Lefkada Adası Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Yer

Güzel plajları ile İyonya Adaları’nın en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri olan Lefkada Adası, Lefkas olarak da biliniyor. Bu adada gezilecek ve görülecek birçok şey varken, yapılacak aktiviteler de oldukça fazladır.
Lefkada Adası gezilecek yerler, daha çok Lefkada Town, Nydri, Agios Nikitas ve Vasilik bölgeleri çevresinde toplansa da, bu bölgelerin dışında daha bu adada görebileceğiniz çok güzel yerler vardır.

Öncelikle adada gezilecek yerler listenizi hazırlamadan önce 2 şeye karar vermenizde yarar var. Hangi bölgede konaklayacaksınız ve araba kiralayacak mısınız ? bu iki soruya cevap verdikten sonra bu adayı çok daha iyi ve pratik bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Lefkada’da konaklama için en çok tercih edilen bölgeler Lefkada Town, Nydri ve Agios Nikitas bölgeleridir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca merkezi bölgeler olduğundan dolayı da adadaki gezilecek yerlere çok rahat ulaşabilirsiniz.

Bu 3 bölge arasında gönül rahatlığıyla hemen hemen herkes için güzel bir bölge olan Nydri, göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz ilk bölgedir.

Adada henüz konaklayacağınız yere karar vermediyseniz, Lefkada’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak adanın en güzel konaklama bölgelerini, bu bölgelerin artılarını, eksilerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Lefkada Adası Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Adada gezilecek yerler listenizi oluştururken iyi bir sıralama yaparak, adayı çok kısa sürede gezebilir plajlara daha çok vakit ayırabilirsiniz. Bu gezilecek yerler listesinde adanın en güzel ve en popüler plajlarını da bulabilirsiniz.

1.Porto Katsiki

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Lefkada Adası’nda Gezilecek yerler

Lefkada ve Yunanistan turizm sitelerinde, broşürlerinde veya reklamlarında olan arkası içbükey bir uçurum ile çevrili bir plaj Porto Katsiki, Lefkada Adası’nın en popüler ve en güzel plajlarından biridir.

347 basamakla çıkabileceğiniz plajın üstünden eşsiz bir manzara seyredebilir, plajı çok daha iyi görebilirsiniz. Turkuaz suyu ve yuvarlak çakıl taşları ile güzel bir deneyim sunan Porto Katsiki Lefkada’da plaj için ilk göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

2.Egremni Plajı

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Egremni Plajı

Lefkada’da gezilecek yerler arasında en güzel plajlardan biri olan Egremni Plajı’da bu adada 1 gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir yer.

Lefkada’nın güneybatısında, Porto Katsiki’ye birkaç km uzaklıkta bulunan Egremni Plajı uzun kayalıklar çevrili. Maalesef 2015’teki depremden sonra bu plaj kara yoluyla ulaşmak mümkün değil.

Bu plaja ulaşmanın tek yolu kendi teknenizi kiralamak veya tekne turlarını tercih etmektir.

İyi de bir plaja gitmek için neden bu kadar uğraşayım diyorsanız, bu plajın fotoğraflarına göz atın deriz. Eşsiz bir güzellikteki bu plaj turistler arasında süper popüler. Zaten plaja kendi teknesiyle gelen 1 veya 2 turist var. Herkes turlar ile buraya gitmektedir.

3.Dimosari (Nidri) Şelaleleri’ni Görün

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Nidri

Şüphesiz Lefkada Adası gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden biri olan Dimosari Şelaleleri, adanın en canlı ve en güzel bölgesi olan Nidri’de bulunmaktadır. Nidri’den bu şelalelere giden bir yürüyüş yolu da bulunmakta.

Bu yürüyüş yolundan gidecek olursanız hoş kokulu narenciye ve zeytinliklerden geçerek kaygan kayalıklar üzerinden geçmeniz gerekecek. Birçok turistin yaptığı gibi siz de bu yolu yürüyerek aşabilirsiniz.

Lefkada Adası’nda konaklama için de tercih edebileceğiniz Nidri’de konaklayacak olursanız, bu şelalelere de çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Zaten adanın en popüler, en canlı ve en iyi konaklama bölgesi Nidri olarak bilinmektedir.

4.Lefkada Arkeoloji Müzesi’ne Göz Atın

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Lefkada Arkeoloji Müzesi

Nydri ve Meganisi gibi mağaralarda bulunmuş olan eserlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu müze, Lefkada Kasabası’nda yani adanın merkezinde bulunmaktadır.

Müze içerisindeki sergiler, binlerce yıl önceki Orta Paleolitik Çağ’dan Roma Dönemi’nin sonlarına kadar uzanıyor.

Dört odadan oluşan bu müzede en dikkat çeken eserler ise, flüt ve telli çalgılarının ses kutusu ve bir boğa kılığına girerek Zeus tarafından kaçırıldığını gösteren küçük bir mühür.

5.Mikros Gialos Plajı

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Mikros Gialos Plajı

Lefkada Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel plaj ise, Mikros Gialos Plajı’dır.

Her yıl mavi bayrak kazanan bu plaj Lefkada’nın güneydoğusunda bulunuyor. Çakıl taşlı bir plaj olduğundan dolayı da terliklerinizi getirmeyi unutmayın.

Plajın en güzel yanı da, 2 km uzunluğundaki koyları keşfedebilmek için pedallı bot veya kano kiralayabileceğiniz küçük bir su sporu merkezinin bulunmasıdır.

6.Kathisma Plajı

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Kathisma Plajı

Adanın en güzel plajlarından biri de süper popüler olan Kathisma Plajı’dır. Temmuz ve Ağustos aylarında tüm genç turistlerin akın ettiği bu plaj 8 bar, restoran ve kafeye ev sahipliği yapıyor.

Daha çok gençlerin tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, plajın bazı kısımlarında yaş ortalama biraz daha yüksek bir kesimi bulmak mümkün.

Bu plajın suyu bazen dalgalı olabiliyor. Özellikle havanın rüzgarlı olduğu zamanlarda bu plajı pek sevmeyebilirsiniz. Fakat hem manzarası hem de temiz havası ve düzenli alanı ile tercih edilebilecek en güzel plajlardan.

7.Vasiliki

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Vasiliki Plajı

Vasiliki, adanın konaklama için de tercih edilen bölgelerinden biri. Adanın en güzel kasabalarından biri olan Vasiliki daha çok rüzgar sörfü için tercih ediliyor. Öğleden sonra bir hayli rüzgarlı olduğundan dolayı da deneyimli sörfçüler öğleden sonraya bu bölgeye akın etmektedir.

Daha önce hiçbir tecrübeniz yoksa, sabahın erken saatleri sörf için en ideal zamandır. Bölgede güzel manzaraları seyredebileceğiniz yerlere bisiklet kiralayarak ve yürüyüş parkurlarını kullanarak ulaşabiliyorsunuz.

8.Ammoussa Plajı

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Lefkada Adası’ndaki Plajlar

Lefkada Adası’nın en güzel plajları arasında olan Ammoussa Plajı, güney kıyısında bir koyda yer almaktadır. Daha çok Kefalonya ve Ithaca adalarının manzarasıyla ünlü olan bu plaj görülmeye değer.

Çakıl taşlı yüzeyi ile herkesin sevemeyeceği bir plaj olsa da, bu ayrıntıya takılmayan tatilcilerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir plaj.

9.Agios Nikitas’ta 1 Gününüzü Geçirin

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Agios Nikitas

Adadaki en kolay ulaşabileceğiniz bir plaja sahip olan bu kasaba, Lefkada’da konaklama için de tercih edebileceğiniz yerlerden. Bütçeli konaklama birimleriyle ünlü bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu balıkçı kasabasında yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. İster tarihi yerleri ziyaret edebilir, isterseniz de kasabanın en güzel plajında tüm gününüzü geçirebilirsiniz.

10.Ahşap Köprü Üzerinden Geçin

Lefkada Adası Gezilecek Yerler
Lefkada Adası Gezilecek Yerler

Lefkada Adası’nda yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri de ünlü Ahşap Köprüsü’nü görmektir. 90’lı yılların başına kadar giden tarihi ile mistik bir atmosferi olan bu köprüyü de listenize ekleyin.

Sıradan bir köprü olsa da, sırf mistik bir atmosferi olduğundan dolayı turistler arasında bir hayli popülerdir.

Lefkada’da Nerede Kalınır ? 

Adada en iyi konaklama bölgeleri Lefkada Kasabası (Merkez), Nidri ve Agios Nikitas’tır. Bu bölgelere ek olarak birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat vaktiniz kısıtlı ve adanın en iyi yerinde konaklamak istiyorsanız, bu 3 bölgede birine göz atın.

Eğer 3 bölge arasında seçim yapamıyorsanız, gözünüz kapalı Nidri Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz. Bu bölgede konaklayarak pişman olan pek turist yok. Ayrıca bu bölgede konaklama birimleri bakımından da oldukça zengin. Yani her bütçeye uygun konaklama birimlerini burada bulabilirsiniz.

Eğer Lefkada Adası gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere kolay ulaşım sağlamak istiyorsanız, Lefkada Kasabası ve Nidri Bölgeleri’nin dışına çıkmayın. Eğer araç kiralamayı da planlıyorsanız, Agios Nikitas gibi biraz daha az turistik olan bölgelerde de konaklayabilirsiniz.

Yunan Adaları için daha geniş çaplı bir plan yapıyorsanız, Rodos gezilecek yerler ve Santorini Gezilecek yerler adlı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Lefkada Adası gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat turistlerin büyük bir bölümü bu adaya güneş, kum ve deniz için gittiğinden dolayı, daha çok plajlarda zaman harcamaktadır. Zaten yukarıdaki plajlarda böyle bir tatil planı olanlar içindir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...