Londra Gezisi

İngiltere’nin en havalı ve en turistik şehirlerinden biri olan Londra, her yıl 20 milyona yakın turistin ziyaret ettiği canlı bir sanat ve eğlence merkezidir.

Dünyaca tanınmış tarihi yapıları, müzeleri, parkları ve caddeleri ile her yaştan turistin çok çabuk sevebileceği bir şehir olan Londra’da turist olarak yapılacakların sınırı yok. Hem tarih severlere hem de sanata ve mimari yapılara meraklı olan turistlerin severek gezdiği bu şehir için en azından da 2 gününüzü ayırdığınızdan emin olun.

Kraliyet saraylarından halk parlamentosuna, müzelerden ve kiliselerden nefes kesen manzaralar için dev bir dönme dolaba kadar bu şehirde her zevke göre bir şeyleri bulabilirsiniz.

Londra’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa Londra’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en uygun konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca birbirinden uygun otel tavsiyelerini de burada bulmak mümkün. Booking.com aracılığıyla Londra’da bulunan otellere ve otel fırsatlarına göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Gelelim belli başlı Londra gezilecek yerler listemize ;

1.Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı
Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı, şehrin en bilindik yapılarından biridir. Daha çok ”Muhafızların Değişimi” ile ünlü olan bu saray, 1837 yılında inşa edilmiş ve Victoria’nın katılımından bu yana Kraliyet Ailesi’nin Londra konutu olmuştur.

Sarayda tur atmanın, Muhafızların Değişimini görmenin ve geleneksel bir ikindi çayı deneyimlemenin en iyi yollarından biri, Muhafızların Değişimi Töreni ve İkindi Çayı dahil 4.5 saatlik Buckingham Sarayı Turu’nda bulunabiliyor. Fakat biraz pahalı olduğundan dolayı ve çok fazla zamanınız yoksa, turlar yerine bireysel olarak 1 saatlik bir gezi ile sarayın ziyaretçilere açık olan bölümlerini görebilirsiniz.

Buckingham Sarayı - Nöbet Değişimi
Buckingham Sarayı – Geçiş Töreni

Sarayın 775 odası ve büyük bir özel bahçesi bulunuyor. Tabi bu odalar arasından sadece 19 odayı görebiliyorsunuz.

Ulaşım : Westminster bölgesinde bulunmaktadır. Big Ben ve Westminster Sarayı gibi şehrin önde gelen yapılarına oldukça yakın. Sarayı haritada görmek için tıklayın.

2.Hyde Park

Hyde Park Londra
Hyde Park İtalyan Bahçesi

350 dönümlük büyük bir alanı kaplayan Hyde Park, Londra’nın en büyük açık alanı olarak bilinir ve tarihi 1635 yılına kadar gitmektedir.

Parkın en önemli özelliği, 18. yüzyılda yapılmış olan insan yapımı yapay göldür. Teknecilik ve yüzme için popüler olan bu göl için bile parkı ziyaret etmeye değer.

Parkın simge yapılarından biri olarak kabul edilen, ilk Wellington Dükü’nün eski evi olan ve Waterloo’daki ünlü zaferinden sonra satın alınan Apsley Evi’dir. Bu ev de park içerisinde en önemli yapılardan biri olarak biliniyor. Günümüzde ise bir müze olarak hizmet vermektedir. Avrupa kralları ve imparatorları tarafından sunulan hediyeler de dahil olmak üzere Wellington’un muhteşem resim koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müzeye de göz atabilirsiniz.

Hyde Park
Hyde Park

Parkın ünlü Konuşmacı Köşesi (Speaker’s Corner), her hafta tartışmalar, protestolar ve performans sanatçıları tarafından kullanılmaktadır.

Londra’nın turist trafiğinden biraz olsun uzaklaşmak istiyor ve daha sessiz-sakin bir yer arıyorsanız, aradığınızı şehir merkezinin kalbinde bulunan bu büyük parkta bulabilirsiniz.

Hyde Park
Hyde Park Albert Aniti

Ulaşım ; Parka, şehrin en sembolik yapılarından ve şehrin tam merkezinde yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Parkı haritalarda görmek için tıklayın. En yakın istasyonlar ise ; Lancaster Gate, Marble Arch ve Hyde Park Corner’dır.

3.Camden Town

Camden Town
Camden Town

Camden Kasabası, Londra’nın kuzeyinde iyi bilinen bir kültür mahallesidir. Özellikle genç turistlerin favori adreslerinden biri olarak bilinse de, her yaştan turistin ve yerel halkın bir arada olduğu bölgelerden biri.

Londra’nın en hareketli bölgesi olarak bilinen Camden, birçok piercing ve dövme dükkanının olduğu yerdir.

Camden Kasabası olarak da bilinen bu bölgede birbirinden güzel yapılacak turistik aktiviteleri ve görülecek birkaç önemli noktayı da bulabiliyorsunuz. Bunun yanında, Londra’da alışveriş ve yeme içme için de en iyi bölgelerden biri.

Camden Town Market
Camden Market

Bölgenin en iyi bilinen yeri ise, Camden Market adı verilen, hem uluslararası mutfakları bulabileceğiniz hem de hediyelik birkaç şey alabileceğiniz yerdir.

Alışveriş ve yeme içmeden sonra, eğer Regent Kanalı’nda dinlenmek istiyorsanız gidilebilecek en güzel yer, Camden Lock’tur.

Londra’da gece hayatı için de bir planınız varsa, bu bölgede birbirinden güzel canlı müzik mekanlarını, barları, pubları ve gece kulüplerini bulabilirsiniz. Gündüz vakitlerin her yaştan turistin görülebileceği bu kasabada, geceleri daha çok genç kesim görülmektedir. Özellikle barlar ve publar 30 yaş altı turistler ile doludur.

Bölgeye metrolar ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Camden’in kendi metro istasyonu var, Euston İstasyonu’nun hemen üzerinde Kuzey Hattı’nda yer alır. Konum için tıklayın.

4.Soho

Soho
Soho

Soho şehirdeki en ünlü bölgelerden biridir ve uzun zamandır Londra’nın seks endüstrisinin üssü olarak bilinmektedir.

Soho, Red Light District bölgesi konseptinden biraz daha farklı. Burası, çiftlerinde gönül rahatlığıyla ziyaret edebileceği bir yer. Bölge, daha çok eşcinsel barları ile ünlü fakat sadece geceleri. Yani gündüzleri aileniz ile bile bu bölgeyi keşfedebilirsiniz.

Burası sadece eşcinsel barlardan ve kulüplerden oluşmuyor. Herkesin rahatlıkla gidebileceği birbirinden güzel barları, restoranları, canlı caz müzik dinleyebileceğiniz mekanları da burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

”Old Compton Street” adı verilen cadde ise, yeme içme için tercih edilebilecek en güzel noktalardan. Burada, şehirdeki en iyi kafelerden bazılarını bulabileceğiniz gibi, birçok restoranı da bulabiliyorsunuz.

Eğer ailece Londra’yı ziyaret ediyorsanız ve geceleri rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız, gündüz bu bölgeyi dolaşın. Bölgedeki kafelere, küçük mağazalara ve barlara da göz atmayı unutmayın.

5.Shoreditch

Shoreditch - Londra Gezi Rehberi
Shoreditch

Sanat dolu bir yer mi arıyorsunuz ? o zaman Shoreditch’e mutlaka göz atın.

Shoreditch, Londra’nın son zamanlarda kapsamlı bir rejenerasyon geçiren, şehrin en trend bölgelerinden biridir.

Burası daha çok Londra’da konaklama için tercih ediliyor. Turistlerin arasında bir hayli popüler olan bu bölge, hem konum hem de sunduğu imkanlarıyla ile şehirdeki en ideal bölgelerden biri.

Toplu taşıma araçlarının muhteşem bir şekilde bağlandığı bu bölgeden, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok rahat bir şekilde de ulaşabilirsiniz.

Bu bölgede kalmak istemezseniz bile, mutlaka bölgeyi ziyaret edin. Burası, Londra’nın en iyi gece hayatı deneyimi sunan bölgelerden. Ayrıca yeme içme için de, gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgelerden. Birçok farklı mutfağa sahip restoranları burada bulabilirsiniz.

90’ların hayranlarındansanız, Blues Kitchen veya Far Rockaway adlı bar/restorana mutlaka göz atın derim. Buraya, metrolar veya otobüsler ile merkezden çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Caddeyi haritada görmek için tıklayın.

6.Baker Sokağı (Baker Street)

Baker Sokağı (Baker Street)
Baker Sokağı (Baker Street)

Baker Sokağı, Arthur Conan Doyle’un ünlü dedektifi Sherlock Holmes’un yaşadığı sokak olarak bilinir.

Londra’nın kültürel noktalarından biri olan Baker Sokağı, günümüzde ”Sherlock Holmes Müzesi”ne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Madame Tussauds Balmumu Müzesi de, bu sokağın hemen köşesinde yer alıyor ve turistlerin en favori müzelerindendir.

Sokak, yeme içme için de tercih edilebilecek bir yer. Birinci sınıf kaliteli restoranların yanı sıra, birbirinden şirin küçük kafeleri de sokak üzerinde bulabilirsiniz.

7.Londra Kulesi (Tower of London)

Londra Kulesi (Tower of London)
Londra Kulesi (Tower of London)

Hem kale, hem kule hem de hapishane olarak bilinen Tower of London, şehirdeki en sembolik yapılardan biri.

Yüzyıllar boyunca farklı bir rol üstlenmiş olan Londra Kulesi, ülkenin zengin tarihini merak eden turistler için saatler süren bir hayranlık uyandırıyor.

Tarihi 1078 yılına kadar giden bu devasa Beyaz Kule’nin içerisinde kraliyet silahları ve zırhı göze çarpan en önemli eserlerden.

İçerideki sergilerden en önemlileri ise, Kraliyet Mücevherleri sergisi ve yapılan infazlarlar ilgili korkunç sergilerdir.

Londra Kulesi
Londra Kulesi

Binaları ve arazileri tarihsel olarak bir kraliyet sarayı, siyasi bir hapishane, bir infaz yeri, bir cephanelik, bir hayvanat bahçesi ve bir kamu kayıt ofisi olarak hizmet vermiş olan Londra Kulesi, şehrin en önemli yapılarından, kaçırmayın.

Kraliyet Mücevherlerini oluşturan şaşırtıcı derecede paha biçilmez elmas, tiaras ve asaların koleksiyonu ise, turistlerin en takdir ettiği bölümlerden. Hem birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapmasıyla, hem de tarihi ve görkemli yapısı ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

8.Westminster Sarayı ve Big Ben

Westminster Sarayı - Parlemento Binası Londra
Westminster Sarayı

Londra’nın siyasi merkezi olarak kabul edilen Westminster Sarayı, dünyaca ünlü Big Ben kulesine ev sahipliği yapar. Parlemento Binası olarak da bilinen Westminster Sarayı, Londra’nın Westminster bölgesinde bulunuyor. Bu bölge, Buckingham Sarayı’ndan Parlamento Binası’na, Aziz James Park’tan Westminster Manastırı’na kadar şehrin en turistik yapılarına ev sahipliği yapar.

Bu yüzden, bu bölge için en azından 2-3 saatinizi ayırdığınızdan emin olun. Özellikle yaz aylarında Londra’yı ziyaret ediyor ve bu yapıların içerisine tek tek girmeyi planlıyorsanız da, yarım gününüzü burada harcayabileceğinizi unutmayın.

Westminster Sarayı
Parlemento Binası ve Big Ben Saat Kulesi

Big Ben, ikonik saat kulesinin içerisinde bulunan çanın adıdır ve her saat çalmaktadır. Big Ben Saat Kulesi, şehrin birçok noktasından en güzel pozları veren yapıdır. Bu yüzden, Westminster bölgesinin neresinde olursanız olun, bu saat kulesinin güzel fotoğraf karelerini yakalayamaya çalışın.

Big Ben Kulesi, aslında Elizabeth Kulesi’dir. Fakat, kuledeki Çanın ismi Big Ben olduğundan, turistlerin büyük bir bölümü kuleyi, ”Big Ben Kulesi” olarak bilmektedir.

Ayrıca kule, ziyaretçiye açık değildir. Fakat, Kraliyet Galerisi ve Avam Kamarası Odası çevresinde rehberli bir tur için Westminster Sarayı’na göz atabilirsiniz.

Big Ben Saat Kulesi
Big Ben Saat Kulesi

Wesminster Sarayı için 3.5 saatlik turlar bulunmaktadır. Eğer şehirde yeteri kadar zamanınız varsa ve bütçenizi aşmayacağını düşünüyorsanız, ikindi çayı dahil olmak üzere bu geniş çaplı turlara katılabilirsiniz. Bu turlar ile çok daha az kuyrukta bekleyerek buradaki yapıların büyük bir bölümünü görebiliyorsunuz.

9.Westminster Manastırı

Westminster Manastırı
Westminster Manastırı

Yine Westminster Bölgesi’nde bulunan bu manastır, şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biridir.

1100 yaşın üzerinde olan Westminster Manastırı, Tarihi boyunca birçok kraliyet düğününe ve cenaze törenine ev sahipliği yaptı ve tüm taç giyme törenleri, 1066’da William’dan beri burada yapılmış.

Manastır pazar günleri dışında haftanın diğer günlerinde ziyaret edilebiliyor.

Manastırın tarihine ait eserlerin sergilendiği Kraliçe’nin Elmas Jübile Galerilerini kontrol ettiğinizden de emin olun. İçeri girmeseniz de, saraya süper yakın olan bu manastırı, en azından dışarıdan görün.

10.Covent Garden

Covent Garden - Londra Gezilecek Yerler Blog
Covent Garden

Covent Garden, Long Acre ve diğer bitişik sokakların dükkanlarını ve restoranlarını, Neal’s Yard ve Seven Dials’ın mağazalarını ve restoranlarını, sokak sanatçılarıyla birlikte Central Square adı verilen meydanı kapsayan mahallenin başlangıcıdır.

Londra’nın en meşhur noktalarından biri olan Covent Garden, yeme içme ve alışveriş için turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

İnce el sanatlarından hediyelik eşyalara kadar birçok şeyi bulabileceğiniz bu bölge, yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteler ile dolu bir bölgedir.

Şehrin önde gelen cazibe merkezlerinden olan tarihi otobüsler ve tramvaylar ile dolu olan ”Ulaşım Müzesi” ve ”Kraliyet Opera Binası” görebileceğiniz bölgedir.

Turistlerin büyük bir bölümü ise buraya ”Covent Garden Market” için gidiyor. Burası sadece meyve sebze satıcıların değil, çeşitli el yapımı sanatları ürünlerini bulabileceğiniz yerdir.

Salı-Pazar günleri arasında el yapımı takılar, baskılar, suluboya ve güzel el sanatları ile doludur. Pazartesi günleri ise, antika koleksiyonlarını bulabilirsiniz. Kesinlikle görülmeye değer turistik bir cazibe merkezidir.

Covent Garden’a ulaşım için metrolar yerine otobüsleri kullanın veya şehir merkezindeyseniz, buraya yürüyün. RV1 adı verilen otobüsler ile Covent Garden’a kadar gidebilirsiniz. Konum için tıklayın.

11.London Eye

London Eye
London Eye

İngiltere’nin, hatta tüm Avrupa’nın en ünlü yapılarından biri olan ”London Eye” bir dönme dolabıdır.

Londra’nın milenyum kutlamaları için 2000 yılında inşa edilmiş olan London Eye, Avrupa’nın en büyük gözlem tekerleği olarak da bilinir. Bireysel cam kapsülleri ile şehrin panoramik manzarasını en iyi şekilde bu dönme dolaptan görebiliyorsunuz.

London Eye
London Eye

London Eye ”Skip the line ticket” adı verilen bilet ile, çok daha az sıra bekleyerek bu dönme dolabına binebiliyorsunuz. Yani öyle hadi gidip bi dönme dolaba binelim diyebileceğiniz bir lüksünüz olmayacaktır.

Burası, daha çocuklu aileler için tavsiye ediliyor olsa da, aslında çocukluk ile pek alakası yoktur. Tamam çocukların sevebileceği bir yer, fakat daha çok fotoğraf tutkunları ve Londra’nın eşsiz manzarasını izlemek isteyen turistler içindir. Bu yüzden, çocuklu veya çocuksuz mutlaka bu dönme dolaba binin. Bütçeniz sınırlıysa çevresinde dolaşın yeter.

12.Tower Bridge

İngiltere’nin en eski köprülerinden biri olan Tower Bridge, Londra’nın en ikonik yapılarından biridir.

Victoria gotik tarzı ile dikkat çeken bu köprü, Thames Nehri üzerinde şehirdeki en fotojenik yapılardan biridir. Özellikle akşam saatlerinde eşsiz bir manzara sunan bu köprüyü, mümkünse gece de görün.

Köprünün asma kısımlarından yatay kuvvetlere dayanabilmeleri için inşa edilmiş iki yürüyüş yolu ile bağlantılı iki kulesi bulunmaktadır. Her kulenin tabanı, köprünün altından nehir trafiğinin geçmesine izin verebilmesi için köprünün iki parçasını kaldıran makinelere sahiptir.

Londra Kulesi’nin hemen yakınında bulunan bu köprü, 30 haziran 1894’te resmen açılmış olmasına rağmen, tasarımı konusunda oldukça karmaşık bir tarihe sahiptir.

Günümüzde köprü üzerinden yaya olarak geçebiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde geçecek olursanız, çok daha güzel manzaraları seyredebilirsiniz.

13.British Museum

British Museum (İngiliz Müzesi), Londra’nın en güzel müzelerinden biri olduğu gibi, İngiltere’nin en ünlü müzelerinden biri olarak bilinmektedir.

Dünyanın en iyi antika koleksiyonlarından birini sergileyen British Museum, antik dünyadan 13 milyonun üzerinde esere ev sahipliği yapıyor. Asur, Babil, Çin, Avrupa ve başka yerlerdeki değerli eserleri mükemmel bir sanat deneyimi sunan bu müzeyi de listenize ekleyin deriz.

Parthenon’dan tartışmalı Elgin Mermerleri, Rosetta Taşı, II. Ramesses devasa büstü, Mısır mumyaları ve Mildenhall Hazinesi olarak bilinen 4. yüzyıl Roma gümüşünün muhteşem birikimi müzede, turistlerin en fazla ilgi gösterdiği sergilerden.

1753 yılında kurulmuş olan British Museum, iki milyon yıldan fazla insanlık tarihini kapsayan, en geniş koleksiyona ev sahipliği yapan, Avrupa’nın en bilindik müzelerinden.

Müze, oldukça büyük. Bu yüzden de, müze için en azından 1-2 saatlik bir gezi planı yapmanızda da yarar var.

Web sitesi ; https://www.britishmuseum.org/

14.St Paul Katedrali

Londra’nın tarihi bakımdan en önemli yapılarından biri olan St Paul Katedrali’nin günümüzdeki hali, Christopher Wren tarafından tasarlanmıştır.

İngiltere’deki en ünlü binalardan biri olan bu katedral, muazzam kubbesi ve mükemmel şekilde dekore edilmiş iç mekanı ile görülmeye değer.

Bu katedralin şehirdeki diğer yapılara göre çok daha farklı bir tarihi vardır. Bu bölgede 5 kez kilise inşa edilmiş. Günümüzde göreceğiniz katedral ise, 6. defa inşa edilmiş. İlk kilisenin MS 604 yılına kadar gitttiği söylenmektedir.

Birçok kez yangına maruz kalmış olan bu katedral, her defasında yeniden inşa edilerek genişletilmiş ve son olarak 1708 yılında Christopher Wren tarafından son dokunuş yapılarak günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş.

Katedral, şehirdeki en fotojenik yapılardan biridir. Özellikle akşam saatlerinde, katedral çevresinde eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz noktaları bulabilirsiniz. Bunun yanında, katedralin kubbesine çıkarak da Londra’nın güzel bir manzarasını da seyretmek pekala mümkün.

15.Trafalgar Meydanı

Londra’nın en bilindik ve en turistik meydanlarından biri olan Trafalgar Meydanı, ortasındaki Nelson Sütunu ile ünlüdür.

Sütunun kaidesinin köşelerinde Sir Edwin Landseer tarafından heykel haline getirilen ve Baron Marochetti tarafından atılan dört bronz aslan vardır.

Daha çok büyük etkinlikler için tercih edilen bu meydan, Londra’nın şehir merkezinde güzel bir konumda bulunuyor. Şehirdeki diğer görülecek noktalardan çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bu meydanın çevresinde, birçok restoranı, kafeleri ve tarihi yapıları bulabiliyorsunuz.

Bunun yanında, Londra Ulusal Galerisi’de bu meydanda bulunmaktadır. Ayrıca, sokak sanatçısıyla dolu olan bu meydanda ücretsiz konserlere de katılabilirsiniz.

Trafalgar Meydanı, ulusal demokrasi ve protesto merkezi olarak da biliniyor. Hafta sonları farklı siyasi, dini ve genel konularda sık sık mitingler ve gösterilerin düzenlendiği bu meydan turistlerin de en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

NOT : Yukarıdaki 15 yer, şehirdeki en bilinen ve en popüler noktalar arasındadır. Aşağıdaki turistik noktalar da görülmeye değer, fakat Londra’da sınırlı zamanınız varsa, ilk olarak yukarıdaki 15 yere göz atın deriz.

Göz at ; Londra Gezi Rehberi

16.Hampstead Heath

Londra’daki en büyük parklardan biri olan Hampstead Heath, 790 dönümlük büyük bir alana yayılmıştır.

Şehrin en yüksek noktalarından birinde yer aldığından dolayı da, Londra’yı en iyi izleyebileceğiniz yerdir.

Ormanlık alanları ve büyük bir göleti ile meşhur olan bu park, doğayla iç içe olmak için en ideal yer. Doğal güzelliğinin ve sunduğu eşsiz manzaranın yanı sıra, tarihe meraklı olanlar için Kenwood House gibi ziyaret edilebilecek yapılar bulunmaktadır. Londra‘da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler bir cazibe merkezi diyebilirim.

17.O2 Academy Brixton

Londra’da canlı müzik denince akla ilk gelen yerlerden biri olan O2 Academy Brixton, şehrin güneyinde biraz eğlence arayan turistlerin favori adreslerindendir.

Burası aslen, 1929 yılında tiyatro ve sinema olarak açılmış. 50 yıl sonra mekan Akademi oldu ve şimdi dünyanın en büyük rock ve pop etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Londra’yı ziyaret edeceğiniz tarihteki yaklaşan etkinliklere mutlaka göz atın. Burada, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların konserlerini yakalayabilirsiniz. Ayrıca her hafta sonu gerçekleşen, etkinliklere de cüzi bir ücret ödeyerek katılabilirsiniz.

18.Chinatown

Chinatown, Londra’nın Çin mahallesidir ve restoranlardan mağazalara hemen hemen her şey Çin konseptindedir. Burası daha çok turistlerin yeme içme için tercih ettiği bölgelerden biri olarak bilinse de, ucuz alışveriş için de düşünülebilecek bölgelerdendir.

Soho ve Leicester Meydanı arasında sıkışmış Gerrard Caddesi çevresinde bulunan Chinatown, şehirdeki en canlı mahallelerden biri olmasının yanında, gizli barlarla doludur.

İki dilli sokak tabelaları, renkli pagodalar, aslan heykelleri ve büyük kırmızı ve altın kapılar ile ünlü olan Chinatown da, listenize ekleyebileceğiniz farklı bölgelerden.

19.Electric Avenue

Londra’nın güneyindeki Brixton’da bir cadde olan Electric Avenue şehirde oldukça ünlüdür, çünkü Londra’da elektrikle yanan ilk caddedir.

Günümüzde Brixton Market’e ev sahipliği yapmasıyla tanınan bu cadde, birçok küçük el yapımı ürünleri satan mağazalara ev sahipliği yapmaktadır. Londra anısına bir şey almayı planlıyorsanız, mutlaka bu caddeye de göz atın deriz.

Hem alışveriş hem de canlı müzik için göz atabileceğiniz bu caddeyi de şehirde yeteri kadar zamanınız varsa rotanıza ekleyin deriz.

20.Oxford Caddesi

Londra’nın bir diğer ünlü caddesi ise, Oxford Street’tir.

Burası sadece Londra’nın değil, tüm Avrupa’nın en işlek alışveriş caddesidir. Cadde üzerinde 300’den fazla mağaza olduğu söylenmektedir. Hem dünyaca ünlü markaları hem de yerel markalara ait mağazaları burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Her gün 500 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan cadde, akşamları ışıkların açılmasıyla çok daha güzel bir görüntüye ev sahipliği yapmaktadır. Eğer imkanınız varsa, akşam saatlerinde de bu caddeyi ziyaret edin.

Alışveriş mağazalarının yanı sıra cadde üzerinde birçok restoran ve kafeyi de bulabilirsiniz. Restoranlar biraz pahalı olsa da, kafeler biraz daha ekonomiktir.

21.Leicester Meydanı

Leicester Meydanı, en büyük gişe rekorları kıran film prömiyerlerine ev sahipliği yapmakla ünlüdür.

Tarihi 1670 yılına kadar giden bu meydan, 19. yüzyıldan beri bir eğlence merkezi olarak faaliyet göstermekte. Birbirinden güzel restoranlar, kafeler ve mağazaları da bulabileceğiniz bu meydan çevresinde birkaç sinemayı da bulabilirsiniz.

Ayrıca bu meydan, Çin yeni yılı kutlamalarına ev sahipliği yapmasıyla da tanınmaktadır.

Şehirdeki en turistik meydanlardan biri olarak bilinen Leicester Meydanı, birkaç aile dostu barı ile de ünlüdür. Eğer ailece akşamları dışarıya çıkmayı planlıyorsanız, bu meydan çevresinde birbirinden güzel mekanları da bulabilirsiniz.

Meydanı haritada görmek için tıklayın.

22.National Gallery – (Londra Ulusal Galerisi)

Londra Ulusal Galerisi, dünyanın en iyi sanat müzeleri arasında yer almaktadır. 1260’tan 1920’ye kadar Avrupa resminin büyük bir bölümünü sergilemektedir.

Müzenin en dikkat çeken bölümleri ise, 15. ve 16. yüzyıl Hollanda Ustaları ve İtalyan Okulları koleksiyonlarıdır. Öne çıkan eserler arasında Leonardo da Vinci’nin Madonna ve Çocuğunun bir karikatürü, Michelangelo’nun Entombment’i, Botticelli’nin Venüs ve Mars’ı, van Gogh’un Ayçiçekleri ve Monet’in Nilüfer Göleti’dir.

Resmi Web Sayfası ; https://www.nationalgallery.org.uk/

23.Hampton Court Sarayı

Avrupa’nın en ünlü saraylarından biri olarak bilinen Hampton Court Sarayı, Londra’nın en önemli tarihi yapılarından biridir.

Henry VIII’in en sevdiği kraliyet ikametgahı olarak da bilinen bu saray, daha çok 60 dönümden fazla bir alanı kaplayan bahçeleri ile ünlüdür.

Londra’nın güneybatısındaki Thames Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan bu saray, 1514’te özel bir konut olarak inşa edilmiş. Hayaletler Evi olarak da bilinen bu sarayda en dikkat çeken bölümler ise, Henry VIII’nin Daireleri ve Büyük Salon, William III’ün Daireleri, Kraliyet Şapeli, Tudor Mutfakları ve Mahzenleri, Astronomik Saat, Kraliyet Bahçeleri ve Labirent’tir.

Saray, özellikle yaz aylarında çok kalabalık olabilmektedir. Eğer turlar ile sarayı ziyaret etmeyi planlamıyorsanız, mutlaka biletinizi 1 gün öncesinden alın. Aksi takdirde uzun kuyruklarda bekleyebiliyorsunuz.

Sarayı haritalarda görmek için tıklayın.

24.St James’s Park

Londra’nın en güzel parklarından biri olan St James’s Park, Westminster’daki en popüler noktalardan biridir. 57 dönümlük bu dev park, Buckingham Sarayı’nın güzel manzarasını sunmasıyla da ünlüdür.

Bir alışveriş merkezinin de bulunduğu bu park ayrıca, ”At Geçitleri Töreni” ile tanınmaktadır.

Parkta güzel çiçek tarhları, çimenli açık alan ve yerel su kuşlarına ev sahipliği yapan bir göl bulunmaktadır. Ayrıca park, iki saray da dahil olmak üzere görkemli ve tarihi binalarla çevrilidir.

Parkı haritada görmek için tıklayın.

25.The Shard 

95 katlı bu gökdelen, Batı Avrupa’nın en yüksek binası olarak bilinmektedir. Mimari güzelliğinin yanı sıra, sunduğu şehir manzarasıyla da ünlü olan bu gökdelenden, Londra’nın en güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

3 katlı restoran, 17 katlı otel, 13 katlı daire ve üç katlı görüntüleme galerisi ve 72. seviyede açık hava izleme yeri olan bu bina, şimdiden Londra’nın sembolik yapılarından biri olmuş gibi.

The Shard Binası, çelik çerçeveli bir zirve ile taçlandırılmış ve gökyüzüne karışacak şekilde tasarlanmış cam parçaları ile kaplanmış oldukça dikkat çekici bir mimariye sahiptir.

Resmi Web Sitesi ; https://www.the-shard.com/

26.Victoria ve Albert Müzesi

Victoria ve Albert Müzesi, dünyanın önde gelen sanat, tasarım ve performans müzesi olup, 3000 yıldan fazla insan yaratıcılığını temsil etmektedir.

Kraliçe Victoria’nın safir ve elmas tahtına hayran kalacağınız Mücevher galerisi. Orijinal kopyalarını sergileyen Cast Mahkemelerinden yeni Fotoğraf Merkezine kadar hayatta kalan en büyük hazinelerin ve ikonik eserleri keşfedebilirsiniz.

Avrupa 1600-1815 galerileri ve İngiliz galerileri ise, Avrupa ve İngiltere’nin hikayesini göstermektedir.

Şehirdeki ücretsiz müzelerden biri olduğu için de göz atılabilecek bir yerdir.

Resmi Web Sitesi ; https://www.vam.ac.uk/

27.Tate Modern

Londra’da ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzelerden bir diğeri olan Tate Modern, Avrupa’nın en bilindik modern ve çağdaş müzelerinden biridir.

Türbin Salonu, tüm binanın uzunluğunu yönetiyor ve Cézanne, Bonnard, Matisse, Picasso, Rothko, DalÍ, Pollock, Warhol ve Burjuva gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri bu müzede görebilirsiniz.

Müze ücretsiz olduğundan dolayı, aşırı kalabalık olabilmektedir. Bu yüzden biraz daha sabah saatlerinde bu müzeye göz atmanızda yarar var.

Web sitesi ; https://www.tate.org.uk/

28.Bond Sokağı

Londra’nın en güzel sokaklarından bir diğeri olan Bond Sokağı, Oxford Caddesi’ne bağlanmasıyla ünlüdür. Burası da, tıpkı Oxford gibi güzel bir alışveriş bölgesidir ve birbirinden kaliteli mağazaları da fazlasıyla burada bulabilirsiniz.

Burası alışveriş konusunda Oxford’a nazaran biraz daha farklıdır. Oxford, hem lüks hem de orta bütçeli bir alışveriş seçeneği sunarken Bond, daha çok lüks alışveriş mağazalarıyla bilinmektedir.

Alışverişinizi yaptıktan sonra veya sadece vitrindeki pahalı ürünlere göz attıktan sonra, Bond Sokağı’nın simgesi olan Winston Churchill ve Franklin D. Roosevelt’in “Müttefikler” heykeli ile poz vermeyi de unutmayın. Londra’da alışveriş konusunda çok daha detaylı bilgileri Londra Gezi Rehberi adlı oitheblog’un yazısında bulabilirsiniz.

29.Kensington Sarayı

Londra’nın en bilindik saraylarından biri olan Kensington Sarayı, günümüzde saray, Duke ve Cambridge Düşesi’nin resmi Londra konutu olarak hizmet vermektedir.

Kensington Sarayı’nın alanları halka açıktır. Kral ve Kraliçe Devlet Daireleri’ni ve Saray Bahçeleri’ni görebiliyorsunuz.

1605 yılından kalma zarif Jacobean mimarisine, bakımlı bahçelerin dönümüne ve dünyaca ünlü Orangery’e ve çok daha fazlasına sahiptir. Ayrıca tüm yıl boyunca etkileyici çiçek ekranlarına ev sahipliği yapan batık bahçeye göz atmayı da unutmayın.

30.Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğa Tarihi Müzesi, Güney Kensington’da bulunan şehirdeki en popüler müzelerdendir.

Botanik, entomoloji, mineraloji, paleontoloji ve zooloji hakkında 80 milyonda fazla esere ev sahipliği yapan bu dev müze, Londra’da ücretsiz olarak görebileceğiniz müzelerdendir.

Tavandan aşağıya inen 25 metrelik mavi balina, güneş sistemi kadar eski bir kaya ve İngiltere’nin en eksiksiz dinozorlarından biri olan Hope gibi eserlere göz attığınızdan emin olun.

Londra’dan sonra İngiltere’de gezilecek yerler adlı yazımıza da göz atabilirsiniz. Liverpool ve Manchester gibi şehirleri de bu yazımızda bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...