Les İnvalides, Paris (Bilgiler-Ulaşım)

Les İnvalides, üç ana bölümden oluşan bir kompleks yapıdır. Paris’in en gözde yapılarından biri olan bu kompleks, savaş sırasında askerleri tedavi edebilmek amacıyla açılan büyük bir hastaneymiş. Kapısında bulunan latin yazıtları okuyan, latince bilen turistlere göre kompleksin, 24 kasım 1670 tarihinde Louis XIV tarafından keşfedildiği söylenmektedir.

İlk askerler 1674 yılında binaya taşınmış ve böylece 1675 yılında hastane açılmış.Kompleksin bir bölümü yaralı askerlerin tedavi edildiği yer, diğer bölümleri ise (Kilise ve kubbenin olduğu bölüm hariç) yaralı askerlerin kaldığı bir otel olarak kullanılmıştır. Ancak, yaralı veya hasta olmayan askerlerin dışında da bu bölümde normal hayatını yaşayanların olduğu bilinmektedir. İşte tam bu yüzden Les İnvalides kompleksi, bazen bir otel olarak da bilinmektedir (Hotel des İnvalides). Komplekste bulunan notlara göre 17.yy’a kadar burada 4000’e yakın askerin tedavi edildiği bilinmektedir.

Les İnvalides, Paris
Les İnvalides Kubbe Görünümü

Paris’te nerede kalacağınıza henüz karar veremediyseniz, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en iyi konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Paris’te bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Les İnvalides’in Bölümleri

Kuzey Girişi : Les İnvalides’in en güzel bölümlerinden biri olan kuzey girişine geldiğinizde, sizi farklı mimaride bir kapı karşılamaktadır. Hemen girişin üzerinde bulunan latin yazıtları da bu giriş kısmında bulunmaktadır. Hemen sol tarafta ise Louis’in at üzerinde heykelini görmek mümkündür. Kapının her iki tarafında bulunan iki büyük heykel bu muhteşem kapıyı süslemektedir.

Onur Mahkemesi (Cour d’Honneur) : Kuzey kapısında girdiğinizde hemen ilerde sizi 15 tane avlu karşılamaktadır (Cour d’Honneur). Avlunun güney tarafında ise, kubbeyi ve kiliseyi görmek mümkündür.

Ordu Müzesi (Musee de I’Armee) : Les İnvalides’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan bu ordu müzesi, komplekste kaçırılmaması gereken yerlerden biridir,diyebilirim. Müze,1905 yılında açılmış ve Dünyanın en büyük sanat ve askeri müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Oldukça farklı eserleri ve tarihi ile görülmeye değer yerlerdendir.

Les İnvalides, Paris
Napolyon Heykeli

Les İnvalides Ulaşım ve Bilet Bilgileri

Paris gezilecek yerler listenizde olması gereken yerlerden biri olan bu kompleks,  şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Louvre Müzesi,Eyfel Kulesi, Şanzelize Caddesi gibi Paris’in en çok bilinen yerlerinden yürüyerek komplekse ulaşmak mümkündür. Komplekse metro ile ulaşım için, La Tour-Maubourg ve Varenne metro duraklarını kullanabilirsiniz. Birkaç metro durağı bulunmakla birlikte, Komplekse en yakın olan metro durakları bunlardır.

Kompleksin konumu için tıklayabilirsiniz.

Les İnvalides Ordu Müzesi bilet ücreti : 15£’dur. ve haftanın her günü 10:00-18:00 arası açıktır. Bu bileti alarak ; Ordu Müzesine, kubbeye, kiliseye, Napoleon I mezarına, Charles de Gaulle Anıtına ulaşabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...