Lucca Gezilecek Yerler | Lucca Gezi Rehberi

İtalya’nın batı kıyısında, Toskana’da bulunan tarihi güzel şehir Lucca, çok sayıda dini yapıya ev sahipliği yapmasından dolayı, ”Yüz Kilisenin Şehri” olarak da bilinir ve Pisa’ya yakın konumuyla günübirlik turlarla da çok rahat bir şekilde görebileceğiniz bir şehirdir.

Tarihi eski şehrin büyük bir bölümünü çevreleyen Orta Çağ şehir duvarları ile ünlü olan Lucca, ilk olarak Etrüskler tarafından kurulmuş ve M.Ö 180 yıllarında bir Roma kolonisiymiş.

Tarihi, Roma dönemine kadar giden şehir, Julius Caesar ve Crassus için önemli bir buluşma yeri olarak da bilinir. Daha sonra ise, 500 yıl boyunca Feodal İtalya’nın bir parçası olarak bağımsız bir cumhuriyet olmuş.

19. yüzyıla gelindiğinde şehir, Napolyon tarafından fethedilmiş ve 1860 yılında ise, Birleşik İtalya‘nın bir parçası olmuş. Günümüzde Lucca, İtalya’nın son yıllarda trend olan turizm merkezlerinden biri olarak bilinir ve Pisa ile yakın bağlantıları bulunmaktadır.

Lucca’da, tarihi binaların yanı sıra, birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeleri ve birçok meydanı da bulabilirsiniz. Bu şehirde, 1 günde yapılacak çok şey var.

Gelelim Lucca gezilecek yerler listemize ;

1.Lucca Katedrali

Lucca Katedrali
Lucca Katedrali

Dikkat çeken cephesi ve tasarımıyla İtalya’nın en ünlü dini yapılarından biri olan Lucca Katedrali, şehirde turistlerin en takdir ettiği yapılardan biri.

Romanesk tarzındaki cephesi, özenle oyulmuş sütunlara sahip ve kemerlidir. Katedral, 13. yüzyılda burada bulunan bir kilisenin yeniden inşa edilmesiyle oluşturulmuştur.

Katedralin ana kapısında ilk dikkatinizi çekecek olan yer, ”Nicola Pisano”nun 13. yüzyıldan kalma St.Martin’in hayatından dört güzel sahnesidir.

Sağ tarafta 69 metre uzunluğunda, açık renkli traverten ve tuğladan yapılmış büyük bir Çan Kulesi bulunmaktadır.

İç mekan ise, en az dış cephe kadar etkileyici ve süslü bir dekorasyona sahiptir.

İçeride, Katedralin en büyük hazinesi ise, Çarmıha gerilmiş İsa’nın bir parçası olan Volto Santo‘dur. İçeride görülmeye değer diğer eserler ise ; Doménico Ghirlandaio’nun resimleri, tarihi 1485 yılına kadar giden Vitray, Aziz Evanjelist heykeli ve Fra Bartolommeo’nun ”Güzel 1509 tarihli Madonna”sı’dır.

Katedralin bir de müzesi bulunmaktadır. Bu müze içerisinde ise, Orta Çağ ilahileri ve Pisani’nin çarmıha gerilmesi gibi karmaşık altın işlerini görebilirsiniz.

Lucca Katedrali, şehrin en önemli ve en fazla ziyaret edilen dini yapısı olarak bilinir ve kaçırılmaması gereken bir yerdir.

2.Piazza dell’ Anfiteatro (Amfitiyatro Meydanı)

Piazza dell' Anfiteatro (Amfitiyatro Meydanı)
Piazza dell’ Anfiteatro (Amfitiyatro Meydanı)

Lucca’nın en güzel meydanlarından biri olan ”Piazza dell’ Anfiteatro”, adından da anlaşılacağı üzere, bir zamanlar Roma Amfitiyatrosu’nun bulunduğu yermiş. Günümüzde bu Amfitiyatronun yerine oval şekilde meydan bulunmakta ve Amfitiyatro Meydanı olarak da bilinmektedir.

Meydanı çevreleyen binalar da, aynı meydanın eliptik şekline uyum sağlayacak şekilde inşa edilmiş ve meydana farklı bir hava katmıştır. Bunun yanında, meydanda bulunan restoranlar da, şehirdeki en popüler ve en kaliteli restoranlardan bazılarından. Bu yüzden, Lucca’da yeme içme için bu meydana da mutlaka uğrayın.

Sapsarı binalarla ve binaların altındaki kafeleri ve restoranlarıyla oldukça fotojenik olan Amfitiyatro Meydanı, Lucca’nın tarihi şehir merkezinin sınırları içerisinde güzel bir konumda yer alıyor.

3.Walls of Lucca (Lucca Surları)

Walls of Lucca (Lucca Surları)
Walls of Lucca (Lucca Surları)

Lucca’nın tarihi şehir merkezi 11 burç ve 6 kapı ile 4 km uzunluğundaki duvarlar ile çevrili.

Şehrin bu bölgesini korumak amacıyla, 1504-1645 yılları arasında Flaman mühendisleri tarafından yaptırılmış olan Lucca Surları, 12 metre yükseklikte ve 30 metre kalınlığında olması sizi şaşırtabiliyor.

Bu savunma ağı, Rönesans döneminde günümüze kadar çok iyi şekilde korunmuş. Bakımlı gezinti yolu sayesinde, surlar etrafında güzel bir tura çıkabiliyorsunuz.

4.San Michele in Foro

San Michele in Foro - Lucca Gezilecek Yerler
San Michele in Foro

Lucca’nın tarihi şehir merkezinde yer alan San Michele in Foro Kilisesi, çoğu zaman Lucca Katedrali ile karıştırılabilmektedir. Fakat, iki yapının da birbirinden oldukça farklı olduğunu da unutmamak gerek.

Oyulmuş ve Kakma mermer cephesi ile dikkat çeken bu kilise, 12. ve 14. yüzyılda Roma Forumu‘nun bulunduğu yere inşa edilmiş ve daha çok dış cephesiyle dikkat çekmektedir.

Kilise cephesinin ana kemerlerinin üstünde farklı renk ve tasarıma sahip 4 sıra süslü kemer ve sütun bulunmakta. Bunun yanında, her kemer kulesinin üzerinde vahşi hayvanların süslü sanat eserleri de bulunuyor.

San Michele in Foro Kilisesi de, şehirdeki en önemli 3 dini yapıdan biri ve turistlerin en favori tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

5.Torre delle Ore

Torre delle Ore
Torre delle Ore

Lucca’nın silüetini işaretleyen birkaç kulenin en uzunu olan ”Torre delle Ore” bir saat kulesidir ve şehrin en sembolik yapılarından biri olarak kabul edilir.

14. yüzyılın sonlarından beri bir saate ev sahipliği yapan bu kulede, hala eski mekanizmanın parçalarını kulenin üzerinde görebiliyorsunuz. Buradaki saat, 18. yüzyılda başka bir saatle değiştirilmiş. Günümüzde görülen saat, 1700’lerde değiştirilen saattir.

Lucca’nın güzel şehir manzarasını seyretmek için Torre delle Ore adlı kuleye çıkabiliyorsunuz. Fakat, çıkış zamanınız çok iyi ayarlayın. Zilin çaldığı anda bile o civarda ciddi anlamda yüksek bir ses çıkıyor. Bu zilin tam çaldığı zamanda kuleye çıkacak olursanız, 10 saniye bile kulede kalamazsınız.

700 yıllık tarihi boyunca bir saat kulesi olmasının yanı sıra, bir savunma kulesi olarak da hizmet etmiş olan Torre delle Ore, Lucca’nın olmazsa olmazlarından, mutlaka uğrayın.

6.Torre Guinigi Lucca (Guinigi Kulesi)

Torre Guinigi Lucca (Guinigi Kulesi)
Torre Guinigi Lucca (Guinigi Kulesi)

Lucca’nın tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan bir diğer tarihi kule ise, ”Guinigi Kulesi”dir. Lucca’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, bu 45 metre yükseklikte kuleye çıkıp şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalamaktır.

Eğer Lucca’yı turlar ile ziyaret etmiyorsanız ve Guinigi Kulesi ile Torre delle Ore adlı kulenin ikisini de görmek istiyorsanız, kombineli biletlerin daha ucuz olduğunu unutmayın. Çok büyük fiyat farklılıkları olmasa da, iki kule kombineli biletler daha ucuz olmaktadır.

Guinigi Kulesi, çatı bahçesi ile tanınır. Bu yüzden, şehirdeki diğer kuleler ile karıştırmayın. Çatısında ağaçların olduğu bir kule görürseniz, işte o kule Guinigi’dir.

14. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kule Romanesk ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Şehir merkezindeki birçok noktadan görebileceğiniz Guinigi Kulesi’nin üzerindeki bahçe, yeniden doğuşu sembolize eder ve Holm Meşe ağaçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Diğer birçok kuleden farklı mimarisi ve manzarası ile, Lucca’nın en turistik yapıları arasında gelir.

7.San Frediano Bazilikası 

San Frediano Bazilikası 
San Frediano Bazilikası

6. yüzyıldan kalma bir Lucca Psikoposuna adanmış olan San Frediano Bazilikası, 1112 – 1147 yılları arasında inşa edilmiş oldukça eski bir dini yapıdır.

13. yüzyılda restore edilmiş olan bazilikaya, mevcut girişin sağındaki ve solundaki vaftizhane ve Cappella della Santa Croce (Santa Croce Şapeli) eklenmiş.

Bazilikanın cephesinin alt kısmı düz ve sade. Ancak yukarıda devasa bir Mezih Mozaiği bulunuyor. Bu mozaik, 12 havari ve iki melek tarafından kuşatılmış ve Berlinghiero Berlinghieri’ye atfedilmiş.

Bu bazilikanın en önemli özelliği ise, Toskana’daki mozaikle süslenmiş cepheye sahip olan iki bazilikadan biri olmasıdır. Diğeri, Floransa‘daki San Miniato al Monte’dir.

Hem bazilika hem de şapelleriyle birlikte güzel bir deneyim sunan San Frediano Bazilikası da, şehirdeki en güzel gezilecek yerler arasında.

8.Piazza Napoleone

Piazza Napoleone
Piazza Napoleone

Napolyon Meydanı olarak da bilinen Piazza Napoleone, Amfitiyatro Meydanı’na kısa bir mesafede bulunmaktadır. Yine Lucca’nın tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan bu meydan da, birbirinden önemli tarihi binalarlar çevrilmiş.

Meydanın sol tarafında bulunan Ducale Palace (Dükler Sarayı), burada görebileceğiniz en önemli ve en turistik yapılardan. Sarayın hemen önünde bulunan ”Maria Luisa Heykeli” de oldukça güzeldir. Tabi meydan bu yapıların dışında, Giglio Tiyatrosu, Museo del Risorgimento ve Prefettura Di Lucca gibi tarihi binalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Lucca’da Şunları Yapmadan Dönmeyin

  • Da Pasquale’de Akşam Yemeği ; Lucca’nın en ünlü ve en kaliteli restoranlarından biri olan Da Pasquale, tarihi şehir merkezinde güzel bir konumda bulunuyor. Sadece bizim değil, Tripadvisor’un da favorisi olan restoranlardan biridir. Via del Moro‘da bulunan bu güzel restoran, daha çok deniz ürünleri ile ünlü olsa da, makarna gibi diğer İtalyan yemeklerini de fazlasıyla bulabileceğiniz güzel bir mekan.
  • Vinni Liquori Vanni’de Şarapları Deneyin ; Şarap severler için Lucca’da Vinni Liquori Vanni’den başka gidilecek yer yok diyebiliriz. Buraya girerken bir restorana giriyormuşsunuz hissi uyanıyor. Zaten mekan, bir nevi restorandır ve şehirdeki en kaliteli yemekleri yapmasıyla da, turistler arasında da oldukça popülerdir. Fakat mekanın en büyük güzelliği aşağıdaki mahzendedir. Personelden izin alıp aşağıda şaraplara göz atabilirsiniz, hatta tadabilirsiniz.
  • Pisa’ya da Gidin ; Lucca’da konaklamayı planlıyorsanız, mutlaka Pisa’ya da gidin. 30 dakikada ister tren ile isterseniz de otobüsle Pisa’ya çok rahat bir şekilde gidebiliyorsunuz. Pisa’da konaklamasanız dahi, Lucca’da konaklayın ve listenize Pisa’yı da ekleyin derim.

Lucca’nın Turistik Yerlerine Yakın Nerede Kalınır ?

Lucca’da 1 günde olsa konaklamayı planlıyorsanız, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde konakladığınızdan da emin olun. Çünkü Lucca’nın tarihi şehir merkezi, birçok önemli turistik yere ev sahipliği yapmasının yanında, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve şehirde herhangi bir yere en kolay şekilde ulaşım sağlar.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

  • La Gemma Di Elena – Oda ve Kahvaltı ; Lucca’nın tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alan bu otel, Amfitiyatro meydanına sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yıldızı olmasa da, 3-4 yıldızlı otelleri aratmayan konforu ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla, gönül rahatlığıyla göz atabileceğiniz bütçeli tesislerden biridir.
  • B&B Anfiteatro ; Biraz daha düşük bütçeli bir tesiste konaklamak isterseniz de, Amfitiyatro Meydanı’nda bulunan bu pansiyon tarzı tesise göz atabilirsiniz. Bu tesisten, yukarıda bahsetmiş olduğum 8 yere de yürüyerek 10 dakikadan kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca tesisin geniş aile odaları da bulunmaktadır.
  • Hotel Ilaria – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir tesis arıyorsanız da, Guinigi Kulesi’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan, daha çok çiftlerin tercih ettiği Hotel Ilaria’ya göz atabilirsiniz. Aile odaları, barı ve ücretsiz otoparkı da olan bu otel, şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan tesislerden bir tanesi.

İtalya’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan Lucca’dan sonra, yarım saat uzaklıkta bulunan Pisa’ya veya 1 saat uzaklıktaki Floransa’ya da tren veya otobüsler ile çok rahat bir şekilde ulaşabileceğinizi de unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...