Londra Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler

Londra Gezilecek Yerler
Londra Gezilecek Yerler

İngiltere’nin en popüler ve en güzel şehri olan Londra, gerek başkent olmasından dolayı gerekse birbirinden güzel tarihi ve turistik yapılara ev sahipliği yapmasından dolayı İngiltere’nin en çok ziyaret edilen şehri namına sahip. Birbirinden güzel doğal güzellikleri, tarihi yapıları, sanat galerileri ve müzeleri ile Londra gezilecek yerler listesi size muhteşem bir deneyim sunmakta.

Londra’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. İyi bir konuma sahip bölgede konaklayacak olursanız şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümünü çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarına mutlaka ihtiyacınız olacaktır, fakat güzel bir bölgeyi tercih edecek olursanız en azından çok daha az toplu taşıma araçlarını kullanmış olursunuz.

Londra’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en uygun konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca birbirinden uygun otel tavsiyelerini de burada bulmak mümkün. Booking.com aracılığıyla Londra’da bulunan otellere ve otel fırsatlarına göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler Listesi

Londra’da gezilecek yerler listesi için en azından 4-5 gününüzü bu şehir için ayırmanızda yarar var. Aşağıdaki turistik yerleri 4-5 gün içerisinde çok rahatlıkla bitirebilirsiniz. Tabi 1-2 günlük bir Londra seyahati planlıyorsanız da bu liste içerisinden en azından 15-20 yeri seçebilirsiniz.

1.Buckingham Sarayı

Buckingham dükü için 1703 yılında inşa edilmiş olan bu saraya birçok turist görev devir teslim töreni gidiyor olsa da saray başlı başına görülecek en güzel tarihi yapılardan. 1837 yılında Kraliçe Victoria tahta çıktıktan sonra Buckingham Sarayı Kraliyet Sarayı oluyor. Daha çok resmi törenler ve önemli etkinlikler için kullanılan bu saray 775 odadan oluşuyor olsa da sadece 19 odası turist ziyaretine açıktır.

Görev devir teslim töreni genellikle farklı saatlerde yapılmakta. Özellikle yaz aylarında bu değişim farklı saatlerdedir. Bu yüzden saraya gitmeden önce bu değişim saat kaçta yapılacağını öğrenmenizde yarar var. Özellikle yaz ayların süper turist trafiğinin olduğu bu sarayı mutlaka ziyaret edin. Londra’da kaçırılmaması gereken birkaç yerden biri olan bu saray çevresinde 1-2 km uzaklıkta olan oteller ve diğer konaklama birimleri Londra’da konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek en güzel yerlerden.

Buckingham Sarayı’na yürüme mesafesinde olan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.London Eye

Londra gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan London Eye, turistlerin Londra’daki en gözde yerlerinden biri olarak bilinmektedir. 2000 yılı kutlamaları için inşa edilmiş olan 135 metre yüksekliğindeki bu dönme dolaba binmek bana göre Londra’da yapılacak en güzel şeylerden biri. Londra’yı en güzel seyredebileceğiniz London Eye, Londra’da kaçırılmaması gereken birkaç yapıdan biri. Buckingham Sarayı’nı da bu dönme dolap üzerinden rahatlıkla görebiliyorsunuz.

London Eye Londra’ya gelen turistlerin ilk olarak görmek istediği turistik yerlerden biri. Bu yüzden de bu dönme dolap için bekleyen turist sayısı süper fazla. Eğer havanın açık olduğu bir günü tercih edecek olursanız akıl almaz bir sıra bekleyebileceğinizi unutmayın. Tabi sabahın erken saatlerini tercih edecek olursanız, çok daha az bir süre bekleyebileceğinizi unutmayın.

London Eye çevresinde bulunan oteller ve diğer konaklama birimleri de Londra’da konaklama için en güzel ve en ideal yerlerdendir. London Eye’a yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.Big Ben – Westminster Sarayı (Parlamento Binası)

Augustus Pugin tarafından tasarlanmış olan Big Ben Londra gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ve en özel yerlerden biri. 96 metrelik uzunluğundaki saat kulesi ile oldukça popüler. Parlamento’nun toplantılarını yaptığı Westminster Sarayı ise 1016 yılında Kraliyet ailesi adına inşa edilmiş.

Görkemli ve Şaşalı yapısı ile dikkat çeken bu yapının bulunduğu çevredeki oteller de şehirdeki en ideal ve en uygun otellerden. Big Ben – Westminster Sarayı’na yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

4.Londra Kulesi – Londra Köprüsü (Tower Bridge)

Londra’da gezilecek ve görülecek en güzel yerlerden biri olan Tower Bridge nam-ı değer Londra Köprüsü şehirdeki en önemli ve en popüler tarihi yapılardan biri. 1894 yılında açılmış olan bu yapı 283 metre uzunluğu sayesinde güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz güzel spotlardan. Hem yayalar hem de araçlar için geçiti olan bu köprüyü görmeden Londra gezinizi bitirmeyin.

Kulenin hemen yanında muhafızlar bulunuyor. Eğer turlardan birini satın alacak olursanız bu muhafızlardan biri size rehberlik ediyor. Bu kulenin en popüler olan yeri ise, Kraliyet Mücevherleridir. Bu mücevherler ise Waterloo Barakası adı verilen binada bulunmakta. Tur satın alacak olursanız bu bölümü de çok rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Londra Köprüsü’ne yakın olan bölgeler konaklama konusunda oldukça ideal. Birbirinden güzel otellere ve diğer konaklama ev sahipliği yapan bu bölgelerde konaklayacak olursanız, şehirdeki birçok turistik noktaya çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Londra Köprüsü’ne yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

5.Trafalgar Meydanı

Londra’nın en hareketli ve en merkezi meydanlarından biri olan Trafalgar Meydanı, bu şehirde kaçırılmaması gereken güzel yerlerden. Bu meydan adını Birleşik Krallık Donanmasının Fransızları ve İspanyolları yendiği savaştan adını almış. Günümüzde turistlerin mutlak Londra gezilecek yerler listesine eklediği bu meydana da bir göz atmakta yarar var.

Meydanın tam ortasında ise Amiral Lod Nelson adına yaptırılmış 50 metre uzunluğunda olan Nelson Sütunu bulunmakta. Bunun yanında birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapan Ulusal Galeri de bu meydan bulunuyor. Meydana kadar gelmişken bu galeriye de mutlaka göz atın. Meydanda biraz turladıktan sonra çevrede bulunan restoran veya kafelerden birine oturup dinlenebilirsiniz.

Bu meydan çevresinde bulunan oteller de şehirdeki en ideal konuma ve en iyi fiyat fayda oranına sahip. Eğer bu meydan çevresindeki bölgelerde bulunan otellerde konaklayacak olursanız şehirdeki birçok turistik noktaya çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trafalgar Meydanı çevresinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

6.British Museum

Londra gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan British Museum, bir zamanlar neredeyse tüm dünyaya hükmeden İngiltere’nin hakim olduğu ülkelerden getirttiği eserlerin sergilendiği bir müzedir. Devasa büyüklükteki bu müzede dünyanın en gözde ve en kaliteli eserlerini bir arada görebilirsiniz. 1759 yılında açılmış olan bu müzede 4 bölüm bulunmakta. Bunlardan en popüler olanları ise : Antik Çağ Yapıtları Bölümü ve İnsanlık Müzesidir.

13 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan bu müzenin en güzel yanı da ücretsiz oluşudur. Müzeye girişler ücretsiz olduğundan dolayı aşırı kalabalık olabilmekte. Bu yüzden müzeyi ziyaret için günün erken saatlerini tercih etmekte yarar var.

British Museum’a yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

7.St Paul Katedrali

1708’de Sir Christopher tamamlanmış olan bu dini yapı şehirdeki en eski ve en popüler yerlerden. Yapının kulesine çıkarak şehri buradan çok güzel bir şekilde seyredebilirsiniz. Bunun yanında yapının alt katına da mutlaka göz atın. Birçok ünlü simanın mezarları alt katta bulunmakta.

8.Londra Hayvanat Bahçesi

Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden biri olan Londra Hayvanat Bahçesi’nde 12.000’den fazla hayvan türü bulunuyor. 1828 yılından bu yana birçok turiste ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesinde zürafaları görebilir hayvanları besleyebilirsiniz. Daha çok çocuklu ailelerin Londra gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bu yeri yetişkin olarak da listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

9.Hyde Park

Dünyaca ünlü olan Hyde Park, Londra’daki en önemli ve en popüler yerlerden biri. Birbirinden güzel yeşillik alana ev sahipliği yapan bu parkı da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunduğundan dolayı bu parkı çok rahat bir şekilde bulabilir ve parka çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. 350 dönümlük geniş bir alana sahip olan bu park, New York’taki Central Park kadar ünlü. Daha çok yerli halkın piknik yeri için kullandığı bu parkı da Londra’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

10.Tower of London

1078 yılında I. William’ın emri doğrultusunda inşa edilmiş olan bu kule Londra gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en eski tarihi yapılardan biri. Yapının Beyaz Kule olarak bilinen kısmı 1078 yılında yapılıyor ve daha sonra ek olarak bu kuleye birkaç yapı eklenerek bugünkü halini alıyor. 19. yüzyıldan beri müze olarak ziyaretçiye açık olan bu kulede Kraliyet mücevherlerinin sergilendiği bölümde Hükümdarların tahta çıkarken kullanmış olduğu 141 adet değerli eşyayı görebilirsiniz. Bunun dışında kule çevresinden de güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

11.Westminster Abbey

Londra’nın en görkemli yapılarından biri olarak bilinen Westminster Abbey, Londra’da kaçırılmaması gereken en güzel yapılardan. Westminster Sarayı’nın batısında bulunan bu yapı ününü daha çok içerisinde bulunan ünlü kişilerin mezarlarından almakta. Isaac Newton ve Charles Darwin gibi ünlü isimlerin mezarlarını burada görebilirsiniz.

I. Elisabeth tarafından katedral veya manastır olarak kabul edilmeyip Hükümdarlığa bağlı bir dini yapı olarak kabul edilmiş ve o günden beri birçok taç giyme ve evlilik töreni burada gerçekleşmiş. Günümüzde Kraliyete ait değerli eşyaların sergilendiği bu yapıyı kaçırmayın.

Westminster Abbey çevresindeki bölgeler Londra’da konaklama için çok rahatlıkla tercih edilebilecek bölgelerdir. Birçok turistin popüler konaklama bölgeleri bu yapının çevresindeki bölgelerden oluşmakta. Ayrıca bu yapıya yakın olarak şehirdeki birçok diğer yapıya da oldukça yakın olabilirsiniz. Westminster Abbey’e yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

12.Oxford Street

İstanbul’un İstiklal Caddesi’nden bile kalabalık olan bu cadde Londra’da kaçırılmaması gereken en güzel yerlerden. Süper kalabalık olan bu caddede hemen hemen aradığınız her şeyi çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz. 1.9 km uzunluğunda olan bu caddenin tarihi 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yerli halkın alışveriş noktası olarak bilinen bu caddede yüzlerce mağaza bulunmakta. Avrupa’nın en yoğun trafiğine sahip bu caddede dünyaca ünlü birçok markayı bir arada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Londra’nın en canlı ve en kalabalık caddesi olan Oxford’da aradığınız zevkte bir kafeyi ve barı da rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bu caddenin çevresi de Londra’da konaklama için oldukça popüler ve ideal. Cadde çevresinde bulunan otellerin büyük bir bölümü Londra gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Bu yüzden bu caddeye yakın olan konaklama birimlerini de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Oxford Caddesi’ne yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

13.Piccadilly Circus

Eros Heykeli’ne ev sahipliği yapan bu meydan şehirdeki en kalabalık yerlerden biri olarak biliniyor. Oldukça gürültülü bir meydan olan Piccadilly Circus’da birçok restoran ve barı da bir arada rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İnsan trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden biri olan bu meydan oturup insanları seyredebilirsiniz. Ayrıca meydanda bulunan Simit Sarayı’nı da denemeyi unutmayın.

Bu meydan çevresinde bulunan birçok otel ve diğer konaklama birimleri bulunmakta. Meydana yakın olan oteller şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden. Gerek merkezi konumu gerekse turistik yere yakınlığı ile bu meydan çevresindeki otelleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla bu meydana yürüme mesafesinde bulunan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

14.Covent Garden Market

El işi ürünler ile açılan pazarda oldukça uygun fiyatlara ürünleri bulabilirsiniz. Şehrin en kalabalık yerlerinden biri olan bu pazar alanında yeme-içme için de birçok restoran ve kafeyi bulabilirsiniz. Bu pazarın hemen önünde ise birçok sokak sanatçılarını bulabilirsiniz. Akrobatların ve müzisyenlerin canlı performanslarını sergilediği bu yeri de görmeden dönmeyin.

Şehrin en hareketli bölgelerinden biri olarak bilinen bu marketin bulunduğu yer de Londra’da konaklama bakımından oldukça ideal. Şehirdeki en güzel otelleri ve hostelleri bu çevrede rahatlıkla bulabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla bu market çevresinde bulunan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

15.Camden Town

Londra’danın en güzel bölgelerinden biri olan Camden Town, Londra’nın kuzeyinde bulunan eğlenceli, kalabalık ve alışveriş mağazaları ile çevrili. Gönül rahatlığıyla Londra gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu bölgede hafta sonları kurulan pazar oldukça meşhur. A’dan Z’ye hemen hemen her şeyi bu pazarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

16.Tate Modern

Londra gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden bir diğeri ise sanata merakı olanların favori yeri olan Tate Modern adı verilen bu müzedir. Bu müzede 1900 yılından günümüze İngiliz sanatçılarına ait modern ve çağdaş eserleri görebilirsiniz. Picasso ve Matisse gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri de görebileceğiniz bu müzeye girişler ücretsiz. Yani dilediğiniz zaman hiçbir ücret ödemen bu muazzam eserlere göz atabilirsiniz. Müze içerisinde 88 galeri bulunduğu gibi birçok yeme içme mekanları da bulabilirsiniz.

17.Ulusal Galeri

Trafalgar Meydanı’nın en popüler yapılarından biri olan bu galeri 1824 yılında kurulmuş oldukça eski bir galeri. 1832-1838 yılları arasında William Wilkings tarafından inşa edilmiş. İngiliz sanatçılarının yanı sıra Avrupa ve Amerikalı sanatçılara ait eserleri de bu müzede görebilirsiniz. 2300 koleksiyona sahip bu galeriyi görmeden Londra gezinizi bitirmeyin.

18.Vıctoria – Albert Müzesi

Süsleme sanatı ve tasarım konularının yer aldığı bu müze 1852 yılında kurulmuş. Sanat merakı olanların severek gezebileceği müzelerden. Müzenin en etkileyici eserleri ise Rönesans döneminden kalma mücevherlerdir. Britanya tarihinin özenle anlatıldığı bu müzede birçok dalda eserleri bir arada görebiliyorsunuz.

19.Madame Tussauds Müzesi

Marie Grosholtz tarafından 1835 yılında açılmış bu süper popüler müzede dünyaca ünlü sanatçıların balmumu heykellerini görebilirsiniz. Film yıldızlarından sporculara, ünlü katillerden devlet adamlarına hemen hemen dünyaca ünlü herkesin balmumu heykelini burada görmek mümkün. Oldukça başarılı bu heykelleri gerçeklerinden ayırmak neredeyse imkansız. Ayrıca müzede bulunan ”Londra’nın Ruhu” adlı bölümde animasyonlar eşliğinde karanlık bir geziye de çıkabiliyorsunuz. Londra gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu müzeyi kaçırmayın.

20.Doğa Tarihi Müzesi

Romanesk tarzındaki görkemli yapısıyla oldukça popüler olan bu müze 1883 yılında açılmış oldukça eski bir müze. Alfred Waterhouse tarafından dizayn edilmiş bu müzede 80 milyondan fazla koleksiyon bulunmakta. Entomoloji, botanik, mineraloji ve zooloji ile ilgili binlerce esersen bu müzede görebilirsiniz.

Londra gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Özellikle Londra’da 4-5 günden fazla kalmayı planlıyorsanız birbirinden güzel daha birçok parkı, müzeyi ve tarihi yapıları görebilirsiniz. Fakat 3-4 günlük bir Londra gezisi için şehirdeki en popüler yapılardan oluşan bu liste sanırım yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here