Livorno Gezilecek Yerler | Livorno Gezi Rehberi

İkinci Dünya Savaşı’nda en ağır darbeleri almış şehirlerden biri olmasına rağmen, Livorno‘nun kendisine özgü bir cazibesi vardır. Şehirde çok fazla yapılacak şeyler olmasa da, geçerken bir uğrayayım diyebileceğiniz, İtalya’nın farklı köşelerinde unutulmaya yüz tutmuş şehirlerindendir.

Aslında Livorno, son zamanlarda Cruise gemilerinin Pisa’ya yakın bir limana yanaşmasından dolayı, yavaş yavaş turistlerin ilgisini çekmeye başlamış bir şehirdir. İtalya’da güzel bir konuma sahip olduğundan dolayı da, günübirlik bir gezi yapabileceğiniz klasik tarihi İtalyan şehirlerinden.

Amedeo Modigliani (1844-1920) ve besteci Pietro Mascagni‘nin (1863-1945) doğum yeri olması bakımından da oldukça önemli bir şehir.

Floransa, Bologna veya Pisa gibi yerlere yakın olmasından dolayı, Livorno’yu da İtalya’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Floransa’dan arabayla 1 saatte, Cenova’dan tren ile 2 saatte ve Pisa’dan ise araç ile 20 dakikada bu şehre ulaşabiliyorsunuz. Bologna biraz daha uzak. Günübirlik turlar ile biraz zor olsa da, yine de imkansız değildir.

Peki Livorno’da neler yapılır ? 

Livorno’da öyle 2-3 gününüzü geçirecek turistik veya tarihi yerler olmasa da, şehirdeki cazibe merkezleri, günübirlik bir gezi ile ziyaret edilebilir. Dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz bu şehirde konaklayıp, pahalı Floransa şehrine veya Pisa’ya da günübirlik bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim Livorno gezilecek yerler listemize ;

1.Terrazza Mascagni

Terrazza Mascagni
Terrazza Mascagni

Sadece Livorno’nun değil, İtalya’nın da en ünlü yerlerinden biri olan Terrazza Mascagni, şehrin güneyinde sahil boyunca uzanmakta. Tiren Denizi’nin güzel bir manzarasını sunan bu gezinti yolu, yerel halkın koşu yaptığı veya güzel bir akşam yürüyüşü için tercih ettiği yer. Seyir balkonu denmesinin nedeni ise, buranın güzel bir şehir ve deniz manzarası sunuyor olmasıdır.

Terrazza Mascagni, Acquario di Livorno adlı modern bir akvaryuma sahip olmasıyla da oldukça ünlüdür. Burada, denizatından mercanlara, deniz kaplumbağalarından zebra köpekbalıklarına kadar birçok deniz canlısını görebilirsiniz.

Bunun yanında, parlak renkli Karayip Balıkları ve su altı arkeolojisi sergisini de bu akvaryumda görebiliyorsunuz.

2.Livorno Limanı

Livorno Limanı
Livorno Limanı

Akdeniz’in en büyük limanlarından biri olarak bilinen Livorno Limanı, eski kentin batı ucundaki güzel konumu ile, şehirdeki en popüler turistik noktalardan.

Akdeniz Cruise gemilerinin oldukça aktif olduğu limanda, Toskana Takımadaları ve Sardunya Adası için feribotlar da bulunuyor.

İtalya’nın en işlek ve en verimli limanlarından olan Livorno Limanı, gemilerin hareketlerini izleyebileceğiniz güzel bir yer.

3.Venezia Nuova (Yeni Venedik)

Venezia Nuova (Yeni Venedik)
Venezia Nuova (Yeni Venedik)

Livorno’nun 1600’lü yıllarda artan nüfusa uyum sağlamak amacıyla, eski ve yeni kaleler arasında kurulmuş olan Venezia Nuova, Yeni Venedik olarak da bilinir ve daha çok tekne turları ile gezebileceğiniz güzel bir bölgedir.

Buradaki en popüler yapılardan biri ise, ”Giorgio Vassari”ye ait olan Virgin Coronion of Santa Caterina Kilisesi’dir. Tabi bölgede, daha birçok tarihi binaları ve önemli turistik yerleri de bulabilirsiniz.

Çok sayıda kanal sayesinde oldukça fotojenik olan bu bölgede, Via della Venezia‘daki köprüden geçerek bölgenin en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabilirsiniz.

Bu bölgede keşfetmek için birçok ara sokak ve kanal bulacaksınız. Her bir ara sokak, birbirinden eski tarihi yapılarla çevrili. Tarihe merakınız varsa, Venezia Nuova’yı seveceksiniz.

4.Santuario di Montenero

Santuario di Montenero
Santuario di Montenero

Montenero Tapınağı olarak da bilinen Santuario di Montenero, Livorno’nun merkezine 30 dakika uzaklıkta bulunuyor olsa da, şehirdeki en popüler yapılardan biri. Yapı, Pisan okulundan kalma, tarihi 14. yüzyıla kadar giden Montenero Madonna‘nın tablosu ile dikkat çekiyor.

Bu tapınağın bulunduğu Montenero kasabasına gitmek için, 100 yıllık bir füniküleri kullanmanız gerekiyor. Bu da, tapınağı çok daha cazip hale getirmektedir.

Tapınağın terası ise, daha çok gün batımı manzarası için tercih ediliyor. Ziyaretinizi öğleden sonra yapacak olursanız, tapınağın terasından güzel bir gün batımı manzarası seyredebilirsiniz.

Bu tapınağın yanı sıra kasabada, birçok restoran, bar ve kafeleri de bulabilirsiniz. Ayrıca kasabada, görülmeye değer birkaç tarihi yapı daha bulunmaktadır.

5.Mercato delle Vettovaglie (Merkez Pazarı)

Mercato delle Vettovaglie (Merkez Pazarı)
Mercato delle Vettovaglie (Merkez Pazarı)

Mercato delle Vettovaglie veya Central Market olarak da bilinen Merkez Pazarı, Piazza Cavour adı verilen meydanın yakınlarında 19. yüzyıldan kalma bir binada bulunuyor.

İçeride 200’den fazla tezgah bulunuyor ve burası Livorno’nun yerel yaşamını en iyi şekilde görebileceğiniz yerdir. Birbirinden farklı gıda ürünleri satan tezgahlardan yerel peynirleri tadabilir veya sadece içerideki İtalyan kültürüne göz atabilirsiniz. Burası sadece yerel halkın değil, turistlerin de uğrak yerlerinden biridir.

6.Fortezza Vecchia (Eski Kale)

Fortezza Vecchia (Eski Kale)
Fortezza Vecchia (Eski Kale)

Livorno’nun en eski tarihi yapılarından biri olan ”Fortezza Vecchia”, eski liman bölgesinin kuzey ucunda bulunuyor ve Cardinal Giulio de Medici için Antonio da Sangallo tarafından 1521-1534 yılları arasında inşa edilmiş.

Kalenin içerisinde 1530 yılında inşa edilmiş bir de San Francisco Kilisesi bulunuyor. Kale, Cruise gemilerinin yanaştığı limana yakın olduğundan dolayı, Cruise yolcularının ilk olarak göz attığı yer, Eski Kale oluyor.

Liman ve şehir manzarası için de, ”Mastio di Matilde”nin tepesine çıkabiliyorsunuz. Livorno’da tek bir şey görecek zamanınız varsa, mutlaka bu Eski Kale’ye göz atın derim.

7.Piazza della Repubblica 

Piazza della Repubblica 
Piazza della Repubblica

Piazza della Repubblica, Livorno gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, birbirinden güzel tarihi binalarla çevrili şehrin en işlek meydanlarından biri.

190 bin metrekarelik büyük bir alana sahip olmasıyla, şehrin en büyük meydanı olan Piazza della Repubblica, 19. yüzyılın başlarında inşa edilmiş.

Yerel halkın en bilinen buluşma yeri olan meydan, Livorno’da gerçekleşen birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Ayrıca meydanda, Büyük Dük Ferdinand III ve Leopold II‘yi tasvir eden iki tane de heykel bulunmaktadır.

Via Grande’nin en ucunda yer alan meydan, konum olarak Livorno’nun kalbinin attığı yerde bulunuyor. Yani meydana şehrin birçok noktasından rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, şehirdeki birçok popüler restoranı ve kafeleri de burada bulabilirsiniz.

8.Via Grande

Via Grande - Livorno Gezilecek Yerler
Dört Moors Anıtı – Via Grande

Livorno’nun ana caddesi olan Via Grande, şehirdeki birçok önemli tarihi yapıya, heykele ve turistik noktalara ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Caddenin en iyi bilinen yeri ise, Quattro Mori (Dört Moors Anıtı) adı verilen anıttır.

Cadde, limanın yanındaki kavşaktan Piazza della Repubblica adı verilen meydana kadar uzanmaktadır. Ayrıca cadde, şehir merkezini gezmek için en iyi başlangıç noktasıdır.

9.Livorno Akvaryumu

Livorno Akvaryumu
Livorno Akvaryumu

Terrazza Mascagni’ye oldukça yakın bir konumda bulunan Livorno Akvaryumu, daha çok şehirdeki çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olduğu söylense de, yetişkinler için de eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Çocuklardan daha çok yetişkinleri görebileceğiniz bu akvaryumda, 33 tank, böceklere, amfibilere ve sürüngenlere ayrılmış bir kat ve sualtı tüneli bulunmaktadır.

10.Livorno Plajları

Livorno Plajları
Livorno Plajları

Livorno, güzel parkları ve plajlarıyla da, sevilen şehirlerden biridir. Her plajın yürüyüş yolları tenha koylara açılıyor ve plaj boyunca güzel manzaralar da seyredebiliyorsunuz.

Tiren denizi boyunca en güzel yerlerden biri olan Scogli Piatti, Antignano yakınlarındaki kayalık bir koydur ve turistler arasında oldukça popülerdir.

Antignano’nun güneyinde bulunan Costiera di Calafuria ise, plaj için tercih edilebilecek bir diğer güzel yerdir.

BONUS ; PİSA’ya Günübirlik Turlar ile Gidin

Pisa
Pisa

Livorno’nun cazibe merkezlerinden sonra şehirde hala zamanınız varsa, Pisa’ya da günübirlik turlar ile çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Aslında, daha çok Pisa’dan Livorno’ya gezi düzenleniyor olsa da, tam tersi şekilde de bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Genelde turistlerin büyük bir bölümü Livorno, Pisa ve Floransa şeklinde bir gezi rotası çıkarmaktadır. Çünkü Livorno, hem diğer iki şehre nazaran çok daha uygun hem de konum bakımından günübirlik turlara elverişlidir.

Livorno’dan Pisa’ya araç ile 30, tren ile 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Livorno’dan Pisa ve diğer turlar için GetYourGuide‘a göz atabilirsiniz.

Livorno’da Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Livorno’ya günübirlik turlar ile gitmiyor ve bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, tarihi merkeze yakın bir yerde konakladığınızdan da emin olun. Eski kente yakın bir yerde konaklayacak olursanız, şehirdeki önemli gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne de yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eski kentin kalbine yakın olan en popüler otellerden bazıları ise ;

  • Hotel Touring – 3 Yıldız ; Livorno’nun en merkezi bölgelerinden birinde bu tesis, limana 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkezi konumu sayesinde şehirde görülecek önemli noktaların büyük bir bölümüne de bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.
  • Grand Hotel Palazzo Livorno-MGallery by Sofitel – 5 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, şehrin tam kalbine 1 km uzaklıkta bulunan bu lüks tesise göz atabilirsiniz. Şehirdeki en popüler otellerden biri olan Grand hotel, konum ve sunduğu imkanları ile düşünülebilecek tesislerden biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Venedik gezilecek yerler listesi ; İtalya’nın en gözde ve en popüler şehirlerinden biri olan Venedik’in en bilindik, en popüler ve en önemli noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Roma gezilecek yerler ; Ülkedeki en fazla turist trafiğine sahip olan Roma’daki en önemli cazibe merkezlerini bu yazıda bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...