Lizbon Gezilecek Yerler – En Güzel 17 Yer

Portekiz’in başkenti ve en turistik şehri olan Lizbon, birçok Avrupa şehrine rakip metropol şehirlerden. Burada Roma emperyalistlerinden  korsanlara, Mağribi inşaatçılarına, şiddetli Reconquista şövalyelerine kadar her şeyin hikâyelerinin olduğu, hepsi görkemli saraylara ve miras bölgelerine sarılmış bir tarih bolluğu var.
Lizbon gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu şehir ayrıca, gece hayatıyla, galerileriyle, eşsiz sanat koleksiyonuna sahip müzeleriyle de güzel bir deneyim sunuyor.

Lizbon’da gezip görülecek yerlere geçmeden önce, bu şehirde nerede konaklayacağınıza da karar vermenizde yarar var. Şehir, genel olarak pahalı ve birçok bölge bulunuyor.

Lizbon’da nerede kalınır ? ; Bu şehirde konaklama için tercih edilebilecek en merkezi, en popüler ve turistik yerlere en yakın olan bölge Baixa/Chiado Bölgesi’dir. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olabilirsiniz. Baixa bölgesindeki konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Daha detaylı bir araştırma yapmak isterseniz de Lizbon’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Lizbon Gezilecek Yerler Listesi

Lizbon’da birçok gezip görülecek yer var. Bunlar arasında en önemli yerler ve yapılar genellikle tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehir tarihi yapılardan çok daha fazlasıdır.

1.Torre de Belém – Beytüllahim Kulesi

Torre de belem Kulesi - Lizbon
Torre de Belem Kulesi

Şehirde görülecek yerler arasında oldukça popüler olan bu kule, Lizbon rıhtımının deniz kıyısında yükseklen görkemli bir kuledir.

Mudejar’dan Mağribi’ne, Gotik’ten Romaneske’ye doğru mimari stillerin birleşimini sergilemekte.

16. yüzyılda Aziz John himayesinde inşa edilmesinden bu yana Tagus Nehri’ni seyreden bu görkemli kulenin bulunduğu yer, deniz kıyısında bulunduğundan, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bir yer olduğundan görülmeye değer.

Ayrıca bu deniz kıyısına gidip, kule karşısında bir yerde oturup kuleyi, denizi ve gün batımını seyredebilirsiniz.

2.Tram 28’e Binin

Tram 28 Lizbon Gezilecek Yerler
Tram 28

Lizbon’da yapılacak şeyler arasında turistlerin en çok sevdiği şeylerden biri de bu tarihi tramvay ile yolculuğa çıkmak.

Gürültülü tramvay hatlar ile ünlü olan Lizbon’da, bu tramvaylar ile şehrin en önemli noktalarına ulaşabiliyorsunuz.

Bu şehirdeki hiçbir şey dik, Arnavut kaldırımlı yollarda ve eski Alfama semtinde yıllardır devam eden Tramvay 28’den daha ikonik değildir.

Yolculuk Graça tepelerinin altında başlıyor ve Estrela Bazilikası’nın muhteşem kubbelerinin altında durmadan önce, Escolas Gerais’in saç tokası sokaklarından geçer. Bu tramvay ile yol boyunca şehirdeki birçok tarihi yeri ve yapıyı da görebiliyorsunuz.

3.Alfama Bölgesi’nde Kaybolun

Alfama - Lizbon Gezilecek Yerler Listesi
Alfama Lizbon

Lizbon’un en güzel yerleri arasında olan Alfama, yerli halk ile turistlerin iç içe olduğu bir bölge.

Kentin en eski kısmı olan Alfama, dolambaçlı sokaklarıyla ünlü. Bir yerlere gitmek için uğraşmadan, kendinizi o karmaşık ve dar sokaklara bırakın. Uzun uzun bu sokaklarda dolaşın. Her köşede, görülmeye değer tarihi ve önemli noktaları bulabiliyorsunuz.

Bu bölgeyi gezerken, Lizbon Katedrali ve seramik kaplı şapeller, görebileceğiniz sadece birkaç yerlerden.

Ayrıca bu bölgede, birbirinden güzel kafeleri, çok da popüler olmayan küçük meydanlarda veya ara sokaklarda bulabilirsiniz. Buralar, daha çok yerel halkın takıldığı turistlerin pek bilmediği yerlerden. Bu yüzden, birine denk gelecek olursanız, yerli halk ile bi 5 dakika oturmayı da unutmayın.

Alfama Bölgesi, ayrıca Lizbon’da konaklama için de en çok tercih edilen yerlerden biri. Turistlerin favori konaklama bölgesi olan Alfama’da konaklama ücretleri de gayet ideal. Bu yüzden, bu bölgedeki konaklama birimlerine de göz atabilirsiniz.

Bu bölge, birbirinden güzel tarihi yapılara, eşsiz dar sokaklara ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapmakta. Yani Alfama gezilecek yerler listesi bile bu bölgede oluşturulabilir.

4.St (Aziz) George Kalesi

St George Kalesi - Lizbon Gezilecek Yerler
St George Kalesi

Lizbon gezilecek noktalar arasında tarihi ve görkemli yapısı ile dikkat çeken yapılardan biri olan Aziz George Kalesi, Lizbon’un tarihi merkezinin en göze çarpan yapısı.

2 bin yıl önce Romalılar tarafından inşa edilmiş olan bu kale, Alfama semtinin sokaklarının üstünde tüm ihtişamıyla durmakta.

O zamandan beri, Berberilerden Reconquista şövalyelerine kadar, sonraki şehir yöneticileri tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde etrafını saran kuru bir hendek ve diğer kuşatmayı önleme özellikleri ile birlikte, hayranlık uyandıracak kuluçka kuleleri görülmeye değer.

Buradaki büyük kapının altından geçecek olursanız, ülkenin monarşik gücünü gösteren Porteki Kraliyet Mührü’nü görebilirsiniz.

5.Jerónimos Manastırı’nın İç Dekorunu Görün

Jeronimos Manastırı - Lizbon
Jeronimos Manastırı

Lizbon’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer, ise şehrin sembolik yapılarından biri olan Jeronimos Manastırı’dır.

Süslü kuleleri ve görkemli oymaları ile dikkatinizi çekecek olan bu manastır, Tagus Nehri kıyılarına yakın bir konumda bulunuyor.

Portekiz’in Keşif Çağı ’olarak adlandırılan en görkemli yaşını göstermek için yapılmış olan bu manastır, Manueline stili olarak bilinen mimari tasarımların birleşiminden yapıldığı söylenmekte.

Bu tarihi yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Sırf bu yüzden bile bu manastırı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

6.Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon Okyanus Akvaryumu
Lizbon Okyanus Akvaryumu

Tagus Haliç’in mavi sularında bulunan dev Lizbon Okyanus Akvaryumu, büyük bir uçak gemisi gibi yükseliyor. Birçok akvaryuma göre oldukça farklı yapısı ve tarzı olan bu akvaryum, şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden.

Bu akvaryum her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çeken, deniz yaşamıyla ilgili sayısız sergiye ev sahipliği yapan, Avrupa’nın en ünlü akvaryumlarından biri olarak bilinmektedir.

Kirpi balıklarına yaklaşabilir, köpek balıklarının normal yaşamını görebilirsiniz. Bu akvaryumda daha birçok deniz canlısını görebilirsiniz. Moray yılanlarından penguenlere birçok deniz canlısına ev sahipliği yapan bu akvaryumda, Deniz anemonlarının ve mercanların ilginç koleksiyonları da var.

Akşam saatlerinde ışıkları açıldıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye sahne olan bu akvaryum, çocukla gidilecek yerlerden biri olduğu söylense de, yetişkinlerin çocuklardan çok daha fazla eğlenebileceği, güzel vakit geçirebileceği bir yer.

7.Mercado da Ribeira – Gıda Pazarı

Lizbon Gezilecek Yerler
Dünyaca ünlü Timeout’u bu gıda pazarında bulabilirsiniz

Lizbon’un en ünlü gıda pazarının iki farklı tarafı var.

Her şeyden önce, haftanın her sabahı etli baklagiller ve Akdeniz meyvelerini veren yerel meyve ve sebze satıcılarıyla uğraşan alt kat kısmı var,

Daha sonra, daha modern, genellikle ilginç yiyecek tezgahları ve en son yiyeceklerle dolu üst kat bölümü var.

Yerel kremalı turta spesiyalitelerinin tadına bakabilir, Portekiz şaraplarını yudumlayabilir ve hatta kuzeyde Porto’dan devasa bir francesinha sandviçini bile deneyebilirsiniz. Burası, sadece yerel halkın gıda alışveriş yaptığı bir yer değil. Turistlerin de bir şeyler atıştırmak için, şarapları denemek için uğradığı yerleden.

8.Rossio Meydanı

Rossio Meydanı - Lizbon'da Gezilecek Yerler
Rossio Meydanı

Rossio Meydanı, Lizbon’un gezilecek yerleri arasında önemli bir yere sahip. Burası, şehirdeki en kalabalık ve en hareketli yerlerden biri.

Yerel halkın buluşma noktası olarak bilinen bu meydan çevresinde şehirdeki en güzel ve en kaliteli restoranları ve kafeleri de bulabiliyorsunuz. Tabi meydan bundan ibaret değil.

Meydan çevresinde şehrin tarihi yerleri arasında olan birçok yapıyı da görebiliyorsunuz.

Pombaline Aşağı Kasabası’nın kalbine işaret eden bu meydan, resmi olarak Pedro IV Meydanı olarak bilinse de, halk ve turistler arasında meydan, Rossio olarak bilinmektedir.

Meydan, ortaçağdan bu yana boğa gösterilerine ev sahipliği yapıyormuş. Meydanın bulunduğu kaldırım taşları ise, şehrin en güzel yapıları arasında gösteriliyor.

Rosso Meydanı, Lizbon’da konaklama için düşünülebilecek en güzel seçeneklerden. Bu meydan çevresinde, her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehirdeki en çok tercih bölge de burasıdır. Konaklayacağınız yer, Rosso Meydanı’na yürüme mesafesinde ise, şehirde turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde oluyorsunuz.

9.Berardo Koleksiyon Müzesi

Berardo Koleksiyon Müzesi - Lizbon
Berardo Koleksiyon Müzesi

Lizbon müzeleri arasında en popüler olanlar arasında olan Berardo, Lizbon’un daha da zorlu dünya standartlarında müze ve sergi alanlarının daha modern tarafını getiren bir müze olarak biliniyor.

Hey yıl 3 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlayan bu müze, soyut dışavurumculuktan dijital sanat enstalasyonlarına veya neo-gerçekçilik ve fotoğrafçılığa kadar olan eklektik sanat eserlerinin güzel bir sunumunu yapmaktadır.

Lizbon’da eğer tek bir müze ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Berardo o müze olmalıdır. Zaten müzeyi ziyaret eden turist trafiğine bakarak bile bu müzenin diğer müzelere nazaran çok daha popüler olduğunu görebilirsiniz.

10.Bairro Alto Bölgesi

Bairro Alto Bölgesi - Lizbon Gezilecek Yerler
Bairro Alto Bölgesi’ndeki Füniküler

Şehirdeki en güzel bölgelerden biri olan Bairro Alto, daha çok gece hayatıyla nam yapmış yerlerden. Birbirinden güzel barları ve gece kulüpleriyle ünlü bu bölgede, birbirinden kaliteli açık hava kafelerini ve uluslararası restoranları da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Gündüz vakitlerinde çok canlı bir yer olmasa da, akşam hava karardıktan sonra, tüm yerel halkın buluşma noktası Bairro Alto oluyor. Genellikle güzel atmosferi olan barlarda bir şeyler içerek geceye başlayabilir, dilerseniz bölgedeki birkaç gece kulübüne de göz atabilirsiniz.

Bu bölgedeki restoranlar, kafelere ve barlar genel olarak uygun. Zaten yerel halkın bu bölgeyi tercih etmesindeki en önemli neden de budur. Eğer Lizbon’da nerede yenir ? sorusuna güzel bir cevap arıyorsanız, aradığınızı bu bölgede rahatlıkla uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

11.Padrão dos Descobrimentos

Keşifler Deseni - Lizbon
Keşifler Deseni

Başlı başına bir tarihi eser olan Padrão dos Descobrimentos, Tagus Haliç’in kıyılarını büyük mimarisi ve bej taşıyla dikkat çekmekte.

1960’ların başından beri burada Keşif Çağı sırasındaki Portekizli keşiflerin başarılarına süslü bir kanıt olarak durmakta.

Santa Maria de Belém’in sahil şeridinde kısa bir yürüyüş sonrasında bu ”Keşifler Deseni”nin olduğu yere ulaşabilirsiniz.

Vasco da Gama’nın (Hindistan ve Arabistan’ın kaşifleri) ve Navigator Prens Henry (Büyük Kum Denizinin maceracısı) ‘nın efsanevi figürlerini, diğer figürler arasından seçmeye çalışın.

12.Cascais’te deniz ürünlerinin ve güneşin tadını çıkarın

Cascais Gezilecek Yerler
Cascais’te gezilecek yerler

Lizbon şehir merkezinde koşuşturma sonrası bir pastoral manzaraya ihtiyacınız varsa, o zaman manzarasıyla mükemmel Cascais’ten daha iyi bir yer yoktur.

Atlantik Okyanusu’nun kıyısındaki bu eski balıkçı köyü, şehrin batısında yer almaktadır ve yıllar boyunca güneş, deniz ve kum arayan lüks arayanların en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Eğer yaz aylarında Lizbon’u ziyaret ediyor ve bu köye uğramayı da planlıyorsanız, Da Rainha plajına da mutlaka uğrayın. Oldukça hareketli ve samimi bir havası olan plajı seveceksiniz.

Cascais gezilecek yerler bakımından popüler olan noktaların büyük bir bölümü köyün merkezi etrafında toplanıyor. Yani 1-2 saatte bu köydeki birçok noktayı aradan çıkarabilirsiniz.

13.Águas Livres

Aguas Livre - Lizbon Gezilecek Yerler
Aguas Livre

Lizbon’un en güzel görsel simge yapılarından bir diğeri de Aqueduto das Águas Livres’tir.

Bu göz alıcı taş kemerler ve İtalyan mimarisi eseri ilk olarak 18. yüzyılın ortalarında kurulmuş.

Lizbon’un kalıcı yaz mevsimindeki su sıkıntısını gidermek için tasarlanmış ve şehrin Gotik yeniden canlanmasına uygun olacak bir şekilde inşa edilmiş.

Doğrudan Amoreiras bölgesinin çatılarına bakan su kemeri bölümününe göz attığınızdan emin olun ve ardından bu şaheserin gelişimini gösteren Su Müzesi’ne de bir göz atın.

14.Yıldız Bazilikası – Basílica da Estrela

Yıldız Bazilikası - Lizbon
Yıldız Bazilikası

Lizbon Gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel dini yapılardan biri olan Yıldız Bazilikası’nda, geç Barok tasarım dış cepheye egemendir ve iki tarafı oyulmuş kule tepesine bakan gökdelenler vardır.

Bu arada iç kısımda renkli taş dolgulardan oluşan bir kaleydoskop ve hatta Portekiz Kraliçesi Mary I’in mezarı var.

Tramvay 28 ile görebileceğiniz yerlerden biri olan bu bazilikanın beyaz badanalı cepheleri görülmeye değer.

15.Lisbon Flea Market – Bit Pazarı

Lizbon Bit Pazarı
Lizbon Bit Pazarı

Yerel bir deneyim için bu bit pazarına mutlaka uğrayın. Burası, aklınıza gelebilecek her türlü takıyı, eşyayı, elbiseyi bulabileceğiniz bir yer. Her salı ve cumartesi günleri sabah 9’dan 18’e kadar açık olan bu pazara uğramayı da unutmayın.

Burası, çalıntı malların satıldığı yer olarak da biliniyor. Çok güzel romantik hediyelikler bulabilirsiniz. Ayrıca burada çantanıza da sahip olun. Burası hırsızların kol gezdiği yerlerden biri olarak biliniyor.

16.Sintra’ya Gezi Düzenleyin

Sintra Pena Kalesi - Lizbon
Sintra’da bulunan Pena Kalesi

Lizbon’da görülecek yerler arasında popüler olan noktaları hallettiyseniz ve hala bu şehirde zamanınız varsa, Rossio tren istasyonuna gidin ve oradan Sintra’ya giden trenlere atlayın. Yolculuk ortalama 45 dakika sürüyor. Fakat, gördüğünüz UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan birçok yer, bu uzun yolculuğa değiyor.

Sintra’nın en ünlüsü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan romantik ve oldukça eksantrik bir kale olan Palácio Nacional da Pena’dır. Sırf bu kale için bile Sintra’ya gidebilirsiniz.

Hem parkı hem de sarayı ziyaret edebilir, güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir, etrafı keşfedebilirsiniz. Burada sıkılmadan 2-3 saatinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Yeterli zamanınız varsa Sintra’da görülecek diğer yerler: Mağribi Kalesi ve Sintra Ulusal Sarayı’dır.

Castelo dos Mouros (Moors Kalesi), 8. yüzyılda İslami Moors tarafından inşa edilmiş, ancak Portekiz’in Hıristiyan işgali sırasında tahrip edilmiş bir ortaçağ kalesidir. 19. yüzyılda restore edilen kale arazisi güzeldir, tepe kalesini çevreleyen bir orman ve Sintra bölgesinin muhteşem manzarasına sahiptir.

Palacio Nacional de Sintra (Sintra Ulusal Sarayı) [Largo Rainha Dona Amélia] Sintra şehir merkezindedir. Kraliyetlerin tarihi ile ilgileniyorsanız göz atmaya değer yerlerdendir.

Genelde burayı turlar ile ziyaret etmeniz söylenir. Fakat, bu turlar genel olarak pahalı. Bu yüzden bireysel olarak gidin. Zaten gitmesi, dönmesi ve burayı gezmesi de oldukça kolay. Turlar için vakit ve fazladan para harcamaya da gerek yok.

17.Lizbon Hikaye Merkezi – Lisboa Story Centre

Lizbon Gezilecek Yerler
Lizbon hikaye merkezi – adopt.museum140.com

Bairro Alto ve eski Alfama’nın harika bölgelerini dolaşmayı bitirdikten sonra, turistik yerlerle ilgili biraz bilgi edinmek için göz atabileceğiniz yerlerden biri olan Lizbon Hikaye Merkezi’nde, şehirdeki turistik noktalar ile ilgili birçok bilgiyi bulabiliyorsunuz.

Aman aman bir yer olmasa da, diğer turistik yerlere yakın olduğundan dolayı, göz atabileceğiniz yerlerden.

18.Praça do Comércio – Ticaret Meydanı

Praça do Comércio - Ticaret Meydanı
Praça do Comércio – Ticaret Meydanı

Lizbon’un sembolik yerlerinden biri olan Praça do Comercio, Tejo Haliçinde açılır ve meydanın odak noktası olarak, dekoratif Arco da Rua Augusta ile dikkat çekici sarı Pombalin mimarisi ile üç tarafı çevrilidir.

Şehrin sembolik yapılarından biri olan bu meydanı ve çevresindeki güzellikleri kaçırmayın.

19.Elevador De Santa Justa

Elevador De Santa Justa - Lizbon Gezilecek Yerler
Elevador De Santa Justa

Bu asansöre binmek, şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri.

1900’lü yıllarda Baixa Bölgesi ve Bairro Alto Bölgesi’ni birbirine bağlamak için kurulmuş olan Neogotik tarzdaki bu asansör, turistlerin en beğendiği yerlerden biri.

Lizbon Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ? 

Lizbon’da konaklama için birbirinden güzel birçok bölge bulunmakta. Fakat bu bölgeler arasında herkesin tercih edebileceği 3 bölge tavsiye edebiliriz. Bu bölgeler, Baixa ve Chiado, Bairro Alto ve Alfama ve Mouraria bölgeleridir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Baixa Bölgesi ; Şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölge, en çok tercih edilen bölgelerden biri. Bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Bunun yanında bu bölgede konaklayarak da Lizbon gece hayatı için popüler olan yerlere de çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Eğer şehirdeki turistik noktalara yakın olmak ve şehrin kalbinde konaklamak istiyorsanız, ilk olarak Baixa Bölgesi’ne göz atın derim.

Bairro Alto Bölgesi ise, şehirdeki en genç kesimin bulunduğu bir bölgedir. Bu bölgeden de şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu bölge biraz daha hareketli ve canlı bir bölge arayanların tercih edebileceği yerlerden. Yani sessiz sakin bir konaklama bölgesi arıyorsanız, bu bölgeyi es geçebilirsiniz.

Bu bölgede, şehirdeki en iyi ve en popüler barları ve gece kulüplerini de bulabilirsiniz. Ayrıca Lizbon’da hostelde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgedeki hostellere mutlaka göz atın derim. Sonuç olarak Bairro Alto Bölgesi, Lizbon’da bir gece geçirmek için en güzel yer.

Lizbon’da görülmesi gereken yerler arasında oldukça popüler yapılara kolay bir ulaşım sağlayan bir diğer bölge ise, Alfama Bölgesi’dir. Bu bölge, daha çok kültür gezisi için Lizbon’u ziyaret eden gezginlerin tercih ettiği bir bölge. Ayrıca bu bölge Lizbon’daki en ucuz otelleri bulabileceğiniz yer.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lizbon gezilecek yerler listesi için birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat bu şehirde genel olarak 2 gün geçireceğinizi düşünürsek (2 gün Lizbon için yeterli olacaktır) bu listedeki yerler sanırım yeterli olacaktır. Eğer daha fazla zamanınız varsa, çevre köyleri ziyaret edin, plajlara göz atın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...