Leipzig Gezilecek Yerler | Leipzig Gezi Rehberi

Almanya‘nın ortaçağdan beri fuarları ve pazarlarıyla bilinen bir şehri, Leipzig. Çok tanınmayan bir şehir olmasına rağmen, Almanya’nın keşfedilmeyi bekleyen en güzel şehirlerinden.

Leipzig, Weisse Elster ve Pleisse nehirlerinin birleştiği noktada Sakson Ovaları‘nda güzel bir konumda bulunuyor. Bu sayede de, Dresden‘den sonra Saksonya’nın önde gelen şehirlerinden biri oldu. Çünkü bulunduğu konum itibariyle, ticari bir güç sağlamıştır.

Günümüzde Leipzig, doğu Almanya’daki en popüler turistik destinasyonlardan biri ve zengin kültürel ve müzikal mirası sayesinde, düzenli olarak Avrupa’nın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak gösteriliyor.

Leipzig gezilecek yerler için turistler genelde günübirlik bir gezi planı yapmakta. Fakat, bu şehir için biraz daha zaman ayırın. Eski şehir bölgesindeki tarihi yapılar, birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan müzeler ve eşsiz kiliseleriyle, Leipzig’i seveceksiniz.

Leipzig Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Leipzig Almanya’nın birçok şehrinden çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz yerlerden. Berlin‘den Leipzig’e tren ile 1 saat 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Otobüsler ile de 2.5 saatte bu şehre ulaşabiliyorsunuz.

Leipzig’te Nerede Kalınır ?

Mitte Bölgesi ; Leipzig’te konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Fakat, bunlar arasında turistik yerlere ve merkeze yakınlığı ile şehrin en çok tercih edilen bölgesi Mitte’dir. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve şehirdeki herhangi bir yere en kolay bu bölgeden ulaşabilirsiniz. Bölgedeki Oteller!

1.Eski Belediye Binası

Eski Belediye Binası Leipzig
Leipzig’in merkezindeki Eski Belediye Binası

Leipzig’in ana meydanını süsleyen bu eşsiz bina, Leipzig’te görülecek ilk yerlerden biri.

1556 yılında inşa edilmiş olan bu bina, Almanya’daki en güzel Rönesans binalarından biri olarak kabul ediliyor.

Barok bir tepesi olan kule ise, binanın ana girişinin üzerine simetrik bir şekilde yerleştirilmiş. Avrupa’nın diğer belediye binalarına nazaran biraz daha farklı bir mimari yapısı olduğu söylenmekte.

Bu binanın içerisinde bir de müze bulunuyor. Bu müzede, Leipzig’in tarihinden 1989 Barışçıl Devrime kadar birçok resimlere ve eserlere ev sahipliği yapıyor.

2.Aziz Thomas Kilisesi

Aziz Thomas Kilisesi Leipzig
Aziz Thomas Kilisesi

Meydanın güneybatısında bulunan bu kilise, Leipzig’in tarihi yerleri arasında en çok ziyaret edilen yapılardan biri. St. Thomas Boys Korosu ile ünlü olan bu kilisenin tarihi 1212 yılına kadar gidiyor.

Dünyaca ünlü olan St Thomas Korosu’nu, cuma, cumartesi ve pazar günleri bu kilisede dinleyebilirsiniz.

3.Aziz Nikolaos Kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi Leipzig
Aziz Nikolaos Kilisesi

Leipzig’teki bir diğer ünlü kilise ise, Aziz Nicholas Kilisesi’dir. Gotik ve Barok stillerinin karışımı ile güzel bir mimariye sahip olan bu kilise, 12. yüzyılda inşa edilmiş.

Yüzyıllar boyunca çeşitli eklemeler ve restorasyon çalışmaları yapılarak değiştirilmiş olan bu kilisede en son, 1700’lü yıllar iç mimari Neoklasik bir tarza dönüştürülmüş.

Johann Sebastian Bach’ın birçok eserini de bu kilisede görebiliyorsunuz.

Kilisenin hemen önündeki meydan, 1989’da Doğu Almanya’daki komünist yönetime karşı gösteriler için toplanma noktası olarak bilinir ve tarihteki en önemli olaylardan biri olarak kabul edilmektedir.

Pazartesi Gösterileri olarak bilinen bu isyan, 4 Eylül 1989’da kendiliğinden kilise dualarından sonra başlamış. Burası Almanya’daki en olaylı isyanın başladığı yer. Kilisenin iç ve dış mimarisinden çok, kilisenin hemen önündeki bu meydan ve hikayesi ünlüdür.

4.Uluslar Muharebesi Anıtı

Uluslar Muharebesi Anıtı
Uluslar Muharebesi Anıtı

Uluslar Muharebesi Anıtı, sadece Leipzig’in değil, Almanya’nın en önemli anıtlarından biri olarak biliniyor.

Avrupa’daki en büyük savaş anıtı olarak bilinen bu anıt, Napolyon’un 1813’te Leipzig’teki Milletler Muharebesi’ndeki 100. Yıldönümünü kutlamak için 1913 yılında tamamlanmış.

Anıtı, 12 metre yüksekliğindeki kahraman heykelleri çevreliyor ve anıtın 91 metre yukarısındaki gözlem yerinden de eşsiz bir manzara bulunuyor. Asansör olmadan uzunca bir tırmanıştan sonra, şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Anıtın hemen altında ise, bir müze bulunuyor. Bu müze, burada savaşan askerlerin teçhizatlarını ve yaşamını gösteren, Leipzig savaşı hakkında bilgileri bulabileceğiniz bir müze. Leipzig merkezinden bu anıta ulaşmak için tramvayları kullanabilirsiniz, yolculuk ortalama 15 dakika sürüyor.

5.Yeni Belediye Binası

Yeni Belediye Binası
Yeni Belediye Binası

Eski Şehir Bölgesi’nin güneybatı köşesinde tüm görkemiyle duran Yeni Belediye Binası da, Leipzig’in turistik yerleri arasında oldukça popüler.

Neues Rathaus olarak bilinen bu bina, Alman geç Rönesans tarzıyla dikkat çekmektedir. İnşaati 1905 yılında tamamlanmış ve 13. yüzyıldan kalma Pleissenburg bölgesini kaplamaktadır.

Eski Belediye Binası’na göre çok daha görkemli olan bu binayı da, gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

6.Grassi Museum (Uygulamalı Sanatlar Müzesi)

Uygulamalı Sanatlar Müzesi Grassi Müzesi
Uygulamalı Sanatlar Müzesi

1895 yılında kurulmuş olan bu Grassi Uygulamalı Sanatlar Müzesi, 1929 yılında bugünkü yerine taşınmış.

Aslında burası bir kompleks ve içerisinde kentin etnografyası, uygulamalı ve dekoratif sanatlar ve müzik aleti koleksiyonlarına ev sahipliği yapan 3 müze bulunmaktadır.

Burada turistlerin en çok beğendiği müze, Müzik Aletleri Müzesi’dir ve Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar olan enstrümanların yanı sıra uygulamalı ses laboratuvarları ve kapsamlı arşivleri bu müzede görebilirsiniz.

7.Gewandhaus

Gewandhaus Leipzig Gezilecek Yerler
Gewandhaus

Leipzig’te gezilecek yerlerden bir tanesi de, dünyaca ünlü Gewandhaus Orkestrası’nın şaşalı evi olan Gewandhaus’tur. Burası, Leipzig’teki üniversitenin hemen doğu tarafında yer alıyor.

Muhteşem akustiği ile ünlü olan bu bina, 1981 yılında 3 katlı olarak inşa edilmiş ve modern sanatçıların resimleriyle dekore edilmiş.

Birinci sınıf konserlere ev sahipliği yapan bu binayı dışarıdan görün yeter.

8.Leipzig Panometer

Leipzig Panometer Binası
Leipzig Panometer

Connewitz’in güney banliyösünde, hiç kullanılmayan bir gazometre, Avusturyalı sanatçı Yadegar Asisi aracılığıyla görsel bir panoramaya dönüştürülmüş.

Tuğla örgülü bir kabuğa sahip olan bu gazometrenin tarihi 1909 yılına kadar gitmektedir.

Yapı, Yadegar Asisi’nin 2003 yılından bu yana panoramaları gösterir ve sadece Leipzig’in değil, Almanya’nın en bilinen gazometresidir.

Birçok tema gösterilerine ev sahipliği yapan bu gazometreyi de gezilmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.

9.Leipzig Merkez İstasyonu (Leipzig Hauptbahnhof)

Leipzig Tren İstasyonu - Leipzig Hauptbahnhof
leipzig tren istasyonu

Leipzig’in tarihi yerleri arasında olan bu İstasyon, tipik bir tren istasyonu değil. İşte bu yüzden de listenizde yer alması gereken bir yapıdır.

300 metrelik bir uzunluğa sahip olan bu tren istasyonu 8.3 hektarlık geniş bir alanı kaplamaktadır.

Ayrıca, istasyon bir müze olarak da hizmet veriyor. Bu müzede de, 5 tarihi lokomotifi görebiliyorsunuz.

İçeride bir de alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bir şeyler satın almak için olmasa da, yemek yiyebileceğiniz şehirdeki en ideal yerlerden.

10.Mädlerpassage

Mädlerpassage Leipzig
Mädlerpassage

Leipzig’in en güzel yapılarından biri olan Madrid‘deki Galeries Lafayette’ye benzetiliyor olsa da, biraz daha az görkemli ve sadedir.

Burası da, birçok Avrupa pasajında olduğu gibi lüks mağazalarla doludur.

Bir deri üreticisi olarak bilinen Anton Mädler tarafından 1910 yılında geliştirilmiş olan bu pasaj, mimar Theodor Kösser tarafından tasarlanmış. 40’a yakın mağazası, birbirinden güzel kafeleri ve restoranları olan bu alışveriş geçidine de göz atmayı unutmayın.

Leipzig’te Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Uluslar Muharebesi Anıtı Leipziz
Leipzig Gezilecek Yerler Blog

Bu şehirde konaklama için birbirinden güzel bölgeleri bulmak mümkün. Fakat, şehir çok kısa bir sürede gezilebildiğinden ve bu şehir için 1-2 günden fazla bir süre ayrılmadığından dolayı da, şehir merkezine ve şehirdeki gezilecek noktalara yakın bir yerde konaklamanızda yarar var.

Bunun için en ideal bölge şüphesiz Mitte Bölgesi’dir. Bu bölge, şehirde dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bölgelerdendir. Bir 4-5 yıldızlı lüks oteli bulabileceğiniz gibi, bütçeli bir oteli veya diğer konaklama birimlerini de bu bölgede bulabilirsiniz. Özellikle turistik yerlere yakın olmak isteyen turistlerin tercih ettiği bu bölge, şehirde konaklayabileceğiniz en iyi ve en çok tercih edilen bölgedir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Leipzig’in haritadaki konumuna bakarak şehirde, hangi bölgede konaklayabileceğiniz hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Leipzig Çevresinde Gezilecek Yerler

Leipzig Belediye Binası
Leipzig Gezi Rehberi

Leipzig’ten sonra, zamanınız varsa ve şehir yakınlarındaki güzellikleri keşfetmek istiyorsanız, bu şehre yakın olan birbirinden güzel, şehirleri, kasabaları ve turistik yerleri bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları ise ;

1.Dresden

Dresden manzarası
Dresden

Şüphesiz, Leipzig’e yakınlığı ile tercih edilebilecek, görülecek yerlerden biri Dresden’dir. Bu şehir, çok zamanınız almadan 1 günde gezip görebileceğiniz şehirlerden biri. Aslında Dresden 1 günden fazlasını hakediyor, fakat çok fazla zamanınız yoksa belli başlı turistik yerleri görerek Dresden gezinizi bitirebilirsiniz.

Dresden Kalesi, Opera Binası, Zwinger, Barok Katolik Hofkirche ve Brülsche Terrasse boyunca yürüyüş bu şehirde yapılacak en güzel şeyler arasında.

Leipzig’ten Dresden’e tren ile 1 saat 15 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz.

2.Weimar

Weimar Almanya Leipzig Çevresinde Gezilecek Yerler
Weimar

Leipzig’ten günübirlik turlar ile veya kendi başınıza rahatlıkla gidebileceğiniz bu Weimar, Alman kültürünün derinlerine dalmak isteyenler için muhteşem bir şehir.

Bu Doğu Alman şehri, Johann Wolfgang von Goethe de dahil olmak üzere Alman edebiyatı, müzik, sanat ve felsefeden birçok efsanevi şahsiyete ev sahipliği yapmıştır.

Leipzig’ten Weimar’a tren veya otobüs ile ortalama 1 saat 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

3.Meissen

Meissen - Leipzig Çevresinde Gezilecek Yerler
Meissen

Gotik Albrechtsburg Kalesi ve Frauenkirche adı verilen kilisesi ile ünlü olan Meissen, Leipzig’e tren ile 1.5 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Elbe Nehri kıyısındaki bu şirin kasaba, porselen üretimi ile ünlü olsa da, tarihi yapıları ve eşsiz mimari yapılarıyla da turistlerin ilgisini çeken yerlerden biridir.

4.Erfurt

Erfurt
Erfurt

Leipzig’ten 40 dakika tren yolculuğu sonrasında ulaşabileceğiniz Erfurt, Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri.

1200 yılı aşkın bir geçmişi olan bu üniversite şehri, birbirinden güzel tarihi yapıları ve kartpostallık fotoğraf çekebileceğiniz yerler ile dolu bir yer.

Leipzig Gezilecek Yerler Videosu

Leipzig, Almanya’nın en turistik şehirlerinden olan Hamburg ve Münih‘e tren ile 4 saatten fazla sürüyor olsa da, Berlin’e 2.5 saatte bu şehirden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.


Booking.com

Leipzig gezilecek yerler listesindeki bu 10 yere birkaç gezilecek noktayı daha eklemek mümkün. Fakat bu şehir için 1 gün ayıracağınızı düşünürsek, günübirlik bir gezi için şehrin en önemli bu 10 yeri yeterli olacaktır. Daha fazla zamanınız kalırsa, Leipzig yakınlarındaki şehirleri keşfedin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...