atmaya değer bir koleksiyona sahip.

7.Faggione Müzesi (Museo Faggiano)

Lecce gibi antik kazılar bulunmuş bir şehirde, Faggione Müzesi gibi arkeolojik bir müze olmasına da şaşmamalı.

Binanın temellerinin altında 2 bin yıllık kalıntıların olduğu söylenir ve müze, 7 yıl boyunca kazılmış özel bir yapıdır.

Müze içerisinde, 5 binden fazla arkeolojik buluntu var. Yani oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan müze.

Kalıntıların ortaya çıkış hikayesi ise, ilk olarak Faggiano ailesinin su borusunu tamir etmeye çalışmasıyla başlıyor. Su borusundan çok daha fazlasını keşfeden ailenin evi, günümüzde 5 bin eserle ziyaretçilerini ağırlıyor.

8.Porta Napoli

Porta Napoli
Porta Napoli

Savunma ağından kalan bir kalıntı, 3 şehir kapısından en iyi bilinen Porta Napoli de, Lecce’de göz atabileceğiniz yapılardan.

İlk olarak 1548 yılında Kral V. Charles onuruna inşa edilmiş olan bu yapı, şehirdeki birçok tarihi eser gibi, Beyaz Lecce Taşı‘ndan yapılmış ve Barok bir mimariye sahiptir.

Kemerin tam merkezinde 3 süslü sütun bulunuyor ve sütunlar üçgen bir alınlık ile güzel bir şekilde kaplanmış.

Şehir merkezine yürürken geçebileceğiniz bu kapıyı, özellikle listenize eklemeseniz de, şehir gezisi sırasında görecek olursanız, 5 dakikalığına da olsa Charles V ve Lecce nişanlarını içeren üçgen alınlığı yakından görmek için gidin.

9.Villa Comunale

Villa Comunale - Lecce Gezisi
Villa Comunale adlı şehir parkı

Bir şehir parkı olarak da bilinen Villa Comunale, özellikle sıcak yaz aylarının bunaltıcı havasından kaçıp serinleyebileceğiniz, dinlenebileceğiniz güzel bir alandır.

19. yüzyılda inşa edilmiş olan bu park, ağaçlar ve çiçeklerle kaplı yürüyüş yolları, güzel atmosferi ve sessizliği ile şehrin karmaşasından kaçabileceğiniz yerlerden.

Park içerisinde, birçok anıt ve heykelin dışında, çeşmeleri ve göletleri de görebilirsiniz.

10.Aziz Matthew Kilisesi (San Matteo)

Aziz Matthew Kilisesi (San Matteo)
Aziz Matthew Kilisesi (San Matteo)

”San Matteo” olarak da bilinen Aziz Matthew Kilisesi, tarihi 1667 yılına kadar oldukça eski bir Barok yapıdır.

İlginç tasarımı ve diğerlerine benzemeyen mimarisi ile popüler olan bu kilise, iç mekandaki 9 sunak ile dikkat çekiyor. Her biri oldukça detaylı olan bu sunaklar için bile, bu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Dış cephe derin kavisli ve iki sütunludur. Ve en az iç mekan kadar gösterişli ve süslüdür.

Lecce’de Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Lecce’ye günübirlik bir gezi düzenlemek yerine, bu şehirde 1 günde olsun konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki önemli turistik noktalara yakın bir yerde olduğunuzdan da emin olun.

Lecce, her ne kadar büyük bir şehir olmasa da, çok fazla zamanınız yoksa, tarihi şehir merkezinde, kentin meydanlarına yakın olduğunuzdan emin olun. Zaten şehrin önemli meydanlarından, gezip görülecek önemli noktalara çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

  • And So – Oda ve Kahvaltı ; Kentin en popüler ve en uygun fiyatlı tesislerinden biri olan bu otel, Lecce’nin tarihi merkezinde güzel bir konumda yer alıyor. Havaalanı servisi, aile odaları ve terası da olan bu tesis, orta ve düşük bütçeli bir konaklama sunuyor.
  • Suite Hotel Santa Chiara – 4 Yıldız ; Lüks bir otel için de, Roma Amfitiyatrosu’nun hemen yanın başında bulunan bu tesise göz atabilirsiniz. Şehirdeki turistik noktaların hemen hemen hepsine bu otelden yürüyerek 10 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Lecce’den sonra, İtalya’da gezilecek önemli yerler arasında olan Floransa ve Roma gibi yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca Lecce’den Bari‘ye çok rahat bir şekilde gidebilir veya karşıya geçerek Korfu Kasabası’na da göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...