Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna’nın batısındaki Lviv, Türk turistlerin en favori şehirlerinden biri. Özellikle kış aylarında süper ucuz olan bu şehirde gezilecek ve görülecek çok şey var. Eğer sırf gece hayatı için de bu şehri ziyaret ediyorsanız, Lviv gezilecek yerler listesinde geceleri yapabileceğiniz birkaç şeyi de bulabilirsiniz.

Lviv’de gezilecek ve yapılacaklar listenizi hazırlamadan da nerede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Gece hayatına ve turistik yerlere yakın bölgelerde konaklayarak çok daha kolay ve eğlenceli bir Lviv gezisi yapabilirsiniz.

Lviv’de konaklama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Lviv’de Nerede Kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Lviv’deki en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Lviv Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Lviv’de gezilecek yerler gece hayatına nazaran daha az tercih ediliyor olsa da, gecelerden zamanınız kalırsa da, şehirdeki en turistik ve en popüler aşağıdaki yerlere de göz atabilirsiniz.

Lviv’de gece hayatı ve turistik yerler için en ideal oteller ; Hotel Plazma – 3 Yıldız, Blum Hotel – 3 Yıldız, Danylo Inn – 3 Yıldız, Taurus Hotel & SPA – 4 Yıldız, Gruner Lviv Boutique hotel – 4 Yıldız adlı tesislerdir.

En ideal daireler ise, 7 Apartments – 3 Yıldız, Opera Passage Apart Hotel, The Heart of Lviv Apartments – Lviv – 3 Yıldız adlı tesislerdir.

1.OLD TOWN (Eski Şehir)

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Old Town – Eski Şehir olarak bilinir ve Lviv’in en hareketli yerlerinden biridir

Şehrin tarihi merkezi olan Old Town, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde bulunuyor. Sırf bu yüzden bile bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Gezilecek yerler bakımından bir hayli zengin olan Old Town, 2 binden fazla tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Tabi bu yapıların hepsi görülmeye değer olmasa da, Lviv’de görebileceğiniz birçok tarihi yapı burada bulunuyor diyebiliriz.

Bu bölgede kaybolarak gezin. Eski Şehri keşfetmek için arabaya veya herhangi bir toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız yok. Tarihi yapılar arasında güzel fotoğraflar çekin. Akşam saatlerinde de bu bölgeyi keşfe çıkın. Gece hayatı için yapılabilecek çok güzel şeyleri bu bölgede bulabilirsiniz.

Old Town, Lviv’de konaklama için en çok tercih edilen merkezi bir yerdir. Bu bölgede bulunan otellere veya diğer konaklama birimlerine göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Rynok (Pazar) Meydanı’nda Dolaşın

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Rynok Meydanı – Lviv’in kalbidir. Burada şehrin en hareketli yerlerini bulabilirsiniz

Rynok Square veya Market Square olarak bilinen bu Pazar Meydanı, bu şehrin kalbi diyebilirim. Akıl almaz turist ve yerli halk trafiğine sahip bu yer, Lviv’de kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

500 yıldır şehrin en hareketli yeri olarak bilinen bu meydan, çevresindeki Belediye Binası ile de ünlü. Burada bulunan evlerin büyük bir bölümü hala ikamet yeri olarak kullanılıyor olsa da, bazıları da müzelere, kafelere ve galerilere çevrilmiş.

Her nedense Lviv’in en romantik yeri olarak biliniyor bu meydan. Bu yüzden de meydan etrafında birçok çifti görebiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde sevgilisi olmayan turisti görmek zor.

Meydan, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Bu yüzden de şehrin en önemli yerlerinden biri.

Nasıl Bulurum ? : Şehrin tam merkezinde bulunuyor. Kaçırmanız imkansız.

3.Belediye Binası’na Çıkın

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Belediye Binası’nda görebileceğiniz manzara

Lviv’de yapılacak en güzel şeylerden biri de Pazar Meydanı’nda bulunan bu Belediye Binası’na çıkmaktır. Merdivenlerde yaklaşık 15 dakika harcıyorsunuz 🙂 yani kuleye çıkmak o kadar da kolay değil. Fakat zor da değil. 300’den fazla fakat 500’den az basamağı olan bu binaya çıkıp şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Aslen 1381 yılında inşa edilmiş olan bu yapı, birçok kez yeniden yapılandırılmış. 17. yüzyılda çıkan büyük yangın sonucu yanan bu bina, yeniden tamamen inşa ediliyor. Günümüzde gördüğünüz bu binanın inşası ise 19. yüzyıla uzanmaktadır.

Kuleden şehrin en güzel manzarasını seyredebileceğiniz gibi, kule saatinin iç görüntüsü de görülmeye değer.

Nasıl Bulurum ? : Pazar Meydanı’nın hemen sağ tarafında bulunmaktadır. Yani şehir merkezindeki Pazar Meydanı’nı bulursanız, bu Belediye Binası’nı da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Binaya 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan Hotel N10 ise, gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir tesis.

4.Neptün ile Fotoğraf Çekinin

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Dört çeşme heykelinin bulunduğu bu yerde fotoğraf çektirmek, Lviv’e gittim demenin en güzel yollarından biri.

Rynok (Pazar) Meydanı olarak bilinen yerin her iki tarafında toplamda dört çeşme var. Bunlar, Diana, Neptün, Adonise ve Amphitrite adlı çeşmelerdir. Fakat bu çeşmeler arasında Neptün çok daha karizmatik ve ünlüdür.

Nerede Buluşalım ? diye sorulara Neptün’de diye cevapları çok duyabilirsiniz. Yani az çok rusça biliyorsanız, öğrencilerin buluşma noktası için belirlediği Neptün’ü hemen hemen her yerde duyabilirsiniz. Öğleden sonra bu çeşmenin bulunduğu yer mahşer alanı gibi olabiliyor. Özellikle yaz aylarında. Bu yüzden mümkünse öğleden önce ziyaret et. Yoksa akşam da uğrayabilirsiniz.

Nasıl Bulurum ? : Rynok Square, yani Pazar Meydanı’nı bulursanız bu çeşmeyi ve heykeli de bulabilirsiniz.

5.Lviv Tarih Müzesi’nin Bahçesinde Romantik Bir Atmosferde Kahve İçin

Lviv'de Gezilecek Yerler
Tarih Müzesi’nin bahçesinde bir kahve içmeyi unutmayın – Travelblog.org

Biri çıkıp diyor ki Lviv Tarih Müzesi’nin bahçesi çok romantik. Ve bu durum öylesine bir yayılıyor ki, Lviv’e gelen birçok çift gidip bu tarih müzesinin bahçesinde bir şeyler içiyor. Gerçekten romantik mi ? valla ben kendi başıma bir kola içtim öyle romantik bir yanı da yoktu. Her çift birbirine garip garip bakıyor. Pek de bir esprisi yok. Bu yüzden sadece müzeyi ziyaret edip de çıkabilirsiniz. Yok illa bahçeyi de göreyim diyorsanız, bir kahve içmeyi de unutmayın 🙂

Müze hakkında bilgi verecek olursak da, müze 19. yüzyılda kurulmuş en eski ve en etkileyici şehir müzelerinden. 16. ve 18. yüzyıllar arasından kalmış 300 binden fazla esere ev sahipliği yaptığı söyleniyor.

Korniakt Sarayı olarak bilinen yer, müzenin ana binası. Ayrıca Polonya Kralı Jan III’ün babası olan Jakub Sobieski’nin eviymiş.

Müze içerisinde mutlaka sevebileceğiniz eserleri bulabilirsiniz. Bu yüzden bu tarih müzesini de Lviv gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Nasıl Bulurum ? : Rynok Square * Pazar Meydanı’na 1 dakika yürüme mesafesinde. Girişler ücretli. Hafta sonu da kalabalık olabiliyor. Bu yüzden önceden online bilet almakta da yarar var.

6.Dzyga Sanat Galerisi’ni ziyaret edin

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Dzyga Sanat Galerisi de şehirde görülmeye değer yerler arasında

Lviv’de yapılacaklar şeyler arasında güzel bir yere sahip olan Dzyga Sanat Galerisi, sanatseverler için güzel bir deneyim olacaktır.

1997 yılında Lviv Öğrenci Kardeşliği Üyeleri ve kentin sanatçıları tarafından kurulan bu galeri, düzenli olarak resimler, grafikler, heykeller, enstalasyonlar ve ikonografi gibi çağdaş sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca galeride karpat çay içebileceğiniz yeri de kaçırmayın.

Nasıl Bulurum ? : Virmenska Caddesi’nde bulabilirsiniz.

7.Svit Kavy’de Kahve Keyfi Yapın

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Svit Kavy

Latin Katedrali’nin hemen karşısında bulunan bu kafe, Lviv’deki en ünlü mekanlardan biri. Cam kenarına oturup kahvenizi yudumlarken insanları seyredin. Her türden kahvenin olduğu bu mekanda, sizin de sevebileceğiniz bir kahve mutlaka vardır.

30’dan fazla kahve çeşidinin bulunduğu bu mekan yaz aylarında ziyaret ediliyorsa, terası mutlaka denenmeli.

Nasıl Bulurum ? : Latin Katedrali’nin bulursanız bu kafeyi de bulabilirsiniz.

8.Aziz George Katedrali’ni Görün

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Aziz George Katedrali, mimarisiyle göz kamaştıran yerlerden biri

Lviv gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu tarihi dini yapı, şehirdeki en popüler ve en güzel yapılardan biri.

18. yüzyıla ait bir Katolik Kilise olan bu tarihi yapı adaş tepesinin üzerinde bulunuyor. 1760 yılında inşa edilmiş bu yapı zengin dış süslemesi ile dikkat çekiyor.

9.Boim Ailesi Şapeli’ni de Görün

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Boim Şapeli – Flickr.com

Öyle aman aman bir yer olmasa da, bu şehirdeki en eski yapılardan biridir. Katedral Meydanı’nın kenarında bulunan bu şapelin bir benzerinin Avrupa’da veya Ukrayna’da olmadığı söylenmekte. İşte tam bu yüzden de turistlerin ilgisini kazanıyor.

Şapelin alt katmanında havarilerin heykellerini, Aziz Paul ve Aziz Peter’i görebilirsiniz. Ortada da Latin yazıtlı kartonları görmek mümkün. Çok etkileyici bir yapı olmasa da merkeze yakın bir konumda bulunduğundan dolayı göz atabileceğiniz yerlerden.

10.Ermeni Katedrali’nin Dışarıdan Fotoğraflarını Çekin

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Ermeni Katedrali

Şehirdeki bir diğer dini yapı ise, turistler arasında bir hayli popüler olan Armenia Cathedral, yani Ermeni Katedrali’dir.

13. yüzyıldan beri Lviv’de Ermeni topluluğu bulunuyor. Bu yüzden de Ermeni Katedrali’ni bu şehirde görmek gayet normal.

Şehrin en eski kilisesi olan bu Ermeni Katedrali, 1360 yılında kurulmuş. Yangından dolayı birçok değişikliğe uğramış olan bu kilisenin orjinalinden günümüze kalan, doğu tarafındaki apsiste bulunan Bizans eserleri ve Ermeni Haçlarının Gravürleri’dir.

1900’lu yıllarda ise, kilisenin iç duvarları Josef Mehoffer ve Jan Henryk de Rosen tarafından Art Nouveau freskleriyle boyanmış. Günümüze kadar ulaşmış bu fresklerde görülmeye değer.

11.Ermeni Caddesi’nden Geçin

Lviv Görülecek Yerler
Ermeni Caddesi

Lviv gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden bir diğeri ise, Ermeni Caddesi’dir.

Ermeniler, 13. yüzyılda Moğollar tarafından kaçmaya zorlandıktan sonra, çoğu Ermeni Virmenska Caddesi’ne yani Ermeni Caddesi’ne yerleşti.

Ermeni mirasını çok daha yakında görebileceğiniz bu cadde, kafeleri, restoranları ve galerileri barındıran tarihi taş evlerle çevrili, Lviv’in en güzel caddelerinden biridir.

12.Dominik Kilisesi’ne dışarıdan bakın

Dominik Kilisesi Lviv
Dominik Kilisesi

Çoğu turist gibi biz de bu kilisenin içini pek beğenmedik. Fakat yine de bir kilisede görebileceğiniz eserleri ve mimari yapıyı bu kilisede de görebiliyorsunuz.

Kilisenin dış yapısı güzel. Pazar Meydanı’nın doğusunda bulunan bu kilise günümüzdeki halini 1761’de almış olsa da, bu kilisenin tarihi 1378 yılına kadar gidiyor.

Birçok düğünün burada yapılmasından dolayı da içeride fotoğraf çekilmesine izin veriliyor.

13.High Castle – Yüksek Kale’nin tepesine çıkın

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Yüksek Kale Tepesi

Lviv’de yapılacak şeyler arasında en popüler olan ise, High Castle olarak bilinen bu kalenin tepesine çıkmaktır.

Burada artık bir kale yok. Fakat tepe, şehrin manzarasını seyretmek için gerçekten muhteşem bir yer. Pazar Meydanı’ndan tepeye çıkmak için 25 dakika gibi uzun bir süre yürümeniz gerekiyor. Tepeye ulaştığınızda ise, Lviv’in eşsiz şehir manzarasını sizi karşılamakta.

Kale günümüzde harabeye dönüşmüş. Yani buraya gidip de bir kale göreceğinizi sanmayın. Sadece bir tepeden ibaret. Fakat güzel manzara fotoğrafları çekmek istiyorsanız bu tepeyi Lviv’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

14.Lviv Opera ve Bale Tiyatrosu

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Lviv Opera

Lviv’de görülecek yerler arasında farklı yapıda bir mimari arıyorsanız, bu Opera ve Bale Tiyatrosu’na göz atabilirsiniz. Hatta dışarıdan göz atmakla kalmayıp, konserlere veya gösterilere de katılabilirsiniz.

Lviv’in sembollerinden biri olarak bilinen bu yapı, Özgürlük Meydanı’nda bulunuyor. İlginç bir de hikayesi olan bu Opera ve Bale Tiyatrosu’nu da listenize ekleyin.

15.Lychakiv Mezarlığı’na bir göz atın

Lviv Mezarlık
Lychakiv Mezarlığı

1500’li yıllardan bu yana şehrin önde gelen isimlerinin mezarlarının bulunduğu bu mezarlık, 40 hektarlık bir alanda bulunuyor. Burada, Polonyalı ve Ukraynalı din adamları, politikacılar, askeri liderler, bilim adamları, mimarlar, solistler ve ressamların mezarlarıdır. Öyle her önüne gelen buraya gömmüyorlarmış.

16.Halk Mimarisi ve Kırsal Yaşam Müzesi

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Flickr.com Halk mimarisi ve Kırsal yaşam müzesi

Lviv’deki en dikkat çeken müzelerden biri olan Museum of Folk Architecture and Rural Life, farklı mimari yapısıyla turistlerin en gözde yerlerinden biri.

Ukrayna’nın kırsal yaşam görüntüsüne merakınız varsa, bu müzeye mutlaka göz atın derim. Müze ormanlık bir tepeye dağılmış ve buraya ülkenin diğer yerlerinden taşınan 124 bina tarzı yerlerden oluşuyor.

Bu yapıların bazılarında, kostümler ve halk sanatı sergilenmekte. Bazıları da eski zaman esnaf gösterilerine ev sahipliği yapmakta.

Bu müze içerisinde özellikle görülmesi gereken yerler, 1792 yılına ait Oriavchyk’teki  Karpat Köyü ve 1763 yılından kalma Aziz Nicholas Kilisesi’dir. İkisi de buraya 1930 yılında getirilmiş.

17.Bilim Adamları Evi’ne girin

Lviv Bilim Adamları Evi
Bilim Adamları Evi

Bir zamanlar kumarhane olan, günümüzde ise Bölgesel Eğitim ve Bilim Birliği için bir etkinlik yeri olan Bilim Adamları Evi’de Lviv gezilecek yerler listesinde olması gereken güzel ve farklı yerlerden.

Bu ev, Orta ve Doğu Avrupa’da birçok simge yapıya imza atan Felner & Helmer tarafından dizayn edilmiş.

1939 yılına kadar bir kumarhane olarak hizmet veren bu ev, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler burayı kamplarında tuttukları mahkumlar için kullanmış.

Binanın içerisine girip merdivenlerden yukarı çıkın. Daha sonra da, 7 odayı tek tek inceleyin. Avizeler, mermer şömineler ve dönem mobilyalarıyla süslenmiş bu odaları seveceksiniz.

18.Mine Coffe’ye Kesin Gidin

Lviv Gezilecek Yerler Listesi
Mine Coffe

Mine Coffe, şehir kahvesiyle ünlü bir mekan. Lviv’e giden her turistin yaptığı gibi siz de burada birkaç fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat içeride bir kahve içmeden de Lviv’den ayrılmayın.

Tripadvisor’a göre bile, Lviv’de yapılacak şeyler arasında ilk sırada yer alan bu mekan, Yuriy Kulchitsky’nin heykelini de görebileceğiniz bir mekan. Yuriy Kulchitsky, Avrupalı Macarlara kahveyi tanıtan ve Lviv’deki ilk kahve dükkanı açan kişi olarak bilinmektedir.

Bu mekanın aşağı katında bulunan mahzeni görebilir, yukarıdadan kahve satın alabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın bu mekana 5 dakikalığına da olsa uğrayın.

19.Kayıp Oyuncak Bahçesini Bulun

kathmanduandbeyond.com
Lviv’de Gezilecek En Güzel Yerler kathmanduandbeyond.com

Oyuncak denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Lviv, kaybolmuş oyuncaklara ev sahipliği yapan bir bahçesi bulunuyor. Kimileri daha çok çocuklu ailelerin ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olduğunu söylemekte. Siz onlara aldırmayın. Burası her yaştan insanın görebileceği güzel bir yer.

Bir adamın sokakta bulduğu oyuncakları bir yerde toplamasıyla başlayan bir eylem sonucunda bu bahçe oluşmuş. Bir yerden sonra gelenek haline dönüşmüş olmalı ki burası bir oyun bahçesi gibi.

Lviv’in ve insanların biraz garip olduğunu söylemiştim değil mi ? söylemediysem söylüyorum. Lviv garip bir şehir. Bu oyuncak bahçesi de bunun en önemli kanıtı. Lviv’de daha önce hiçbir yerde yapılmamış şeyleri yapanları, denenmemiş şeyleri deneyenleri de görebilirsiniz.

20.Putin Damgalı Tuvalet Kağıdı Alın

Lviv'de Gezilecek En Güzel Yerler
Lviv’de Gezilecek En Güzel Yerler

Evet. Ben de duyunca biraz garipsemiştim. Malum Lviv halkı Putin’i pek sevmez. Hatta nefret edenler ve kin duyanlarla doludur, Lviv. İşte bunun en önemli kanıtı da Putin’in kafasının bulunduğu bu tuvalet kağıtlarıdır.

Çok da ucuz olan bu tuvalet kağıtlarını alıp da Moskova’ya veya Rusya’nın herhangi bir şehrine de gitmeyin dememize gerek yok sanırım.

21.Yerli Halk ile Kiraz Likörü İçin

Lviv’e kadar gelip de biralardan sonra değişik tatlar arıyorsanız, kiraz likörü önerebileceğim en güzel içkilerden biridir. Bu kiraz likörü için birçok mekan bulunmakta.

Bu mekanları bulmak için yürüdüğünüz cadde üzerinde kalabalık bir Lviv halkını bulun. Biz de nasıl pazarlara, alışveriş merkezlerine yığılma oluyorsa Lviv halkında da öğle vakitlerinde bu Kiraz Likörleri için sıraya girmiş halkı görebilirsiniz.

22.Sokak Sanatçılarını Dinleyin

Lviv'de Gezilecek En Güzel Yerler
Lviv Sokak Sanatçıları

Lviv’de yapılacak en güzel şeylerden biri de, şehir merkezindeki bu sokak sanatçılarını dinlemektir. Gerçekten kaliteli müzikler çalan bu sokak sanatçılarını her yerde görmek mümkün. Hele bir de Jazz seviyorsanız, sizin için güzel bir konser olacaktır.

Tabi Lviv soğuk. Bu yüzden soğuk kış aylarında sokaklarda bu sanatçıları görmek pek de mümkün olmuyor. Yaz aylarında Lviv’i ziyaret ediyor ve Pazar Meydanı yakınlarında banklara oturmuş dinleniyorsanız, bu sokak sanatçılarının eşsiz müziklerini duyabilirsiniz. Birden tüm halkın dans etmeye başladığını görürseniz de şaşırmayın. Siz de bu dans edenlere katılıp kurtlarınızı dökün 🙂

Nasıl Bulurum ? : Şehrin hemen hemen her yerinde, yaz aylarında bulabilirsiniz. Fakat en iyileri genelde Halytska ve Serbska Caddelerinde bulunmaktadır.

23.Lviv Yeraltı Labirentini Keşfedin

Lviv'de Gezilecek En Güzel Yerler
Lviv Yeraltı

Yeterince gülüp eğlendiniz mi ? o zaman şimdi biraz da ürkütücü hikayelerle dolu olan Lviv’in yeraltı dünyasını keşfedin.

Antik tıbbı ve tedavileri görmek ister misiniz ? o zaman Lviv’deki Eczane Müzesi’nin yeraltına mutlaka göz atın.

Ayrıca biraz daha ürkütücü hikayelerle dolu olan Başkalaşım Kilisesi’ni de görmeyi unutmayın. Dominik Katedrali’nin bodrum katı ise, bunlar arasında en iyisi. Buradan hücreleri ve işkence odalarını da görebiliyorsunuz.

24.Eczane Müzesi’ni Görün

Lviv'de Gezilecek En Güzel Yerler
Eczane Müzesi Lviv

Lviv gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel müzelerden bir diğeri ise, Eczane Müzesi’dir. Özellikle çocuklar ile seyahat ediyorsanız bu müzeye kesin göz atın.

Lviv’in en eski eczanesi olan ”Under Eagle” tarihi 1735 yılına kadar uzanıyor. Eczacılık aletleri, reçeteler gibi 2000’den fazla eğitici ve eğlendirici koleksiyona ev sahipliği yapan bu müze kaçmaz.

16 sergiden oluşan bu müzenin bir de alt katı bulunuyor. Müzenin bu bodrum katına inmeyi de unutmayın. Ayrıca bu müzenin güzel bir yanı var. Diğer müzelerde olduğu gibi her şey Rusça değil. İngilizce etiketler sayesinde az çok bilgiler edinebiliyorsunuz.

25.Kafe Diana yakınında salsa veya tango yapın olmadı yapanları izleyin

Lviv'de Gezilecek En Güzel Yerler
Lviv

Lviv’de yapılacak en güzel şeylerden biri de Diana Kafe yakınlarında Belediye Meclisi önünde yaz aylarında sokak ortasında salsa ve tango yapanları görürseniz şaşırmayın. Lviv’de en çok sevilen ve beğenilen şeylerden biri de bu dans gösterisidir.

Aslında dans edenlerin büyük bir bölümü acemi. Yani öyle profosyonel bir performans beklemeyin. Hatta çift olabiliyorsanız sizde katılın. Çok iyi dans etmenize gerek yok. 2 ileri 1 geri yapmanız yeterli. Zaten arada kaynıyorsunuz 🙂

26.Kryivka’ya Girmek İçin Giriş Kodunu Öğrenin

Lviv Gezilecek Yerler
Kryivka Lviv

”Slava Ukraini” Kryivaka’nın giriş kodudur. Bu kodu bilmeden içeriye giremiyorsunuz. Bir restorana girmek için parolayı bilmeniz gerektiğini biliyor muydunuz ? oldukça ilginç bir gelenek olsa da, binlerce turist Kryivka Parolası nedir ? diye google da aratıyor. İşin garip tarafı yoldan geçen Ukrayna halkının çoğu da bu parolayı bilmiyor. Çünkü bu restoran daha çok turistlere seslenmekte.

Kapıda silahlı bir adam duruyor ve parola nedir diye soruyor. Bilmiyorsanız, öğrenin de gelin diyor. Çok ısrar ederseniz girebiliyorsunuz fakat içerisi kalabalıksa pek imkan yok. Yani para harcamak için bir şeyler bilmekte gerekiyor.

Restoranın içi mahzen gibi bir yer. Kafası güzel birçok kişinin şarkı söylediği Putin’e sövdüğü değişik bir yer. Restorandan şehrin manzarasını seyredebileceğiniz bölümü de kaçırmayın.

Göz At : Minsk Gezilecek Yerler

27.House of Legends’da Şans İçin Bozuk Para Atın

Lviv Gezilecek Yerler
İşte Gördüğünüz bu heykelin tuttuğu şapkaya bozuk bir parayı atmaya çalışın

Lviv gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz House of Legends, bir şeyler içebileceğiniz normal sıradan bir mekan gibi görünse de öyle olmadığını içeri girince anlıyorsunuz. Mekanın bulunduğu bina gerçekten çok iyi ve çatısıda şehrin manzarasını seyretmek için gayet iyi.

Burada şapka tutan bir baca temizleyicisinin heykelini göreceksiniz. Bakırdan yapılmış bu heykel adamın tuttuğu şapkanın içine bozuk parayı atabilirseniz, dileklerinizin kabul olduğu veya iyi şans getireceğine inanılır.

Çatı katında bulunan tarihi Alman arabasının yanında birkaç fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Göz At : Moskova Gezilecek Yerler

28.Arsenal Müzesi’nde Silahları Görün

Lviv Gezilecek Yerler
Flickr.com Arsenal Müzesi

Lviv’de görülecek en güzel müzelerden biri olan Tarihi Arsenal Müzesi, Pidvalna Caddesi’nde bulunuyor ve çarşamba günleri kapalı.

Müze çok büyük değil. Eserler iki kata yayılmış. Tarihi silahlara göz atmak için bi 10-15 dakikanızı ayırabileceğiniz yerlerden. Giriş ücreti de gayet uygun.

Lviv gezilecek yerler ve yapılacaklar tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat bu şehir için genelde 3-4 günlük bir gezi planı yapıldığı için bu listedeki yerler size yeterli olacaktır. Zaten bu listenin dışındakiler de çok popüler olmayan şeylerden oluşuyor diyebilirim.

Lviv Gezilecek Yerler Listesi TAVSİYELER

Lviv Gezilecek Yerler
Lviv Gezilecek Yerler

Lviv’de Konaklama : Lviv’de konaklama için en çok tercih edilen tesisler genelde dairelerden oluşmakta. Zaten akıl almaz sayıda daireler olduğundan konaklama ücretleri oldukça uygun. Tabi otellerde konaklamak isterseniz de seçeneğiniz bol.

Lviv’de konaklama ücretleri gayet uygun. Yani kendinizi Moskova’da veya Avrupa’nın pahalı şehirlerindeymiş gibi sınırlamayın. Bu şehirde hemen hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

İyi güzel hoş da nerede konaklayacağız ? yani hangi bölgede nereye daha yakın olalım diyorsanız, Eski Şehir Merkezi’nde bulunan veya Eski Şehre yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Biraz daha detaya inmek gerekirse, Rynok Square olarak bilinen Pazar Meydanı çevresinde bulunan konaklama birimlerini gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz. Bu meydan çevresinde konaklayacak olursanız, Lviv gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yürüme mesafesinde olur, gece hayatı için canlı yerlere de çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Rynok Meydanı çevresinde bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu meydan yakınlarında otel tavsiyesi olarak da, 5 yıldızlı Bank Hotel’e, Opera Center Hotel’e veya Quarter 25 adlı tesise göz atabilirsiniz.

Rynok Meydanı dışında konaklama bölgesi olarak, Opera Tiyatrosu ve Bernardine Kilisesi yakınlarında konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz.

Lviv’de konaklama birimi tercih ederken, turistik yerlere de yürüme mesafesinde olup olmadığınızı mutlaka kontrol edin. Çünkü bazı konaklama birimleri süper ucuz olduğundan çok tercih ediliyor ve tesisin nerede olduğu pek kontrol edilmiyor. Ve şehirdeki en ücra yerlerde konaklayabiliyorsunuz. Bu yüzden, hangi tesisin gezilecek yerlere yakın olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Lviv’de bulunan konaklama birimlerinin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunuyor. Yani 3-5 hafta öncesinden bu şehirde rezervasyon yapacak olursanız, bazı otellerde veya diğer konaklama birimlerinde biraz daha uygun fiyatlara odaları bulabiliyorsunuz. Tabi bu erken rezervasyon olayını da fazla abartmayın. Yani gidip 4-5 ay öncesinde rezervasyon yapmanızın size pek bir getirisi olmayacaktır.

Ücretsiz yürüyüş turlarına katılın : Lviv gezilecek yerler listesi yapmaya eriniyorsanız ve bu şehirde fazla zamanınız yoksa, 1 gününüzü bu ücretsiz turlara ayırabilirsiniz. Bu ücretsiz turlar ile şehirdeki en güzel ve en popüler turistik ve tarihi yerleri görebiliyorsunuz. Ayrıca bu yürüyüş turlarında diğer turistler ile kaynaşarak akşamları Pub Crawl’a katılabilirsiniz. Bar bar gezmelerin olduğu bu Pub Crawl’ara katılarak da Lviv gece hayatı için hazırlanabilirsiniz.

Ücretsiz yürüyüş turları genelde sabahın erken saatlerinde 10-11 gibi başlar ve en fazla 4-5 saat sürer. Rehber eşliğinde gezdiğinizden dolayı da birçok yere yürüyerek gidersiniz. Tur sonunda da rehbere biraz bahşiş vermeyi de unutmayın.

Konuşulan dil : Şehrin ana dili Ukraynaca. Fakat Lviv halkının büyük bir bölümü Rusça’yı ana dili konuşmaktadır. Ayrıca bazı kesimlerde Lehçe’de konuşuyor.

Lviv Gezilecek Yerler – GECE HAYATI İÇİN EN İYİ BARLAR VE GECE KULÜPLERİ

1.Rafinad People Club : Şüphesiz Lviv’in en canlı ve en hareketli gece kulüplerinden biridir. Birçok bölümü olan bu gece kulübü şehirdeki en iyisi diyebiliriz. Gerek Tripadvisor yorumlarına gerekse izlenimlerime dayanarak, en iyi dj lerin ve en iyi atmosferin bulunduğu kulüp burasıdır.

2.Malevich Night Club : Bu gece kulubü ise, Türk erkeklerinin en çok olduğu mekanlardan biri. Yani esmer gördüğünüz herkes büyük ihtimal Türk’tür. Tüm hayallerle Lviv’e giden bu kadar Türk erkeğinin arasında kendinize göre bir şeyler bulmak pek de kolay olmayacaktır. Fakat eğlence ve müzik konusunda bu gece kulübü de gayet başarılı.

3.Fashion Club : Lviv’deki en güzel gece kulüplerinden bir diğeri ise, Fashion Club adlı bu mekandır. Birçok tarzda müziği olan bu mekan, daha çok yerli genç kesimin tercih ettiği yerlerden.

Lviv şüphesiz, Türklerin gece hayatı için en çok tercih ettiği şehirlerden biri. Birbirinden kaliteli barlara ve gece kulüplerine ev sahipliği yapan bu şehirde mekan seçimi oldukça önemli.

Lviv’e giden Türk erkeklerinin %98’i ”Lviv Nüfusunun %80’i kadın” diye bir yalan haberini duymasının ardından Lviv’i ziyaret etmektedir. Bu yalan haberi de Lviv’e gittikten çok kısa bir süre sonra görebiliyorsunuz.

Lviv’de gece hayatı güzel, kadınlar güzel fakat acayip bir Türk nüfusu var. Sırf gece hayatı için Ukrayna’da yaşamaya başlayan Türklerin sayısıda her geçen gün artıyor. Lviv’e gidince kendinizi Brad Pitt felan hissedeceğinizi sanmayın. Yani Lviv sokaklarında arkanızdan 5-10 kızın sizi takip edeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Şunu unutmayın birçok Türk erkeği Lviv’i beğenmez. Beğenmemesinin nedeni bu şehre gidiş sebebidir. Para harcamadan Lviv’in en güzel kızlarıyla takılmak. Maalesef böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde mümkün değil. Eğer süper karizmatik, çekici, kaslı, renkli gözlü veya esmer güzeli değilseniz.

Sokaklarda gezerken göbekli amcaları, dayıları görüyorsanız bir selam verip hemşehrileriniz ile bir sohbete girin 🙂

Lviv, birçok Türk erkeğinin umduğu gibi olmayan bir şehir. Bu yüzden gece hayatı için beklentinizi, yani otelinize 3-5 kızla döneceğinizi sanmayın. Tabi paralarınız cebinizden taşmıyorsa.

Son yıllarda ailemizle gidelim şu Türk seks turizmi algısını kıralım, tarzı girişimlerde bulunuluyor olsa da, maalesef Türk erkeklerinin %90’lık bir bölümü buraya seks turizmi için %10’luk kısmı da iş amaçlı bu şehre seyahat etmekte.

Her gün Ukrayna’ya 25’e yakın uçak Türkiye’den kalkmaktadır. Hayal edebiliyor musunuz ? 25 çarpı 500 🙂 Bu şehre gece hayatı için gitmeyin demiyoruz. Fakat beklentinizi çok yüksek tutmayın. Biz 2012 yılında 1 kere ve 2018 yılında 1 kere olmak üzere toplamda 2 kere Lviv’i ziyaret ettik. Biz de gece hayatı için gitmiş olsak da, artık bu şehrin eskisi gibi olmadığını bilin.

Lviv gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi adlı bu yazıya eklemek istedikleriniz veya sormak istedikleriniz olursa, yorum olarak veya bize mail atarak iletebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...