Liverpool

İngilizceyi anlayamayacağınız şekilde bir aksana sahip Liverpool‘lu kardeşlerin yaşadığı bu şehir, İngiltere’nin en çılgın gençlerine sahip şehirlerden biri. Bu şehirde görülecek ve yapılacak şeyler ise birbirinden güzel ve eğlenceli.
Liverpool gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlerin büyük bir bölümü tarihi yapılar, müzeler, bölgeler ve semtlerden oluşmakta. Fakat Liverpool, bundan çok daha fazlasıdır.

Bu şehir, İngiltere’nin birçok şehrine nazaran çok güzel olsa da, Londra gibi turistik bir şehir değil. Fakat, son yıllarda turizm rehberine göre de, turist sayısından büyük bir artış yaşanmaktaymış.

Gezilecek Yerler Listesi’ne geçmeden önce

Liverpool Gezilecek Yerler
Liverpool’da Gezilecek Yerler

Bu şehirde gezilecek yerler için güzel bir bölgede de konaklamak şart. Şehirde birçok konaklama bölgesi bulunuyor. Bu yüzden de şehir bölge seçimi önemli.

Liverpool’da konaklama için en ideal bölge Liverpool Şehir Merkezi Bölgesi ve Chinatown Bölgesi‘dir. Bu bölgeler, şehirdeki turistik noktalaraya yakınlığı ile popüler olduğu gibi şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerdir.

Liverpool’da en merkezi otel tavsiyesi olarak da ; 

Liverpool Gezilecek Yerler Listesi

Gelelim bu şehirdeki en güzel ve en turistik gezilecek yerler listesine. Bu şehirde genellikle 2-3 gün fazlasıyla yeterli olmaktadır ve listedeki 20 yeri bu süre zarfında çok rahat bir şekilde bitirebilirsiniz. Daha fazla zamanınız varsa, Liverpool’un çılgın gece hayatını deneyimleyin.


Booking.com

1.Albert Dock

Albert Dock Liverpool Gezilecek Yerler
Albert Dock

Albert Dock, Liverpool’un deniz kenarındaki rıhtım ve depolardan oluşan, zengin sanayi tarihinin hatırlatıcısıdır.

Liverpool denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Albert Dock, 1846 yılında bu yana ayakta durmakta ve dünyada ahşabın yerine demir ve tuğlayı kullanan ilk yanmaz depo sistemi olarak bilinir.

Albert Dock, tarihsel olarak dünyanın önde gelen ve yenilikçi limanlarından biri ve hidrolik vinçler gibi teknolojide bir öncü olmuştur. Bugün, Albert Dock bir miras alanıdır ve her yıl yaklaşık 5 milyon turist çekmektedir.

Eğlence, yemek ve bu deniz şehrinin tarihini keşfetmek için güzel bir yer.

İngiltere’de sadece tuğla ve demir kullanılarak inşa edilmiş ilk tesis olan, restore edilmiş Albert Dock, bir zamanlar pamuk, tütün ve şekerin boşaltıldığı liman havzasını çevreleyen etkileyici, beş katlı, yüksek binalardan oluşuyor.

Bu muazzam Viktorya dönemi yapıları, bir zamanlar demirli bir geminin kaptanları olarak hizmet veren, Toskana sütunlarını döken kemerli bir yürüyüş yolu üzerine inşa edilmiştir.

Lüks apartmanları, tasarım butikleri, restoranları, kafeleri ve müzeleri ile dekoratif olarak restore edilmiş depolar, Londra, Manchester ve Glasgow’da da tanık olabilen bir olay olan “soylulaştırmanın” başlıca örneğidir ; Eğlence Olanakları.

Albert Dock, ayrıca şehirde gezilmesi gereken birçok turistik noktaya da ev sahipliği yapmaktadır. Beatles Story Müzesi, Uluslararası Kölelik Müzesi ve Sınır Gücü Ulusal Müzesi gibi yerler de burada bulunuyor.

2.The Beatles

Liverpool Gezilecek Yerler
The Beatles

Liverpool, Beatles’ın doğum yeri olarak ünlüdür. Çeşitli turlar, hayranlarına ayak izlerini takip etme fırsatı sunuyor (Penny Lane, Strawberry Fields) ve genellikle Albert Dock‘taki Beatles Story ve 1961’de ilk kez sahneye çıktıkları yer Cavern Club‘ı içeriyor.

Bunlardan en azından bir tanesini gezilecek yerler listenize ekleyin deriz. Bunun için The Beatles’ı sevmenize de gerek yok, gittiğiniz yerleri zaten seveceksiniz.

3.World Museum – Dünya Müzesi

World Museum Liverpool Gezilecek Yerler
World Museum

Liverpool’un en büyük müzelerinden biri olan Dünya Müzesi, doğa bilimi, tarihi kültür ve daha pek çok konuda sergileriyle, turistlerin favori müzelerinden.

Tarihi 1851 yılına kadar giden bu müze, içerisindeki eserlerini sürekli yenileyerek günümüze gelmiş. Müze şu anda çeşitli egzotik hayvanlara ev sahipliği yapan bir akvaryum ve canlı böcek evine ev sahipliği yapmaktadır.

Astronomi ile ilgilenenler için düzenli şovlar yapan bir planetaryum bile var. Müze ziyaret etmek için ücretsizdir.

4.Spaceport

Spaceport Liverpool Gezilecek Yerler
Spaceport

Merkezde, her biri kendi uygulamalı aktivitelerine sahip olan güneş sistemi ve uzay parkları da dahil olmak üzere farklı temalar etrafında ortalanmış birkaç oda bulunmaktadır.

Ayrıca yerçekimi ve ışığa dayalı aktiviteler ve oyunlar içeren bir “etkileşimli bölge” de bulunmaktadır. Gezinizi, uzay hakkında daha fazla bilgi edinmek için planetaryumu ziyaret ederek bitirin. Spaceport aile eğlencesi ya da Samanyolu’nu seven herkes için Liverpool gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerlerden.

5.Aziz George Bölgesi (St George’s Quarter)

St George's Hall Liverpool Gezilecek Yerler
St George’s Hall

Victoria mimarisine sahip yapıları ile ünlü olan bu bölgede, birbirinden güzel ve eski yapıları bir arada görebiliyorsunuz.

Bu güzel çevrede alışveriş yapabilirsiniz! Alışveriş ve sanat olanaklarına ek olarak, St George’s Quarter çok sayıda popüler tiyatroya da ev sahipliği yapmaktadır.

Düzenli olarak West End yapımlarına ev sahipliği yapan Liverpool Empire’daki bir gösteriyi izleyin. Bölgedeyken, dünya çapında neo-klasik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan St George’s Hall’ı  ziyaret ettiğinizden de emin olun. Bu yapı, tren istasyonunun karşısında, Lime Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Neoklasik tarzda bir yapı olan St George’s Hall, konser salonları ve hukuk mahkemeleri gibi bölümleri içermekte. Ayrıca bu yapı İngiltere Ulusal Miras Listesi’ndedir.

6.Merseyside Denizcilik Müzesi

Denizcilik Müzesi
Denizcilik Müzesi

Merseyside Denizcilik Müzesi, tarihi Albert Dock’ta bulunur ve Liverpool’un sanayi tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek için gidilecek en iyi yerlerden biridir.

Müze, dünyaya açılan bir kapı görevi gören ve İngiltere’yi diğer birçok ulus ve kültüre bağlayan Liverpool’un uluslararası önemini vurguluyor.

Müzede, Liverpool’un göç içindeki rolünü – Amerika’nın tarihi boyunca Liverpool’tan Amerika’ya seyahat eden birçok insanı – ve ayrıca kayıtlı Liverpool kentiyle güçlü bağlantıları olan ünlü Titanic gemisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

7.Walker Sanat Galerisi

Liverpool Gezilecek Yerler
Walker Sanat Galerisi

İngiltere’nin en büyük sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Walker Art Gallery, Liverpool gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz yerlerinden.

Galeri, Hockney, Rembrandt ve Lowry’nin eserleri de dahil olmak üzere, 14. yüzyıldan günümüze uzanan Avrupa sanatını içermektedir.

Galeri, çok sayıda tabloya, heykel ve hatta modaya sahip bu da onu harika bir kültürel merkez haline getiriyor.

8.Liverpool Katedrali

Liverpool Katedrali
Liverpool Katedrali

Şehirdeki iki katedralden biri olan Liverpool Katedrali, 1904 yılında inşa edilmiş olmasına rağmen, birçok kez restorasyon görmüş ve yeniden tasarlanmış bir dini yapıdır.

Katedral aslen Londra’daki Battersea Santrali’ni ve İngiltere’nin ikonik kırmızı telefon kutusunu da tasarlayan Giles Gilbert Scott tarafından tasarlanmış. 189 metre dış uzunluğu ile dünyanın en uzun olanı olarak bilinir.

Liverpool Katedrali - Liverpool Gezilecek Yerler
Liverpool Katedrali

Bunun yanında 101 metre yüksekliği ile de dünyanın en uzun katedralleri arasında ve dünyanın en büyük beşinci katedrali olarak bilinir. Bu katedrale girişler ücretsiz olduğundan dolayı da mutlaka iç mimariye de göz atın deriz.

9.Chinatown – Çin Mahallesi

Chinatown - Liverpool Gezilecek Yerler
Chinatown

Dünyanın dört bir yanında bir mahallesi olan Çin Mahallesi, Liverpool’da da yerine almış. Hatta turistlerin en favori yerlerinden biri olarak biliniyor.

Liverpool’daki Chinatown, etkileyici bir dizi Çinli işletme, restoran ve tesisin yanı sıra Avrupa’nın en eski Çin topluluğuna da ev sahipliği yapıyor.

Çin dışından türünün en büyüğü olan ve ilk olarak Liverpool’a bağlı bir şehir olan Şangay’da inşa edilen kaçırılmaz bir kemer olan Chinatown Kapısı’nı inceleyin.

Buradaki sokaklar hem İngilizce hem de Çince olarak adlandırılmış ve güzel fenerlerle dekore edilmiştir.

Bazı otantik Doğu Asya yemekleri deneyimlemek için burada bir şeyler atıştırın. Yerel halk arasında popüler olan lezzetli yemekler için North Garden’ı deneyin. Ya da kendi yemeklerinizi pişirmek istiyorsanız, taze ürünler ve Çin spesiyaliteleri almak için Chung Wah Supermarket’e uğrayın.

Bu Çin Mahallesi’nin bulunduğu bölge, Liverpool’de konaklama için de en çok tercih edilen yerlerden. Hem turistik yerlere yakınlığı hem de birçok restoran, otel ve kafelerin olmasıyla, gönül rahatlığıyla konaklama için tercih edebileceğiniz bölgelerden biri.

10.Liverpool Müzesi

Liverpool Müzesi
Liverpool Müzesi

Şehirde onlarca müze olunca, şehrin kendi adında bir müzesi olması da kaçınılmaz oluyor.

Liverpool Müzesi, kentin en yeni müzesi. Liverpool’un ve halkının kültürel önemini ve tarihini araştırıyor.

Müzenin koleksiyonlarında moda, dekor ve sanat, arkeolojik öğeler ve fotoğraflar gibi kültürel açıdan önemli çeşitli öğeler bulunur.

Liverpool, İngiltere’ye çeşitli topluluklar için bir liman ve bir geçit noktası olmasının yanı sıra endüstri, müzik ve sanat üzerindeki etkisiyle de inceleniyor. Zamanınız varsa göz atabileceğiniz güzel müzelerden biri.

11.Tate Liverpool Galerisi

Tate Müzesi
Tate

Sanat koleksiyonlar ile ünlü olan bu galeri, 16. yüzyıldan günümüze İngiliz sanatını sergilemekte. Daha çok çağdaş ve modern sanattaki sergileri dikkatleri çeken bu galeri, Albert Dock’ta bulunuyor.

Geniş sanat koleksiyonlarının yanı sıra bir kafe ve mağazaya ev sahipliği yapan bu galeriyi de Liverpool gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Galeri veya sanatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için rehberli bir tura katılın ya da modern sanata bakış açısı için özel bir sergiyi ziyaret edin. Güncel kalıcı koleksiyonlar Duchamp, Matisse ve Grayson Perry’nin çalışmalarını içeriyor.

12.Liverpool Büyükşehir Katedrali

Liverpool Büyükşehir Katedrali
Liverpool Büyükşehir Katedrali

Şehirdeki ikinci katedral olan Büyükşehir Katedrali de en az Liverpool Katedrali kadar popüler.

1967 yılında inşa edilmiş olan bu katedral, Anglikan Liverpool Katedrali’nden ayırmak için “Katolik Katedrali” olarak adlandırılmıştır. Katedral, İngiltere’deki en büyük Katolik katedralidir ve Liverpool’daki engin Katolik topluluğuna hizmet eder.

Liverpool Metropolitan Katedrali, hem modern şekillerden hem de vitray pencereler gibi geleneksel özelliklerden yararlanarak kendine özgü bir dairesel tasarıma ve benzersiz bir yapıya sahiptir.

İçeride, sunak binanın ortasına yerleştirilmiş ve kavisli sıralar, yukarıdaki muhteşem vitray panellerin mükemmel manzarasını sunmaktadır. İki salon ve şapelin yanı sıra bir hazine de bulunmaktadır.

13.The Beatles Story

Liverpool Gezilecek Yerler
The Beatles Story

Müzik tutkunları için Liverpool ziyareti The Beatles Story’yi deneyimlemeden tamamlanmış sayılmaz. Bu sergi, uluslararası fenomen The Beatles’ın tarihini ve etkisini anlatmaya adamıştır.

Sergide, John Lennon’un yuvarlak gözlükleri, George Harrison’ın ilk gitarı, nadir fotoğraflar ve diğer hatıralar dahil olmak üzere Beatles’tan ve kariyerlerinden çeşitli eserler yer alıyor.

Beatles’ın tarihini ve geniş etkisini, oluşumları, popülaritesindeki yükselişleri, “İngiliz işgali” ve üyelerin solo kariyerlerinin her biri dahil olmak üzere keşfedin.

14.RopeWalks

Rope WAlks Liverpool Gezilecek Yerler
RopeWalks – Flickr.com

RopeWalks, Liverpool’dan gelen gemileri tedarik eden halat yapımcıları tarafından tarihsel olarak kullanılan bir Liverpool bölgesidir.

Alan, bugün hala bu tarihi gösteriyor, çünkü uzun sokaklar, zanaatkarların üretim sırasında ipi bırakacak şekilde tasarlandı. Şimdi, tarihi depolar, çoğu popüler Bold Caddesi’nde bulunabilen yaratıcı endüstri tarafından kullanılıyor.

Bu sokak, bağımsız kafeler ve klasik giyim mağazaları için bir merkezdir. RopeWalks ayrıca Liverpool’un hareketli gece hayatı sahnelerinin merkezidir ve çok sayıda bar, müzik mekanı ve hava karardıktan sonra ziyaret edilebilecek kulüpler sunar. Bölgedeyken, yerel olarak The Bombed-Out Kilisesi adı verilen St Luke’un kilisesine uğrayın. 1941’de bombalanan kilise şimdi bir anıt ve etkinlik mekanı olarak kullanılıyor.

15.Liverpool FC

Liverpool Gezilecek Yerler
Liverpool FC

Futbol, İngiltere’de Türkiye’deki kadar fanatiktir. Tabi futbolun en büyük takımlarından biri Liverpool olunca da, Anfield Stadyumu turu yapmadan da olmaz.

Stadyum turları, futbol sahalarının yanı sıra takım kupaları ve tarihi ile de ilgili bilgiler bulabileceğiniz yerleri görebilirsiniz.

16.Pier Head Bölgesi

Pier Head Liverpool Gezilecek Yerler
Pier Head

İskele Başı, olarak Türkçe’ye çevrilen Pier Head, Liverpool gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bölgelerden biri.

Liverpool’un Pier Head bölgesi, Three Graces olarak bilinen liman binalarının geleneksel üçlüsünü içerir: Liverpool Limanı Binası, Cunard Binası (Liverpool-Halifax-Boston’dan ilk nakliye hattının sahibi olan Kanadalı Samuel Cunard’ın adını aldı) ve Kraliyet Karaciğer Binası (halka açık değil).

Bunun yanında bölgede, Gürcü Belediye Binası, Titanik Anıtı’nı bulacağınız yer ve Kraliçe Victoria Anıtı’nı da burada görebilirsiniz.

17.Crosby Plajı

Crosby Plajı Liverpool Gezilecek Yerler
Crosby Plajı

Bir liman olarak Liverpool, İngiltere’nin doğal sahil şeridinin bazılarına mükemmel erişime sahiptir.

Crosby Plajı için şehirden birazcık uzaklaşmanız gerekiyor. Bu kumlu plaj, Wirral ve Kuzey Galler manzaralı İrlanda Denizi’ne bakmaktadır. Toplu taşıma araçları veya araba ile ulaşım kolaydır ve güzel gün batımı ve manzaralar için buna değer.

Crosby Plajı ayrıca sahil boyunca çeşitli heykeller barındıran Another Place adlı bir sanat eserinin daimi evidir. Burada sahildeki yürüyüş parkurunun başlangıç noktasını bulacaksınız, hatta  bisiklet yollarını kullanarak Liverpool’da güzel bir bisiklet deneyimi yaşayabilirsiniz.

18.Radyo Şehir Kulesi (Radyo City Tower)

Radyo Şehir Kulesi Liverpool
Radyo Şehir Kulesi

Liverpool’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yapı ise, şehrin birçok yerinden görülebilen bu Radyo Kulesi’dir.

Radio Şehir Kulesi, Liverpool’un dünyaca ünlü radyo kulesidir. 1969 yılında inşa edilmiş, 138 metre yüksekliğinde ve başlangıçta tepesinde döner bir restoran vardı. Günümüzde ziyaretçilere açık bir gözlem alanı mevcutken, binanın geri kalanı çoğunlukla radyo istasyonu kullanımı için kullanılıyor. Şehrin en güzel manzarasını görmek için gözlem kulesine mutlaka çıkın.

19.Silver Jubilee Bridge (Gümüş Jubilee Köprüsü)

Liverpool Gezilecek Yerler
Jubilee Köprüsü

Liverpool’un gezilecek yerleri arasında olan bu köprü de, görülmeye değer yerlerden. Güzel fotoğraf kareleri yakalamak için iyi bir yer.

1961’de inşa edilmiş bu köprü, 482 metre uzunluğunda ve 87 metre yüksekliğindedir.

Köprü son derece fotojenik, ışıltılı mimarisiyle tüm havalarda parlıyor gibi görünüyor. Silver Jubilee Köprüsü, Mersey Nehri’ni geçiyor ve Merseyside bölgesinin bir dönüm noktası, Liverpool ve çevresine bir giriş görevi görüyor.

20.Liverpool One

Liverpool One
Liverpool One

Liverpool gezilecek yerler listenize bir alışveriş kompleksi eklemeden de olmaz. Özellikle o alışveriş kompleksi, başka şehirdekilere hiç benzemiyorsa.

Bu büyük alışveriş kompleksi, Liverpool şehir merkezinin kalbinde yer almaktadır ve en popüler zincir mağazaların ve eğlence tesislerinin tümüne sahiptir.

Bir sinema, macera golfü ve hatta iki otel ile tamamlanan Liverpool ONE, İngiltere’deki en büyük açık hava alışveriş merkezidir. Bu kompleks, cadde pazarları, moda, mağazalar, restoranlar ve daha fazlasını sağlayan altı bölgeden oluşmaktadır. Yani Liverpool, bu kompleksi görmeden tamamlanamaz.

Liverpool gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat bu şehirde ideal süre ve en çok tercih edilen süre 2 gün olduğundan dolayı, bu 20 yer 2 günlük bir Liverpool gezisi için yeterli olacaktır. Daha fazla zamanınız varsa mutlaka gece hayatı için de birkaç plan yapmanızı tavsiye ederiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...