İngiltere ve Birleşik Krallığı’n başkenti olan eşsiz şehir Londra, tüm güzelliği tarihi ve eşsiz mimarisiyle turistlerin en çok merak ettiği şehirlerden. Ülkenin diğer şehirlerine nazaran çok daha popüler olan bu şehirde gezilecek yüzlerce yer ve yapılacak birçok şey bulunmakta. Londra sokaklarında dolaşırken şehrin tarihini çok iyi bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Gerek mimari yapılar gerekse şehrin otantik yapısı size bu hissi veriyor.
Londra nerede ? sorusuna geçmeden önce şehir hakkında birkaç bilgiyi paylaşmakta yarar var.

Londra’da ilk yerleşimler iki bin yıl öncesine dayanmakta. Şehre ilk gelenlerin Keltler olduğu bilinir. Bunun yanında şehrin ismini Romalılardan aldığı sanılmıştır. Roma İmparatorluğu zamanında en önemli kentlerden biri olan Londra, 11. yy’a kadar Viking saldırılarının sonucunda yavaş yavaş terk ve harap edilmiş. Daha sonra 960 yılında şehir nüfusunun ve ticaretin artması sebebiyle nüfusta artmıştır.

Londra Nerede ?

Birleşik Krallığı’nın güneydoğusunda bulunan Londra, Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci şehri ve aynı zamanda İngiltere’nin başkentidir.

[huge_it_maps id=”173″]

 

Londra’ya Nasıl Gidilir ?

İstanbul’dan Londra’ya direkt olarak uçuşlar bulunmaktadır. Ortalama uçuş süresi ise 4 saattir. Londra’da 5 adet havaalanı bulunmaktadır. Birçok uçak firması Heathrow havaalanına gidiyor olsa da siz yine de uçuşunuzu kontrol edin. Bu havaalanına giden firmaları kullanacak olursanız havaalanından şehre ulaşımınız çok daha kolay olacaktır.

Eğer Londra’ya Avrupa’nın diğer şehirlerinden gitmeyi planlıyorsanız, tren veya otobüsleri kullanabilirsiniz. Hızlı trenler biraz pahalı olsa da yavaş trenler oldukça uygundur. Tabi çok uygun fiyatlara uçuşlar da bulabilirsiniz.

Londra Nerede ?
Londra Nerede ?

Londra’ya Ne Zaman Gidilir ?

Ilıman okyanus iklimi özellikleri gösteren Londra’da havalar genelde kapalı ve yağmurludur. Bu yüzden de bu şehri ziyaret için en ideal zaman yaz aylarıdır. Fakat yaz aylarında bile Londra’nın havasına güvenmek olmaz. Yazın gidiyor olsanız da yanınıza şemsiye ve hırka almayı unutmayın.

Tabi yaz aylarında Londra’da konaklama ücretleri biraz pahalı olabilmektedir. Bu yüzden bütçeli bir Londra gezisi planlıyorsanız kış veya sonbahar aylarını da şehri ziyaret için düşünebilirsiniz.

Londra’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız Londra’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Londra nerede ? nasıl gidilir ? adlı bu yazıya eklemek veya sormak istedikleriniz varsa yorum olarak iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here