Lübeck Gezilecek Yerler | En Turistik Yerler Listesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lübeck, Schleswig-Holstein eyaletinde bulunan Almanya’nın en güzel ve n özel şehirlerinden biri.

Ülkenin kuzey kesiminde bulunan bu güzel şehir, yüzlerce yıldır ”7 Kulenin Şehri” olmuştur ve 1942 yılında yıkıcı bir bomba almasına rağmen, ısrarla yıkılmaya direnmiş ve günümüzde hala bu kuleler, Eski Kent’in silüetini süslemektedir.

Şehir sokaklarında, Orta Çağ’ın tüm izlerini hala görebiliyorsunuz. Tüccarların evleri, loncaları ve depoları bu izleri en iyi şekilde görebileceğiniz yerlerdir.

Lübeck, acele gelecek bir şehir değil. Sindire sindire gezmek lazım bu Orta Çağ şehrini. Bu yüzden de, en azından 1 gece bu şehirde konaklayın. Konaklamadan günübirlik turlar ile şehri ziyaret ediyorsanız da, turlar ile bu şehri çok daha çabuk ve anlamlı keşfedebileceğinizi de unutmayın.


Booking.com

Gelelim Lübeck gezilecek yerler listemize ; 

1.Altstadt (Eski Şehir)

Altstadt (Eski Şehir)
Altstadt (Eski Şehir)

Lübeck Altstadt, Almanya’nın en büyük tarihi merkezi olarak ün yapmıştır. Buradaki 7 kule, bölgeyi süsleyen, şehrin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasındaki en önemli faktörlerden.

Ana sokakları gizli avlulara kadar takip edin, kendinizi sokaklara sürprizle bırakın. Burası, birbirinden güzel tarihi yapılarla karşılaşabileceğiniz bir bölge.

Eski şehri gezerken, özellikle bir yeri bulmaya çalışmak yerine, kaybolarak gezin. Her sokak arasına da mutlaka göz atın. Burası, Lübeck’te en çok seveceğiniz yer olacak.

Altstadt, Old Town yani Eski Şehir olarak bilinir. Buradaki avluların büyük bir bölümü ise, kuzeyde Kober bölgesinde, güneyde ise katedralin etrafında bulunmakta.

Alışveriş havanızdaysanız da, Breite Straße ve Königstraße’ye mutlaka göz atın. Burada, büyük markalardan bazılarını bulabilirsiniz. Ayrıca, yemek konusunda seçici biriyseniz, burada çeşitli restoranları bulabileceğinizi de unutmayın.

2.Holstentor

Holstentor
Holstentor

Holstentor, Lübeck’in sembolik yapılarından biri. Bir tarihi binadan çok daha fazlası olan bu yapı, Eski Kent’in batı girişini korumakta.

Holstentor, Lübeck’te kalan iki şehir kapısından biri ve 1464-1468 yılları arasında inşa edilmiş. Görkemli iki yuvarlak kulesi ile dikkat çeken bu kapı, kemerli girişinden dolayı, Lübeck’in sembolik olarak kabul edilmektedir.

Eskiden, git gide toprağın içerisine batan bu kapı, yıkılmak yerine 1863 yılında kapsamlı bir restorasyon çalışması geçirmiş ve günümüzdeki görkemli halini almış.

Holstentor Kapısı Lübeck
Holstentor

Günümüzde, Holstentor içerisindee bir de küçük müze bulunuyor. Bu müzede, kapının tarihi hakkında bilgileri bulabilir, dönem ölçüm aletleri, gemi modelleri, zırh ve silahları da bu müzede görebilirsiniz.

3.St Mary’s Church  (Aziz Mary Kilisesi)

St Mary’s Church
St Mary’s Church

St Mary’s Church (Aziz Mary Kilisesi), Marienkirche olarak da bilinir ve şehirdeki en eski tarihi yapılardan biridir.

Şehrin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen Aziz Mary Kilisesi, tarihi 13. yüzyıla kadar gitmekte ve Gotik tarzdaki mimarisiyle dikkat çekmektedir.

Baltık bölgesinde birçok kilisenin modeli olmuş olan bu dini yapı, 120 metre yüksekliğindeki kuleleri ile şehrin birçok yerinden rahatlıkla görebileceğiniz bir kilise.

Eski Hansa tüccarları bölgesinde yer alan Aziz Mary Kilisesi, Dünyanın en uzun tuğla kasasına sahip olmasıyla da ünlü.

Kilisenin güney kulesinin şapelinde, 1942’de bir hava saldırısında kuleden düşen kırık çanları görebilirsiniz. Savaştan sonra birçok eser kaybolmuş ve yıkılmış olmasına rağmen, sanat eserleri yeniden bir araya getirilmiş ve kilise detaylı bir şekilde restore edilmiş.

4.Lübeck City Hall (Belediye Binası)

Lübeck City Hall (Belediye Binası)
Lübeck City Hall (Belediye Binası)

Lübeck’in en şık ve zarif binalarından biri olan Belediye Binası (City Hall), Almanya’nın en büyük Orta çağ belediye salonlarından biri olarak biliniyor.

Oldukça fotojenik bir bina olan bu Belediye Binası’nın tarihi 1225 yılına kadar gidiyor. İlk olarak romanesk tarzda inşa edilmiş olan bina, bir yangından dolayı 13. yüzyılın ortalarında yıkılmış.

1570 yılına gelindiğinde binanın kuzey tarafına rönesans eklemeleri yapılmış. Önceki romanesk tarzı ile bu rönesans tarzı, güzel bir tezatlık oluşturuyor ve binaya da farklı bir hava katmakta.

Lübecker Rathaus olarak da bilinen Belediye Binası, özellikle akşam saatlerinde aydınlandığında bu binanın bulunduğu yer, çok daha güzel bir görüntüye sahip oluyor. Bu yüzden, mümkünse akşam saatlerinde, biraz daha sakin vakitlerde bu binayı ziyaret etmeyi de unutmayın.

Belediye Binası’nın içerisini günlük turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Dış mekanının olduğu kadar, iç mekanda oldukça gösterişli ve zarif bir dekorasyona sahip.

5.Heilig-Geist-Hospital (Kutsal Ruh Hastanesi)

Heilig-Geist-Hospital (Kutsal Ruh Hastanesi)
Heilig-Geist-Hospital (Kutsal Ruh Hastanesi)

Daha çok ince uzun kuleleri ve dış mimarisiyle dikkat çeken ”Heilig Geist Hospital”, Kutsal Ruh Hastanesi olarak da biliniyor.

Eski Şehir bölgesinde, Jakobi Mahallesi’ndeki Koberg meydanında bulunan bu hastane, dünyanın en eski sosyal kurumlarından biri olarak da bilinmektedir.

1286 yılında kurulmuş olan bu hastane, 1960 yılına kadar faaliyet göstermiş.

Sivri kuleleri ve çatısıyla dışarıdan pek hastane gibi görünmeyen bu yapının bazı bölümleri, günümüzde hala hastane olarak kullanılıyor olsa da, ziyaretçiye açık olan kısımları da var. İçeride görülebilecek mucize şeyle olmasa da, şapeli ve orijinal freskleri görülmeye değer.

Eski Şehir bölgesinde bulunan bu hastane, yaşlılar tarafından yapılan eşyaları içeren bir Kasım el sanatları fuarına da ev sahipliği yapmaktadır.

6.Lübeck Katedrali

Lübeck Katedrali
Lübeck Katedrali

Kentin en eski anıtlarından biri olan Lübeck Katedrali, 12. yüzyılda kurulmuş ve şehrin en sembolik yapılarından biri.

Romanesk bir mimariye sahip olan bu görkemli katedralin mimari ise, ”Henry the Lion”dur.

İkinci Dünya Savaşı’nda Lübeck’teki birçok tarihi yapı gibi, bombalardan nasibini almış olan bu katedralin günümüzdeki hali, 1982’ye kadar yapılan restorasyon ve yeniden inşaa çalışmalarının sonucudur.

Lübeck Katedrali’nin dış mekanı çok gösterişli olmasa da, günümüze kadar korunmuş olan iç mekan, oldukça zengin bir dekorasyona sahip. Geç gotik ve Barok sanatının en iyi örneklerini görebileceğiniz iç mekana da mutlaka göz atın.

7.Burgtor

Burgtor Kapısı - Lübeck Gezilecek Yerler
Burgtor

Lübeck’te bulunan iki kapıdan (Biri Holstentor) biri olan Burgtor, Holstentor Kapısı tarafından gölgede kalan bir yapı olsa da, yine de görülmeye değerdir.

1444 yılında geç gotik tarzında inşa edilmiş olan Burgtor, şehrin kuzeyini savunuyor. Ana kulede yer alan Bakır Kubbe, 1685 yılında kapıya ilave edilmiş. Oldukça ilgi çekici bir mimariye sahip olmasından dolayı, listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

Adını, Trave Nehri’nin karşısındaki kaleden almış olan Burgtor’un kapı duvarlarında Napolyon’un 1806 yılında şehre girdiğini gösteren bir plaket de bulunuyor.

8.Salzspeicher

Salzspeicher
Salzspeicher

Obertrave’deki altı tarihi depodan oluşan ”Salzspeicher”, Holstentor Kapısı’ndan geçtikten sonra sizi ilk karşılayan manzaralardan. Oldukça fotojenik bir yapısı olan bu depolar, daha çok nehrin sunduğu manzarası ile birlikte çok daha güzel.

Buradaki depoların en eskisinin tarihi 1579 yılına kadar gitmektedir. İskandinavya ile yapılan ringa ticaretini anımsatan bu tuz depoları, günümüzde Heick & Schmaltz şirketine ait bir mağazaya ev sahipliği yapıyor.

Salzspeicher
Salzspeicher

”Tuz Deposu” olarak da anılan Salzspeicher, özellikle Lübeck’te tekne turuyla görülebilecek güzel bir yer. Birkaç fotoğraf çekmek için 5 dakikalığına da olsa buraya göz atın deriz.

9.St. Peter’s Church

St. Peter's Church
St. Peter’s Church

St. Peter’s Church, Lübeck’teki en dikkat çeken dini yapılardan bir diğeridir.

Günümüzde bir kilise olarak hizmet vermiyor olsa da, bir sergiye ev sahipliği yapmasından ve şehrin en güzel şekilde izleyebileceğiniz bir kuleye ev sahipliği yapmasından dolayı, ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılardan.

Kültürel ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapan bu kilise, II. Dünya Savaşı’nda şehirdeki en fazla hasar alan yapılardan biridir. Henüz bir kilise olarak faaliyet göstermiyor olsa da, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, kilise bir ibadet yeri olarak kullanılabilecekmiş.

10.Travemünde

Travemünde
Travemünde

Trave Nehri’nin ağzında bulunan Travemünde, Baltık Denizi’ndeki Lübeck Körfezi’nde sona eren bir sahil beldesidir.

Tarihi 1187 yılına kadar giden Travemünde sahil beldesi, 15 bine yakın sakini ile oldukça küçük bir yer. Hem yerli hem de yabancı turistlerin hafta sonu için tercih ettiği bu belde, turistler arasında oldukça popüler.

Bölge, yürüyerek kolay bir şekilde keşfedilebiliyor. Ayrıca şehirdeki en güzel manzaralardan bazılarını da burada bulabilirsiniz.

Eğer bu şehri günübirlik bir gezi ile ziyaret ediyorsanız, burayı es geçebilirsiniz. Ancak şehirde en azından 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, bu sahil beldesini de listenize ekleyin, özellikle yaz aylarında Lübeck’i ziyaret ediyorsanız.

Lübeck’te Konaklama Önerileri

Lübeck’te nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri şüphesiz şehrin kalbinin attığı yer olan Innenstadt bölgesidir. Bu bölge, şehirde birçok turistik yere yakınlığının yanı sıra, şehrin kalbidir ve turistlerin en çok tercih ettiği bölgedir.

Bu bölgede, hemen hemen her bütçeye uygun otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Zaten 1 gün bilemediniz 2 gün bu şehirde konaklayacağınızı düşünürsek, bu bölgenin dışına çıkmanıza da gerek yok. Bölgede önerebileceğimiz bazı oteller ise ;

Park Inn by Radisson Lübeck – 4 Yıldız ; Şehrin tam kalbine 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesis, Holstentor Kapısı’nın hemen yanı başında bulunuyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bu otel, şehirde turistlerin en çok tercih ettiği otellerden bir tanesi.

Hotel KO15 – 3 Yıldız ; Biraz daha düşük bütçeli bir otelde konaklamak isterseniz, Eski Şehrin kalbine 5 dakika yürüme mesafesindeki bu orta bütçeli tesisi inceleyebilirsiniz. Konum olarak gayet güzel bir yerde bulunmasının yanı sıra, yüksek konuk değerlendirme puanıyla da dikkat çekmektedir.

Göz At : Berlin gezilecek yerler

Lübeck’te gezip görülecek yerler, sadece listedeki bu 10 yer ile sınırlı değil. Daha listeye birkaç önemli noktayı da eklemek mümkün. Fakat, bu şehirde çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak şehrin en popüler bu 10 yeri ile gezinize başlayın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...