Lüksemburg Gezilecek Yerler | En Turistik 17 Yer

Dünyadaki en küçük ülkelerden bir tanesi olan Lüksemburg, 500 bin nüfusa sahip. Bir ülkeden çok kasabaya benzeyen Lüksemburg’da birbirinden güzel gezip görülecek yerleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Turistik yerler tek bir noktada toplandığı için de Lüksemburg’un her yerini çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.
Lüksemburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok yer Kent merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Zaten Kent merkezi UNESCO Dünya Mirası’nda olan başlı başına gezilmesi gereken bir yer.

Geziye kent merkezinden başlayarak, tarihi ve turistik noktalara çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Lüksemburg Gezilecek Yerler Listesi

Lüksemburg, Her ne kadar dünyanın en küçük ülkelerinden biri olsa da, bu şehirde gezip görülecek birçok yer bulmak mümkün.

Kent merkezi her ne kadar UNESCO Mirası Listesinde olsa da, kartpostallık yerleri kent merkezinin dışında bulabiliyorsunuz. Birbirinden güzel pitoresk kasabalar, eşsiz tarihi kaleler ve çok daha fazlasını kent merkezinin dışarısında bulabilirsiniz.

1.Old Quarter

Lüksemburg Gezisi

UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Old Quarter, Lüksemburg’a gitmek için en önemli nedeniniz olabilir.

Doğa köprüler ile çevrili bu bölge, Lüksemburg’un en turistik yerleri arasında. Gezinize, birbirinden güzel tarihi yapılar ile çevrili bu bölgeden başlayabilirsiniz.

2.Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Lüksemburg
Notre Dame Katedrali

Cizvit rahipleri tarafından 17. yüzyılda yaptırılmış olan bu dini yapı, günümüze kadar sapasağlam kalmış yapılardan.

Bu katedralin en önemli yeri, 19. ve 20. yüzyıllarda yapılmış olan vitrayla kaplı olan barok tarzdaki kuzey kapıdır.

Katedralde geleneksel yapıların yanı sıra, sunağın üzerinde oturan Madonna ve İsa Heykeli’ni de görebilirsiniz.

3.Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi
Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi

Çok da büyük olmamasına rağmen, Lüksemburg’un en ilgi çekici müzelerinden biri olarak bilinen Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Burada, araçlar, madeni paralar, silahlar, tarihi belgeler ve fotoğraflar gibi çok çeşitli birçok eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Sanat eserlerinin çoğu, Gallo-Roma dönemine odaklanmış ve 20. yüzyıldan sanat eserlerini bulabileceğiniz, modern sanattan hoşlananların sevebileceği müzelerden.

4.Parc Merveilleux

Parc Merveilleux Lüksemburg Gezilecek Yerler
Parc Merveilleux – Tripadvisor.com

Lüksemburg’a sadece birkaç km uzaklıkta bulunan Parc Merveilleux, Fransa sınırına da yakın bir konumda bulunuyor. Bettembourg kasabasında bulunan bu park da, gezip görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

5.Casemates du Bock

Casemates du Bock Lüksemburg Gezilecek Yerler
Casemates du Bock

Lüksemburg’un tarihi yerleri arasında olan Bock Uçurumu, toplarıyla ve surlarıyla ünlüdür. Burada bulunan Casemates, bir dizi alt geçit olarak bilinir. Bu mühendislik harikası olan tüneller, 21 km boyunca uzanmaktadır ve Askerleri gizlemek ve atları ve teçhizatı depolamak için bir yer sağlamak amacıyla yapılmıştırlar.

Tünellerin birçoğunda yürüyebiliyorsunuz ve platonun tepesinde sadece 1963’e kadar keşfedilen eski bir kalenin ufalanan kalıntılarını bulacaksınız.

6.Echternach Benedictine Manastırı

Echternach Benedictine Manastırı

Echternach Kasabasını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, mutlaka Benedictine Manastırı’na da göz atın. 4 binadan ve merkezi bir avludan oluşur ve buradaki bazilika Lüksemburg genelinde büyük öneme sahiptir.

Bunun en önemli nedenlerinden biri de, St. lahitleriyle birlikte bir kripto içermesidir.

Beyaz mermerden ve buradaki tonozlardan yapılan Willibrord, 10. yüzyılda boyanmış renkli fresklerle kaplıdır.

7.Vianden Kalesi

Vianden Kalesi Lüksemburg
Vianden Kalesi

11. ve 14. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan Vianden Kalesi, bir Roma şatosunun ve bir Carolingian sığınağının temelleri üzerine yapılmış eşsiz ve görkemli bir yapıdır.

15. Yüzyılın başlarına kadar, Alman İmparatorluk Mahkemesi ile olan yakın ilişkileriyle övünebilecek olan güçlü Vianden Kontları’na da ev sahipliği yapmıştır. Kont Henry I bunlar arasında en ünlü olanı.

Kalenin en dikkat çeken yerleri, küçük ve görkemli saraylardan başka, 13. yüzyılda inşa edilmiş olan şapeldir.

1890’da kale, Nassau’nun yaşlı hattının Büyük Dükü Adolphe’nin mülkiyeti haline geldi ve 1977’ye kadar devlet mülkiyetine devredildiğinde Büyük Ducal ailesinin elinde kalmış. Günümüzde Avrupa’nın en önemli tarihi kalıntıları arasındadır.

8.Büyük Dük Sarayı

Büyük Dük Sarayı
Büyük Dük Sarayı

Kentteki en güzel cephelerden birine ev sahipliği yapan Büyük Dük Sarayı, Eski Kent’in tam merkezinde bulunuyor.

1890 yılından beri büyük düklerin resmi konutu olarak hizmet etmiş bu saray, dış cephesinin yanında iç dekoru ve birbirinden güzel saray mobilyaları ile de göz kamaştırıyor.

Ortaçağ ve gotik tasarımlar ile karıştırılarak yapılmış olan bu saray Lüksemburg’da kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden bir tanesi.

9.Korniş Surları

Korniş Duvarları Lüksemburg
Korniş Duvarları

Korniş Surları, Lüksemburg’un en turistik yerlerinden bir tanesi. Aşağı bir vadiye bakan, bu korniş duvarlarının bulunduğu yerde ayrıca, 1632 yılında inşa edilmiş olan Grund Kapısı’nı da görebilirsiniz.

Güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu alanda, farklı tarihi birkaç yeri de görmek mümkün.

10.Place Guillaume (William Meydanı)

Place Guillaume
Place Guillaume

Lüksemburg’un en önemli ve en hareketli meydanlarından biri olarak bilinen William Meydanı da, kaçırılmaması gereken güzel yerlerden.

Burası, eskiden Fransisken Manastırı’nın bulunduğu geniş alanlarıyla bilinmektedir.

Günümüzde burası araçlara tamamen kapatılmış. Hollanda Kralı ve Lüksemburg Büyük Dükü olan William II’nin ünlü bir heykeli var.

Burası, Belediye Binası ile ünlü olsa da, meydan çevresinde İspanyol Taret ve eski süvari barakaları bulunmaktadır.

11.Vianden Kasabası

Vianden Kasabası Lüksemburg Gezilecek Yerler
Vianden Kasabası

Lüksemburg’daki en doğal yerlerden biri olan Vianden Kasabası, 9. yüzyılda inşa edilmiş olan bir Feodal malikaneyle ünlüdür.

Ortaçağ dış duvarı ile çevrilmiş bu kasabada, Victor Hugo’nun sürgündeyken yaşadığı evi de görebilirsiniz.

Ayrıca 440 metreye kadar yükselen güzel manzara sunan bir telesiyeji de bu kasabada bulabilirsiniz.

12.Bourscheid Kalesi

Bourscheid Kalesi
Bourscheid Kalesi

Wark ve Süre şeklinde geçmekte olan iki nehri olan bir platonun üzerinden yer alan Bourscheid Köyü de Lüksemburg’da görülecek yerler arasında.

Köyde birbirinden güzel etkinlikleri ve yürüyüş parkurları bulabiliyorsunuz. Fakat bu köyün en güzel yeri, 137 metre yükseklikte bulunan Bourscheid Kalesi’dir.

Aslen 10. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kale, özellikle akşam saatlerinde çok daha güzel manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Kalenin tarihi ile daha fazla bilgi almak isterseniz de, rehberli turlara katılabilirsiniz.

13.Beaufort Kalesi

Beaufort Kalesi
Beaufort Kalesi

Lüksemburg’un tarihi yerleri arasında görülmeye değer bir diğer önemli yapı ise, Görkemli yapısıyla Beaufort Kalesi’dir.

Mullerthal bölgesinde bir platoda yer alan Beaufort, Lüksemburg’un en iyi ve en görkemli kalesine ev sahipliği yapmaktadır.

Kale, günümüzde bakımsız olsa da, çevredeki orman patika ve kalenin görkemli yapısı görülmeye değer.

14.Yaya Köprüsü Viyadüğü

Yaya Köprüsü Viyadüğü Lüksemburg Gezilecek Yerler Listeesi
Yaya Köprüsü Viyadüğü

Lüksemburg’un en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan Yaya Köprüsü Viyadüğü, 1861 yılında inşa edilmiş ve Lüksemburg’daki en önemli köprülerden biri olarak bilinmektedir.

Günümüzde eski köprü olarak bilinen bu yer, Waring Brothers adlı bir İngiliz şirketi tarafından inşa edilmiş.

Bu köprüye gelmenin asıl amacı, güzel manzara fotoğrafları yakalamaktır. Köprü üzerinden değil de, çevresinden çok güzel manzara fotoğrafları yakalayabiliyorsunuz.

15.Larochette

Larochette Lüksemburg Gezilecek Yerler
Larochette

Ormanlıklarla çevrili olan bu kasaba da, Lüksemburg’un en turistik yerleri arasında. İki kaleye ev sahipliği yapan bu kasaba, Art Nouveau fresklerine sahip Neo-Roma tarzında dekore edilmiş bir kiliseye sahip olmasının yanında, bir de müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Kasabada bulunan ortaçağ meydanını da gördüğünüze emin olun.

16.St John Kilisesi

St John Kilisesi Lüksemburg
St John Kilisesi

Lüksemburg’un en önemli kiliselerinden biri olan Aziz John Kilisesi, 1606 yılında Neumünster Manastırı ile aynı zamanda inşa edilmiş. Fakat bugün görülen yapı 1705 yılından kalmadır.

Birbirinden güzel barok tarzı mobilyalara ev sahipliği yapan bu kiliseyi de listenize ekleyin deriz.

17.Adolphe Köprüsü

Adolphe Köprüsü Lüksemburg
Adolphe Köprüsü

Lüksemburg’un en çok fotoğraflanan köprülerinden biri olan Adolphe Köprüsü de, kaçırılmaması gereken yerlerden. Yeni Köprü olarak da bilinen bu köprü, 1903 yılında Büyük Dük Adolphe zamanında kurulmuş.

153 metre uzunluğunda ve 42 metre yüksekliğinde olan bu köprü de, güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerden.

Lüksemburg’da Gezilecek Diğer Yerler

  • Wiltz Kalesi ; Bulge Savaşı Müzesi’ne de ev sahipliği yapan bu kale, Lüksemburg’da biraz daha fazla zamanınız varsa, detaylı olarak göz atabileceğiniz yerlerden.
  • Lüksemburg Belediye Binası ; Lüksemburg Belediye Başkanı’nın özel ofisi olarak kullanılan yerel yönetimin merkezi olan Lüksemburg Belediye Binası’da gezilmesi gereken yerler arasında.
  • Minett Park ; Önemli endüstri merkezi olarak bilinen Minett Park’a gitmenin en güzel yolu ”Tren 1900” adı verilen buharlı lokomotif treni kullanmaktır. Zaten gideceğiniz yerden çok bu trenler yapacağınız kısa seyahat çok daha zevkli.
  • Upper-Sûre Lake ; Göl, Lüksemburg’daki en önemli eğlence noktalarından biri olarak bilinir ve insanlar burada yüzme, kano ve yelken gibi sıcak aylarda su sporları için akın etmektedir.
  • Walferdange Kasabası ve Kalesi ; Köyün kendisi, Lüksemburg’daki en büyük ziyaretçi yollarından birinin bir parçasıdır ve yemyeşil ormanlık alanlar ve çarpıcı manzaralar ile bilinen Alzette Vadisi’ne yakındır. Oldukça turistik bir yer olan bu köydeki kalede görülmeye değer.

Lüksemburg’da Nerede Kalınır ? – Lüksemburg Şehir Merkezi Otelleri

Lüksemburg Gezi Rehberi
Lüksemburg Gezilecek Yerler Blog

Lüksemburg’da konaklama için birbirinden çeşitli konaklama birimleri bulabilirsiniz. Bu ülke-şehirde konaklama için birçok bölge olsa da, en turistik, en merkezi ve en ideal konuma sahip olan bölgeler, Gare ve Lüksemburg Tren İstasyonu çevresidir.

Bu iki bölge de, Lüksemburg’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerdir. Sebebi de, hem turistik yerlere yakın olması hem de şehir merkezine kısa bir yürüş mesafesinde olmasıdır.

Gare ; Lüksemburg’da ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bölgelerden bir tanesi. Burada, birbirinden şık ve lüks otelleri bulabileceğiniz gibi düşük bütçeli bir oteli de rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgeden Lüksemburg’da gezilecek yerler için önemli noktalara çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Gare Bölgesi’ndeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Lüksemburg Tren İstasyonu Çevresi ; Burası, Gare bölgesine nazaran biraz daha merkezin dışıdır. Fakat yine de şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunur. Buradaki otellerin büyük bir bölümü Gare bölgesindeki oteller ile hemen hemen aynı bütçededir. Bu yüzden, iki bölge arasında seçim yapacak olursanız, Gare Bölgesi önceliğiniz olmalı diyebiliriz. Lüksemburg Tren İstasyonu Çevresindeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Göz At : Paris’te gezilecek yerler listesi

Lüksemburg gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 17 yere ek olarak birkaç turistik ve tarihi yeri de eklemek mümkün. Fakat, bu 17 zaten 2 gününüzü alacağından dolayı, 1-2 günlük bir Lüksemburg gezisi için bu liste yeterli olacaktır. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Lüksemburg Çevresinde gezilecek yerler için plan yapabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...